Setari Cookie-uri

Aranjamene florale - MARE esec cu Events Boutique !!!!

Acum ca a trecut si nunta, as dori sa atentionez miresicile craiovene vis-a-vis de un mare esec prin care am trecut eu si anume EVENTS BOUTIQUE. Aceste fete care se intituleaza Roxana Roman si Marina Fusaru si care conduc aceasta afacere s-ar putea foarte bine sa va lase balta cand va e mai draga lumea si am sa detaliez aici toate cele intamplate.
Totul a inceput cand le-am cunoscut si am ramas foarte impresionata de ce lucreaza si foarte neplacut surprinsa, pe ultima suta de metri, de CUM lucreaza! Am fost la atelierul lor de 2-3 ori pentru aranjamentele florale pentru nunta, am discutat cu doamna Roman despre ce mi-as dori si bineinteles am propus si un buget, care intr-un final a fost de 2000 de lei pentru un eveniment cu 100 de persoane si o sala de evenimente decenta, nu prea mare. Problemele au inceput cand doamna Roman mi-a comunicat ca un pret final ar fi de 2400 de lei si ca "nu are cum" sa reduca la cat am fost noi dispusi sa achitam, si anume initialul 2000. CUM, ca profesionist (care in cele din urma s-au dovedit a NU fi), sa spui clientului ca nu poti lucra cu cat iti ofera, ca "asta ar insemna sa lucrez gratuit" ?!? 2000 de lei este gratuit ?! Pentru aranjamente florale pentru 13 mese plus prezidiu, 2 lumanari, buchetul meu si al naselor si 5 cocarde, 2000 de lei mi se pare cat se poate de mult, mai ales ca nu am avut niciodata pretentii referitor la flori. Nu mi-am dorit nici trandafiri, nici orhidei si nici passyflora sau alte raritati, tot ce am cerut au fost crizanteme sau garoafe. In aceste conditii, cred ca 2000 de lei, daramite 2400 cat a cerut stimabila, este chiar foaaarte mult. Asadar cand nu am fost de acord cu cei 2400 de lei, in conditiile in care am mentionat CLAR maxim 2000 -avand in vedere ca sederea la camin a 16 invitati a fost 400 de lei si am preferat de acesti bani sa imi cazez prietenii veniti de departe si sa nu ii adaug la florile pe care oricum a 2-a zi le-as fi aruncat- doamna in cauza si-a aratat coltii. A spus ca nu se poate, dar ca va incerca sa discute cu partenera ei, doamna Fusaru, si sa imi transmita rezultatul final. A doua zi dupa aceasta discutie, stimabilele mi-au comunicat ca vor renunta la noi pentru ca cineva le-a oferit un avans considerabil si nu pot lucra 2 nunti in aceeasi zi. Informatiile care completeaza acest story sunt: 1. Doamna Roman a dorit ca eu sa ofer un avans de 1400 de lei (!!!! Avans, frate, nu gluma!!!) in data de 18 august, in conditiile in care un avans presupune o garantie. Cand cumperi un televizor de mii de euro, lasi avans "cat doresti". Asta poate fi 3-4 milioane. Dar la niste flori sa ceri 1400 de lei mi se pare nesimtire crasa. In fine. Sa continuam cu punctul 2. Florile se comanda la bursa cu 7 zile inainte, iar noi mai aveam 14 pana la nunta (discutia si renuntarea, tzeapa lor, a fost in jurul datei de 13-14-15 august). Din cele 14 zile scadem 7 pentru comanda finala a florilor la bursa si ramanem cu alte 7 in care eu trebuia, pe ultima suta de metri, sa caut si sa si gasesc un om care sa se ocupe de florile noastre. Norocul meu a fost Smaranda Beldiman de la Bellevents, care m-a salvat si, ca sa vezi, mi-a facut niste minunate aranjamente de 1700 de lei, SUB bugetul propus de mine si cu un modest avans de 300 de lei. Deci, se poate sau nu? Sigur ca se poate, atunci cand esti un om responsabil de ce zici, faci si ceri si cand ai un cap pe care il folosesti ca la carte, cand nu banul si avansul dat mai repede primeaza, ci CUVANTUL dat. Intr-o amara concluzie, va recomand cu grija si caldura sa ocoliti mereu firma EVENTS BOUTIQUE si sa fiti precaute la vorbe dulci si decoruri care va iau ochii. Mare grija la tzepe care va ingreuneaza -cand nu e deloc cazul- pregatirile pentru nunta la care visati. Mare grija la aconturi enorme si la promisiuni desarte si, mai ales, la firme din astea de organizari evenimente care umbla sa scoata bani (repet, 2400 in loc de maxim 2000 de lei si acont de 1400 de lei , "pentru ca altfel lucrez gratuit" !!!) si pe care le doare in paispe de posibilitatile voastre financiare sau de ce va doriti. Ochii in patru la mizerii de care nu aveti nevoie in ajun de nunta ! --- Pentru doritoare, am toate conversatiile ca dovada ;)
Elvira77
Postat pe 20 Septembrie 2014 15:50
*ARANJAMENTE. Imi cer scuze pt typing.
Elvira77
Postat pe 20 Septembrie 2014 15:53
Nasol! Eu in general merg pe recomandarile celor de la www.invitatii-garf.ro Stiu oamenii pe cine sa recomande pentru orice client.
kudika_976192
Postat pe 14 Februarie 2015 09:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce face speciala noaptea nuntii? 26 De la: grace_mary 19 Noiembrie 2009 15:45
Clovn la nunta 18 De la: viorela_grace 16 Iulie 2015 03:44
vand sau inchiriez rochie mireasa- MERITA VAZUTA 1 De la: grace009724 7 Iunie 2011 12:18
am nevoie de un organizator.... 20 De la: valentina_brunetzika 25 Iunie 2013 09:18
Restaurant! 13 De la: nykky 17 Februarie 2014 12:13