Setari Cookie-uri

sangerari sau menstruatie?

buna ziua, am o mare nelamurire.sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns. de la inceputul acestei luni, au debutat anumite simptome specifice unui inceput de sarcina, adica urmatoarele : greturi; ameteli; dureri de cap; oboseala,somnolenta; marirea,intarirea sanilor cu dureri, sensibilitate si fierbinti; balonare; marirea rotunjita a abdomenului; crampe abdominale; flatulenta; hipersalivatie; umflarea mainilor ca atunci cand consumi sare in exces; urinare la intervale scurte de timp; cresterea temperaturii corpului; schimbarea brusca a starilor emotionale; foame neobisnuita si pofte alimentare; intuitia ca sunt gravida. mi-a intarziat menstruatia cu 4 zile, timp in care am facut un test de sarcina si desi a rezultatul a fost negativ, am fost la ginecolog la un consult. in urma ecografiei vaginale, mi-a spus ca desi se observa o marire a uterului si o mucoasa uterina mai dezvoltata, e prea devreme pentru a se pronunta si urmeaza ca pe 27/mai sa revin la consult pt confirmarea sarcinii. problema efectiva este ca la 2 zile dupa consult, mi-a venit menstruatia, cum am spus cu intarziere de 4 zile, a tinut mai putin (5 zile in loc de 7-8 cum dura in mod normal), a fost mai slaba cantitativ, mai inchisa la culoare, desi tot am avut crampe ca de obicei; si dupa ce s-a oprit, dupa 1 zi si jumatate, a mai curs iar un pic, patandu-mi chilotul si s-a oprit iar de tot. restul simptomelor au persistat si pe perioada menstruatiei si sunt in continuare prezente. nu mai pot astepta pana pe 27, cand revin la control. considerati ca sunt gravida si daca aceste sangerari au fost normale, de implantare a embrionului? sau sunt periculoase si e cazul sa ma panichez? va multumesc anticipat!
Callypso
Postat pe 19 Mai 2014 19:15
De la: Callypso, la data 2014-05-19 19:15:02buna ziua, am o mare nelamurire.sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns. de la inceputul acestei luni, au debutat anumite simptome specifice unui inceput de sarcina, adica urmatoarele : greturi; ameteli; dureri de cap; oboseala,somnolenta; marirea,intarirea sanilor cu dureri, sensibilitate si fierbinti; balonare; marirea rotunjita a abdomenului; crampe abdominale; flatulenta; hipersalivatie; umflarea mainilor ca atunci cand consumi sare in exces; urinare la intervale scurte de timp; cresterea temperaturii corpului; schimbarea brusca a starilor emotionale; foame neobisnuita si pofte alimentare; intuitia ca sunt gravida. mi-a intarziat menstruatia cu 4 zile, timp in care am facut un test de sarcina si desi a rezultatul a fost negativ, am fost la ginecolog la un consult. in urma ecografiei vaginale, mi-a spus ca desi se observa o marire a uterului si o mucoasa uterina mai dezvoltata, e prea devreme pentru a se pronunta si urmeaza ca pe 27/mai sa revin la consult pt confirmarea sarcinii. problema efectiva este ca la 2 zile dupa consult, mi-a venit menstruatia, cum am spus cu intarziere de 4 zile, a tinut mai putin (5 zile in loc de 7-8 cum dura in mod normal), a fost mai slaba cantitativ, mai inchisa la culoare, desi tot am avut crampe ca de obicei; si dupa ce s-a oprit, dupa 1 zi si jumatate, a mai curs iar un pic, patandu-mi chilotul si s-a oprit iar de tot. restul simptomelor au persistat si pe perioada menstruatiei si sunt in continuare prezente. nu mai pot astepta pana pe 27, cand revin la control. considerati ca sunt gravida si daca aceste sangerari au fost normale, de implantare a embrionului? sau sunt periculoase si e cazul sa ma panichez? va multumesc anticipat!



Ti-ai luat vreodata temperatura bazala???Daca contactele sexuale au avut loc in perioada de ovulatie si au fost fara protectie,da,este posibil sa fi ramas insarcinata,in virtutea acelei menstre peste sarcina,dar care se deosebeste de ciclul menstrual obisnuit prin consistenta,culoare,durata de curgere,debit!!!Sangerarile nu sunt periculoase daca sunt episodice si sunt hemoragice!!!exista marcari de posibile sarcini tocmai prin aceste sangerari rebele!!!

Draga mea,o vizualizare corecta de catre medic se face de-abia dupa sase saptamani de la ultima menstra,urmeaza recomandarea medicului si controalele si investigatiile ulterioare te vor edifica asupra probabilitatii instalarii unei sarcini!!!Exista testul facut prin recoltarea de sange,care este definitoriu si stabileste daca exista sarcina sau nu,cu siguranta ca medicul ginecolog te va sfatui in aceasta directie,alaturi de celelalte proceduri!!

