Setari Cookie-uri

NIMICUL

De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-06 09:11:55
De la: kudika_940065, la data 2014-01-04 11:51:04
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-04 11:38:06
De la: kudika_940065, la data 2014-01-04 10:58:23
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-04 10:48:02
De la: kudika_940065, la data 2014-01-04 10:45:01
De la: Thais13, la data 2014-01-04 10:19:46
De la: kudika_940065, la data 2014-01-01 18:20:05ce este nimicul????nu va inghesuiti sa raspunde ti


Nimicul nu exista, lumea e plina de CEVA peste tot, totul se transforma in altceva, nu dispare nici macar o particula din lumea asta.
nu fi asa sigura ca nu dispar,,ba dispar si au disparut probabil 99 la suta din specii netransformanduse in nimic ci doar disparand


La nivel molecular, atomic etc etc, nimic nu dispare, ci se transforma in altceva.
eronat,,dispar total si apppar altele,,nu luati de buna zicala cu nimic nu se pierde totul se transforma,,ba se pierde ,,,99 la suta din specii sau pierdut si au aparut altele fara sa se transforme la nici un nivel ci pur si simplu disparand cu totul


Nu dispar cu totul, ci se transforma. Nimic din Uñiversul acesta nu e irosit, ci doar transformat.

Sa-ti dau un exemplu: petrolul sau titeiul reprezinta, de fapt, resturi de plancton, care au fost, acoperite, ulterior, de sedimente.

Si, ca sa mergi si mai in amanunt, adu-ti aminte, de la lectia de chimie, care era definitia atomului: "Atomul este cea mai mica particula dintr-o substanta, iar prin procedee chimice obisnuite, nu poate fi fragmentat, deci este indevizibil."
Prin fisiune, insa, sau prin bombardare cu neutroni a unui atom, poti obtine chiar si particule subatomice, care au o energie uriasa.

Tot ce exista in Universul asta e format din atomi, dar absolut orice. Nu poti sa pocnesti din degete si, pac, sa faci ca acei atomi care formeaza o fiinta, sa zicem, sa dispara si sa devina un nimic, asa ceva e imposibil si nu va fi niciodata posibil. Acum intelegi, de ce am fost de acord cu Thais, cand a afirmat ca nimic nu se pierde, totul se transforma? Fata chiar are dreptate.

Si inca o chestie: in orice fiinta, de pe Pamantul asta, se afla particulele atomice ale fiintelor care au trait inaintea ei. Aerul pe care-l respiram cu totii e acelasi aer pe care l-au respirat si dinozaurii si toate fiintele care au trait inaintea dinozaurilor, si tot asa.


eronat,tu te referi la materie iar ea binenteles ca este substitut al acestui univers,,insa nu se transforma in altcevaci primeste o noua definitie,caci defapt binenteles ca totul este praf de stele,insa acest univers nu este creat de la sine intelegi?el are un creator care nu a dat doar materie prin cuvant,,ca iata ii zice omului ,,pãpamant esti omule si in pamant te vei intoarce,,adica praf de stele materie pamant,,,insa a pus cu totul alceva in om,,si in tot ce vezi tu,,viata care vine de la el prin univers prin specii prin om iar in om a pus chiar chipul si asemanarea sa ,,adica chipul lui dumnezeu insemnand sufletul omului asemanarea sa insemnand iubirea si constiinta insemnand vocea lui dumnezeu in om,,asa cum dumnezeu da poate si sa ia fara sa distruga creatia sa materia ci doar sa dea alta viata


Pai normal ca nu este creat de la sine, nici n-am afirmat lucrul asta.

Eu ti-am raspuns strict la intrebarea ta de ce au disparut unele specii de fiinte si la afirmatia ta cum ca totul odata ce a murit, dispare in intregime.

Iti repet: nu dispare absolut nimic din Universul acesta. Exista doar viata si transformare in acest Univers, atat, dar disparitie completa nu exista. Ce dovada mai buna vrei ca exista Dumnezeu decat aceasta, si anume ca nimic nu dispare in totalitate, ci se transforma intr-o alta fiinta sau in altceva?

