Setari Cookie-uri

Gelozie ce este normal si ce nu??

obsesie totala
kudika_927196
Postat pe 23 Septembrie 2014 01:13
La tine nu cred ca este iubire , cred ca-ti este frica de reactiile lui in momentul in care-l vei parasi . Fugi din aceast relatie toxica , gandeste-te ca vei ajunge sa-ti fie teama si ca respiri ....ca poate nu o faci bine sau provoci vreun alt barbat .Omul asta este bolnav psihic , chiar nu realizezi lucrul asta ...esti masochista? Gandeste-te la ce s-ar putea intampla in viitor cu tine...unde-i stima ta de sine ...personalitatea ta , increderea ta in tine......chiar nu-ti pasa ?
kudika335967
Postat pe 5 Octombrie 2014 06:45
Chiar dacã, în prima fazã, ne flateazã gelozia partenerului, când depãºeºte limitele normalului trebuie sã mergeþi împreunã la un psiholog ºi ulterior sã se trateze sub supravegherea unui psihiatru. Gelozia e o boalã, poate degenera periculos. Ai auzit de crime pasionale. Doamne fereºte! În mod cert, iubitul tãu are o problemã, ori e dezechilibrat psihic, ori este victima unei educaþii religioase rigide. Nu dau sfaturi, dar eu aº pleca fãrã sã privesc înapoi. E o relaþie toxicã.
Mariana_Cristescu_1
Postat pe 5 Octombrie 2014 08:51
SI POTI TRAI LINGA ASTFEL DE "SPECIMEN"??? DACA DA,IARTA-MA,DAR SI TU AI O "PROBLEMA" DESTUL DE URATA!DACA VREI SA TE SALVEZI PINA NU E PREA TIRZIU,DUTE "UNDE A DUS MUTU...IAPA..",PT CA DE LA EL NU AI SA VEZI SCHIMBARE...CLAR SA-TI FIE.EL E BOLNAV,SI INCA RAU,IAR PT BOALA ASTA NU ESTE NICI UN REMEDIU!TE AMAGESTI DACA CREZI CA IL POTI FACE SA ISI REVINA LA NORMALITATE...NICI O SANSA!DE RAMAI LINGA EL,VIATA TA VA FI UN CALVAR!DZEU TI-A DAT VIATA SA O TRAIESTI FRUMOS,NU SA O PUI LA PICIOARELE UNUI NEBUN.EL E DEMN DE MILA,SIGUR NU SI-A PROPUS SA FIE ASA,NUMAI CA NU TREBUIE SA-TI SACRIFICI VIATA TA PT CA SA AIBA EL PE CINEVA APROAPE IN NEBUNIA LUI.DZEU SA-L AJUTE SI PE EL DAR TU DACA TII LA VIATA TA FUGI CIT MAI DEPARTE SI CIT MAI REPEDE!
armiedi_19665
Postat pe 5 Octombrie 2014 08:54
de vina suntem noi femeile ca lasam ca o relatie intre doi oameni egali, sa degenereze in asa ceva. Singure ne "bagam capul in jug", ca o exprimare plastica. NU AVEM NICI O SCUZA.
kudika097818
Postat pe 5 Octombrie 2014 09:21
MAI COPILA,CUM POTI SA IUBESTI PE CINEVA CARE TE FACE SA SUFERI?NU POT INTELEGE ASA CEVA!DOAR DACA ESTI SI TU NEBUNA...IARTA-MA,ASA CA EL.EL ESTE CLAR NEBUN,INDUBITABIL!CE POTI IUBI LA UN BOLNAV PSIHIC?DUTE TU PRIMA DATA LA PSIHOLOG,DESCRIE-I SITUATIA SI CERE-I SA TE AJUTE.POATE ITI VEI DA SEAMA CA TI-AI PUS SINGURA "LATZUL"DE GAT SI IN LOC SA-TI DAI DRUMUL ,IL VEI SCOATE SI VEI MERGE MAI DEPARTE FARA NEBUN DUPA TINE.DE RAMAI LINGA EL SINT SANSE SA TE VEDEM IN VIITOR INTR-UN SAC NEGRU DE PLASTIC LA STIRILE DE LA ORA CINCI,FEREASCA DZEU!NUMAI MAMELE IUBESC NECONDITIONAT!!!TU NU ESTI MAMA-SA!O MAMA,CE-I DREPT,ISI IUBESTE COPILUL INDIFERENT CIT E DE NEBUN...DAR O FEMEIE IUBESTE ASTFEL UN BARBAT DOAR DACA SI EA E LA FEL DE NEBUNA...AS VREA CA TU SA NU FII ASA...SI DIN MOMENT CE STRIGI DUPA AJUTOR,NU ESTI,DAR POTI FI DACA CONTINUI SA IL TII APROAPE.IMAGINEZA-TI CA SINT O DROAIE DE BARBATI CUMINTI SI NORMALI DE UNDE SA ALEGI,SA AIBA GRIJA DE TINE,SA TE PROTEJEZE,SA TE FACA SA ITI RIDA OCHII DE FERICIRE...CE NAIBA STAI LINGA UNUL CARE TE CONSIDERA PROPRIETATEA LUI'!?DEMONSTREAZA-TI TIE CA ESTI PUTERNICA SI FACI TU CE VREI CU VIATA TA,NU LASA UN BOLNAV PSIHIC SA FAC EL CE VREA!
