Setari Cookie-uri

Putin ajutor..

Buna ziua..
Ma simt un pic ciudat in legatura cu asta,mai ales ca o pitica de 15 ani bantuie pe aici...
De aproximativ 4 ani sunt trista,ma gandesc la moarte,sunt foarte rusinoasa adica nu imi place sa merg in mahazine si prefer parcurile...Plang foarte des si am inceput sa cred ca sunt nebuna,pentru ca atunci cand ma apuca lacrimile repet cuvinte,ma pun in fund si ma legan si simt ca vreau sa ma jupoi,dar ajung cu cateva zgarieturi pe picioare..Ma simt hidoasa si grasa,incapabila,proasta,ratata...atunci cand incerc sa retin ceva,uit dupa cateva zile sau imi este greu sa retin..sa ma concentrez..daca ma exprim oral cred ca sunt analfabeta,imi e mai ok sa scriu.....
E nasol sa te trezesti la realitate si sa vezi ce crud e si cate lucruri oribile exista..acele lucruri,pe mine ma afecteaza emotional ..pentru ca sunt prea sensibila,desi multa lume ma crede dura,rea...Nu am prieteni cu care sa pot vorbi deschis despre asta sau pe care pot sa ma bazez,desi cand am incercat asta cu o persoana,doar eu o ajutam...
Scoala reprezinta o parte care ma streseaza foarte mult si se pare ca nu fac fata cum trebuie stresului...ma panichez ..mai ales inainte de teste,sau inainte de scoala crezand ca o sa fie nasol rau,dar se dovedeste a nu fi chiar asa...Imi e frica de viitor,adica foarte frica,nu stiu ce o sa ajung si din pacate am standarte mari[dar nu o sa ajung la un liceu bun] si sunt perfectionista[dar nimic nu imi iese ok]..mai sunt si alte chestii,dar vreau doar un sfat,sper sa nu ma judecati ...doar ca nu mai stiu ce sa fac...Multumesc!
AkiChan
Postat pe 3 Martie 2014 00:44
De la: AkiChan, la data 2014-03-03 00:44:01Buna ziua..
Ma simt un pic ciudat in legatura cu asta,mai ales ca o pitica de 15 ani bantuie pe aici...
De aproximativ 4 ani sunt trista,ma gandesc la moarte,sunt foarte rusinoasa adica nu imi place sa merg in mahazine si prefer parcurile...Plang foarte des si am inceput sa cred ca sunt nebuna,pentru ca atunci cand ma apuca lacrimile repet cuvinte,ma pun in fund si ma legan si simt ca vreau sa ma jupoi,dar ajung cu cateva zgarieturi pe picioare..Ma simt hidoasa si grasa,incapabila,proasta,ratata...atunci cand incerc sa retin ceva,uit dupa cateva zile sau imi este greu sa retin..sa ma concentrez..daca ma exprim oral cred ca sunt analfabeta,imi e mai ok sa scriu.....
E nasol sa te trezesti la realitate si sa vezi ce crud e si cate lucruri oribile exista..acele lucruri,pe mine ma afecteaza emotional ..pentru ca sunt prea sensibila,desi multa lume ma crede dura,rea...Nu am prieteni cu care sa pot vorbi deschis despre asta sau pe care pot sa ma bazez,desi cand am incercat asta cu o persoana,doar eu o ajutam...
Scoala reprezinta o parte care ma streseaza foarte mult si se pare ca nu fac fata cum trebuie stresului...ma panichez ..mai ales inainte de teste,sau inainte de scoala crezand ca o sa fie nasol rau,dar se dovedeste a nu fi chiar asa...Imi e frica de viitor,adica foarte frica,nu stiu ce o sa ajung si din pacate am standarte mari[dar nu o sa ajung la un liceu bun] si sunt perfectionista[dar nimic nu imi iese ok]..mai sunt si alte chestii,dar vreau doar un sfat,sper sa nu ma judecati ...doar ca nu mai stiu ce sa fac...Multumesc!