Iar in ceea ce priveste ceea ce scriai tu ca sunt tineri care nu mai cred in Dumnezeu, credinta cu forta nu se poate. Au incercat si altii, timp de sute de ani, credinta cu forta, si n-au reusit in totalitate, n-au reusit decat sa distruga sau sa umileasca popoare. Accepta faptul ca fiecare avem dreptul la o alegere, iar daca alegerea nu corespunde cu alegerea unora dintre noi, asta nu inseamna ca acei oameni nu merita respect. Daca esti OM, poti fi OM, indiferent de credinta careia ii apartii, indiferent daca crezi intr-un Dumnezeu sau nu. I-ai castiga mult mai aproape pe acei oameni cu care te contrazici in viata de zi cu zi, cea reala, daca n-ai mai incerca sa le impui credinta ta cu forta, ci fiind OM cu ei.


ERONAT,,copiati sintagma nimic nu se pierde totul se transforma fara sa ganditi,,,,viata viorico nu vine din materie de la sine pricepi?ca sa se transforme de la sine in altceva ca altvel o sa fi de acord cu evolutia si selectia naturala,,,selectia naturala defapt preia organismul gata facut care vine de la dumnezeu ia doar il adopta cand este gata pricepi??pentru ca viata viorico vine de la dumnezeu,,sigur tot prin materie insa el o da nu materia pricepi?deci nu poti niciodata sa afirmi ca o specie sa transformat in alta pentru ca viata unei specii disparute nu mai este ,cel ce a dato a luato definitiv,nu ia dat viata ei altei specii ci doar materia din care e ea facuta,,cum tu insemni doar pamant fara dumnezeu asa si tot ce exista pe pamant este la fel fara dumnezeu
kudika_940065
Postat pe 6 Ianuarie 2014 16:53
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-06 09:17:55
De la: kudika_940065, la data 2014-01-03 21:22:09
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-03 18:29:05
De la: kudika_940065, la data 2014-01-03 16:29:28
De la: -Iulya, la data 2014-01-03 13:02:55Big bang ,intreaba-i pe ateii tai si oamenii de stiinta daca sunt ferm convinsi ca ne tragem din maimute , maimutele cine le-a lasat pe pamant ?

ateii nu sunt ai mei ar ei sunt inexistenti caci cuvantul ateu este nonsens atata timp cat existi,,si nici un om de stiinta nu este convins de asa cva caci nu exista absolut nici o dovada precum ca o specie a evoluat din alta nu exita asa cva,,eolutie este de fapt filozofie o religie oarba


Alouuu, Dogu nu amesteca lucrurile, ateu este acel om care neaga existenta oricarei divinitati... ma tu parca credeai in existenta divina, cei cu tine?


eronat ,,acel om crede in zeul nimic desi nimicul e inexistent,,ateu este nonsens,inseamna ca nu crede ca exista nici el,,,,,,nu stiu unde ai vazut tu ca am zis eu ca nu cred in divinitate

nu vad logica din cuvintele tale????Ce cauti de fapt, intrebari fara raspuns??????
Repet..Nimicul=zero absolut, matematic vorbind..


nu caut eu intrebari aici ci incerc sa educ lumea pe cat pot,,matematic vorbind nimicul nu este zero ci trebui sa l scoti pe zero ca sa fie nimic cea ce nu poti sa faci pentru ca nu exista nimicul,exista cevaul dintotdeauna,,Dumnezeu
kudika_940065
Postat pe 6 Ianuarie 2014 16:57
iar eu nu impun nimanui credinta cu forta viorico decat in mintea ta,,eu doar incerc sa dau niste raspunsuri celor tineri ca sa aibe idee pe ce drum apuca ca altfel nu si pot face o parere decat evaziva,,eronata,,
kudika_940065
Postat pe 6 Ianuarie 2014 17:00
pfu ma cam luata cu dureri de cap.... stiintific sau filozofic daca nu stiu raman sa cred si sa spun sus si raspicat ca cel de vine este singurul Dzeu care a creat totul din nimic si i-s dat valoare acestui "nimic"....si sa sti mai dogule Nicolae,ca in general si cred ca 80%din romani isi invata copiii sa respecte legile lasate de Tatal si Creatorul nostru!
Titanika
Postat pe 6 Ianuarie 2014 17:14
De la: Titanika, la data 2014-01-06 17:14:00 pfu ma cam luata cu dureri de cap.... stiintific sau filozofic daca nu stiu raman sa cred si sa spun sus si raspicat ca cel de vine este singurul Dzeu care a creat totul din nimic si i-s dat valoare acestui "nimic"....si sa sti mai dogule Nicolae,ca in general si cred ca 80%din romani isi invata copiii sa respecte legile lasate de Tatal si Creatorul nostru!


