Setari Cookie-uri

in doua ape

Buna tuturor! E prima data cand scriu pe acest forum asa ca as vrea sa nu sariti cu gura pe mine din prima. Scriu pentru ca simt nevoia sa impartasesc cu cineva ceea ce mi se intampla si poate de a primi un sfat/parere. Am o relatie de 8 ani cu un baiat. Cu mici exceptii(ca in orice relatie) totul a fost bine si frumos pana acum cateva luni. Am avut o disputa din cauza mameiblui, care a reusit sa il convinga sa amanam nunta cu un an desi vorbisem si la restaurant. M-am simtit a 7 roata la caruta pentru ca eu credeam ca eu ar fi trebuit sa fiu familia lui principala avand in vedere ca planuiam sa avem si un copil. Atunci a considerat ca mama lui are dreptate si ne-am certat pe tema asta. De atunci s-au racit lucrurile intre noi si m-am apropiat(involuntar) mai mult de un coleg de munca. Acum am tot felul de ganduri cu el. Cum ar fi daca... Nu s-a intamplat nimic intre noi in afara de mici tachinari,doar ca ma simt vinovata si pentru alea. Intrebarea mea este de fapt, este posibil sa fie din cauza ca am simtit mai multa atentie din partea lui decat a iubitului sau pur si simplu e obisnuinta in relatia mea si caut atentie in alta parte, nu il mai iubesc oare? Sper sa fi inteles ceva din relatarea mea si sa imi spuneti o parere. Multumesc
Nehotarata88
Postat pe 5 Aprilie 2014 10:46
hm....poate ca asta este cauza amanarii nuntii au simtit ei ceva si nu mai au incredere in tine,ceva ,ceva imi spune ca este mai mult decat atat!!!Poate ca ai recurs la nervi,indecizie,data la o parte de viitoarea familie si socrii,ai grija sar putea sa te joci cu focul Cati ani aveti,tu,viitorul sot si prietenul din spate?
Titanika
Postat pe 5 Aprilie 2014 11:52
Iubitul 26, iar eu si celalalt aproape 26
Nehotarata88
Postat pe 5 Aprilie 2014 12:35
Defineste-ti sentimentele , tu trebuie sa stii ce anume simti fata de unul sau celalalt .
Obisnuinta si iubirea sunt doua sentimente diferite..dar hai sa zicem ca fata de viitorul sot este obisnuinta ...fata de iubit , o scanteie de ceva nou
deci pe cine iubesti ? Raspunde-ne tu ......
-Iulya
Postat pe 5 Aprilie 2014 13:03
Iulya, m-ai inteles putin gresit. Celalalt baiat nu este iubitul meu. E pur si simplu un baiat cu care ma inteleg bine, dar ce e drept mi-am imaginat anumite chestii cu el, dar nu s-a intamplat nimic intre noi
Nehotarata88
Postat pe 5 Aprilie 2014 13:34
De la: Nehotarata88, la data 2014-04-05 13:34:13Iulya, m-ai inteles putin gresit. Celalalt baiat nu este iubitul meu. E pur si simplu un baiat cu care ma inteleg bine, dar ce e drept mi-am imaginat anumite chestii cu el, dar nu s-a intamplat nimic intre noi

Eu nu te acuz de nimic
doar ca...daca-ti iubesti viitorul sot , nu inteleg nici eu de ce d-zeu , iti imaginezi chestii cu celalalt.........
si ma repet , fii sincera cu tine insati , iar daca-l iubesti pe actualul tau...nu ai de ce sa dai curs imaginatiei tale , cu celalalt.
Fii sincera cu tine insati, eu nu am de unde sa stiu...poate ca alte pareri te vor ajuta sa-ti definesti sentimentele
-Iulya
Postat pe 5 Aprilie 2014 13:58
Da. Asa e. Ai dreptate. Multumesc
Nehotarata88
Postat pe 5 Aprilie 2014 16:14
ce e draga in 2 ape
iiiiiiiiio
Postat pe 5 Aprilie 2014 16:30
De la: Nehotarata88, la data 2014-04-05 16:14:22Da. Asa e. Ai dreptate. Multumesc

