Setari Cookie-uri

Discutii cu soacra

Soacra mea are un obicei atunci cand foloseste detergent de exemplu baga mainile in ligheanul unde este apa cu detergent s-au foloseste mopul si nu se clateste pe maini cu apa, se sterge cu prosopul atat, si dupa aceea se pune sa faca mancare: taie carnea, zarzavatul,s-au aluatul pentru gogosi fara sa se spele. Am observat acest lucru si a zis ca a uitat. Am vazut-o de mai multe ori si la fel facea. Voua va ma vine sa mancati cand stiti ca alimentele au urme de detregent pe ele. Nu stiu cum sa o conving sa se spele, (in bucutarie facem impreuna mancare). Imi este groaza mai ales ca vreau sa fac si un bebe si poate sa afecteze in vreun fel.
lorenamaria
Postat pe 26 Ianuarie 2014 15:05
Faptul ca uita ce are de facut sau ce a facut, poate indica un lucru, incepe sa sufere de dementa senila.

Incercati s-o convingeti sa mearga la medic.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 26 Ianuarie 2014 15:26
De la: lorenamaria, la data 2014-01-26 15:05:28Soacra mea are un obicei atunci cand foloseste detergent de exemplu baga mainile in ligheanul unde este apa cu detergent s-au foloseste mopul si nu se clateste pe maini cu apa, se sterge cu prosopul atat, si dupa aceea se pune sa faca mancare: taie carnea, zarzavatul,s-au aluatul pentru gogosi fara sa se spele. Am observat acest lucru si a zis ca a uitat. Am vazut-o de mai multe ori si la fel facea. Voua va ma vine sa mancati cand stiti ca alimentele au urme de detregent pe ele. Nu stiu cum sa o conving sa se spele, (in bucutarie facem impreuna mancare). Imi este groaza mai ales ca vreau sa fac si un bebe si poate sa afecteze in vreun fel.



Soacra ta este din mediul satesc sau provine de la tara??Eu am observat acest obicei la marea majoritate a femeilor c care locuiesc in mediul rural!!!Faptul ca iti spune ca a uitat sa se spele pe maini este tactica de a iesi din culpa,nu te lasa intimidata!!!Nu ii sta in obicei sa se spele des pe maini,aceasta este explicatia,cum nu uita sa se stearga pe prosop,asa ar trebui sa nu uite sa respecte igiena mainilor,in special in timpul prepararii diverselor mancaruri sau deserturi!!Dupa ce foloseste toaleta se spala pe maini,sunt convinsa ca nu face asa ceva???!

Draga mea,daca iti este scarba sa mananci mancare gatita de domnia sa,fa bine si invata sa gatesti si vei scapa de aceasta problema,este atat de usor de rezolvat!!!!!

Privind-o pe soacra ta,adu-i aminte de fiecare data sa respecte normele de igiena,in caz contrar ,spune-i direct ca este o femeie mizerabila,nu o sa-i placa complimentul,cu siguranta,si ,poate, se va corecta!!!
kudika_15804
Postat pe 26 Ianuarie 2014 15:44
Da este la tara, nu stiu ce sa-i mai zic cred ca-i pun un afis la baie sa se spele pa maini dupa ce foloseste deteregenti. Gatesc si eu mai mereu, da se nimereste sa fim si impreuna la gatit. Nu mai zic cand vine de la munca dc nu-i vine sa mearga la wc nu se spala pe maini. cum este normal, i-am zis o data si cica s-a dus la munca cand a mers la toaleta (acolo tot cu detergenti umbla lucreaza la o spalatorie chimica)
lorenamaria
Postat pe 26 Ianuarie 2014 16:57
Mai bine de mine, nu locuiesc cu soacra.Nu mi-a placut de la inceput,si ne-am mutat cu chirie. Ne vedem de Craciun si de Paste !
Fusun_ge
Postat pe 26 Ianuarie 2014 17:06
De la: lorenamaria, la data 2014-01-26 15:05:28Soacra mea are un obicei atunci cand foloseste detergent de exemplu baga mainile in ligheanul unde este apa cu detergent s-au foloseste mopul si nu se clateste pe maini cu apa, se sterge cu prosopul atat, si dupa aceea se pune sa faca mancare: taie carnea, zarzavatul,s-au aluatul pentru gogosi fara sa se spele. Am observat acest lucru si a zis ca a uitat. Am vazut-o de mai multe ori si la fel facea. Voua va ma vine sa mancati cand stiti ca alimentele au urme de detregent pe ele. Nu stiu cum sa o conving sa se spele, (in bucutarie facem impreuna mancare). Imi este groaza mai ales ca vreau sa fac si un bebe si poate sa afecteze in vreun fel.