el nu a facut lumea din nimic ca daca exista nimic atunci nimic cu exista,,e un fel de a spune ca a facut lumea din nimic,,nu a facuto din nimic ci de la el
kudika_940065
Postat pe 6 Ianuarie 2014 17:17
si sa sti tu mai titanica ca pe multii copii fara minte i au smintit sectele sau ateismul inexistent sau evolutia inexistenta,,si datorita unor zicale pprecum cele de sus cu nimic nu se pierde totul se transforma sau altele asemenea
kudika_940065
Postat pe 6 Ianuarie 2014 17:21
Se pare ca nimicul asta e foarte vast...daca as zice ca "nu am nimic",inseamna ca sunt o egoista,pt ca defapt ma am pe mine....daca as spune ca nu ma doare "nimic",as fi o persoana fara suflet....nimicul ar fi neinteresant dar se pare ca ajunseram sa ne hranim cu el.....si daca nimicul ar fi acel haos unde nu exista reguli si se duce totul in neant .....eu cred ca nimicul inseamna multe,sper sa nu intram in haosul lui
Si daca ar fi sf lumii,ce ar mai ramane din noi--cenusa-deci nimicul se va transforma!
Titanika
Postat pe 6 Ianuarie 2014 19:17
De la: kudika_940065, la data 2014-01-06 16:57:15
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-06 09:17:55
De la: kudika_940065, la data 2014-01-03 21:22:09
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-03 18:29:05
De la: kudika_940065, la data 2014-01-03 16:29:28
De la: -Iulya, la data 2014-01-03 13:02:55Big bang ,intreaba-i pe ateii tai si oamenii de stiinta daca sunt ferm convinsi ca ne tragem din maimute , maimutele cine le-a lasat pe pamant ?

ateii nu sunt ai mei ar ei sunt inexistenti caci cuvantul ateu este nonsens atata timp cat existi,,si nici un om de stiinta nu este convins de asa cva caci nu exista absolut nici o dovada precum ca o specie a evoluat din alta nu exita asa cva,,eolutie este de fapt filozofie o religie oarba


Alouuu, Dogu nu amesteca lucrurile, ateu este acel om care neaga existenta oricarei divinitati... ma tu parca credeai in existenta divina, cei cu tine?


eronat ,,acel om crede in zeul nimic desi nimicul e inexistent,,ateu este nonsens,inseamna ca nu crede ca exista nici el,,,,,,nu stiu unde ai vazut tu ca am zis eu ca nu cred in divinitate

nu vad logica din cuvintele tale????Ce cauti de fapt, intrebari fara raspuns??????
Repet..Nimicul=zero absolut, matematic vorbind..


nu caut eu intrebari aici ci incerc sa educ lumea pe cat pot,,matematic vorbind nimicul nu este zero ci trebui sa l scoti pe zero ca sa fie nimic cea ce nu poti sa faci pentru ca nu exista nimicul,exista cevaul dintotdeauna,,Dumnezeu

Hmmmmm.....toate sunt probalitati, nimic nu este concret, doar posibil...si tu nu ai cum sa.."educi"..pentru ca fiecare individ in parte are mentalitaea, credinta si caracterul sau...fiecare este liber sa creada..in felul lui..stiinta...oamenii de stiinta cauta neincetat logica acestor lucruri, existenta si evolutia omului...sant doar probabilitati...si eu cred in Dumnezeu si sant convinsa ca el a creat lumea, ca inainte de toate..a existat materis...adica pamantul...insa repet, nimic nu este concret..in aceasta privinta..!?
Fulg-de-nea
Postat pe 6 Ianuarie 2014 20:06
De la: Titanika, la data 2014-01-06 19:17:48 Se pare ca nimicul asta e foarte vast...daca as zice ca "nu am nimic",inseamna ca sunt o egoista,pt ca defapt ma am pe mine....daca as spune ca nu ma doare "nimic",as fi o persoana fara suflet....nimicul ar fi neinteresant dar se pare ca ajunseram sa ne hranim cu el.....si daca nimicul ar fi acel haos unde nu exista reguli si se duce totul in neant .....eu cred ca nimicul inseamna multe,sper sa nu intram in haosul lui
Si daca ar fi sf lumii,ce ar mai ramane din noi--cenusa-deci nimicul se va transforma!

