Setari Cookie-uri

Gelozie ce este normal si ce nu??

De la: Carmen_13, la data 2014-12-04 16:39:32
De la: kudika_15804, la data 2014-12-04 16:20:23
De la: Carmen_13, la data 2014-12-04 16:13:47
La inceputul unei relatii pt un timp oarecare , astfel de oameni nu isi arata adevarata fatza !
NU exista nici o lege si nici nu va exista impotriva unui diagnostic care nu este considerat o dereglare psihica.
Daca ar fi existat , acest gen de oameni ar fi fost privati de libertate intr-un mod sau altul .
Femeile ce se afla in astfel de situatii , nu vor fi nicodata protejate de astfel de indivizi , pt ca posibilitati ar fi...dar cui ii pasa de soarta acestor femei , nici nu doresc sa mai comentez pe acest subiect...pt ca indiferent ce decizii iau femeile care in astfel de cazuri ...finalul este acelasi....



Tocmai de aceea spun mereu ca ,tinerii trebuie sa se cunoasca mai mult timp si mai bine,tocmai pentru a evita astfel de situatii tragice!!!!!

Ai dreptate,din pacate pentru toate femeile,care trec prin asa ceva!!


Nu ma repet ...daca sistemul in care traim ar constientizat drama acestor femei , le-ar oferii o viata decenta , un nou inceput sub o alta identitate , intr-un alt loc.
Exista un astfel de sistem in anumite tari , unde femeia si copilu sunt protejate de astfel de indivizi !
Si nu gasesc corect ca aceste femei sa fie judecate si invinovatite pt simplu fapt ca au avut ghinionul de a da peste astfel de specimene.