hmmmmmm..fi tu un exemplu pentru ea..s nu o mai acuza atat pe biata femeie..si tu la randul tau..vei ajunge soacra..si ..oare v-a fi frumos sa spuna ceva nora ta..negativ despre tine?
Fulg-de-nea
Postat pe 26 Ianuarie 2014 17:11
De la: lorenamaria, la data 2014-01-26 16:57:33Da este la tara, nu stiu ce sa-i mai zic cred ca-i pun un afis la baie sa se spele pa maini dupa ce foloseste deteregenti. Gatesc si eu mai mereu, da se nimereste sa fim si impreuna la gatit. Nu mai zic cand vine de la munca dc nu-i vine sa mearga la wc nu se spala pe maini. cum este normal, i-am zis o data si cica s-a dus la munca cand a mers la toaleta (acolo tot cu detergenti umbla lucreaza la o spalatorie chimica)



Vorbeste cu socrul tau,delicat ,fara aciditate si roaga-l sa discute cu sotia sa ta,poate,astfel,va intelege ca trebuie sa fie o femeie curata,mai ales cand pregateste masa sau umbla cu alimente!!!!Ce sa-ti spun??Sunt multe femei de la tara si numai ,care sunt in paralelism cu igiena si normele ei,din diverse motive!!!!Tu ai noroc de prezenta unei astfel de femeie in viata ta !!!Insista,in speranta ca se va simti intr-o buna zi!!!!
kudika_15804
Postat pe 26 Ianuarie 2014 17:32
De la: lorenamaria, la data 2014-01-26 16:57:33Da este la tara, nu stiu ce sa-i mai zic cred ca-i pun un afis la baie sa se spele pa maini dupa ce foloseste deteregenti. Gatesc si eu mai mereu, da se nimereste sa fim si impreuna la gatit. Nu mai zic cand vine de la munca dc nu-i vine sa mearga la wc nu se spala pe maini. cum este normal, i-am zis o data si cica s-a dus la munca cand a mers la toaleta (acolo tot cu detergenti umbla lucreaza la o spalatorie chimica)



Vorbeste cu socrul tau,delicat ,fara aciditate si roaga-l sa discute cu sotia sa ta,poate,astfel,va intelege ca trebuie sa fie o femeie curata,mai ales cand pregateste masa sau umbla cu alimente!!!!Ce sa-ti spun??Sunt multe femei de la tara si numai ,care sunt in paralelism cu igiena si normele ei,din diverse motive!!!!Tu ai noroc de prezenta unei astfel de femeie in viata ta !!!Insista,in speranta ca se va simti intr-o buna zi!!!!
kudika_15804
Postat pe 26 Ianuarie 2014 17:32
daca spun cuiva ca trebuie sa se spele pe maini il jignesc cu ceva? mi se pa normal si firesc sa faca acest lucru, trebuie sa fie o rutina zilnica.
lorenamaria
Postat pe 26 Ianuarie 2014 18:04
De la: lorenamaria, la data 2014-01-26 18:04:00daca spun cuiva ca trebuie sa se spele pe maini il jignesc cu ceva? mi se pa normal si firesc sa faca acest lucru, trebuie sa fie o rutina zilnica.
nu esti in masura sa dai sfaturi unui om mai in varsta ca tine..avand in vedere ca este soacra ta...si mai ales tinand cont de cei sapte ani de acasa..sory, revendica-ti atitunea..cel mai indicat este sa discuti cu sotzul tau ..el este in masura sa discute cu mama sa, toate astea!
Fulg-de-nea
Postat pe 26 Ianuarie 2014 18:09
De la: lorenamaria, la data 2014-01-26 18:04:00daca spun cuiva ca trebuie sa se spele pe maini il jignesc cu ceva? mi se pa normal si firesc sa faca acest lucru, trebuie sa fie o rutina zilnica.