si totusi exista o concluzie...din nimic ne-am creat..s-au m-ai bine zis mana divina, dar cum...unde-i logica?
Fulg-de-nea
Postat pe 6 Ianuarie 2014 20:09
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-06 20:06:28
De la: kudika_940065, la data 2014-01-06 16:57:15
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-06 09:17:55
De la: kudika_940065, la data 2014-01-03 21:22:09
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-03 18:29:05
De la: kudika_940065, la data 2014-01-03 16:29:28
De la: -Iulya, la data 2014-01-03 13:02:55Big bang ,intreaba-i pe ateii tai si oamenii de stiinta daca sunt ferm convinsi ca ne tragem din maimute , maimutele cine le-a lasat pe pamant ?

ateii nu sunt ai mei ar ei sunt inexistenti caci cuvantul ateu este nonsens atata timp cat existi,,si nici un om de stiinta nu este convins de asa cva caci nu exista absolut nici o dovada precum ca o specie a evoluat din alta nu exita asa cva,,eolutie este de fapt filozofie o religie oarba


Alouuu, Dogu nu amesteca lucrurile, ateu este acel om care neaga existenta oricarei divinitati... ma tu parca credeai in existenta divina, cei cu tine?


eronat ,,acel om crede in zeul nimic desi nimicul e inexistent,,ateu este nonsens,inseamna ca nu crede ca exista nici el,,,,,,nu stiu unde ai vazut tu ca am zis eu ca nu cred in divinitate

nu vad logica din cuvintele tale????Ce cauti de fapt, intrebari fara raspuns??????
Repet..Nimicul=zero absolut, matematic vorbind..


nu caut eu intrebari aici ci incerc sa educ lumea pe cat pot,,matematic vorbind nimicul nu este zero ci trebui sa l scoti pe zero ca sa fie nimic cea ce nu poti sa faci pentru ca nu exista nimicul,exista cevaul dintotdeauna,,Dumnezeu

Hmmmmm.....toate sunt probalitati, nimic nu este concret, doar posibil...si tu nu ai cum sa.."educi"..pentru ca fiecare individ in parte are mentalitaea, credinta si caracterul sau...fiecare este liber sa creada..in felul lui..stiinta...oamenii de stiinta cauta neincetat logica acestor lucruri, existenta si evolutia omului...sant doar probabilitati...si eu cred in Dumnezeu si sant convinsa ca el a creat lumea, ca inainte de toate..a existat materis...adica pamantul...insa repet, nimic nu este concret..in aceasta privinta..!?
ca fiecare individ sa fie educat in ale cunooasterii trebui sa cunoasca pe asta ti foormezi o parere pe cunoastere si credinta din interiorul tau,,iar eu asta fac aduc argumente,,,iar existenta omului nu este probabilitate este realitate
kudika_940065
Postat pe 6 Ianuarie 2014 20:21
titanico si fulg,,decat sa vorbiti prostii mai bn taceti,,
kudika_940065
Postat pe 6 Ianuarie 2014 20:23
De la: kudika_940065, la data 2014-01-06 20:23:15titanico si fulg,,decat sa vorbiti prostii mai bn taceti,,

ma. .tu ai intreci toti... Sfatul meu..CULCA-TE!
Fulg-de-nea
Postat pe 6 Ianuarie 2014 20:33
De la: kudika_940065, la data 2014-01-06 20:21:20
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-06 20:06:28
De la: kudika_940065, la data 2014-01-06 16:57:15
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-06 09:17:55
De la: kudika_940065, la data 2014-01-03 21:22:09
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-03 18:29:05
De la: kudika_940065, la data 2014-01-03 16:29:28
De la: -Iulya, la data 2014-01-03 13:02:55Big bang ,intreaba-i pe ateii tai si oamenii de stiinta daca sunt ferm convinsi ca ne tragem din maimute , maimutele cine le-a lasat pe pamant ?

ateii nu sunt ai mei ar ei sunt inexistenti caci cuvantul ateu este nonsens atata timp cat existi,,si nici un om de stiinta nu este convins de asa cva caci nu exista absolut nici o dovada precum ca o specie a evoluat din alta nu exita asa cva,,eolutie este de fapt filozofie o religie oarba


Alouuu, Dogu nu amesteca lucrurile, ateu este acel om care neaga existenta oricarei divinitati... ma tu parca credeai in existenta divina, cei cu tine?


eronat ,,acel om crede in zeul nimic desi nimicul e inexistent,,ateu este nonsens,inseamna ca nu crede ca exista nici el,,,,,,nu stiu unde ai vazut tu ca am zis eu ca nu cred in divinitate

nu vad logica din cuvintele tale????Ce cauti de fapt, intrebari fara raspuns??????
Repet..Nimicul=zero absolut, matematic vorbind..