care sistem nu exista nici un sistem ai avut de ales intre unu ce copiaza si unu care nu i in stare sa zica daca a asistat vanzarea unor copii sau nu trimite o femeie in locul lui sa vorbeasca ,ce sistem vrei?si unii chiar au votat asa cva
kudika_976884
Postat pe 4 Decembrie 2014 16:44
ba chiar au stat ore intregi sa voteze asa ceva
kudika_976884
Postat pe 4 Decembrie 2014 16:55
Am sa incerc sa fiu mai explicita,caci vad ca este un domn sau o doamna care crede ca oricare ar fi finalul poate fi si roz, nu este asa,cel putin in cazul meu,a facut si marele pas de a pune punct,acum doi ani jumate,l-am lasat.mi-am luat copilu,am apelat servicile sociale care se ocupa cu astfel de femei,am plecat in alt oras din spania,foarte departe de el,dar a reusit si ma gasit,prin intermediul copilui,caci e tata si are dreptul sa isi vada copilul,logic asa e normal dar in cazul meu eu nu mai am viata,caci el va fi mereu in preajma mea,va avea copilul la el fara ca eu sa stiu daca baiatelul meu e bn,in fine sa continui,mi-am gasit de munca,am dat copilul de gradinita ca eu sa ma pot duce la un job, de cand a aflat unde stateam logic sa mutat si el pe langa mine,venea la mine la munca,ma teroriza,imi zicea ca d c zambesc cu clientii,ca de ce lam lasat pt vroiam o alta p..a,ca numai daca eu voi muri voi scapa de el si multe altele,cand nu imi face mie rau suna pe mama mea in tara si baga numai minciuni si o ranea cu vorbe dure,ca ar trebui sa ma fi educat mai bn,tin sa va zic ca am mai multe clase ca el,vorbesc cursiv 4 limbi si el abia stie una,am stat acasa pt ca asa mia impus el si astfel am avut timp sa studiez si sa invat 4 limbi,de fiecare data cand ma angajam undeva facea scandal,ba chiar au existat si batai,asta intamplandu-se inainte de a face copilu,acum a devenit si mai posesiv,si ca sa nu deviez de la subiect dupa ce am ales sa pun punct relatiei si dupa ce am plecat de langa el m-am intors inapoi cu tot cu copil,pt ca ma teroriza mereu,ma urmarea peste tot pe unde ma duceam,daca incercam sa imi fac prieteni din 100% 50 din ei nu le pasa ce se intmpla cu mine iar restu de 50 ma judecau gresit si astfel traiesc si fara prietni,iar daca incerci sa iti faci un iubit acela te va lasa caci nu va vrea sa traisca acelsi cosmar cu tine nimeni nu se sacrfica pt o femeie care a avut langa ea un barbat bolnav de gelozie,tocmai de aia eu ma sacrific pe mine atat cat mai pot,caci si eu am multe probe stranse la dosar,de se va intampla ceva cu mine copilu oricum nu va ramane cu el si atunci,cred eu ca totu va lua sfarsit,caci el nu va mai putea sa imi faca rau cu nimic
dulcik0021
Postat pe 4 Decembrie 2014 16:59
Si cat despre sistem,nu exista nici unul care sa ne apere,din pacate suntem multe in asemenea situatie,unicul lege care ne.ar putea apara este acela de a le lua dreptul de parinte si astel noi cele maltratate sa ne putem schimba numele si sa putem pleca departe cu copilu,asa nu ne-ar mai gasii niciodata,dar iarasi de lovim de barierele vietii,caci doar visam la astfel de legii
dulcik0021
Postat pe 4 Decembrie 2014 17:05
De la: dulcik0021, la data 2014-12-04 16:59:15Am sa incerc sa fiu mai explicita,caci vad ca este un domn sau o doamna care crede ca oricare ar fi finalul poate fi si roz, nu este asa,cel putin in cazul meu,a facut si marele pas de a pune punct,acum doi ani jumate,l-am lasat.mi-am luat copilu,am apelat servicile sociale care se ocupa cu astfel de femei,am plecat in alt oras din spania,foarte departe de el,dar a reusit si ma gasit,prin intermediul copilui,caci e tata si are dreptul sa isi vada copilul,logic asa e normal dar in cazul meu eu nu mai am viata,caci el va fi mereu in preajma mea,va avea copilul la el fara ca eu sa stiu daca baiatelul meu e bn,in fine sa continui,mi-am gasit de munca,am dat copilul de gradinita ca eu sa ma pot duce la un job, de cand a aflat unde stateam logic sa mutat si el pe langa mine,venea la mine la munca,ma teroriza,imi zicea ca d c zambesc cu clientii,ca de ce lam lasat pt vroiam o alta p..a,ca numai daca eu voi muri voi scapa de el si multe altele,cand nu imi face mie rau suna pe mama mea in tara si baga numai minciuni si o ranea cu vorbe dure,ca ar trebui sa ma fi educat mai bn,tin sa va zic ca am mai multe clase ca el,vorbesc cursiv 4 limbi si el abia stie una,am stat acasa pt ca asa mia impus el si astfel am avut timp sa studiez si sa invat 4 limbi,de fiecare data cand ma angajam undeva facea scandal,ba chiar au existat si batai,asta intamplandu-se inainte de a face copilu,acum a devenit si mai posesiv,si ca sa nu deviez de la subiect dupa ce am ales sa pun punct relatiei si dupa ce am plecat de langa el m-am intors inapoi cu tot cu copil,pt ca ma teroriza mereu,ma urmarea peste tot pe unde ma duceam,daca incercam sa imi fac prieteni din 100% 50 din ei nu le pasa ce se intmpla cu mine iar restu de 50 ma judecau gresit si astfel traiesc si fara prietni,iar daca incerci sa iti faci un iubit acela te va lasa caci nu va vrea sa traisca acelsi cosmar cu tine nimeni nu se sacrfica pt o femeie care a avut langa ea un barbat bolnav de gelozie,tocmai de aia eu ma sacrific pe mine atat cat mai pot,caci si eu am multe probe stranse la dosar,de se va intampla ceva cu mine copilu oricum nu va ramane cu el si atunci,cred eu ca totu va lua sfarsit,caci el nu va mai putea sa imi faca rau cu nimic


multi se,,sacrifica,,pentru o femeie cu trecutul tau,,,iar tu ai acceptat acest curs al relatiei tale,,nu e bn sa te gandesti ca doar cva rau se va intampla cauta o cale sa te eliberezi ca esti tanara
kudika_976884
Postat pe 4 Decembrie 2014 17:07
De la: dulcik0021, la data 2014-12-04 17:05:50Si cat despre sistem,nu exista nici unul care sa ne apere,din pacate suntem multe in asemenea situatie,unicul lege care ne.ar putea apara este acela de a le lua dreptul de parinte si astel noi cele maltratate sa ne putem schimba numele si sa putem pleca departe cu copilu,asa nu ne-ar mai gasii niciodata,dar iarasi de lovim de barierele vietii,caci doar visam la astfel de legii

