Setari Cookie-uri

Cum sa ii multumesc ?!

Hei, Buna! As dori si eu un sfat din partea voastra. Este legat de parintii mei. Se pare ca de 3 ani incoace, de cand a venit pe lume fratele meu care este cu 14 ani mai mic, parintii mei sunt foarte nemultumiti de mine si de activitatea mea. Intotdeauna imi reproseaza ca fac totul gresit, ca nu fac de ajuns, mereu e ceva gresit! Eu fac de toate prin casa, incepand cu mancare, curatenie si terminand in a avea grija toata ziua de fratele me. Cand ei sunt plecati totul pica pe mine. Si cand sunt ei acasa tot cam asa. Mai nou, de pe la inceputul verii, se cearta zilnic cu mine, sunt nemultumiti de munca mea, spun ca fac totul prost sau ca stau degeana toata ziua desi nu e asa, imi vorbesc extraordinar de urat, se comporta urat si ma lovesc. Am 17 ani, vreau sa mai ies si eu sa ma distrez.. Ei bine asta este imposibil pentru ca ai mei nu ma lasa sa ies nici din curte pe motiv ca nu am eu nevoie de distractii, eu trebuie sa stau acasa sa muncesc ca oricum nu fac nimic toata ziua. Am ajuns sa le port pica, nu ii mai sufar. De multe ori imi petrec serile inchisa in camera mea plangand. De vorbit cu ei nu am ce vorbi, am incercat sa le explic cum ma simt eu si ca comportamentul lor fata de mine este deplasat dar au reactionat violent. Sincer, de multe ori m-am gandit sa plec de acasa, dar m-am gandit ca totusi sunt parintii mei si mai am si un frate pe care chiar nu vreau sa-l las singur pe mana lor. La scoala am rezultate bune, nimic rau nu se aude de mine, am incercat mereu sa fiu copilul ideal dar ei tot nemultumiti sunt. Nu mai rezist !
anacorina
Postat pe 10 Octombrie 2013 18:02
Esti intradevar un copil ideal,parintii nu-ti vor raul,trebuie sa-i asculti mai departe! Suntem multi care am trecut prin asa ceva si au facut din noi oameni adevarati....credema ca te pregatesc pt aceasta viata vitrega....stiu ca nu-ti este usor dar va veni si timpul cand vei fi libera si paote ca nu o sa-ti placa viata de afara!!!
Titanika
Postat pe 10 Octombrie 2013 20:13
MARITATE SI AI SCPAT DE EI DACA VEREI PO SA VII LA MN
GONGOI________
Postat pe 10 Octombrie 2013 20:58
De la: GONGOI________, la data 2013-10-10 20:58:45MARITATE SI AI SCPAT DE EI DACA VEREI PO SA VII LA MN

Lasa ma fetita in pace!!!
Titanika
Postat pe 11 Octombrie 2013 12:00
Poate ca ai dreptate, dar totusi sunt prea exagerati. Mereu nu le convine, mereu au ceva de obiectat. Si pe deasupra imi vorbesc urat, ma jignesc si asa mai departe...
anacorina
Postat pe 11 Octombrie 2013 21:13
De la: anacorina, la data 2013-10-11 21:13:27Poate ca ai dreptate, dar totusi sunt prea exagerati. Mereu nu le convine, mereu au ceva de obiectat. Si pe deasupra imi vorbesc urat, ma jignesc si asa mai departe...

