Setari Cookie-uri

gastrectomie subtotala

Buna ziua,


Saptamana trecuta am suferit o gastrectomie subtotala din cauza unei tumori aflate la nivelul prepiloric. Sunt fericita ca am ajuns acasa cat de cat cu bine (picioare f umflate si un dren) dar acum am mari dileme in privinta mancarurilor. Am incercat sa caut pe net fel de fel de retete sau idei dar nu am gasit nimic. V-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea da niste sugestii sau daca mi-ati putea povesti si voi despre propriile povesti (daca aveti astfel de povesti).


Va salut cu drag.

Simona
Simona_Leafu_1
Postat pe 5 Martie 2014 11:08
simona...nu ai primit indicatii referitoare la dieta ..de la medic?alimentatie usoara..supe ...tocanite fara prajeli.legume...etc.solicita-i medicului indicatiile privind regimul.
piscotica
Postat pe 5 Martie 2014 11:30
Buna,

ba da, am primit o lista generala cu alimente permise si nepermise dar chiar si asa, eram curioasa daca mai era lume pe blog care trece prin aceeasi experienta.
Listele date de medici sunt foarte generale si mi-am dat seama ca trebuie sa incerci cam tot pe pielea ta ca sa vezi ce iti vine bine si ce nu.


SImona
Simona_Leafu_1
Postat pe 5 Martie 2014 11:34
sunt generale deoarece fiecare organism in parte e diferit..probabil nu vei tolera fiecare aliment din acea lista...doar tu iti vei da seama ce e ok si ce nu-ti face bine.
Sanatate
piscotica
Postat pe 5 Martie 2014 11:37
De la: Simona_Leafu_1, la data 2014-03-05 11:08:23Buna ziua,


Saptamana trecuta am suferit o gastrectomie subtotala din cauza unei tumori aflate la nivelul prepiloric. Sunt fericita ca am ajuns acasa cat de cat cu bine (picioare f umflate si un dren) dar acum am mari dileme in privinta mancarurilor. Am incercat sa caut pe net fel de fel de retete sau idei dar nu am gasit nimic. V-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea da niste sugestii sau daca mi-ati putea povesti si voi despre propriile povesti (daca aveti astfel de povesti).


Va salut cu drag.

Simona


Draga mea,fiecare aliment recomandat in lista data de catre medic se va incerca mai intai si vei observa toleranta la acel aliment,dupa care, iti vei da seama daca mai poti continua sau nu cu el!!!In orice caz,datorita tumorii existente va trebui sa ai o alimentatie foarte apropiata de cea vegetariana,evitand pe cat posibil carnea si grasimile!!Respecta sfatul medicului care te are in observatie cu cele doua probleme legate de stomac si tumoare!!

Te va ajuta acest link,dar nu uita ca fiecare persoana are propriul nivel de toleranta la alimente!!Iti urez sa ai putere sa treci peste toate problemele de sanatate!!

http://www.mskcc.org/cancer-care/patient-education/resources/eating-after-your-gastrectomy-esophagogastrectomy
kudika_15804
Postat pe 5 Martie 2014 13:47
cu siguranta trebuie sa o iei usurel si fara excitante cacao ciocolata cola alcool cafea !deloc , gazoase la fel ,nici alimente conservate cred ca nu ai voie , deci sfatul meu alimente cat mai usoare legume si fructe , carne pui , peste la cuptor sau fiert , supe creme ...fara bulion sau bors si fara verdeata ca fermenteaza . ia-te dupa instinct in general dar incearca de toate cate putin ! multa sanatate !
kudika_956659
Postat pe 5 Martie 2014 13:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
kudika si facebook 2 De la: kudika036062 14 Martie 2012 10:10
stresul a inceput sa imi afecteze sanatatea 48 De la: andourrr 10 Ianuarie 2013 13:27
copilul meu frumos fetita sau baietel 3 De la: Barbie30 4 Septembrie 2010 11:30
ECO -energie verde 1 De la: Cami_Petrescu 6 August 2010 09:33
Care e piesa originala????????????????? 2 De la: kudika514482 5 Iulie 2012 15:51