armiedi_19665
Postat pe 5 Octombrie 2014 09:23
Aceeași vârsta o am si eu ca si tine si din pãcate aceeași problema. Eu in momentul cand i-am vãzut aceasta parte , am crezut ca e normal sa fie gelos ,ca ma Iubește foarte mult .Poate ma Iubește , nu zic nu , dar a devenit foarte agresiv de cand am incercat sa rup relația noastrã iar de ceva timp trãiesc cu calvar cu amenintari, vorbe urate , telefoane la locul de munca pe care il voi pierde datoritã lui si tot felul de lucruri urate pe care acum nici nu ti le imaginezi. Ajungi sa traiesti terorizata tu si toți ce din jurul tau care iti vor binele . Bineinteles daca mai ai vreo prietena vei rãmâne si fara aceea deoarece din punctul lui de vedere e o curva . În momentul acesta încerc sa ma eliberez de el dar singura mea scãpare va fi aceea de a pleca din tara , (locuiesc in strãinãtate ) pentru ca al meu e chiar un psihopat! E greu , din femeia aia sigura pe mine , mereu cu zâmbetul pe buze , fericita ...m-a transformat intr-una ce privește in gol ...o persoana trista si fara speranța . Nu lasa situația ta sa se agraveze !!!!
kattyc
Postat pe 5 Octombrie 2014 09:51
Cantareste si vezi ce e mai important pentru tine: sarutati si declaratii de dragoste, pe care oricine le poate oferi, sau caracterul, partea aia nasoala de care te plangi? Pune in balanta ce are bun si ce rau, si vezi ce atarna mai mult. Nu lasa vorbele sa atarne mai mult decat faptele. Ceea ce traiesti tu, nu este iubire, este dependenta de rau, prin care multa lume trece. E greu la inceput sa depasesti toate astea, si ti se pare ca nu vezi viata fara el, dar dupa ce o sa-ti treaca, o sa te miri singura cum ai putut sa suporti asa ceva. Trebuie sa constientizezi ca are o problema, pe care el cu siguranta nu o vede, si atata timp cat nu stie ca are o problema nici nu va accepta vreun ajutor. Esti singura responsabila pentru alegerile pe care ti le faci in viata. Daca vrei sa fi fericita, tu alegi asta, daca nu, la fel. Nu el este vinovat pentru "boala" lui, ci tu care nu vrei sa iesi din asta, agatandu-te de o vorba si un sarut numindu-le iubire.
babyisabela
Postat pe 5 Octombrie 2014 09:52
in locul tau ii dadeam VITEZA de mult e foare prost ce face cu tine noi avem 9 ani impreuna si nu ia m impus sotiei toate magariile ce ti le cere tie e batut complect in cap da i ceata cat mai poti inseamna ca nu are INCREDERE in tine
kudika_14914
Postat pe 5 Octombrie 2014 10:13
fugiii cat mai departe de asa om,nu sta langa el , e bolnav .Sotul meu nu mi-a impus nimic in cei 23 de ani de casatorie ,ii cer parerea dar ne respectam si avem incredere unul in celalat .Nu suntem proprietatea nimanui,Fugiiii cat mai poti ....
chiraadriana
Postat pe 5 Octombrie 2014 13:25
aceasta nu este o relatie ci o mizerie din care te sfatuiesc sa iesi cat mai repede. Iti recomand sa vezi filmul ,,in pat cu dusmanul", film inspirit din fapte reale care iti va arata pana unde se poate ajunge cu un astfel de comportament. Imi este teama sa ma gandesc la comportamentul lui daca veti oficializa relatia. Deci............grija mare.
maria_doina
Postat pe 5 Octombrie 2014 14:11
Sunt in aceeasi situatie ca tine ,dar diferenta e ca noi locuim impreuna si eu am plecat de la 400 si ceva de km pt a fi cu el. Te inteleg perfect si stiu ce simti . Am incercat orice sa-l fac sa inteleaga ca nu-i normal ce face si cum se comporta dar degeaba. Il iubesc enorm si  Stiu ca si el ma iubeste ,dar mi-e greu sa stau fara el si mi-e la fel de greu sa mai suport scenele lui de gelozie . Nu stiu ce sa mai fac ,nu vreau sa dau cu picioru anilor petrecuti impreuna .
kudika_962287
Postat pe 5 Octombrie 2014 14:42
Draga mea.Itzi vorbeste un barbat,am specificat pentru a nu se face confuzii.