Intrebare:

Va doriti acel copil,in eventualitatea in care se confirma ca esti insarcinata???Te intreb pentru ca,de multe ori,neglijenta ,indiferenta si ignoranta ajuta la aducerea pe lume a multor copii nedoriti de catre parintii lor,aici este reala tragedie!
kudika_15804
Postat pe 19 Mai 2014 19:37
De la: kudika_15804, la data 2014-05-19 19:37:35
De la: Callypso, la data 2014-05-19 19:15:02buna ziua, am o mare nelamurire.sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns. de la inceputul acestei luni, au debutat anumite simptome specifice unui inceput de sarcina, adica urmatoarele : greturi; ameteli; dureri de cap; oboseala,somnolenta; marirea,intarirea sanilor cu dureri, sensibilitate si fierbinti; balonare; marirea rotunjita a abdomenului; crampe abdominale; flatulenta; hipersalivatie; umflarea mainilor ca atunci cand consumi sare in exces; urinare la intervale scurte de timp; cresterea temperaturii corpului; schimbarea brusca a starilor emotionale; foame neobisnuita si pofte alimentare; intuitia ca sunt gravida. mi-a intarziat menstruatia cu 4 zile, timp in care am facut un test de sarcina si desi a rezultatul a fost negativ, am fost la ginecolog la un consult. in urma ecografiei vaginale, mi-a spus ca desi se observa o marire a uterului si o mucoasa uterina mai dezvoltata, e prea devreme pentru a se pronunta si urmeaza ca pe 27/mai sa revin la consult pt confirmarea sarcinii. problema efectiva este ca la 2 zile dupa consult, mi-a venit menstruatia, cum am spus cu intarziere de 4 zile, a tinut mai putin (5 zile in loc de 7-8 cum dura in mod normal), a fost mai slaba cantitativ, mai inchisa la culoare, desi tot am avut crampe ca de obicei; si dupa ce s-a oprit, dupa 1 zi si jumatate, a mai curs iar un pic, patandu-mi chilotul si s-a oprit iar de tot. restul simptomelor au persistat si pe perioada menstruatiei si sunt in continuare prezente. nu mai pot astepta pana pe 27, cand revin la control. considerati ca sunt gravida si daca aceste sangerari au fost normale, de implantare a embrionului? sau sunt periculoase si e cazul sa ma panichez? va multumesc anticipat!



Ti-ai luat vreodata temperatura bazala???Daca contactele sexuale au avut loc in perioada de ovulatie si au fost fara protectie,da,este posibil sa fi ramas insarcinata,in virtutea acelei menstre peste sarcina,dar care se deosebeste de ciclul menstrual obisnuit prin consistenta,culoare,durata de curgere,debit!!!Sangerarile nu sunt periculoase daca sunt episodice si sunt hemoragice!!!exista marcari de posibile sarcini tocmai prin aceste sangerari rebele!!!

Draga mea,o vizualizare corecta de catre medic se face de-abia dupa sase saptamani de la ultima menstra,urmeaza recomandarea medicului si controalele si investigatiile ulterioare te vor edifica asupra probabilitatii instalarii unei sarcini!!!Exista testul facut prin recoltarea de sange,care este definitoriu si stabileste daca exista sarcina sau nu,cu siguranta ca medicul ginecolog te va sfatui in aceasta directie,alaturi de celelalte proceduri!!

Intrebare:

Va doriti acel copil,in eventualitatea in care se confirma ca esti insarcinata???Te intreb pentru ca,de multe ori,neglijenta ,indiferenta si ignoranta ajuta la aducerea pe lume a multor copii nedoriti de catre parintii lor,aici este reala tragedie!



SI NU SUNT HEMORAGICE,scuze!!!
kudika_15804
Postat pe 19 Mai 2014 19:39
DA! imi doresc o sarcina happy de asta si sunt atat de panicata si ard de nerabdare sa aflu raspunsul sigur sau macar sa inteleg ce mi se intampla pt ca simptomele spun multe dar vin in contradictoriu cu menstruatia si pe de alta parte nu stiu ce ar putea determina atat de multe simptome de sarcina daca nu este vorba de sarcina
Callypso
Postat pe 19 Mai 2014 22:27
scuze pt "happy" nu stiu cum a aparut acolo dar sigur voi fi happy daca sunt gravida :))
Callypso
Postat pe 19 Mai 2014 22:31
Pana acum nu mi-am luat temperatura bazala.sincera sa fiu nici nu stiam ce inseamna pana nu m-am interesat. am luat-o acum si e 37.1 e normal?
Callypso
Postat pe 19 Mai 2014 23:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ovare polichistice 2 De la: kudika226898 9 Octombrie 2011 22:01
anticonceptionale 2 De la: eleain 19 Martie 2010 18:30
fibromul uterin 30 De la: healthy011512 21 Ianuarie 2010 20:38
VREAU UN SFAT 31 De la: RoxyRoxx 29 Octombrie 2011 23:27
Anticonceptionale-saptamana pauza 2 De la: kudika_36194 8 Iunie 2013 10:04