Poate ca sunt prea irascibili din cauza vietii cotidiene si a stresului zilnic,nu-i judeca,sunt totusi paintii tai si sunt sigura ca-ti vor binele.Asa am fost si eu crescuta si ala un moment dat chiar ii si uram,dar mai tarziu mi-am dat seama ca asa ia facut viata,au trecut prin multe probleme si neajunsuri...cand au venit copiii,am realizat ca defapt parintii mei se zbateau pt binele nostru,la fel cum fac si eu in ziua de azi.Credema ca vor trece toate si vei avea si tu libertatea ta,la timpul potrivit.Tu trebuie doar sa sti ca ai viata ta si pt deocamdata acest lucru insemnand,scoala ,familie,gospodarie ca sa-ti ajuti parintii. multa rabdare draga mea sa poti ajunge cineva in viata si sa fi stapana pe tine.Dar acum este prea devreme sa-ti judeci parintii,da!?
Titanika
Postat pe 12 Octombrie 2013 13:43
Stiu cum e. Incearca sa nu pui la suflet prea mult vorbele lor, tu fa-ti temele, invata, ai grija sa iei rezultate bune la scoala si incearca sa te detasezi oarecum de situatie. Incearca sa nu te afecteze asa tare, pastreaza-ti nervii si fortele pentru alte lucruri mai importante, stiu ca t-i se pare nedrept, dar certandu-te cu ei nu faci decat sa inrautatesti situatia. Poate ca ei nu iti vor raul dar nu stiu cum sa se poarte cu tine,deci mai ai putina rabdare, terminat-ti scoala si dupa ce vei deveni majora vei putea sa te gandesti la ce ai de facut.
kudika_nicole22
Postat pe 12 Octombrie 2013 14:53
De la: anacorina, la data 2013-10-10 18:02:10Hei, Buna! As dori si eu un sfat din partea voastra. Este legat de parintii mei. Se pare ca de 3 ani incoace, de cand a venit pe lume fratele meu care este cu 14 ani mai mic, parintii mei sunt foarte nemultumiti de mine si de activitatea mea. Intotdeauna imi reproseaza ca fac totul gresit, ca nu fac de ajuns, mereu e ceva gresit!......................................


Nu iti judeca parintii,caci nu ai niciun drept,stiu ce spun daca tastez astfel!!!Lasand la o parte nota discordanta in care parintii tai comunica cu tine,,incearca sa treci peste toate nemultumirile,esti inca minora si nu vei avea castig de cauza in efectuarea unui demers in ceea ce priveste "evadarea" ta din sanul familiei!!!Mai ai de asteptat pana cand vei putea sa iei decizii singura si sa iti fauresti viitorul!!!

Nu stiu daca comportamentul agresiv al parintilor tai este legat de venirea pe lume a fratelui tau,caci niciun parinte normal,cu afectiune materna sau paterna ,nu poate face diferenta intre copiii lui,si nici nu le inteleg aciditatea verbala ,decat in anumite conjuncturi,defavorabile tie!!!Ne spui ca esti o fiica model!!!!Da-mi voie as iti spun ca nu te cred,decat,poate,intr-un anumit procent,caci ,din propria experienta,parinte fiind,am constatat revolta si frustrarile tinerilor moderni,dar pentru orice comportament nejust exista remedii,venite din partea parintilor!!!Poate ca parintii tai sunt extenuati fizic si psihic si refuza comunicarea cu tine,neintelegandu-te absolut deloc,nu ii condamna,caci vei fi parinte si te vei lovi de aceleasi probleme!!!Nu sunt de acord cu atitudinea domniilor lor,dar nici cu criticile tale,postate pe acest topic!!!

Ca sfat,fii ponderata si toleranta cu parintii tai,vei deveni majora si vei putea sa faci numai ce doresti,fara a da raport cuiva!!Parintii tai nu iti vor raul,ci doar nu sunt capabili sa te inteleaga si sa accepte faptul ca fiica lor nu mai este un bebelus ,ci o adolescenta in evolutie,cu nevoi firesti pentru varsta ei!!!Toti,sau cel putin cei din generatia mea ,au cunoscut dozele de austeritate din familiile de provenienta,a fost o paine amara,dar care a potolit senzatia de foame de libertate prost inteleasa!!!Asculta-ti parintii,caci ,mai tarziu,le vei multumi,eu,asa am procedat,din acest motiv am postat acest comment!!!
kudika_15804
Postat pe 12 Octombrie 2013 14:55
Si totusi copila este exploatata de catre parinti,nu aceasta este solutia cea mai potrivita,macar niste aprecieri din partea parintilor ei si fii sigura ca multumea sufletesc copilei!
kudika_928363
Postat pe 13 Octombrie 2013 08:33
fata draga invata ajuta parinti pentru ce vrei sa te distrezi. maine ,poimaine te mariti ai timp sa cunosti toate distractiile pariti nu gasesti la distracti sa te creasca.
gobyko
Postat pe 13 Octombrie 2013 09:25
De la: kudika_928363, la data 2013-10-13 08:33:50Si totusi copila este exploatata de catre parinti,nu aceasta este solutia cea mai potrivita,macar niste aprecieri din partea parintilor ei si fii sigura ca multumea sufletesc copilei!