pai exista astfel de lege doar ca trebui argumente sa decada din drepturile parintesti
kudika_976884
Postat pe 4 Decembrie 2014 17:09
De la: kudika_976884, la data 2014-12-04 17:07:07
De la: dulcik0021, la data 2014-12-04 16:59:15Am sa incerc sa fiu mai explicita,caci vad ca este un domn sau o doamna care crede ca oricare ar fi finalul poate fi si roz, nu este asa,cel putin in cazul meu,a facut si marele pas de a pune punct,acum doi ani jumate,l-am lasat.mi-am luat copilu,am apelat servicile sociale care se ocupa cu astfel de femei,am plecat in alt oras din spania,foarte departe de el,dar a reusit si ma gasit,prin intermediul copilui,caci e tata si are dreptul sa isi vada copilul,logic asa e normal dar in cazul meu eu nu mai am viata,caci el va fi mereu in preajma mea,va avea copilul la el fara ca eu sa stiu daca baiatelul meu e bn,in fine sa continui,mi-am gasit de munca,am dat copilul de gradinita ca eu sa ma pot duce la un job, de cand a aflat unde stateam logic sa mutat si el pe langa mine,venea la mine la munca,ma teroriza,imi zicea ca d c zambesc cu clientii,ca de ce lam lasat pt vroiam o alta p..a,ca numai daca eu voi muri voi scapa de el si multe altele,cand nu imi face mie rau suna pe mama mea in tara si baga numai minciuni si o ranea cu vorbe dure,ca ar trebui sa ma fi educat mai bn,tin sa va zic ca am mai multe clase ca el,vorbesc cursiv 4 limbi si el abia stie una,am stat acasa pt ca asa mia impus el si astfel am avut timp sa studiez si sa invat 4 limbi,de fiecare data cand ma angajam undeva facea scandal,ba chiar au existat si batai,asta intamplandu-se inainte de a face copilu,acum a devenit si mai posesiv,si ca sa nu deviez de la subiect dupa ce am ales sa pun punct relatiei si dupa ce am plecat de langa el m-am intors inapoi cu tot cu copil,pt ca ma teroriza mereu,ma urmarea peste tot pe unde ma duceam,daca incercam sa imi fac prieteni din 100% 50 din ei nu le pasa ce se intmpla cu mine iar restu de 50 ma judecau gresit si astfel traiesc si fara prietni,iar daca incerci sa iti faci un iubit acela te va lasa caci nu va vrea sa traisca acelsi cosmar cu tine nimeni nu se sacrfica pt o femeie care a avut langa ea un barbat bolnav de gelozie,tocmai de aia eu ma sacrific pe mine atat cat mai pot,caci si eu am multe probe stranse la dosar,de se va intampla ceva cu mine copilu oricum nu va ramane cu el si atunci,cred eu ca totu va lua sfarsit,caci el nu va mai putea sa imi faca rau cu nimic