Nu am dreptate , pt ca nu sunt in locul tau.
Urmeaza-ti inima , dar nu te lasa amagita de iluzii de moment. ..raspunsul intrebarii tale , il ai doar tu.
-Iulya
Postat pe 5 Aprilie 2014 16:40
De la: Nehotarata88, la data 2014-04-05 10:46:55Buna tuturor! E prima data cand scriu pe acest forum asa ca as vrea sa nu sariti cu gura pe mine din prima. Scriu pentru ca simt nevoia sa impartasesc cu cineva ceea ce mi se intampla si poate de a primi un sfat/parere. Am o relatie de 8 ani cu un baiat. Cu mici exceptii(ca in orice relatie) totul a fost bine si frumos pana acum cateva luni. Am avut o disputa din cauza mameiblui, care a reusit sa il convinga sa amanam nunta cu un an desi vorbisem si la restaurant. M-am simtit a 7 roata la caruta pentru ca eu credeam ca eu ar fi trebuit sa fiu familia lui principala avand in vedere ca planuiam sa avem si un copil. Atunci a considerat ca mama lui are dreptate si ne-am certat pe tema asta. De atunci s-au racit lucrurile intre noi si m-am apropiat(involuntar) mai mult de un coleg de munca. Acum am tot felul de ganduri cu el. Cum ar fi daca... Nu s-a intamplat nimic intre noi in afara de mici tachinari,doar ca ma simt vinovata si pentru alea. Intrebarea mea este de fapt, este posibil sa fie din cauza ca am simtit mai multa atentie din partea lui decat a iubitului sau pur si simplu e obisnuinta in relatia mea si caut atentie in alta parte, nu il mai iubesc oare? Sper sa fi inteles ceva din relatarea mea si sa imi spuneti o parere. Multumesc


Ca raspuns la intrebarea ta,"DA",cauti atentie si sentimente in alta parte pentru ca nu te mai simti iubita si in elementul tau alaturi de partenerul,a carui viata este dictata de mama sa!!

Draga mea,nu te poti plimba pe apa aflata in doua barci ,simultan,aceasta retine-o ca pe un sfat si observatie in acelasi timp!!!

Daca relatia ta "scartie",afla motivele,caci nu cred ca doar amanarea casatoriei voastre este cauza hotaratoare,cred ca nemultumirile sunt mult mai multe si profunde,deslusiti-va problemele,rezolvati-le daca sunteti capabili,in caz contrar,renunta la o legatura in care nu te mai regasesti ,dar nu te avanta in alta relatie,cu toata nevoia ta de afinitate si apropiere,pana cand nu vei cunoaste cealalta partida,astfel incat sa nu fii dezamagita!!!!!!

In ceea ce-l priveste pe iubitul tau,i-as propune sa se casatoreasca cu mama lui,daca tot sta la ordinele domniei sale,caci incestul este din ce in ce mai amplu in societatea moderna!!!Si vorbesc serios,nu am chef de glume,doar ca,pur si simplu,reactionez incisiv cand aud de situatiile in care viitoarele soacre dicteaza mersul lucrurilor in viitoarea familie!!!

Cauta linistea sufleteasca acolo unde ii simti prezenta,acesta este sfatul meu!!!!
kudika_15804
Postat pe 5 Aprilie 2014 17:24
Da. Realizez acum aceste lucruri fiind "observate" si de altii doar citind o parte din gandurile mele. Din pacate sunt lucruri care ma deranjeaza si pe care nici macar nu a incercat sa le schimbe catusi de putin. In ceea ce il priveste pe "celalalt" , in alte conditii probabil ca nici nu l-as fi placut sau nu mi-as fi facut anumite ganduri. Nu ma pot arunca cu capul inainte, dar nici nu pot da cu piciorul unei relatii de 8 ani cu 80% lucruri bune. Poate doar o perioada mai neagra.nu stiu. Trebuie sa imi pun ordine in ganduri...
Nehotarata88
Postat pe 5 Aprilie 2014 18:50
De la: Nehotarata88, la data 2014-04-05 18:50:04Da. Realizez acum aceste lucruri fiind "observate" si de altii doar citind o parte din gandurile mele. Din pacate sunt lucruri care ma deranjeaza si pe care nici macar nu a incercat sa le schimbe catusi de putin. In ceea ce il priveste pe "celalalt" , in alte conditii probabil ca nici nu l-as fi placut sau nu mi-as fi facut anumite ganduri. Nu ma pot arunca cu capul inainte, dar nici nu pot da cu piciorul unei relatii de 8 ani cu 80% lucruri bune. Poate doar o perioada mai neagra.nu stiu. Trebuie sa imi pun ordine in ganduri...