Parintii acelei copile sunt rigizi in gandire ,mentalitate,este evident acest lucru,aceasta neinsemnand exploatare,ci doar lipsa de intelegere si comunicare cu minora lor!!!Solutia ideala ar fi deschiderea opticilor parintilor ,spre colaborarea fructuoasa si bilaterala cu copiii lor,dar nu prevad un astfel de viitor,caci parintii domniei sale apartin unui alt timp de evolutie,unei alte mentalitati si convingeri de viata,care,totusi,depasesc limitele normalului dintr-o familie!!!Parintii trebuie sa invete sa fie astfel si sa se comporte ca niste parinti de copii, in relatia cu pruncii lor,care cresc in alta epoca,si copiii,la randul lor,trebuie sa se obisnuiasca cu respectul fata de cei ,care le-au dat viata si cu asumarea unor responsabilitati,deloc dificile pentru nivelul de varsta al fiecarui copil!!!Iar scoala,insotita de studiul personal sunt obligatorii!!!Dupa care,pot urma distractiile la libera alegere.
kudika_15804
Postat pe 13 Octombrie 2013 10:17
Draga mea, ai 17 ani, acusi vine vremea facultatii si te incurajez sa lupti pentru o asemenea sansa, te muti la camin si sa vezi viata frumoasa! Esti si tu un copil, nu mi se pare normal ce se intampla. Eu sunt in anul 2 de facultate si locuiesc cu mama, nu ma pune sa fac nimic in casa pentru ca stie cat de mult am de invatat. Mai fac si eu cate ceva cand pot. Parintii trebuie sa te sustina, in niciun caz sa se poarte asa, indiferent cate au pe cap! Aminteste-le din cand in cand ca pe tine te au la batranete sa ii ingrijesti. Respectul trebuie sa fie reciproc :)
kudi10
Postat pe 13 Octombrie 2013 12:34
Multumesc pentru sustinere. Si in ce priveste ca maine, poimaine ma marit, nu e asa.. La ce bun? Sa scap de ai mei unde am muncit pana acum ca sa ma mut in alta parte sa ma mut? Am de terminat liceul, de facut o facultate, vreau sa-mi traiesc viata. Am o gramada de invatat pentru ca sunt a11a, timpul trece repede si BAC-ul se apropie. Dar neintelegerile cu parintii ma termina spihic, imi taie orice chef de invatat... Si da, poate ca ei inca ma considera un bebelus inca, dar pot totusi sa-mi port singura de grija cat de cat. Peste cativa ani poate nu o sa mai stau cu ei, atunci ce vor mai face?? Ar trebui sa am si eu intimitatea mea. Se comporta cateodata de parca am 5 ani, seara imi opresc internetul ca poate stau prea mult la pc si a2a zi nu ma mai trezesc sa plec la scoala. Am si eu cap, s stiu sa-mi calculez timpul, stiu ce urmari are fiecare actiune. Cand sunt plecata, suna din 5 in 5 minute..din cauza asta imi este de multe ori rusine de prietenii mei, lor nu le suna telefonul, plus ca ami mult de o ora nu pot sta plecata chiar daca sunt la cativa metrii de casa.. Si nemultumirea lor ma face sa dau inapoi si sa fiu de multe ori "rebela" daca pot spune asa.
anacorina
Postat pe 13 Octombrie 2013 12:54
De la: anacorina, la data 2013-10-13 12:54:33Multumesc pentru sustinere. Si in ce priveste ca maine, poimaine ma marit, nu e asa.. La ce bun? Sa scap de ai mei unde am muncit pana acum ca sa ma mut in alta parte sa ma mut? Am de terminat liceul, de facut o facultate, vreau sa-mi traiesc viata. Am o gramada de invatat pentru ca sunt a11a, timpul trece repede si BAC-ul se apropie. Dar neintelegerile cu parintii ma termina spihic, imi taie orice chef de invatat... Si da, poate ca ei inca ma considera un bebelus inca, dar pot totusi sa-mi port singura de grija cat de cat. Peste cativa ani poate nu o sa mai stau cu ei, atunci ce vor mai face?? Ar trebui sa am si eu intimitatea mea. Se comporta cateodata de parca am 5 ani, seara imi opresc internetul ca poate stau prea mult la pc si a2a zi nu ma mai trezesc sa plec la scoala. Am si eu cap, s stiu sa-mi calculez timpul, stiu ce urmari are fiecare actiune. Cand sunt plecata, suna din 5 in 5 minute..din cauza asta imi este de multe ori rusine de prietenii mei, lor nu le suna telefonul, plus ca ami mult de o ora nu pot sta plecata chiar daca sunt la cativa metrii de casa.. Si nemultumirea lor ma face sa dau inapoi si sa fiu de multe ori "rebela" daca pot spune asa.



