Setari Cookie-uri

antibiotice si candidoza?

Buna,

Sunt noua pe aici si as vrea sa va cer si voua o parere… De cateva zile ma confrunt cu o raceala oribila… Am incercat cu ceaiuri si vechile leacuri babesti si am stat departe de antibiotice, ca nu vreau sa fac exces si sa nu mai aiba efect asupra mea, dar mi-e teama ca nu mai am incotro… Astazi de dimineata am mers la policlinica la medic pentru consult. Se pare ca gatul meu nu arata deloc bine, mi-a recomandat un exudat faringian si nazal, sa nu fac tratament gresit. Acum astept rezultatele….Am totusi o problema peste care nu pot sa trec, poate si de asta ma tot feresc de antibiotice: la ultimele cure pe care le-am facut m-am pomenit de fiecare data cu o candidoza vaginala insuportabila, cu mancarimi si scurgeri neplacute:/si apoi tratamentul de rigoare…. Vreau sa va intreb si pe voi, care sunteti mai trecute prin viata: ce e de facut? Cum pot scapa de neplacerea asta, ca de antibiotic sigur nu scap…..

Multumesc anticipat, Camelia
kudika_964387
Postat pe 9 Mai 2014 11:45
medicul curant trebuie informat de aceasta predispunere la ciuperci.... nu mai raci fa-ti vaccinul antigripal in septembrie la sfarsit , consuma multe citrice si miere de albine , laptisor de matca ... , intareste-ti imunitatea sunt multe metode ; echinaceea trei luni capsule , tinctura de propolis , sunt preparate de baut ... imunorezistant si multe altele , daca totusi racesti foloseste doar ceaiuri si antinflamatoare nu antibiotice ! informeaza-te exista si antibiotice naturale , si chiar aspirina naturala .... pentru candida , ceai de musetel cu galbenele si bicarbonat de sodiu +ovule , fara slipi , sintetici , tanga, obeuri etc ....atentie si la sapunul folosit , mai bine nu folosesti ,te cureti doar cu vata si ceai de musetel. la plafar gasesti si niste capsule pentru reglarea ph-ului intravaginal !
kudika_956659
Postat pe 9 Mai 2014 14:22
Daca esti predispusa la candidoza, nu prea ai ce face pentru a nu o mai face. Fa-ti analize medicale temeinice si cauta pe google tratamente naturiste pentru candida. Chiar daca nu o vei putea stopa macar sa o poti tine sub control cat de cat. Spalaturile cu bicarbonat de sodiu sunt foarte bune dar nu mai des de maxim 2 ori pe saptamana
arahne
Postat pe 18 Mai 2014 07:53
pentru a scapa de raceala 2 lingurite cu miere si 1/2ligurite de scortisoara ceai +suc de lamaie masaj cu otet si bai calde
Elena_Dumitru_5
Postat pe 18 Mai 2014 15:11
De la: kudika_964387, la data 2014-05-09 11:45:47Buna,

Sunt noua pe aici si as vrea sa va cer si voua o parere… De cateva zile ma confrunt cu o raceala oribila… Am incercat cu ceaiuri si vechile leacuri babesti si am stat departe de antibiotice, ca nu vreau sa fac exces si sa nu mai aiba efect asupra mea, dar mi-e teama ca nu mai am incotro… Astazi de dimineata am mers la policlinica la medic pentru consult. Se pare ca gatul meu nu arata deloc bine, mi-a recomandat un exudat faringian si nazal, sa nu fac tratament gresit. Acum astept rezultatele….Am totusi o problema peste care nu pot sa trec, poate si de asta ma tot feresc de antibiotice: la ultimele cure pe care le-am facut m-am pomenit de fiecare data cu o candidoza vaginala insuportabila, cu mancarimi si scurgeri neplacute:/si apoi tratamentul de rigoare…. Vreau sa va intreb si pe voi, care sunteti mai trecute prin viata: ce e de facut? Cum pot scapa de neplacerea asta, ca de antibiotic sigur nu scap…..

Multumesc anticipat, Camelia



Aceasta predispozitie la micoze este destul de stanjenitoare pentru oricine!!

Ca o solutie posibila de contracarare a aparitiei Candidozei este administrarea antibioticelor numai in regim de urgenta si NUMAI asociate cu antimicotice,gen Stamicin sau Nistatin!!Atentie!!Candidoza apare incepand cu cavitatea bucala si terminand in rect,este o boala tracasanta,deranjanta ,dar vindecabila in cele mai multe cazuri,daca se respecta niste reguli de baza in urma administrarii unui tratament cu antibiotice si o igiena stricta in ceea ce o priveste pe persoana afectata!!!Exista in farmacii produse ,care protejeaza flora stomacala si intestinala,reducand din riscul aparitiei Candidozelor!!!Medicul curant trebuie sa iti prescrie un tratament medicamentos insotit de antimicotice,cu atat mai mult daca istoricul starii tale de sanatate prezinta recidive repetate a Candidozei vaginale si nu numai!!!Orice tratament pentru tratatea Candidozelor se face atat pe cale orala,cat si vaginal si local,prin aplicarea cremelor si unguentelor specifice!!!

Daca Antibiograma rezultata in urma efectuarii exudatului faringian si nazal prezinta un anumit antibiotic,sfatuieste-te cu medicul in ceea ce priveste doza de risc ,ce va aparea ca urmare a administrarii acelei substante cu spectru larg de actiune!!!
kudika_15804
Postat pe 18 Mai 2014 16:26
Pentru a evita neplacerile care apar dupa administrarea de antibiotice exista medicamente care combat aparitia candidei.
Se ia o singura pastila asa ca tratamentul este foarte simplu.

Un doctor sau un farmacist iti poate recomanda un astfel de medicament daca precizezi ca esti dispusa la aparitia candidei in urma tratamentului cu antibiotice.
Radu_Cristian_1
Postat pe 18 Mai 2014 18:58
Multumesc mult pentru sfaturi fetelor!
Am ajuns la medic...i-am impartasit si ei temerile mele legate de cura cu antibiotic si efectele inevitabile asupra mea...si mi-a scris pe reteta, pe langa antibiotic (v-am zis ca nu scapam de el oricum) si un remediu natural asociat, pentru a pastra echilibrul florei vaginale - Feminella VagiC mi-a dat. Asa ca in sfarsit am trecut de o cura cu antibiotic fara sa urmeze candidoza enervanta! Va recomand cu mare incredere, daca treceti prin ce-am trecut eu...
kudika_964387
Postat pe 23 Mai 2014 10:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
insarcinata? 25 De la: kudika_966575 4 Decembrie 2014 20:09
NU UITATI DE BENEFICIILE DIN NATURA !!! 1 De la: laleadumitrita 6 Mai 2011 07:59
Unghii false gel,Brasov 1 De la: kudika326247 20 Octombrie 2010 08:29
nu vrea sa imi cunoasca prietenii. 6 De la: kudika_927563 24 Iunie 2014 07:26
Lipton Ice Tea cel mai santos! 4 De la: kudika_10344 4 Septembrie 2012 13:02