multi se,,sacrifica,,pentru o femeie cu trecutul tau,,,iar tu ai acceptat acest curs al relatiei tale,,nu e bn sa te gandesti ca doar cva rau se va intampla cauta o cale sa te eliberezi ca esti tanara
DIN pacate in ziua de azi nimeni nu se mai sacrifica pt o femeie,cel putin asta e gandirea mea,singurul meu sprijin si singura mea putere era TATICUL MEU,dar din pacate sa stins intr-un tragic accident de masina,doar el imi mai da putere atunci cand imi apare in vise,si sincer sa iti zic,eu mi-am pierdut curajul de a mai privi la un barbat doar pt simplu fapt ca imi este frica,teama de a nu da peste alt specimen,sacrificile unei mame pt copilul sau sunt infinite,al meu baietel va creste si atunci va avea cine sa ma apere,eu am destula putere sa lupt,sa rezist,nu ma va dobora nimeni,am pierdut multe in viata dar mereu m-am ridicat,mai sper ca totusi va rasarii si soarele in viata mea,mai devreme sau mai tarziu,poate cine stie,va exista intr-un colt de lume si acel barbat care va avea curajul de a ma apara si de a ma accepta cu trecutul meu scos dintr-un film thriler,nimic nu e imposibil
dulcik0021
Postat pe 4 Decembrie 2014 17:16
nu trebui sa se sacrifice la propriu ca nu are dc ci trebui sa te iubeasca si sunt destui ca ti a disparut increderea pe undeva e normal dar tre sa constientizezi ca nu toti sunt ca barbatitu,,iar asta cu sacrificiile unei mame pentru copilul ei asa e bravo dar nu stiu daca tre sa te sacrifici pentru barbatul cu care esti daca se comporta asa cum zici cu tn,,eu zic sa cauti totusi o cale ca esti tanara
kudika_976884
Postat pe 4 Decembrie 2014 17:23
Dulcik ..iti citesc povestea si nu imi gasesc cuvintele pt a te incuraja
kudykkka
Postat pe 4 Decembrie 2014 17:24
De la: Carmen_13, la data 2014-12-04 17:24:38Dulcik ..iti citesc povestea si nu imi gasesc cuvintele pt a te incuraja
Aici,pe acest forum me mai linistesc,am cu cine sa mai vb,sa mai schimb o parere,daca ar fi sa ma apuc sa scriu o carte despre ultimii 10 ani de zile din viata mea sigur nu mi-ar ajunge un volum,din 365 de zile cat are un an,nu stiu sa va zic daca am 10 zile fericite,10 zile in care lacrimile sa nu imi curga pe obraji,doar copilul ma mai tine in viata,caci restul pt mine e nul,si bineinteles mama,caci ea ma sprijina,m-am apucat sa studiez pt politie,doar gandindu-ma ca intr-un viitor voi devenii politista,voi putea avea o arma si astfel il voi tine la distanta pe sotul meu,daca legea si politia nu face nimic pt noi,eu voi cauta o cale de a ma apara singura,am sprijinul mamei,fac cursurile pe ascuns,ca de afla al meu barbat ce fac nu stiu ce se va intampla,astept si tot astept sa ma pot rupe de too de relatie,mai am nevoie doar de cativa ani cat sa simt stapana pe mine,sa ma pot apara atat pe mine cat si pe cei din jurul meu,eu va multumesc ca ati conversat cu mine,asa durerea mea trece mai usor,nu imi place sa imi spun durerea oricui deoarece 50 % din prieteni nu le pasa si 50% te judeca,asa ca prefer sa comunic cu necunoscuti si astfel sa ma incurajeze oameni pe care nui cunosc va multumesc
dulcik0021
Postat pe 4 Decembrie 2014 17:34
o arma nu te ajuta cu nimic si nu trebui sa urmezi cursuri de politista ca sa o ai,,
roagate la dumnezeu sa faca cum e mai bn pentru tn si copilul tau si cauta o cale care sa l faci sa inteleaga,,sanatate
kudika_976884
Postat pe 4 Decembrie 2014 17:40
De la: dulcik0021, la data 2014-12-04 17:34:19
De la: Carmen_13, la data 2014-12-04 17:24:38Dulcik ..iti citesc povestea si nu imi gasesc cuvintele pt a te incuraja
Aici,pe acest forum me mai linistesc,am cu cine sa mai vb,sa mai schimb o parere,daca ar fi sa ma apuc sa scriu o carte despre ultimii 10 ani de zile din viata mea sigur nu mi-ar ajunge un volum,din 365 de zile cat are un an,nu stiu sa va zic daca am 10 zile fericite,10 zile in care lacrimile sa nu imi curga pe obraji,doar copilul ma mai tine in viata,caci restul pt mine e nul,si bineinteles mama,caci ea ma sprijina,m-am apucat sa studiez pt politie,doar gandindu-ma ca intr-un viitor voi devenii politista,voi putea avea o arma si astfel il voi tine la distanta pe sotul meu,daca legea si politia nu face nimic pt noi,eu voi cauta o cale de a ma apara singura,am sprijinul mamei,fac cursurile pe ascuns,ca de afla al meu barbat ce fac nu stiu ce se va intampla,astept si tot astept sa ma pot rupe de too de relatie,mai am nevoie doar de cativa ani cat sa simt stapana pe mine,sa ma pot apara atat pe mine cat si pe cei din jurul meu,eu va multumesc ca ati conversat cu mine,asa durerea mea trece mai usor,nu imi place sa imi spun durerea oricui deoarece 50 % din prieteni nu le pasa si 50% te judeca,asa ca prefer sa comunic cu necunoscuti si astfel sa ma incurajeze oameni pe care nui cunosc va multumesc