Intimitatea se creeaza cu timpul,draga mea,ai dreptul la ea,ca oricare dintre noi,dar daca parintii tai sunt neintelegatori ,nu ai multe de facut in acest moment,decat sa fii consecventa in ceea ce priveste scoala si viitorul tau,caci acestea ,daca evolueaza multumitor,ii vor determina pe parintii tai sa isi schimbe comportamentul,dar nu imediat,ci in timp!!Draga mea,crede-ma,parintii tai nu iti doresc raul,sunt doar stricti,chiar daca exagerat,cu tine!!!!!!Sunt tematori pentru tine,caci eu cunosc toate ericolele,care pandesc fetele din ziua de astazi!!Poate au sau nu incredere in tine,dar ,parerea mea,atat timp cat esti inca in grja si sub ocrotirea lor,continua sa fii ascultatoare si nu rebela,caci aversiunea nu foloseste nimanui!!!Iti inteleg sentimentul de frustrare,caci am trecut prin astfel de experiente,dar,de-abia dupa multi ani,mi-am dat seama ca totul s-a petrecut in favoarea mea,asa si tu,mai ai rabdare cu tine si cu parintii tai,chiar daca nu exista un dialog civilizat intre voi!!!Parintii tai sunt severi,exagerat,ne povestesti aici,dar te intreb,cum ai proceda daca te-ai afla in locul domniilor lor????Sa nu imi spui ca vei avea idei democratice si vei fi adepta libertatii absolute,caci nu te voi crede!!Sunt fiica,si mama in acelasi timp,si cunosc ambele fete ale situatiei prezentata de tine!!
kudika_15804
Postat pe 13 Octombrie 2013 14:05
Inteleg ce vrei sa zici, dar asta sa stii ca nu le da dreptul sa se comporte urat cu mine, sa ma jigneasca sau sa ma loveasca. Nu cred ca asta ma va ajuta pe viitor!
anacorina
Postat pe 16 Octombrie 2013 18:14
De la: anacorina, la data 2013-10-16 18:14:53Inteleg ce vrei sa zici, dar asta sa stii ca nu le da dreptul sa se comporte urat cu mine, sa ma jigneasca sau sa ma loveasca. Nu cred ca asta ma va ajuta pe viitor!



Gresit,au tot dreptul sa fie intransigenti cu tine si cu fratele tau,sa te supravegheze cu atentie si sa te atentioneze atunci cand gressti,si aceastea sunt valabile din doua motive :
1.Esti inca minora si raspund de integritatea ta.
2.Sunt parintii tai,singurii in masura sa hotarasca asupra modului cum evoluezi,cel putin pan ala implinirea varstei de majorat.