nu caut eu intrebari aici ci incerc sa educ lumea pe cat pot,,matematic vorbind nimicul nu este zero ci trebui sa l scoti pe zero ca sa fie nimic cea ce nu poti sa faci pentru ca nu exista nimicul,exista cevaul dintotdeauna,,Dumnezeu

Hmmmmm.....toate sunt probalitati, nimic nu este concret, doar posibil...si tu nu ai cum sa.."educi"..pentru ca fiecare individ in parte are mentalitaea, credinta si caracterul sau...fiecare este liber sa creada..in felul lui..stiinta...oamenii de stiinta cauta neincetat logica acestor lucruri, existenta si evolutia omului...sant doar probabilitati...si eu cred in Dumnezeu si sant convinsa ca el a creat lumea, ca inainte de toate..a existat materis...adica pamantul...insa repet, nimic nu este concret..in aceasta privinta..!?
ca fiecare individ sa fie educat in ale cunooasterii trebui sa cunoasca pe asta ti foormezi o parere pe cunoastere si credinta din interiorul tau,,iar eu asta fac aduc argumente,,,iar existenta omului nu este probabilitate este realitate

Mda si te-ai gasit tu..sa educi lumea.. ..lesinnnnnnnnn...
Fulg-de-nea
Postat pe 6 Ianuarie 2014 20:38
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-06 20:33:45
De la: kudika_940065, la data 2014-01-06 20:23:15titanico si fulg,,decat sa vorbiti prostii mai bn taceti,,

ma. .tu ai intreci toti... Sfatul meu..CULCA-TE!
pai daca mi zici mie sa ma culc dc sforai tu?
kudika_940065
Postat pe 6 Ianuarie 2014 20:44
De la: kudika_940065, la data 2014-01-06 20:44:28
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-06 20:33:45
De la: kudika_940065, la data 2014-01-06 20:23:15titanico si fulg,,decat sa vorbiti prostii mai bn taceti,,

ma. .tu ai intreci toti... Sfatul meu..CULCA-TE!
pai daca mi zici mie sa ma culc dc sforai tu?

Tu nu vezi mai ca sant desene, iti desenam, ca sa poti intelege si tu!
Fulg-de-nea
Postat pe 6 Ianuarie 2014 20:50
ori dorm eu si sforai eu ,ori darm eu si sforai tu
kudika_940065
Postat pe 6 Ianuarie 2014 20:52
De la: kudika_940065, la data 2014-01-06 20:52:06ori dorm eu si sforai eu ,ori darm eu si sforai tu

Daca ai avea bunul simt, ai vedea ca in primul rand..tastez, iar in al doilea rand eu nu sforai...never!
M-ai departe, revin..la cea ce spuneam candva..nu are rost sa imi bat capul ..cu tine!Lupul schimba parul, dar naravul ba!
Fulg-de-nea
Postat pe 6 Ianuarie 2014 21:00
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-06 21:00:29
De la: kudika_940065, la data 2014-01-06 20:52:06ori dorm eu si sforai eu ,ori darm eu si sforai tu

Daca ai avea bunul simt, ai vedea ca in primul rand..tastez, iar in al doilea rand eu nu sforai...never!
M-ai departe, revin..la cea ce spuneam candva..nu are rost sa imi bat capul ..cu tine!Lupul schimba parul, dar naravul ba!
cum zici tu
kudika_940065
Postat pe 6 Ianuarie 2014 21:09
De la: kudika_940065, la data 2014-01-06 16:53:22
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-06 09:11:55
De la: kudika_940065, la data 2014-01-04 11:51:04
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-04 11:38:06
De la: kudika_940065, la data 2014-01-04 10:58:23
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-04 10:48:02
De la: kudika_940065, la data 2014-01-04 10:45:01
De la: Thais13, la data 2014-01-04 10:19:46
De la: kudika_940065, la data 2014-01-01 18:20:05ce este nimicul????nu va inghesuiti sa raspunde ti


Nimicul nu exista, lumea e plina de CEVA peste tot, totul se transforma in altceva, nu dispare nici macar o particula din lumea asta.
nu fi asa sigura ca nu dispar,,ba dispar si au disparut probabil 99 la suta din specii netransformanduse in nimic ci doar disparand


La nivel molecular, atomic etc etc, nimic nu dispare, ci se transforma in altceva.
eronat,,dispar total si apppar altele,,nu luati de buna zicala cu nimic nu se pierde totul se transforma,,ba se pierde ,,,99 la suta din specii sau pierdut si au aparut altele fara sa se transforme la nici un nivel ci pur si simplu disparand cu totul


Nu dispar cu totul, ci se transforma. Nimic din Uñiversul acesta nu e irosit, ci doar transformat.