Depinde cum o spui si cu ce ton o faci!!!!Dar,oricum,nicio causticitate in exprimare nu justifica neglijenta soacrei tale!!!Cum as proceda,daca as constata ca nu si-a schimbat obiceiurile??Mi-as gati singura si nu i-as permite sa ma ajute la gatit,si as face-o folosind un ton coborat si fara sa o jignesc!!!
kudika_15804
Postat pe 26 Ianuarie 2014 18:11
De la: lorenamaria, la data 2014-01-26 18:04:00daca spun cuiva ca trebuie sa se spele pe maini il jignesc cu ceva? mi se pa normal si firesc sa faca acest lucru, trebuie sa fie o rutina zilnica.
da este foarte normal insa ca sa eviti ,certuri cu soacra ta ,poti gati ,tu pt tine iar ea pt ea ....astfel eviti sa-l pui intr-o postura dificila pe sotul tau ..fiind intre sotie si Mama proprie ,cred ca este dificil ,sa impace si capra si varza......cum isi gateste asa mananca.....
-Iulya
Postat pe 26 Ianuarie 2014 18:13
De la: lorenamaria, la data 2014-01-26 18:04:00daca spun cuiva ca trebuie sa se spele pe maini il jignesc cu ceva? mi se pa normal si firesc sa faca acest lucru, trebuie sa fie o rutina zilnica.


Doar daca e ipocrit se poate simti jignit, pentru ca e de bun simt si un mijloc eficient de pastrare a igienei, atat a celei personale, cat si a celor din jur, sa te speli pe maini dupa ce ai fost la toaleta sau atunci cand gatesti.

Eu ii urac pe jegosii si jegoasele care nu se spala pe maini. Din cauza lor, se pot imbolnavi grav, de diferite boli, oameni care n-au nicio legatura cu nesimtirea aluia care nu se spala pe maini, pentru ca vii tu si pui mana pe-o clanta atinsa de-un jegos de asta, dai mana cu el sau iti gateste sau iti vinde alimente, si ajunge sa se imbolnaveasca o multime de oameni din cauza unui nesimtit.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 27 Ianuarie 2014 11:23
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-27 11:23:16
De la: lorenamaria, la data 2014-01-26 18:04:00daca spun cuiva ca trebuie sa se spele pe maini il jignesc cu ceva? mi se pa normal si firesc sa faca acest lucru, trebuie sa fie o rutina zilnica.


Doar daca e ipocrit se poate simti jignit, pentru ca e de bun simt si un mijloc eficient de pastrare a igienei, atat a celei personale, cat si a celor din jur, sa te speli pe maini dupa ce ai fost la toaleta sau atunci cand gatesti.

Eu ii urac pe jegosii si jegoasele care nu se spala pe maini. Din cauza lor, se pot imbolnavi grav, de diferite boli, oameni care n-au nicio legatura cu nesimtirea aluia care nu se spala pe maini, pentru ca vii tu si pui mana pe-o clanta atinsa de-un jegos de asta, dai mana cu el sau iti gateste sau iti vinde alimente, si ajunge sa se imbolnaveasca o multime de oameni din cauza unui nesimtit.


Iar in completare la acest mesaj, as vrea sa mai spun, ca si inainte de a manca, e musai sa ne spalam maini. Caci nici lucrul asta, nu-l stiu multi.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 27 Ianuarie 2014 11:36
Noi cei care am crescut la tara, in curte, si carora de cate ori ne cadea ceva pe jos de mancare il luam din tarana si il mancam (cand eram copil)si nu ne-am mai imbolnavit de nimic.
Toti sclifositi de la oras care nu au prea multe cunostinte despre imunitate au acest gen de reactie.
Cu precadere nurorile gasesc ceva impotriva soacrelor. Nu-ti mai lasa soacra sa gateasca ea si o vei duce foarte bine. Intra tu in bucatarie si gateste si va fi fain pentru amandoua. Poti sa faci aceasta conventie cu ea. Tu gatesti si ea spala si face curatenie. Astfel scapi de neplaceri.
kudika162110
Postat pe 27 Ianuarie 2014 12:08
De la: kudika162110, la data 2014-01-27 12:08:21Noi cei care am crescut la tara, in curte, si carora de cate ori ne cadea ceva pe jos de mancare il luam din tarana si il mancam (cand eram copil)si nu ne-am mai imbolnavit de nimic.
Toti sclifositi de la oras care nu au prea multe cunostinte despre imunitate au acest gen de reactie.
Cu precadere nurorile gasesc ceva impotriva soacrelor. Nu-ti mai lasa soacra sa gateasca ea si o vei duce foarte bine. Intra tu in bucatarie si gateste si va fi fain pentru amandoua. Poti sa faci aceasta conventie cu ea. Tu gatesti si ea spala si face curatenie. Astfel scapi de neplaceri.