INSA,este adevarat,metodele domniilor lor nu sunt domestice si de comun acord cu tine,dar nu poti interveni prea mult in corectarea conduitei lor,decat in situatia in care esti vatamata fizic si timorata psihic,situatii confirmate de catre organele legii,in urma depunerii plangerii tale la Politie!!Doresti asa ceva??Nu cred!!!Nimic din ceea ce este rau in familia ta nu iti va fi de folos in viitor,dar,repet,incearca sa ajungi la un numitor comun cu parintii tau,nu pot sa cred ca un parinte isi maltrateaza copilul,fara ca acesta sa nu participe in vreun fel la declansarea conflictului,si chiar si asa,nu se justifica comportamentul abuziv al mamei sau tatalui,dar nimeni nu are dreptul sa intervina in familia altei persoane,decat cei aflati in drept !!!
kudika_15804
Postat pe 16 Octombrie 2013 19:15
De la: anacorina, la data 2013-10-16 18:14:53Inteleg ce vrei sa zici, dar asta sa stii ca nu le da dreptul sa se comporte urat cu mine, sa ma jigneasca sau sa ma loveasca. Nu cred ca asta ma va ajuta pe viitor!

Lasa ca trece,unde da mama si tata,fata va creste mare,inteleapta,puternica si frumoasa!!!
La timpul potrivit vei uita si palma care tea lovit o vei saruta cu dragoste,respect si mandrie-drept multumire!!!
Titanika
Postat pe 17 Octombrie 2013 01:39
De la: anacorina, la data 2013-10-10 18:02:10Hei, Buna! As dori si eu un sfat din partea voastra. Este legat de parintii mei. Se pare ca de 3 ani incoace, de cand a venit pe lume fratele meu care este cu 14 ani mai mic, parintii mei sunt foarte nemultumiti de mine si de activitatea mea. Intotdeauna imi reproseaza ca fac totul gresit, ca nu fac de ajuns, mereu e ceva gresit! Eu fac de toate prin casa, incepand cu mancare, curatenie si terminand in a avea grija toata ziua de fratele me. Cand ei sunt plecati totul pica pe mine. Si cand sunt ei acasa tot cam asa. Mai nou, de pe la inceputul verii, se cearta zilnic cu mine, sunt nemultumiti de munca mea, spun ca fac totul prost sau ca stau degeana toata ziua desi nu e asa, imi vorbesc extraordinar de urat, se comporta urat si ma lovesc. Am 17 ani, vreau sa mai ies si eu sa ma distrez.. Ei bine asta este imposibil pentru ca ai mei nu ma lasa sa ies nici din curte pe motiv ca nu am eu nevoie de distractii, eu trebuie sa stau acasa sa muncesc ca oricum nu fac nimic toata ziua. Am ajuns sa le port pica, nu ii mai sufar. De multe ori imi petrec serile inchisa in camera mea plangand. De vorbit cu ei nu am ce vorbi, am incercat sa le explic cum ma simt eu si ca comportamentul lor fata de mine este deplasat dar au reactionat violent. Sincer, de multe ori m-am gandit sa plec de acasa, dar m-am gandit ca totusi sunt parintii mei si mai am si un frate pe care chiar nu vreau sa-l las singur pe mana lor. La scoala am rezultate bune, nimic rau nu se aude de mine, am incercat mereu sa fiu copilul ideal dar ei tot nemultumiti sunt. Nu mai rezist !


Incearca sa iei legatura cu cei de la Protectia Copilului! Poti cere sprijinul si unei profesoare sau unei colege de clasa, daca simti ca ai nevoie de sprijin moral, in acest demers! In orice caz, nu mai accepta sa fi lovita, umilita si folosita de catre nimeni. Ia masuri!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 18 Octombrie 2013 13:51
De la: Titanika, la data 2013-10-17 01:39:43
De la: anacorina, la data 2013-10-16 18:14:53Inteleg ce vrei sa zici, dar asta sa stii ca nu le da dreptul sa se comporte urat cu mine, sa ma jigneasca sau sa ma loveasca. Nu cred ca asta ma va ajuta pe viitor!