Ai grija de tine , sa nu lasi pe nimeni sa profite de suferinta si situatia ta.
Sa ai incredere doar in tine si fii atenta atat la prieteni cat si la necunoscuti .
Intr-o buna zi vei scapa de acel om , fara ajutorul nimanui. Fii tare si puternica pt copil.
kudykkka
Postat pe 4 Decembrie 2014 17:43
De la: kudika_976884, la data 2014-12-04 17:40:14o arma nu te ajuta cu nimic si nu trebui sa urmezi cursuri de politista ca sa o ai,,
roagate la dumnezeu sa faca cum e mai bn pentru tn si copilul tau si cauta o cale care sa l faci sa inteleaga,,sanatate
stiu ca nu trebuie neaparat sa urmez cursuri pt a obtine o arma,si de as avea una eu nu voi deveni niciodata o criminala,doar vreau sa bag frica in el,sa stiu sa ma apar,sa am un cerc de prieteni,oameni care sa ma ajute,daca esti politist ai mai multe privilegii,sper ca stii la ce ma refer
dulcik0021
Postat pe 4 Decembrie 2014 17:44
stiu dar nu stiu daca asta tre sa faci,,,eu zic sa te rogi la dumnezeu sa te ajute si ca el sa inteleaga ca tre sa te lase in pace si cauta si tu o cale sa l faci sa inteleaga,,sau continua sa o cauti
kudika_976884
Postat pe 4 Decembrie 2014 17:49
alta cale eu nu vad,decat cea de a devenii politist,am incercat sa il conving sa mergem sa isi faca un control la cap,sa facem o terapie de cuplu,dar dupa el eu sunt nebuna,DUMNEZEU PT mine e mare si exista pt ca nu demult,acum 2 ani ma diagnosticat cu cancer de col uterin,exact in anul in care taticu meu a decedat am aflat ca am cancer,m-am operat de urgenta,pe 8 martie fac 2 ani de la operatie,in tot acest timp m-am intors in tara si m-am rugat la mormantul sfant al lui ARSENIE BOCA,fac controale lunar si tin sa va zic ca nu mai am nimic,sunt vindecata complet desi mie mi-au spus ca o sa trebuiasca sa fac chimioterapie pt a putea tine in frau celulele canceroase,MA ROG ZILNIC LA DZEU sa il lumineze pe am meu om,sa isi deschida ochii si mintea,are doar 27 de ani,e tanar ca si mine,dar nu copt la minte,el crede ca daca ma poate manipula va va putea tine toata viata langa el,il las sa creada ca asa va fi doar ca sa imi pot construi unzid care sa ma apere de el atat pe mine cat si pe copilul meu,de aia zic ca eu am fost trecuta prin multe in viata mea,am cazut de multe ori la pamant dar cu ajutorul lui DZEU m-am ridicat si tot cu ajutorul lui
dulcik0021
Postat pe 4 Decembrie 2014 18:00
voi invinge,eu va doresc multa mula sanatate,am sa va las acum ca trebuie sa imi iau piticu de la gradinita,va urez sarbatori fericite tuturor si un an nou plin de bucurii,nu stiu cand voi mai intra pe forum caci am de invatat foarte mult,sper sa ne revedm cu bine sanatate multa va doresc caci restu vine de la sine
dulcik0021
Postat pe 4 Decembrie 2014 18:05
nu il mai lasa sa creada ca te poate manipula ,,sanatate sa fi iubita
kudika_976884
Postat pe 4 Decembrie 2014 18:08
De la: dulcik0021, la data 2014-12-04 18:05:09voi invinge,eu va doresc multa mula sanatate,am sa va las acum ca trebuie sa imi iau piticu de la gradinita,va urez sarbatori fericite tuturor si un an nou plin de bucurii,nu stiu cand voi mai intra pe forum caci am de invatat foarte mult,sper sa ne revedm cu bine sanatate multa va doresc caci restu vine de la sine


Toate cele bune si tie si succes in tot ceea ce ti-ai propus.
kudykkka
Postat pe 4 Decembrie 2014 18:11
De la: Carmen_13, la data 2014-12-04 16:39:32
Nu ma repet ...daca sistemul in care traim ar constientizat drama acestor femei , le-ar oferii o viata decenta , un nou inceput sub o alta identitate , intr-un alt loc.
Exista un astfel de sistem in anumite tari , unde femeia si copilu sunt protejate de astfel de indivizi !
Si nu gasesc corect ca aceste femei sa fie judecate si invinovatite pt simplu fapt ca au avut ghinionul de a da peste astfel de specimene.