Daca exista asemenea absurditatzi atunci cred ca e cel mai bine satzi vezi de treaba ta,acest om nu e normal.Si daca e normal atunci el trebuie sa inteleaga ca fiecare din noi avem drepturi egale in toate actiunile noastre.Nici unul din noi nu e seful celuilalt.in cazul tau nu numai ca el face pe seful dar esti tratata ca o adevarata sclava,asta nu e comportare de om normal de om care probabil mai si spune ca iubeste etc.
Asata nu e iubire...e tortura.iartama dar am impresia ca dumneata ori ai trait in padure ori esti vreo sectanta sau asa ceva ...ca nu-mi pot imagina ca o femeie de 28 de ani sa suporte un barbat atit de idiot.
Dragostea se dovedeste prin respect reciproc in primul rind,nu prin teroare,iar daca e asa atunci inseamna ca nare nici cea mai mica incredere in tine,si in acest caz daca nu exista incredere atunci nu exista nici iubire.
Cred ca nu esti tratata ca un om,ca ofemeie,esti cred cu scuze o spun; O PROASTA ,ATIT DE MARE CA NICI NU AM CUVINTE......... http://www.kudika.ro/comunitate/forum/post_reply/59847.html#
kudika_949711
Postat pe 5 Octombrie 2014 16:26
Iti dau un sfat important"FUGI CAT POTI DE TARE"
De ce te desconsideri???Sunt atatia barbati pe lumea asta....Consecintele le vei vedea mai tarziu,daca vei ramane in relatia asta.
iry_bnd
Postat pe 5 Octombrie 2014 23:04
asa sunt copii astia, ei de fapt au nevoie de indicatii, ei nu sunt in stare sa-si stearga mucii si vor sa-i creasca pe altii. personal cred ac prietenul tau o face intentionat.
biene-sami
Postat pe 6 Octombrie 2014 10:03
intr-o relatie, gelozia e frumoasa daca exista intr-un procent mic dar cand devine deja obsesiva eu zic... foarte curand se va duce si dragostea.
sysylysy
Postat pe 7 Octombrie 2014 12:47
Deci nu imi vine sa cred ca mai exista o femeie exact ca mine,credeam ca sunt singura si unica care are un astfel de barbat,am 26 de ani neimpliniti inca si am o relatie de 10 ani cu sotul meu,6 ani de relatie mai excat si 4 de casatorie,ma regasesc in cuvintele scrise de tine,nu stiu de cat timp esti tu cu acest specimen rar pardon al doilea specimen rar ca il includ si pe sotul meu,eu de 10 ani de zile incerc sa il schimb si NO WAY,nu exista remediu sau tratament pt oamenii astia bolnavii de gelozie,eu m-am obisnuit,intradevar e foarte greu sa traiesti cu asemenea om,dar cu timpul te obisnuiesti,eu dupa 5 ani de relatie am hotarat sa fac un copil cu gandul ca venirea pe lume a unui ingeras omul meu se va schimba,dar din pacate m-am amagit singura,este frumos la inceput,iubire,dragoste,declaratii etc,dar in timp o sa ajungi sa faci ce am facut si eu,sa ramai gravida doar pt simplu fapt ca te gandesti ca cel pe care il iubesti din tot sufletul se va schimba,eu te rog sa te trezesti la realitate,caci toata iubirea aia pe care tu i-o purtai candva se va transforma in ura,veti sta unul langa altu doar pt ca copilul vostru sa traiasca intr-un ambient familiar,dragostea va devenii obisnuinta si crede-ma cand iti zic ca iubirea nu va mai exista cel putin pt tine ca femeie,vei fi maltratata psihic,si apoi vei ajjunge din nou in situatia mea,si te vei intreba...oare merita???oare asa imi voi trai viata asta care este destul de scurta???oare copilul meu merita sa traiasca astfel vazand cum se comporta tatal lui cu mama care iadat viata???copilul vazand asemenea probleme in familie va devenii si el unu ca tatal lui,sau poate nu,nu stii niciodata ce iti rezerva viitorul,dar apoi te vei gandii ca tu ai fost vinovata,ca ai lasat sa se intample ca copilul tau sa vada cum esti maltratata,si astfel draga mea vei da viata unui nou specimen de om bolnav de gelozie,si anume copilul tau,....EU abia acum m-am desteptat,dupa 10 