Daca ti-as da sa mananci ceva de pe jos, ai manca? Mananci cu mainile nespalate, dupa ce ai fost la toaleta?

Cred ca tu nu ai habar despre imunitate de-ti permiti sa faci astfel de afirmatii.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 27 Ianuarie 2014 12:12
Si ne mai miram ca Romania e printre tarile cu cel mai mare numar de bolnavi de diferite forme de hepatita...

Pai cu asa lipsa de educatie de igiena elementara, n-ar trebui sa ne mai mire nimic...
Viorica_Ecaterina
Postat pe 27 Ianuarie 2014 12:16
VESTE SOC. Doar 5% dintre oameni se spala corect pe maini. Te numeri printre ei?

http://perfecte.md/article/health/veste-soc-doar-5-dintre-oameni-se-spala-corect-pe-maini-te-numeri---141359.html


Spalatul pe maini este obligatoriu pentru un organism sanatos. Iata ce boli putem lua daca nu ne spalam

http://sanatate.bzi.ro/spalatul-pe-maini-este-obligatoriu-pentru-un-organism-sanatos-iata-ce-boli-putem-lua-daca-nu-ne-spalam-38358
Viorica_Ecaterina
Postat pe 27 Ianuarie 2014 12:24
De la: kudika162110, la data 2014-01-27 12:08:21Noi cei care am crescut la tara, in curte, si carora de cate ori ne cadea ceva pe jos de mancare il luam din tarana si il mancam (cand eram copil)si nu ne-am mai imbolnavit de nimic.
Toti sclifositi de la oras care nu au prea multe cunostinte despre imunitate au acest gen de reactie.
Cu precadere nurorile gasesc ceva impotriva soacrelor. Nu-ti mai lasa soacra sa gateasca ea si o vei duce foarte bine. Intra tu in bucatarie si gateste si va fi fain pentru amandoua. Poti sa faci aceasta conventie cu ea. Tu gatesti si ea spala si face curatenie. Astfel scapi de neplaceri.



Draga mea,si eu am crescut mergand la bunici la tara,dar ei au fost foarte atenti cu nepotii lor,ceea ce ai tastat nu este o scuza pentru modul de a fi al majoritatii oamenilor,care traiesc in mediul rural,neglijenti cu igiena!!!

Imunitatea nu depinde de cat de mult mananci din tarana ,la fel de bine poti manca din gunoaie,sunt destule pe toate drumurile,ci de structura personala,dobandita in momentul conceperii copilului!!!!!Cum iti explici faptul ca se nasc din ce in ce mai multi copii cu imunitate scazuta,atat in mediul rural,cat si in cel urban????
kudika_15804
Postat pe 27 Ianuarie 2014 12:24
De la: lorenamaria, la data 2014-01-26 18:04:00daca spun cuiva ca trebuie sa se spele pe maini il jignesc cu ceva? mi se pa normal si firesc sa faca acest lucru, trebuie sa fie o rutina zilnica.

daca aveai o soacra afurisita sa te trimita la vite si sa aduci lemne sau sa te duca la muncle gradinii sau mai stou eu ce alte treburi gospodaresti cum este normal la tara,ai fi zis ca ai socra rea!
Ced nu-ti place la ea,fa tu si nu te va mai durea capul ce vezi.Sau mai bine mutativa la casa voastra si fa cum iti place.Se pare ca socrul si sotul tau nu au murit pana acum din cauza soacrei tale!!!
Titanika
Postat pe 27 Ianuarie 2014 13:22
Eu sunt in bucatarie de obicei dar vine si ea si mai face cate ceva pot sa-i spun "luati mana de pe carne"" si nu m-am referit la mizeria de pe maini ci la detergentul care-i ramane fiindca nu se clateste si pune mana pe carnea ce trebuie gatita.(ati manca carne gatita cu resturi de detergent?)
lorenamaria
Postat pe 27 Ianuarie 2014 22:39
Eu sunt in bucatarie de obicei dar vine si ea si mai face cate ceva pot sa-i spun "luati mana de pe carne"" si nu m-am referit la mizeria de pe maini ci la detergentul care-i ramane fiindca nu se clateste si pune mana pe carnea ce trebuie gatita.(ati manca carne gatita cu resturi de detergent?)

lorenamaria
Postat pe 27 Ianuarie 2014 22:42
De la: lorenamaria, la data 2014-01-27 22:39:00Eu sunt in bucatarie de obicei dar vine si ea si mai face cate ceva pot sa-i spun "luati mana de pe carne"" si nu m-am referit la mizeria de pe maini ci la detergentul care-i ramane fiindca nu se clateste si pune mana pe carnea ce trebuie gatita.(ati manca carne gatita cu resturi de detergent?)