Sa-ti dau un exemplu: petrolul sau titeiul reprezinta, de fapt, resturi de plancton, care au fost, acoperite, ulterior, de sedimente.

Si, ca sa mergi si mai in amanunt, adu-ti aminte, de la lectia de chimie, care era definitia atomului: "Atomul este cea mai mica particula dintr-o substanta, iar prin procedee chimice obisnuite, nu poate fi fragmentat, deci este indevizibil."
Prin fisiune, insa, sau prin bombardare cu neutroni a unui atom, poti obtine chiar si particule subatomice, care au o energie uriasa.

Tot ce exista in Universul asta e format din atomi, dar absolut orice. Nu poti sa pocnesti din degete si, pac, sa faci ca acei atomi care formeaza o fiinta, sa zicem, sa dispara si sa devina un nimic, asa ceva e imposibil si nu va fi niciodata posibil. Acum intelegi, de ce am fost de acord cu Thais, cand a afirmat ca nimic nu se pierde, totul se transforma? Fata chiar are dreptate.

Si inca o chestie: in orice fiinta, de pe Pamantul asta, se afla particulele atomice ale fiintelor care au trait inaintea ei. Aerul pe care-l respiram cu totii e acelasi aer pe care l-au respirat si dinozaurii si toate fiintele care au trait inaintea dinozaurilor, si tot asa.


eronat,tu te referi la materie iar ea binenteles ca este substitut al acestui univers,,insa nu se transforma in altcevaci primeste o noua definitie,caci defapt binenteles ca totul este praf de stele,insa acest univers nu este creat de la sine intelegi?el are un creator care nu a dat doar materie prin cuvant,,ca iata ii zice omului ,,pãpamant esti omule si in pamant te vei intoarce,,adica praf de stele materie pamant,,,insa a pus cu totul alceva in om,,si in tot ce vezi tu,,viata care vine de la el prin univers prin specii prin om iar in om a pus chiar chipul si asemanarea sa ,,adica chipul lui dumnezeu insemnand sufletul omului asemanarea sa insemnand iubirea si constiinta insemnand vocea lui dumnezeu in om,,asa cum dumnezeu da poate si sa ia fara sa distruga creatia sa materia ci doar sa dea alta viata


Pai normal ca nu este creat de la sine, nici n-am afirmat lucrul asta.

Eu ti-am raspuns strict la intrebarea ta de ce au disparut unele specii de fiinte si la afirmatia ta cum ca totul odata ce a murit, dispare in intregime.

Iti repet: nu dispare absolut nimic din Universul acesta. Exista doar viata si transformare in acest Univers, atat, dar disparitie completa nu exista. Ce dovada mai buna vrei ca exista Dumnezeu decat aceasta, si anume ca nimic nu dispare in totalitate, ci se transforma intr-o alta fiinta sau in altceva?

Iar in ceea ce priveste ceea ce scriai tu ca sunt tineri care nu mai cred in Dumnezeu, credinta cu forta nu se poate. Au incercat si altii, timp de sute de ani, credinta cu forta, si n-au reusit in totalitate, n-au reusit decat sa distruga sau sa umileasca popoare. Accepta faptul ca fiecare avem dreptul la o alegere, iar daca alegerea nu corespunde cu alegerea unora dintre noi, asta nu inseamna ca acei oameni nu merita respect. Daca esti OM, poti fi OM, indiferent de credinta careia ii apartii, indiferent daca crezi intr-un Dumnezeu sau nu. I-ai castiga mult mai aproape pe acei oameni cu care te contrazici in viata de zi cu zi, cea reala, daca n-ai mai incerca sa le impui credinta ta cu forta, ci fiind OM cu ei.