Nu repeta!! Tot din pacate exista acest "Daca.."!!! Nimeni nu invinovateste aceste femei sau sa le condamne,insa viata tulbure traita de ele este o certitudine,cu regret afirm aceasta!! Nu stiu,consider ca ,traumele de aceasta natura, nu trebuie sa faca parte din viata femeilor,caci,in fond,ele au acelasi drept la viata decenta si demna, ca si barbatii!!!
kudika_15804
Postat pe 4 Decembrie 2014 18:15
De la: dulcik0021, la data 2014-12-04 18:05:09voi invinge,eu va doresc multa mula sanatate,am sa va las acum ca trebuie sa imi iau piticu de la gradinita,va urez sarbatori fericite tuturor si un an nou plin de bucurii,nu stiu cand voi mai intra pe forum caci am de invatat foarte mult,sper sa ne revedm cu bine sanatate multa va doresc caci restu vine de la sine



Multumesc,asemenea!!Nu uita,copilul tau este ochii tai,inima si sufletul tau,caci ,fara tine,el nu ar fi existat!!!
kudika_15804
Postat pe 4 Decembrie 2014 18:16
De la: kudika_15804, la data 2014-12-04 18:15:29
De la: Carmen_13, la data 2014-12-04 16:39:32
Nu ma repet ...daca sistemul in care traim ar constientizat drama acestor femei , le-ar oferii o viata decenta , un nou inceput sub o alta identitate , intr-un alt loc.
Exista un astfel de sistem in anumite tari , unde femeia si copilu sunt protejate de astfel de indivizi !
Si nu gasesc corect ca aceste femei sa fie judecate si invinovatite pt simplu fapt ca au avut ghinionul de a da peste astfel de specimene.



Nu repeta!! Tot din pacate exista acest "Daca.."!!! Nimeni nu invinovateste aceste femei sau sa le condamne,insa viata tulbure traita de ele este o certitudine,cu regret afirm aceasta!! Nu stiu,consider ca ,traumele de aceasta natura, nu trebuie sa faca parte din viata femeilor,caci,in fond,ele au acelasi drept la viata decenta si demna, ca si barbatii!!!


Suntem amundoua de aceeasi parere , chiar daca ne exprimam diferit !
kudykkka
Postat pe 4 Decembrie 2014 18:18
De la: Carmen_13, la data 2014-12-04 18:18:49
Suntem amundoua de aceeasi parere , chiar daca ne exprimam diferit !



Nu vad nimic rau in asta,suntem doua femei!!!!
kudika_15804
Postat pe 4 Decembrie 2014 18:21
sublim,,cum ai reusit sa ti dai seama ca nu tre sa existe,,ai impresia ca considera cineva ca tre sa existe,dar na trebuia sa vorbesti si tu
kudika_976884
Postat pe 4 Decembrie 2014 18:22
De la: kudika_15804, la data 2014-12-04 18:21:59
De la: Carmen_13, la data 2014-12-04 18:18:49
Suntem amundoua de aceeasi parere , chiar daca ne exprimam diferit !



Nu vad nimic rau in asta,suntem doua femei!!!!


ia uzi alta constatare ,,inteligenta,,
kudika_976884
Postat pe 4 Decembrie 2014 18:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu prea are incredere in mine 7 De la: AlexMag 11 August 2009 22:08
sunt posesiva si vreau sa ma schimb! 49 De la: kudika_944494 9 Decembrie 2013 08:50
O situatie imposibila... 36 De la: 23 August 2015 22:31
Nu stiu ce sa fac:(:(:( 23 De la: Lisssa 11 Noiembrie 2010 08:17
eu el si ea... 7 De la: Eva32 18 Mai 2011 01:25