Nu cred in procentul prezentat de tine,caci daca ar fi fost astfel nu ai fi postat aici!!!

Draga mea,orice cumul de nemultumiri dintr-o relatie va conduce la majorarea lui dupa incheierea casatoriei,caci intervine acea rutina,care este inamicul principal al armoniei in orice cuplu!!!!perioada neagra,ACUM???Cum va fi dupa incheierea casatoriei???Nu exista o alta nonculoare,care sa evidentieze o perioada dintr-o relatie!!!Clarifica problemele acum,nu spera ca o sa rezolvi mai mult dupa ce va casatoriti,caci te inseli!!!Si sa-ti spun ceva:orice persoana implicata intr-o relatie,daca refuza sa recurga la niste modificari in atitudine si comportament in relatia cu partenerul sau partenera,spre binele acelei legaturi,inseamna ca exista mari probleme in comunicare,ceea ce va conduce la esec ulterior!!!

Pune-ti ordine in ganduri,dar cat mai departe de cei doi,caci amandoi sunt factori perturbatori!!!
kudika_15804
Postat pe 5 Aprilie 2014 18:57
De la: kudika_15804, la data 2014-04-05 18:57:34
De la: Nehotarata88, la data 2014-04-05 18:50:04Da. Realizez acum aceste lucruri fiind "observate" si de altii doar citind o parte din gandurile mele. Din pacate sunt lucruri care ma deranjeaza si pe care nici macar nu a incercat sa le schimbe catusi de putin. In ceea ce il priveste pe "celalalt" , in alte conditii probabil ca nici nu l-as fi placut sau nu mi-as fi facut anumite ganduri. Nu ma pot arunca cu capul inainte, dar nici nu pot da cu piciorul unei relatii de 8 ani cu 80% lucruri bune. Poate doar o perioada mai neagra.nu stiu. Trebuie sa imi pun ordine in ganduri...



Nu cred in procentul prezentat de tine,caci daca ar fi fost astfel nu ai fi postat aici!!!

Draga mea,orice cumul de nemultumiri dintr-o relatie va conduce la majorarea lui dupa incheierea casatoriei,caci intervine acea rutina,care este inamicul principal al armoniei in orice cuplu!!!!perioada neagra,ACUM???Cum va fi dupa incheierea casatoriei???Nu exista o alta nonculoare,care sa evidentieze o perioada dintr-o relatie!!!Clarifica problemele acum,nu spera ca o sa rezolvi mai mult dupa ce va casatoriti,caci te inseli!!!Si sa-ti spun ceva:orice persoana implicata intr-o relatie,daca refuza sa recurga la niste modificari in atitudine si comportament in relatia cu partenerul sau partenera,spre binele acelei legaturi,inseamna ca exista mari probleme in comunicare,ceea ce va conduce la esec ulterior!!!

Pune-ti ordine in ganduri,dar cat mai departe de cei doi,caci amandoi sunt factori perturbatori!!!


Radu_Cristian_1
Postat pe 5 Aprilie 2014 22:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oare este un rost fara rost? 42 De la: kudika051526 13 Iulie 2009 10:46
ce parere aveti despre "inaltime"? 99 De la: Mircea_O 6 Septembrie 2009 21:29
El, Barbatul perfect! 18 De la: geo_reincarcat_iara 11 August 2010 20:04
Sex vs tratamente cosmetice 71 De la: roz5blue6lila7 22 Decembrie 2010 19:12
Intrebare pt barbati si femei cae au experimentat tactica ..."indiferenta" 34 De la: sakura_7777777 7 Aprilie 2010 12:22