ERONAT,,copiati sintagma nimic nu se pierde totul se transforma fara sa ganditi,,,,viata viorico nu vine din materie de la sine pricepi?ca sa se transforme de la sine in altceva ca altvel o sa fi de acord cu evolutia si selectia naturala,,,selectia naturala defapt preia organismul gata facut care vine de la dumnezeu ia doar il adopta cand este gata pricepi??pentru ca viata viorico vine de la dumnezeu,,sigur tot prin materie insa el o da nu materia pricepi?deci nu poti niciodata sa afirmi ca o specie sa transformat in alta pentru ca viata unei specii disparute nu mai este ,cel ce a dato a luato definitiv,nu ia dat viata ei altei specii ci doar materia din care e ea facuta,,cum tu insemni doar pamant fara dumnezeu asa si tot ce exista pe pamant este la fel fara dumnezeu


Tu vad ca tot o tii pe a ta, dar stai un pic si reflecta la cele scrise de mine, ok? Dupa cei vei fi citit cu atentie si vei fi reflectat la cele scrise de mine, atunci mai stam la discutii.

Si inca o chestie: Dumnezeu ne-a creat din tarana si in tarana ne transformam dupa ce murim. Ce dovada mai buna vrei ca omul este format din materie? Tarana aia crezi ca a aparut de niciunde? Nu a creat-o Dumnezeu? Stiai ca aceleasi elemente chimice pe care le avem pe Pamant, le gasesti si in Univers? Ce argument mai puternic ca Dumnezeu a creat Universul mai vrei? Inclusiv apa sau urme de apa gasesti pe alte planete...

Iar selectia naturala n-are legatura cu Dumnezeu sau cu spiritualitatea, ci cu conditiile de mediu in care traieste o specie, de adaptarea sa la acel mediu, de cat de sus se afla in lantul trofic etc.

In ceea ce priveste faptul ca unele specii dispar si disparute sunt, da, fizic, poti sa spui ca nu mai exista, practic ele inca exista prin intermediul altor fiinte, fie ele plante sau animale. Ti-am mai scris: nu poti face atomii sa dispara, ei sunt pentru totdeauna, iar tendinta atomilor, daca ai fost atent la lectia de chimie, e sa se uneasca, intotdeauna.

Eu, una, prefer sa ma opresc aici, pentru ca vad ca eu scriu, tu intelegi altceva, asa ca discutia asta nu duce nicaieri. Tu nu poti sa ma convingi de justetea punctului tau de vedere, pentru ca eu am alta opinie, pe care mi-am exprimat-o, cu argumente de bun simt, cat se poate de clar.

Daca tu tii cu tot dinadinsul sa ai o discutie, in care sa spui doar eronat si sa dai peste nas celor care nu sunt de acord cu tine, poti sa faci asta, insa nu cu mine, ok? La un astfel de nivel nu doresc sa discut.

Spor la discutii!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 7 Ianuarie 2014 09:37
pai este eronat viorico,,atomul nu de la el exista ca sa poate da viata,,nimicnu exista de la sine,,iar omul este facut din pamant doar carcasa lui la fel ca toate celelalte,,insa omul nu este doar pamant ca a suflat dumnezeu in el si ia dat chipul si asemanarea sa viata fara de moarte adica sufletul care nu se naste din ppamantul din care a fost facut ci vine de la dumnezeu
kudika_940065
Postat pe 7 Ianuarie 2014 11:37
iar ateii care cred in selectia naturala asta zic ,ce ti am zis eu,,materia universului nu da viata de la sine cum nici universul nu este de la sine ,ci materia universului ia viata prin dumnezeu,,,eu sunt calea adevarul si viata,,materia nu poate face nimic fara dumnezeu ramane materie inerta cum e si pe alte planete,,,,iar nici o vietuitoare de pe pamant nu primeste absolut nimic din viata altei vietuitoare ci viata ei este unica precum si specia
kudika_940065
Postat pe 7 Ianuarie 2014 11:45
De la: kudika_940065, la data 2014-01-06 20:23:15titanico si fulg,,decat sa vorbiti prostii mai bn taceti,,

are dreptate fulg,dogule dute si te culca ,eu una nu mai vrau sa vorbesc prostii ca vad ca nu poti dormii din cauza mea
Titanika
Postat pe 7 Ianuarie 2014 20:31
www.youtube.com/watch?v=i74U_Vq4n5A
kudika_940065
Postat pe 11 Ianuarie 2014 11:40
http://www.dailymotion.com/video/xyruc5_danion-vasile-si-maica-ecaterina-emisiune-la-b1tv-despre-microcipuri_lifestyle
iiiiiiiiio
Postat pe 11 Ianuarie 2014 21:38
http://www.trilulilu.ro/video-film/conferinta-maretia-ortodoxiei-cu-pr-ioan-sismanian
iiiiiiiiio
Postat pe 11 Ianuarie 2014 21:50
De la: kudika_940065, la data 2014-01-06 20:23:15titanico si fulg,,decat sa vorbiti prostii mai bn taceti,,