Nu ar fi mai simplu si mai frumos, sa gatesti tu pentru tine si sotul tau, iar ea pentru dansa si barbat-su?
Viorica_Ecaterina
Postat pe 28 Ianuarie 2014 10:14
De la: lorenamaria, la data 2014-01-27 22:42:08Eu sunt in bucatarie de obicei dar vine si ea si mai face cate ceva pot sa-i spun "luati mana de pe carne"" si nu m-am referit la mizeria de pe maini ci la detergentul care-i ramane fiindca nu se clateste si pune mana pe carnea ce trebuie gatita.(ati manca carne gatita cu resturi de detergent?)




Te inteleg,este jenant sa ii tot recomanzi soacrei tale sa fie mai atenta cu igiena mainilor in momentul in care intervine la bucatarie,DAR,eu ,una,iti recomand perseverenta in atentionarea domniei sale!!!!!!O poti ruga sa se spele,din nou,pe maini,de ce nu??Stiu,este o situatie neplacuta,dar numai astfel va invata,in caz contrar,gateste numai pentru tine si sotul tau!!!!
kudika_15804
Postat pe 28 Ianuarie 2014 11:08
Cratitele la fel le umple de spuma si le spala o data s-au de 2 ori rar superficial asa. Eu le clatesc de 3 - 4 ori si zice ca consum apa
lorenamaria
Postat pe 2 Februarie 2014 23:07
Degeaba ni te plangi noua, daca tu nu faci nimic efectiv ca sa-ti ameliorezi situatia...
Viorica_Ecaterina
Postat pe 3 Februarie 2014 09:13
Sa stiti ca nu m-am referit la faptul ca are mainile murdare de microbi(praf,s-au cand merge la wc) nu asta ma deranjeaza, daca ati facut referire la imunitate ci la faptul ca dupa ce utilizeaza detergentul, pune mana pe alimentele care trebuiesc gatite, ca are detergent pe maini. Eu gatesc de obicei in bucatarie dar vine si ea, ce pot sa-i spun.
lorenamaria
Postat pe 4 Februarie 2014 20:26
De la: lorenamaria, la data 2014-02-04 20:26:10Sa stiti ca nu m-am referit la faptul ca are mainile murdare de microbi(praf,s-au cand merge la wc) nu asta ma deranjeaza, daca ati facut referire la imunitate ci la faptul ca dupa ce utilizeaza detergentul, pune mana pe alimentele care trebuiesc gatite, ca are detergent pe maini. Eu gatesc de obicei in bucatarie dar vine si ea, ce pot sa-i spun.



O rogi frumos sa se spele pe maini in prezenta ta,alta solutie nu exista!!!Te inteleg foarte bine!!!
kudika_15804
Postat pe 4 Februarie 2014 20:29
De la: lorenamaria, la data 2014-02-04 20:26:10Sa stiti ca nu m-am referit la faptul ca are mainile murdare de microbi(praf,s-au cand merge la wc) nu asta ma deranjeaza, daca ati facut referire la imunitate ci la faptul ca dupa ce utilizeaza detergentul, pune mana pe alimentele care trebuiesc gatite, ca are detergent pe maini. Eu gatesc de obicei in bucatarie dar vine si ea, ce pot sa-i spun.



O rogi frumos sa se spele pe maini in prezenta ta,alta solutie nu exista!!!Te inteleg foarte bine!!!
kudika_15804
Postat pe 4 Februarie 2014 20:29
lasa ma Lorena ca nu esti buricul pamantului sa faca soacra toate belelele....pune mana si fa tu inainte de a incepe ea
Titanika
Postat pe 4 Februarie 2014 20:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
II pot recastiga prietenia? 6 De la: LOPY_71 21 Aprilie 2010 23:15
vreau sa-mi fac prieteni... 116 De la: Full_Metal_Jacket 25 Decembrie 2009 22:28
Carmen are nevoie de noi!!! 10 De la: inna_1688 6 Iunie 2009 19:52
Relatia mea cu adminul forumului 23 De la: kudika_nikole 11 Ianuarie 2012 00:54
nu stiu cum e sa iubesti ... 9 De la: kudika_7184 20 Mai 2012 07:54