ani de zile,nu e totul pierdut dar totusi am ajuns sa nu mai stiu cum se poarta o femeie,pt ca eu nu puteam sa port nimic stramt pe mine pt ca vai mi se vad formele corpului,nu am avut voie sa ma fardez ca arat prea bn si se uita unu la mine si sunt atat de multe de scris ca sincer eu nu mai vreau sa imi fac rau,am trecut peste dar am ramas cu sechele,daca nu esti puternica psihic poate sa iti ia copilul pt ca nu esti in toate facultatile mintale si atunci cand el va vedea ca tu esti hotarata sa iesi din viata lui,va incerca sa dea cu tine de pamant din toate punctele de vedere,nui va pasa daca vei innebuni de durere ca iti va lua copilul ,pur si simplu el se gandeste doar la binele lui,AM SCRIS CAM MULT DAR DOAR AM VRUT CA SA ITI DESCHID BINE OCHII,AM TRECUT PRIN CE TRECI TU,SI NU AS VREA CA NICI O FEMEIE SA MAI TREACA PRIN ASEMENEA TRAGEDIE A VIETII,E DUR SI DOARE SA TE DESPARTI DE CEL CARUIA I-AI JURAT IUBIRE ETERNA,DAR VIATA E SCURTA ,MERITA TRAITA SI MAI ALES DACA AI SI UN COPIL,EL TE VA RIDICA DE LA PAMANT CAND VEI CREDE CA NU MAI POTI FACE FATA DEZASTRULUI,BAFTA SI GANDESTE LA RECE,SPRE BINELE TAU TAIE RAUL DIN RADACINA ACUM NU MAI TARZIU
dulcik0021
Postat pe 3 Noiembrie 2014 17:21
Sunt total de acord cu tine, raul trebuie taiat din radacina, chiar daca nu e usor. Pana la urma in asta sta puterea noastra, in a lua deciziile cele mai dureroasa, atunci cand suntem constiente ca sunt cele mai bune pentru noi si a nu ne complace in niste situatii in care nu suntem fericite, doar pentru un confort.
AndreeaConstantin
Postat pe 3 Noiembrie 2014 18:12
Buna! Parerea mea de barbat este ca tipul are o problema cu el insusi. Apoi daca tu nu permiteai de la inceput sa te conduca asa, situatia poate ar fi fost diferita. Lui in primul rand ii este frica sa nu te piarda si stie sa ascunda foarte bine acest lucru facandu-te pe tine sa te simti vinovata. Chiar daca tu esti mai mare decat el sunt doua variante pt care ti se intampla asta. una e ca el are un trecut cu mai multe relatii din asta si experienta cu care te manipuleaza sau alta varianta e ca poate tu nu prea ai avut multe relatii, deci experienta mai putina. Dupa cum am zis este doar o teorie caci nu cunosc trecutul vostru. In orice caz gelozia intr-o relatie este vitala precum si certurile, dar toate cate putin si cu masura rationala. Daca e prea multa gelozie se intampla ca la tine, daca e prea putina gelozie zici ca e indiferenta si raceala, iar daca nu te creti putin nu ai de ce sa te impaci, nu? si cui nu ii place mirificul sex de impacare ;)
Sfatul meu ar fii sa aveti o discutie doar voi doi si ajungeti la un comun, caci ceea ce ai povestit tu nu arata a relatie ci mai degraba a film thriler.
Multa sanatate si INTELEGERE :)
Florin82
Postat pe 16 Noiembrie 2014 22:41
nu schimbi nimic la el, daca nu iti vezi de drum, inseamna ca tu esti/ai o problema!!!!
Lyzy47
Postat pe 19 Noiembrie 2014 12:04
De la: kudika_949711, la data 2014-10-05 16:26:40Draga mea.Itzi vorbeste un barbat,am specificat pentru a nu se face confuzii.
Daca exista asemenea absurditatzi atunci cred ca e cel mai bine satzi vezi de treaba ta,acest om nu e normal.Si daca e normal atunci el trebuie sa inteleaga ca fiecare din noi avem drepturi egale in toate actiunile noastre.Nici unul din noi nu e seful celuilalt.in cazul tau nu numai ca el face pe seful dar esti tratata ca o adevarata sclava,asta nu e comportare de om normal de om care probabil mai si spune ca iubeste etc.
Asata nu e iubire...e tortura.iartama dar am impresia ca dumneata ori ai trait in padure ori esti vreo sectanta sau asa ceva ...ca nu-mi pot imagina ca o femeie de 28 de ani sa suporte un barbat atit de idiot.