Ce ti-ar placea sa taca toata lumea! Fraieri noi ca suntem seriosi si te bagam in seama, tratandu-te cu respect, ca, mai apoi, tu sa ne arunci vorbe din astea...
Viorica_Ecaterina
Postat pe 12 Ianuarie 2014 07:47
Desi cred in Dumnezeu, eu ii respect si pe cei ce sunt atei, pentru ca suntem, CU TOTII, copiii lui Dumnezeu. Si mai sunt de parere ca poti aduce un om, cu vorba buna si rabdare, sa-si regandeasca parerile, pozitia fata de o tema sau alta, principiile, alegerile de viata,INSA nu-l poti obliga la nimic.

Cine e crestin adevarat, intelege rostul celor scrise de mine aici, nu doar la acest mesaj.

Si mai am un indemn, pentru cei care spun ca sunt crestini, insa prin atitudinea lor arata altceva, iar cu asta inchei: IUBESTE-TI APROAPELE CA PE TINE INSUTI.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 12 Ianuarie 2014 07:54
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-12 07:47:46
De la: kudika_940065, la data 2014-01-06 20:23:15titanico si fulg,,decat sa vorbiti prostii mai bn taceti,,


Ce ti-ar placea sa taca toata lumea! Fraieri noi ca suntem seriosi si te bagam in seama, tratandu-te cu respect, ca, mai apoi, tu sa ne arunci vorbe din astea...


pai ma francezo eu nu spun deloc cu rautate,,am zis doar ca vorbesc prostii asta nu este o jignire viorico
iiiiiiiiio
Postat pe 12 Ianuarie 2014 12:18
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-01-12 12:18:17
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-12 07:47:46
De la: kudika_940065, la data 2014-01-06 20:23:15titanico si fulg,,decat sa vorbiti prostii mai bn taceti,,


Ce ti-ar placea sa taca toata lumea! Fraieri noi ca suntem seriosi si te bagam in seama, tratandu-te cu respect, ca, mai apoi, tu sa ne arunci vorbe din astea...


pai ma francezo eu nu spun deloc cu rautate,,am zis doar ca vorbesc prostii asta nu este o jignire viorico
ti-ai schimbat iar contul ?
-Iulya
Postat pe 12 Ianuarie 2014 12:23
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-12 07:54:03Desi cred in Dumnezeu, eu ii respect si pe cei ce sunt atei, pentru ca suntem, CU TOTII, copiii lui Dumnezeu. Si mai sunt de parere ca poti aduce un om, cu vorba buna si rabdare, sa-si regandeasca parerile, pozitia fata de o tema sau alta, principiile, alegerile de viata,INSA nu-l poti obliga la nimic.

Cine e crestin adevarat, intelege rostul celor scrise de mine aici, nu doar la acest mesaj.

Si mai am un indemn, pentru cei care spun ca sunt crestini, insa prin atitudinea lor arata altceva, iar cu asta inchei: IUBESTE-TI APROAPELE CA PE TINE INSUTI.


nu exista atei cuvantul ateu este nonsens gandeste si tu singura,,,,si io ce le fac de nu ii respect i am injurat sau ce le am facut ,si iar vorbesti prostii cum ca am oobligat eu ãpe cineva si la urma imi zici ca cica va jignesc eu ca va zic ca vorbiti proosti unde vezi tu ca oblig eu pe cineva viorica?ca mi spun o parere bazata pe argumente solide nu inseamna viorico ca oblig pe cineva
iiiiiiiiio
Postat pe 12 Ianuarie 2014 12:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Scrie ce gandesti 143 De la: INTELIGENTUL- 31 Ianuarie 2015 22:07
va traiti viata pe care o doriti ? 52 De la: _dulcik_ 10 Aprilie 2009 08:44
Cand ai fost ultima data la pizza? 39 De la: Loredana_Best4You 4 Iulie 2013 08:27
il iubesc dar a face dragoste cu el,mi se pare pierdere de timp...help!!!! 214 De la: kudika171801 5 August 2010 13:43
Ce v-a binedispus azi? 51 De la: lao_kudika 23 Septembrie 2009 02:24