Lasa ca trece,unde da mama si tata,fata va creste mare,inteleapta,puternica si frumoasa!!!
La timpul potrivit vei uita si palma care tea lovit o vei saruta cu dragoste,respect si mandrie-drept multumire!!!


Titanika, nu este in regula ca un copil sa fie batut! Cum poti sfatui un copil, fie el si de 17 ani, sa accepte sa fie batut si jignit de catre parinti?


Viorica_Ecaterina
Postat pe 18 Octombrie 2013 13:54
De la: anacorina, la data 2013-10-16 18:14:53Inteleg ce vrei sa zici, dar asta sa stii ca nu le da dreptul sa se comporte urat cu mine, sa ma jigneasca sau sa ma loveasca. Nu cred ca asta ma va ajuta pe viitor!


Nimeni nu are dreptul sa te loveasca si sa te umileasca, dar absolut nimeni! Ia legatura cu Oficiul de Protectie a Copilului de la tine din oras! Urgent ia legatura cu ei!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 18 Octombrie 2013 13:55
De la: Titanika, la data 2013-10-17 01:39:43
De la: anacorina, la data 2013-10-16 18:14:53Inteleg ce vrei sa zici, dar asta sa stii ca nu le da dreptul sa se comporte urat cu mine, sa ma jigneasca sau sa ma loveasca. Nu cred ca asta ma va ajuta pe viitor!

Lasa ca trece,unde da mama si tata,fata va creste mare,inteleapta,puternica si frumoasa!!!
La timpul potrivit vei uita si palma care tea lovit o vei saruta cu dragoste,respect si mandrie-drept multumire!!!


ei ce sa-ti spun
unde da mama si tata ,creste fata cu sechele si lipsa de incredere in ea
terminati cu prostiile astea din epoca de piatra

Ame_li
Postat pe 18 Octombrie 2013 14:01
Ma fetelooor,eu nu am zis cu rautate ce am scris,dar astept sa ne spuna ea in ce fel o bate parintii ei.Nu cred ca o maltrateaza si o taraie de par s-au o bate cu furtunu eu sunt sigura ca sunt doar certuri ca de la parinte la copil cu mici altoiri.
Si am mai vazut eu copii altoititi cu rasfaturi si bani si mai tarziu au ajuns derbedei si certati cu legea.
Voi dati sfaturi sa se duca la "protectia copilului" si cu ce ajuta aia fetetita asta,mai ales in Romania,sunt satula pana peste cap de ceea ce se intampla in tara noastra.
Oamenii astia care o cresc sigur se zbat si ei asa cum pot ca sa o intrtina si sa-si duca viata de azi pe maine,parintii devin nervosi,irascibili din cauza acestei vieti si tottusi nu am auzit ca fetita asta sa zica ca parintii ei stau cu bautura-n in nas si ca sunt indiferenti.
La asta m-am referit,nu aduc legea comunista in car am fost crescuta si daca ma ceratu parintii si daca ma mai altoiau din cand in cand este pt ca devenisem rebele si voiam sa cer niste drpturi de-ale mele pe care le gandeam pe atunci in stil democratic si inteleg ca fetita asta in acelasi fel gandeste,toti m fost asa incepand cu 16 ani si sunt sigura ca parintii ei si-au dat seama ca fata vrea mai mult de la viata,....libertate,anturaje,fil ,dicoteca,prieteni si nu vor decat s-o educe sa-i scoata aceste abureli din cap pt ca asa gandesc ei.
Defapt parintii trebuie sa se duca la un dct psiholog sau sa fie pregatiti sa-si educe copilul cu mai multa dragoste si prietenie ceea ce nu se va intampla pt ca nu cred ca au nevoie,asta este comunitatea in romania,oameni limitati in gandire ca acesti parintii!!!Fata vede alfel lucrurile,dar atata timp cat are strictul necesar si este crescuta cat de cat asa cum este si i se asigura toate nevoile dupa putinta lor,eu cred ca-i este foarte bine acolo unde este!!!
Atat am avut de spus!
Credeti ca voi o puteti ajuta cu ceva ,adica sa mearga la protectia copilului....nu !...mai rau ii faceti.
Nu ne putem amesteca in viata lor,numai daca luati masurile necesare si sa mergeti in acea casa sa stati de vorba cu parintii!!!!!!!!
Si daca nu puteti,mai bine taceti din gura ca nu rezolvati nimic!!!!!!!!!!!!!!
Titanika
Postat pe 18 Octombrie 2013 17:49
De la: anacorina, la data 2013-10-16 18:14:53Inteleg ce vrei sa zici, dar asta sa stii ca nu le da dreptul sa se comporte urat cu mine, sa ma jigneasca sau sa ma loveasca. Nu cred ca asta ma va ajuta pe viitor!

