Setari Cookie-uri

pisica british shorthair

Buna ziua! Am nevoie de câteva sfaturi sincere, de la persoane care au aceastã rasã de pisici. Îmi doresc un puisor de british shorthair ºi aº dori sa stiu, sincer, cât de mult par lasã ºi cum va descurcati cu mirosul care "emanã"din litiera, chiar dacã o schimb zilnic. De asemenea, ce este mai indicat sa iau? O fetiþã sau bãiat? Am vorbit cu o Felisa, puiutul va avea pedigree ºi tot ce mai trebuie dar vreau sa stiu înainte de a face aceastã investiþie care sunt pãrerile dvs. Mulþumesc ºi aºtept rasp dvs.
kudika_973611
Postat pe 12 Septembrie 2014 07:50
De la: kudika_973611, la data 2014-09-12 07:50:40Buna ziua! Am nevoie de câteva sfaturi sincere, de la persoane care au aceastã rasã de pisici. Îmi doresc un puisor de british shorthair ºi aº dori sa stiu, sincer, cât de mult par lasã ºi cum va descurcati cu mirosul care "emanã"din litiera, chiar dacã o schimb zilnic. De asemenea, ce este mai indicat sa iau? O fetiþã sau bãiat? Am vorbit cu o Felisa, puiutul va avea pedigree ºi tot ce mai trebuie dar vreau sa stiu înainte de a face aceastã investiþie care sunt pãrerile dvs. Mulþumesc ºi aºtept rasp dvs.


Draga mea,a avea animal de companie implica o anumita responsabilitate,daca esti pregatita sa iti iei o pisicuta,indiferent de rasa, trebuie sa accepti toate dezavantajele,care exista totusi,legate de parul lasat prin casa,cu toata intretinerea blanii ei!!Litiera nu ridica probleme daca este curatata zilnic!!Iti trebuie o suma de bani necesara hranirii si ingrijirii pisicutei ,daca dispui de fond nu este nicio problema!!!Pisicile simt orice antipatie venita din partea oamenilor,deci fii sincera in iubirea fata de animale!!
Iti recomand sa iti iei baiat,nu fetita,caci fetele sunt problematice!!!!
kudika_15804
Postat pe 12 Septembrie 2014 08:06
De ce sa fie problematice Bela ? Daca nu vrea urmasi , o castreaza si gata. Inafara de asta , urina motanilor miroase mult mai urat decat a pisicutelor. Motanii , chiar daca sunt castrati obisnuiesc sa-si marcheze teritoriul. O zic din proprie experienta...tu stii.
Rotty_
Postat pe 12 Septembrie 2014 09:47
De la: Rotty_, la data 2014-09-12 09:47:09 De ce sa fie problematice Bela ? Daca nu vrea urmasi , o castreaza si gata. Inafara de asta , urina motanilor miroase mult mai urat decat a pisicutelor. Motanii , chiar daca sunt castrati obisnuiesc sa-si marcheze teritoriul. O zic din proprie experienta...tu stii.


Exact asa a procedat fiica mea,a castrat-o pe Blondy,altfel nu mai era de trait cu ea,cand intra in perioada critica!!! Pana si motanii raman barbati pana la capat!!! Stiu din ceea ce mi-ai povestit,Rotty!!Oricum,daca domnisoara noastra doreste o pisicuta ,isi va lua asa ceva!!!
kudika_15804
Postat pe 12 Septembrie 2014 09:51
M-au speriat câteva persoane care au pisici (nu british)de cât par o sa avem prin casa ºi ce mirosuri urate ºi cât o sa muncim în plus..... La noi e f curat tot timpul...În plus am o fetiþã de 6 ani care are o predispoziþie spre alergii în general..Iar eu am 2operatii pe cord+stimulator.. M-am panicat....
kudika_973611
Postat pe 12 Septembrie 2014 16:21
De la: kudika_973611, la data 2014-09-12 16:21:36M-au speriat câteva persoane care au pisici (nu british)de cât par o sa avem prin casa ºi ce mirosuri urate ºi cât o sa muncim în plus..... La noi e f curat tot timpul...În plus am o fetiþã de 6 ani care are o predispoziþie spre alergii în general..Iar eu am 2operatii pe cord+stimulator.. M-am panicat....


Daca fetita ta este alergica si la par de pisica,renunta la ideea de a va lua o pisica ca animal de companie!!!De muncit, o sa munciti suplimentar,caci pana si acea pisicuta trebuie ingrijita si intretinuta!!!
kudika_15804
Postat pe 12 Septembrie 2014 16:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum se scrie corect? 15 De la: daiana_m8 2 Decembrie 2013 18:15
TOPIC FARA PENIBILITATI. 35 De la: INTELIGENTUL- 4 Aprilie 2015 12:44
aveti cont pe facebook? 13 De la: miss_darine 2 Decembrie 2010 20:01
RASPUNDE CORECT LA INTREBAREA: CATI NEURONI SPARTI ARE FRANCISKA_VIORICA_KOKESHI IN BOSTAN SI POTI CASTIGA UN SUPER GLUE 1 De la: kudika_11243 5 Iulie 2012 15:23
Credeti in iad sau in karma ? 2 De la: diana1981 2 Septembrie 2009 19:54