Dragostea se dovedeste prin respect reciproc in primul rind,nu prin teroare,iar daca e asa atunci inseamna ca nare nici cea mai mica incredere in tine,si in acest caz daca nu exista incredere atunci nu exista nici iubire.
Cred ca nu esti tratata ca un om,ca ofemeie,esti cred cu scuze o spun; O PROASTA ,ATIT DE MARE CA NICI NU AM CUVINTE......... http://www.kudika.ro/comunitate/forum/post_reply/59847.html#
Offff,ce usor e sa acuzi si sa arunci cu vorbe tampite,oamenii buni credeti-ne pe noi femeile ce traim cu asemenea specimene ca timpul petrecut cu barbatii de un asemenea caracter face o femeie sa isi piarda respectul de sine,isi pierde curajul si toate visele,doar pt o sec daca v-ati pune in asemenea situatii ati intelege,cand vrei sa scapi dintr-o asemenea relatie,partenerul ameninta ca se omoara,sau ca toata viata te va urmarii si nu te va lasa sa mai fii cu un alt barbat si toate chestiile astea ne fac pe noi femeile sa dam inapoi,sa nu mai iesim din cosmarul vietii,e greu,e foarte greu ca sa pui punct unei asemenea relatii,casnici cum vreti sa ii ziceti,pt ca noi femeile chiar iubim si pt ca ii iubim nu ii putem lasa sa isi faca rau pt ca mai apoi noi sa traim cu constiinta incarcata ca din cauza noastra el nu mai este sau cine stie ce se mai intampla,e usor sa judeci si sa zici ca suntem proaste,ca induram atata suferinta pt nimic cand e atat de usor sa pui punct,dar din pacate nu este usor,atunci cand iti pierzi incredrea in tine si nu mai ai nici o speranta pur si simplu lasi ca lucrurile sa mearga cum vor ele, si da aveti dreptate cand ziceti ca devenim sclavele lor,dar o facem din simplu fapt ca pt o prostie de a lui sa nu ii puna capat zilelor,si cu asta am spus tot
dulcik0021
Postat pe 4 Decembrie 2014 12:58
De la: dulcik0021, la data 2014-12-04 12:58:12/post_reply/59847.html#
Offff,ce usor e sa acuzi si sa arunci cu vorbe tampite,oamenii buni credeti-ne pe noi femeile ce traim cu asemenea specimene ca timpul petrecut cu barbatii de un asemenea caracter face o femeie sa isi piarda respectul de sine,isi pierde curajul si toate visele,doar pt o sec daca v-ati pune in asemenea situatii ati intelege,cand vrei sa scapi dintr-o asemenea relatie,partenerul ameninta ca se omoara,sau ca toata viata te va urmarii si nu te va lasa sa mai fii cu un alt barbat si toate chestiile astea ne fac pe noi femeile sa dam inapoi,sa nu mai iesim din cosmarul vietii,e greu,e foarte greu ca sa pui punct unei asemenea relatii,casnici cum vreti sa ii ziceti,pt ca noi femeile chiar iubim si pt ca ii iubim nu ii putem lasa sa isi faca rau pt ca mai apoi noi sa traim cu constiinta incarcata ca din cauza noastra el nu mai este sau cine stie ce se mai intampla,e usor sa judeci si sa zici ca suntem proaste,ca induram atata suferinta pt nimic cand e atat de usor sa pui punct,dar din pacate nu este usor,atunci cand iti pierzi incredrea in tine si nu mai ai nici o speranta pur si simplu lasi ca lucrurile sa mearga cum vor ele, si da aveti dreptate cand ziceti ca devenim sclavele lor,dar o facem din simplu fapt ca pt o prostie de a lui sa nu ii puna capat zilelor,si cu asta am spus tot [/quote]


Te rog,nu generaliza,nu toate femeile gandesc astfel, si nu toate femeile accepta sa fie folosite si injosite de partenerul lor,oricat de mult l-ar iubi!!!Totul este chestiune de alegere personala,intr-un moment deficil al vietii!!!