Draga me,iti spun aceste lucruri pt ca sunt si eu parinte si te rog din suflet sa te intaresti singura ,sa fi puternica si sa gandesti mereu limpede.Singura ta varianta este sa-ti continui scoala si cand crezi tu ca vei gasi un servici si ca vei putea sa te descurci singura,atunci vei puta lua viata in piept!
Pana atunci,mama,n-ai incotro decat sa inghiti pt ca sunt parintii tai,buni rai,astia ti-au fost dati!
Titanika
Postat pe 18 Octombrie 2013 18:07
Parintii mei nu stau cu nasul in alcool, dar este ca si cum ar sta. Si-ti dau si un mic exemplu ca sa vezi cam cum sunt maltratata: intr-o zi se enervase tata ca nu mai stiu ce facusem ca de obicei din punctul lui de vedere gresit, a infipt mainile in parul meu si cand a tras a ramas cu pumnii plini de par. Iti pare normal acest lucru? Si asta e doar un exemplu, as putea continua pana maine.. Si nu, nu ma pot duce la Protectia Copilului, m-am gandit si la acest lucru, dar asta ar insemna un proces si avand in vedere ce se petrece mai mult ca sigur ai mei ar ramane fara tutela mea sau a fratelui meu si nu mi se pare tocmai indicat. Eu mai am 7 luni si fac 18 ani, fratele meu are doar 3 ani si este cel mai rasfatat. Incerc sa rezist pana termin liceul desi asta ar insemna inca vreo 2 ani iar eu sunt de pe acum terminata psihic!
anacorina
Postat pe 20 Octombrie 2013 11:41
Draga mea te cred,chiar am niste vecini care au acelasi comportament cum il descri tu al parintilor tai.Aceeasi varsta va avea si ea,mai are un an de liceu si imi povestea ca nu mai poete si nu-si mai suporta parintii.Fratele ei este in aceeasi situatie,in schimb sora cea mica este o alintata si jumatate,Mereu vecinii de la bloc am observat aceasta diferenta si toti am zis ca nu este drept ce face,plus ca mama lor a ajuns numai sa comande in casa si sa puna fata la diferite lucruri in gospodarie.Apoi ca sa scape fata s-a dus si si-a gasit un job la o pizerie....a fost mai greu la inceput pana ia lamurit,dar cu ajutorul nostru al vecinilor,a reusit sa se angajeze.Fata nu avea voie sa iasa la discoteca sau sa stea vara sau cand era vreme buna ,afara la banca cu tineretul.Te inteleg si stiu cum sta situatia
Eu nu am spus aceste lucruri ca pe un sfat sa faci si tu,dara fata s-a apropiat de cativa vecini si am ascultasi am intervenit.chiar daca parintilor nu le-a convenit la inceput dar reusiram sa-i schimbam mentalitatea.
de aceea zic,ca poate ai pe cineva apropiat cu care sa vorbesti si sa le spui ofu tau din punctul de vedere,ca ai nevoie de acel respect adolescentin......dar credema ca nu vor intelege prea multe,dar macar sa inteleaga ca nu este nevoie sa aplice legea"altoitului "de fiecare data cand sunt nemultumiti!
Nu trebuie sa-i ameninti ca ai pleca de acasa pt ca nu te intelege,dar simt ca in inima ta salasluieste acest gand.
Treuie sa fi puternica daca nu ai nici un sustinator!!!
Titanika
Postat pe 20 Octombrie 2013 19:26