De cat timp prezinti aceste stari,doar de patru ani??Hm,te intreb pentru ca este ciudat faptul ca nu ai discutat cu parintii tai aceste aspecte!!!Ai varsta de cincisprezece ani????Bun,draga mea ,ai intrat intr-un proces de dezvoltare,atat fizica ,cat si psihica,dar aceasta nu inseamna ca manifestarile tale sunt firesti!!!

1.Discuta cu mama ta,spune-i tot ce ai tastat aici!
2.Esti in perioada de rabufnire hormonala si formare psihica,este normal,dar trebuie sa inveti sa iti stapanesti emotiile si sa nu devii un robot in tot ceea ce faci!
3.Plansul este o metoda de descarcare emotionala,dar comportamentul tau in timp ce plangi nu este normal,aici trebuie sa soliciti parerea unui medic psihiatru,se pare ca esti usor instabila psihic1!Toti plangem,dar nu recurgem la automutilari fizice!!!
4.Daca ai avea mai multa incredere in tine ai reusi,cu siguranta,sa iti controlezi emotiile,dar esti inca un copil si nu stii cum sa gestionezi o astfel de situatie!!

5.Scoala este o adevarata drama pentru cei care nu sunt studiosi!!!Draga mea,atacurile de panica difera in intensitate in functie de suportul declansator!Invata corespunzator si emotiile vor fi diminuate de valoarea informatiilor detinute,ai incredere in fortele tale!
6.Esti foarte sensibila,dar este normal la aceasta varsta,insa,doar in conditiile existentei pubertatii,de inteles pentru fiecare copil!!!
7.Lasa viitorul in seama timpului,este prea devreme sa te gandesti la performante uluitoare ,urmeaza cursul varstei tale!Viata este un lung sir de pasi ,facuti in evolutia ei,nu te grabi!!Discuta cu mama ta,sigur te va ajuta!!!
kudika_15804
Postat pe 3 Martie 2014 07:13
Deaga Aki,este adevarat ca te sperie ceva necunoscut si eu cred ca acel necunoscut este viata de azi,adica scoala si viata care te asteapta pe viitor.Trebuie sa fi mai stapana pe tine si mai increzatoare in ceea ce faci chiar daca nu-ti reuseste perfect cum iti doresti sau cum isi doresc persoanele din jurul tau!Fi tu insuti si nu trebuie sa-ti fie frica de acest necunoscut care te inconjoara.Lasa timpul sa treaca si vei vedea ca crescand vei devein mai puternica!
Povestete-ne mai mult ce anume te sperie mai exact daca nu poti comunica cu parintii tai!
Titanika
Postat pe 3 Martie 2014 10:58
Nu stiu ce anume ma sperie,din pacate,iar comunicarea mea cu mama ,de ceva timp este una foarte buna si stie despre acest lucru.....
AkiChan
Postat pe 3 Martie 2014 17:57
Cred ca ai o durere cumplita rau intre degetele mari de la picioare. Cauta repede un scarpinaci si te revergorezi.
kind_er
Postat pe 3 Martie 2014 20:16
De la: AkiChan, la data 2014-03-03 17:57:47Nu stiu ce anume ma sperie,din pacate,iar comunicarea mea cu mama ,de ceva timp este una foarte buna si stie despre acest lucru.....

atunci pastreaza oful pt tine daca nu vrei sa te ajutam!
Titanika
Postat pe 3 Martie 2014 20:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 10 De la: Lucia38 8 Octombrie 2010 13:43
ingrijirea alunitelor si nevilor pigmentari 15 De la: alfredodecurtofreco 7 Noiembrie 2010 09:11
vaccin pentru gripa porcina 28 De la: clau19 4 Februarie 2010 21:11
Astmul bronsic 2 De la: byannca 8 Septembrie 2009 11:16
menopauza 1 De la: Alinta 29 Aprilie 2011 21:36