kudika_15804
Postat pe 4 Decembrie 2014 13:08
De la: kudika_15804, la data 2014-12-04 13:08:57
De la: dulcik0021, la data 2014-12-04 12:58:12/post_reply/59847.html#
Offff,ce usor e sa acuzi si sa arunci cu vorbe tampite,oamenii buni credeti-ne pe noi femeile ce traim cu asemenea specimene ca timpul petrecut cu barbatii de un asemenea caracter face o femeie sa isi piarda respectul de sine,isi pierde curajul si toate visele,doar pt o sec daca v-ati pune in asemenea situatii ati intelege,cand vrei sa scapi dintr-o asemenea relatie,partenerul ameninta ca se omoara,sau ca toata viata te va urmarii si nu te va lasa sa mai fii cu un alt barbat si toate chestiile astea ne fac pe noi femeile sa dam inapoi,sa nu mai iesim din cosmarul vietii,e greu,e foarte greu ca sa pui punct unei asemenea relatii,casnici cum vreti sa ii ziceti,pt ca noi femeile chiar iubim si pt ca ii iubim nu ii putem lasa sa isi faca rau pt ca mai apoi noi sa traim cu constiinta incarcata ca din cauza noastra el nu mai este sau cine stie ce se mai intampla,e usor sa judeci si sa zici ca suntem proaste,ca induram atata suferinta pt nimic cand e atat de usor sa pui punct,dar din pacate nu este usor,atunci cand iti pierzi incredrea in tine si nu mai ai nici o speranta pur si simplu lasi ca lucrurile sa mearga cum vor ele, si da aveti dreptate cand ziceti ca devenim sclavele lor,dar o facem din simplu fapt ca pt o prostie de a lui sa nu ii puna capat zilelor,si cu asta am spus tot



Te rog,nu generaliza,nu toate femeile gandesc astfel, si nu toate femeile accepta sa fie folosite si injosite de partenerul lor,oricat de mult l-ar iubi!!!Totul este chestiune de alegere personala,intr-un moment deficil al vietii!!![/quote]

nu esti in masura sa le spui altora sa nu generalizeze cand tu o faci aproape zilnic
kudika_976884
Postat pe 4 Decembrie 2014 13:45
De la: kudika_15804, la data 2014-12-04 13:08:57
De la: dulcik0021, la data 2014-12-04 12:58:12/post_reply/59847.html#
Offff,ce usor e sa acuzi si sa arunci cu vorbe tampite,oamenii buni credeti-ne pe noi femeile ce traim cu asemenea specimene ca timpul petrecut cu barbatii de un asemenea caracter face o femeie sa isi piarda respectul de sine,isi pierde curajul si toate visele,doar pt o sec daca v-ati pune in asemenea situatii ati intelege,cand vrei sa scapi dintr-o asemenea relatie,partenerul ameninta ca se omoara,sau ca toata viata te va urmarii si nu te va lasa sa mai fii cu un alt barbat si toate chestiile astea ne fac pe noi femeile sa dam inapoi,sa nu mai iesim din cosmarul vietii,e greu,e foarte greu ca sa pui punct unei asemenea relatii,casnici cum vreti sa ii ziceti,pt ca noi femeile chiar iubim si pt ca ii iubim nu ii putem lasa sa isi faca rau pt ca mai apoi noi sa traim cu constiinta incarcata ca din cauza noastra el nu mai este sau cine stie ce se mai intampla,e usor sa judeci si sa zici ca suntem proaste,ca induram atata suferinta pt nimic cand e atat de usor sa pui punct,dar din pacate nu este usor,atunci cand iti pierzi incredrea in tine si nu mai ai nici o speranta pur si simplu lasi ca lucrurile sa mearga cum vor ele, si da aveti dreptate cand ziceti ca devenim sclavele lor,dar o facem din simplu fapt ca pt o prostie de a lui sa nu ii puna capat zilelor,si cu asta am spus tot



Te rog,nu generaliza,nu toate femeile gandesc astfel, si nu toate femeile accepta sa fie folosite si injosite de partenerul lor,oricat de mult l-ar iubi!!!Totul este chestiune de alegere personala,intr-un moment deficil al vietii!!![/quote] NU generalizez,asta e parerea ta si e foarte proasta,da cand un om o ia razna,un om plin de gelozie ma refer,acesta nu va lasa niciodata ca femeia care a fost a lui candva sa o aibe altul,uitate te rog la filmu sleeping with the enemy si sigur atunci vei intelege,VIATA BATE FILMUL,cu oamenii gelosi,pardon bolavii de gelozie nu te poti pune,nu stii d ce sunt in stare,am sa iti dau un mic detaliu,aici in spania de curand 2 fetite au fost omorate de catre tatal lor,acesta a lasat un bilet de adio inainte ca sa isi puna capat zilelor,in bilet scria ca a ales sa isi omoare proprii copii doar pt simplu fapt ca femeia lui a ales un alt drum in viata si ca el nu si-o imagineaza cu un alt barbat,acum e randu ei sa sa sufere caci a pierdut tot,asta a fost biletu de adio catre fosta lui nevasta,deci o iau razna,astfel de femei traiesc in teroare,mai ales daca au si copii, si tin sa iti spun ca acel barbat era separat de nevasta-sa de 3 ani,dar judecatorul a cazut de comun acord cu femeia ca cel putin de 2 ori pe saptamana sa isi ia fetele acasa la el si uite unde sa ajuns,asa ca majoritatea femeilor prefera sa se sacrifice ca sa nu se ajunga la astfel de fapte,in afara de faptul ca sunt obsedati de gelozie mai sunt si nebuni,asa ca nu imi spune tu mie ce generalizez,nu caut nici scuze,pur si simplu sunt constienta ca nu faci familie cu astfel de om dar ce vrei sa se ajunga la crime?