Vezi tu anacorina,asa vei ajunge si tu in viata sa treci peste toate si sa ajungi titanica! Iubesteti parintii cu toate defectele lor,nu suntem perfecti,doar ca unii nu-si dau seama la timp,dar isi vor da seama mai tarziu si te vor aprecia ca nu le-ai intors spatel!Am trecut si eu prin faze din astea si avenit un timp cand...ei au vrut sau nu au vrut le-am spus pasurile mele in fata!
Aratale mai tarziu ca prin fortele tale propri poti sa-ti duci crucea si lupta pt o viata mai buna si vei educa copiii tai asa cum vei sti tu mai bine,fara sfaturile lor si nu prin ce ai trecut tu.
Titanika
Postat pe 20 Octombrie 2013 19:57
Draga mea,viata iti ofera multe.Asta inseamna ca nu toate sunt roz.Fii puternica,totul vine si trece,vei vedea aceste aspecte ale vietii cu alti ochi mai tarziu.Gaseste puterea in tine de a merge pe drumul tau.Tot binele din lume ti-l doresc!
YASEMYNNE
Postat pe 20 Octombrie 2013 20:56
De la: Titanika, la data 2013-10-20 19:26:42Draga mea te cred,chiar am niste vecini care au acelasi comportament cum il descri tu al parintilor tai.Aceeasi varsta va avea si ea,mai are un an de liceu si imi povestea ca nu mai poete si nu-si mai suporta parintii.Fratele ei este in aceeasi situatie,in schimb sora cea mica este o alintata si jumatate,Mereu vecinii de la bloc am observat aceasta diferenta si toti am zis ca nu este drept ce face,plus ca mama lor a ajuns numai sa comande in casa si sa puna fata la diferite lucruri in gospodarie.Apoi ca sa scape fata s-a dus si si-a gasit un job la o pizerie....a fost mai greu la inceput pana ia lamurit,dar cu ajutorul nostru al vecinilor,a reusit sa se angajeze.Fata nu avea voie sa iasa la discoteca sau sa stea vara sau cand era vreme buna ,afara la banca cu tineretul.Te inteleg si stiu cum sta situatia
Eu nu am spus aceste lucruri ca pe un sfat sa faci si tu,dara fata s-a apropiat de cativa vecini si am ascultasi am intervenit.chiar daca parintilor nu le-a convenit la inceput dar reusiram sa-i schimbam mentalitatea.
de aceea zic,ca poate ai pe cineva apropiat cu care sa vorbesti si sa le spui ofu tau din punctul de vedere,ca ai nevoie de acel respect adolescentin......dar credema ca nu vor intelege prea multe,dar macar sa inteleaga ca nu este nevoie sa aplice legea"altoitului "de fiecare data cand sunt nemultumiti!
Nu trebuie sa-i ameninti ca ai pleca de acasa pt ca nu te intelege,dar simt ca in inima ta salasluieste acest gand.
Treuie sa fi puternica daca nu ai nici un sustinator!!!



Poate chiar ea este vecina ta
cristina_boeru_30
Postat pe 20 Octombrie 2013 21:45
nu era rau!!!
Titanika
Postat pe 21 Octombrie 2013 13:28
As fi vrut eu sa am o vecina cu care sa vorbesc. Pe Langa mine am doar babe nebunee..
anacorina
Postat pe 26 Octombrie 2013 00:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concurs 1 De la: kudika457973 17 Mai 2012 20:36
limitele normalului intr-o relatie 19 De la: scumpica13 9 Octombrie 2011 20:29
Cursuri de relaxare prin arta -Iasi 2 De la: kudika326661 22 Octombrie 2010 13:22
buna 11 De la: nicegirl 8 Iunie 2013 07:59
unghii tehnice in gel 2 De la: Cristina_Papuc_1 29 Iulie 2012 15:08