dulcik0021
Postat pe 4 Decembrie 2014 15:06
De la: dulcik0021, la data 2014-12-04 15:06:42 NU generalizez,asta e parerea ta si e foarte proasta,da cand un om o ia razna,un om plin de gelozie ma refer,acesta nu va lasa niciodata ca femeia care a fost a lui candva sa o aibe altul,uitate te rog la filmu sleeping with the enemy si sigur atunci vei intelege,VIATA BATE FILMUL,cu oamenii gelosi,pardon bolavii de gelozie nu te poti pune,nu stii d ce sunt in stare,am sa iti dau un mic detaliu,aici in spania de curand 2 fetite au fost omorate de catre tatal lor,acesta a lasat un bilet de adio inainte ca sa isi puna capat zilelor,in bilet scria ca a ales sa isi omoare proprii copii doar pt simplu fapt ca femeia lui a ales un alt drum in viata si ca el nu si-o imagineaza cu un alt barbat,acum e randu ei sa sa sufere caci a pierdut tot,asta a fost biletu de adio catre fosta lui nevasta,deci o iau razna,astfel de femei traiesc in teroare,mai ales daca au si copii, si tin sa iti spun ca acel barbat era separat de nevasta-sa de 3 ani,dar judecatorul a cazut de comun acord cu femeia ca cel putin de 2 ori pe saptamana sa isi ia fetele acasa la el si uite unde sa ajuns,asa ca majoritatea femeilor prefera sa se sacrifice ca sa nu se ajunga la astfel de fapte,in afara de faptul ca sunt obsedati de gelozie mai sunt si nebuni,asa ca nu imi spune tu mie ce generalizez,nu caut nici scuze,pur si simplu sunt constienta ca nu faci familie cu astfel de om dar ce vrei sa se ajunga la crime?



Draga mea,multumesc Domnului ca nu trec prin asa ceva,chiar daca ,in opinia ta,parerea mea este proasta!!!Am auzit de acel caz dramatic,s-a mediatizat si in Romania,dar ,repet,nu se poate generaliza,caci ,chiar nu toate femeile,care traiesc cu astfel de barbati ,nu accepta acest chin,mai devreme sau mai tarziu iau o decizie!!Sa iti spun ceva,viata ,lumea sunt pline de astfel de cazuri,dar,eu,una,nu pot accepta un astfel de supliciu,cu toate riscurile prezentate!!Consider ac nicio femeie si niciun copil nu trebuie sa sufere din cauza unui barbat!!Exista un curs al vietii fiecaruia dintre noi,care este pecetluit, indiferent de cate eforturi am face sa ocolim tragismul lui!!
kudika_15804
Postat pe 4 Decembrie 2014 15:17
Asa este mentalitatea omului este diferita si nu poti sa stii niciodata cum reactioneaza intr-o anumita situatie.
In anumite situatii indiferent ce decizii ei pt a indrepta ceva rau , poti da de un rau mult mai mare.
Este usor de dat cu parerea din afara , doar cel ce se afla in cauza stie cel mai bine.
kudykkka
Postat pe 4 Decembrie 2014 15:22
*ce decizii iei *
kudykkka
Postat pe 4 Decembrie 2014 15:25
De la: kudika_15804, la data 2014-12-04 15:17:37
De la: dulcik0021, la data 2014-12-04 15:06:42 NU generalizez,asta e parerea ta si e foarte proasta,da cand un om o ia razna,un om plin de gelozie ma refer,acesta nu va lasa niciodata ca femeia care a fost a lui candva sa o aibe altul,uitate te rog la filmu sleeping with the enemy si sigur atunci vei intelege,VIATA BATE FILMUL,cu oamenii gelosi,pardon bolavii de gelozie nu te poti pune,nu stii d ce sunt in stare,am sa iti dau un mic detaliu,aici in spania de curand 2 fetite au fost omorate de catre tatal lor,acesta a lasat un bilet de adio inainte ca sa isi puna capat zilelor,in bilet scria ca a ales sa isi omoare proprii copii doar pt simplu fapt ca femeia lui a ales un alt drum in viata si ca el nu si-o imagineaza cu un alt barbat,acum e randu ei sa sa sufere caci a pierdut tot,asta a fost biletu de adio catre fosta lui nevasta,deci o iau razna,astfel de femei traiesc in teroare,mai ales daca au si copii, si tin sa iti spun ca acel barbat era separat de nevasta-sa de 3 ani,dar judecatorul a cazut de comun acord cu femeia ca cel putin de 2 ori pe saptamana sa isi ia fetele acasa la el si uite unde sa ajuns,asa ca majoritatea femeilor prefera sa se sacrifice ca sa nu se ajunga la astfel de fapte,in afara de faptul ca sunt obsedati de gelozie mai sunt si nebuni,asa ca nu imi spune tu mie ce generalizez,nu caut nici scuze,pur si simplu sunt constienta ca nu faci familie cu astfel de om dar ce vrei sa se ajunga la crime?



Draga mea,multumesc Domnului ca nu trec prin asa ceva,chiar daca ,in opinia ta,parerea mea este proasta!!!Am auzit de acel caz dramatic,s-a mediatizat si in Romania,dar ,repet,nu se poate generaliza,caci ,chiar nu toate femeile,care traiesc cu astfel de barbati ,nu accepta acest chin,mai devreme sau mai tarziu iau o decizie!!Sa iti spun ceva,viata ,lumea sunt pline de astfel de cazuri,dar,eu,una,nu pot accepta un astfel de supliciu,cu toate riscurile prezentate!!Consider ac nicio femeie si niciun copil nu trebuie sa sufere din cauza unui barbat!!Exista un curs al vietii fiecaruia dintre noi,care este pecetluit, indiferent de cate eforturi am face sa ocolim tragismul lui!!


draga noastra tu generalizezi zilnic nu esti in masura sa le spui altora sa nu o faca
iar daca tu crezi ca dumnezeu ti a pecetluit ceva inseamna ca te consideri o marioneta desi el te a facut dp chipul si asemanarea lui,,dar la mintea ta nu mira pe nimeni
kudika_976884
Postat pe 4 Decembrie 2014 15:28
asai,ai mare dreptate,nimeni nu ar trebui sa treaca prin asa ceva,dar se intampla,zimi si mie te rog frumos ce ar putea face politia din romania pt o femeiea care decide ca vrea sa puna punct unei astfel de relatii?cu ce o va ajuta?ii va da un ordin de distanta pt un timp,dar la femilia femeii se gandeste cineva?iti zic eu ca nu,politia va incerca doar o protezeje pe ea si eventual pe copil,dar de restul nu ii intereseaza,un om bolnbav de gelozie va face rice doar ca sa nu te vada fericita,in spania protectia pt femei este la cote foarte inalte si totusi tot exista crime,de ce?pt ca politia gandeste ca dupa un ordin de distanta de 3 ani il va face pe barbat sa se schimbe,dar nui asa,este mai inversunat ca niciodata si stie ca acum e si mometul lui de a face rau si il face fara nici o ezitare.Vad sute de cazuri din acestea si ma inspaimanta,si eu am un barbat gelos,foarte gelos,si ma gandesc si as vrea sa pun punct,dar nu stiu c sa fac,am un copil si nu vreau sa sufere,incerc sa aplanez cum pot lucrurile,incerc sa nu ii dau motive de gelozie ca astfel copilu meu sa nu vada batai in familie,totu consta in a fi o femeie puternica psihic si pana la urma vei mai scade din viata asta scurta cateva probleme,
dulcik0021
Postat pe 4 Decembrie 2014 15:31
De la: Carmen_13, la data 2014-12-04 15:22:02Asa este mentalitatea omului este diferita si nu poti sa stii niciodata cum reactioneaza intr-o anumita situatie.
In anumite situatii indiferent ce decizii ei pt a indrepta ceva rau , poti da de un rau mult mai mare.
Este usor de dat cu parerea din afara , doar cel ce se afla in cauza stie cel mai bine.
Exact asa este,mare dreptate ai,cand crezi ca vei repara un rau dincontra vei afla unul si mai mare,deci trebuie sa te supui vietii
dulcik0021
Postat pe 4 Decembrie 2014 15:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Totzi barbatii din zodia rac sunt gelosiiii?? 11 De la: bubulutza 13 Noiembrie 2009 17:07
exista gelozie intr-o relatzie care sa terminat? 20 De la: gheorghita_liudmila 20 Octombrie 2013 11:53
M-a inselat sotia.Ce sa fac? 2 De la: kudika_1036145 29 Decembrie 2019 19:38
prietenul meu este paranoic 30 De la: kudika_17161 2 Aprilie 2013 12:52
ce sa fac? 23 De la: vcharmed 6 Mai 2009 19:45