Setari Cookie-uri

Eu romanca, el jumatate tigan

Am 19 ani si de 2 ani am o relatie cu un baiat extraordinar care e cu un an mai mare decat mine. E, educat, cu liceul terminat, face o facultate. Pana acum cateva luni, totul era frumos, pana cand parintii mei au aflat ca este jumatate tigan. De atunci ei nu mai sunt de acord cu relatia noastra. Inainte de asta parintii mei il placeau. Desi am doar 19 ani si multa lume ar considera este o prostie faptul ca noi vrem sa luptam pentru relatia noastra pentru ca suntem tineri si viata merge inainte, noi nu vrem sa renuntam unul la celalalt. Parintii mei sunt foarte protectivi, mereu au fost, si ei nu sunt deschisi ca alti parinti. Urasc faptul ca ii mint cand mai raman la prietenul meu si le spun ca merg altundeva, dar nu stiu cum sa ii fac sa inteleaga sa ma lase mai "libera", sa petrec mai mult timp cu el. Dar cel mai important: cum sa ii fac sa inteleaga ca eu nu o sa ma despart de el indiferent de ce spun ei? Desi tata parca, parca e mai intelegator si a spus ca asta e decizia mea si ei vor ca eu sa fiu fericita, mama nu vrea nici cum sa accepte relatia noastra. As vrea sa avem o relatie normala, sa pot sa le spun adevarul tot timpul, sa accepte sa dorm la el, sa accepte relatia mea cu "tiganul". Imi puteti da niste sfaturi, va rog frumos? Nu vreau pareri de la persoane rasiste. Multumesc.
ellie12
Postat pe 6 Decembrie 2014 22:26
De la: ellie12, la data 2014-12-06 22:26:08Am 19 ani si de 2 ani am o relatie cu un baiat extraordinar care e cu un an mai mare decat mine. E, educat, cu liceul terminat, face o facultate. Pana acum cateva luni, totul era frumos, pana cand parintii mei au aflat ca este jumatate tigan. De atunci ei nu mai sunt de acord cu relatia noastra. Inainte de asta parintii mei il placeau. Desi am doar 19 ani si multa lume ar considera este o prostie faptul ca noi vrem sa luptam pentru relatia noastra pentru ca suntem tineri si viata merge inainte, noi nu vrem sa renuntam unul la celalalt. Parintii mei sunt foarte protectivi, mereu au fost, si ei nu sunt deschisi ca alti parinti. Urasc faptul ca ii mint cand mai raman la prietenul meu si le spun ca merg altundeva, dar nu stiu cum sa ii fac sa inteleaga sa ma lase mai "libera", sa petrec mai mult timp cu el. Dar cel mai important: cum sa ii fac sa inteleaga ca eu nu o sa ma despart de el indiferent de ce spun ei? Desi tata parca, parca e mai intelegator si a spus ca asta e decizia mea si ei vor ca eu sa fiu fericita, mama nu vrea nici cum sa accepte relatia noastra. As vrea sa avem o relatie normala, sa pot sa le spun adevarul tot timpul, sa accepte sa dorm la el, sa accepte relatia mea cu "tiganul". Imi puteti da niste sfaturi, va rog frumos? Nu vreau pareri de la persoane rasiste. Multumesc.


Esti prea inversunata pentru cum ar trebui sa fie un copil de varsta ta,care ar trebui sa fie adancita asupra problemelor scolare,nicidecum asupra relatiilor de iubire,care,in cazul tau,au inceput cam devreme!!!Daca voi va intelegeti si va iubiti sincer,ai rabdare cu mama ta si apropie-te,mai mult ,de tatl tau,roaga-l sa discute cu mama ta,parintii au modul lor personal de a discuta problemele familiei si cele legate de copiii lor!!NU ITI MAI MINTI PARINTII,este josnic!!!
kudika_15804
Postat pe 7 Decembrie 2014 11:15
De la: ellie12, la data 2014-12-06 22:26:08Am 19 ani si de 2 ani am o relatie cu un baiat extraordinar care e cu un an mai mare decat mine. E, educat, cu liceul terminat, face o facultate. Pana acum cateva luni, totul era frumos, pana cand parintii mei au aflat ca este jumatate tigan. De atunci ei nu mai sunt de acord cu relatia noastra. Inainte de asta parintii mei il placeau. Desi am doar 19 ani si multa lume ar considera este o prostie faptul ca noi vrem sa luptam pentru relatia noastra pentru ca suntem tineri si viata merge inainte, noi nu vrem sa renuntam unul la celalalt. Parintii mei sunt foarte protectivi, mereu au fost, si ei nu sunt deschisi ca alti parinti. Urasc faptul ca ii mint cand mai raman la prietenul meu si le spun ca merg altundeva, dar nu stiu cum sa ii fac sa inteleaga sa ma lase mai "libera", sa petrec mai mult timp cu el. Dar cel mai important: cum sa ii fac sa inteleaga ca eu nu o sa ma despart de el indiferent de ce spun ei? Desi tata parca, parca e mai intelegator si a spus ca asta e decizia mea si ei vor ca eu sa fiu fericita, mama nu vrea nici cum sa accepte relatia noastra. As vrea sa avem o relatie normala, sa pot sa le spun adevarul tot timpul, sa accepte sa dorm la el, sa accepte relatia mea cu "tiganul". Imi puteti da niste sfaturi, va rog frumos? Nu vreau pareri de la persoane rasiste. Multumesc.


Ellie , daca tatal tau a acceptat , va ceda si mama ta intr-o buna zi...vorbeste deschis cu parintii tai , nu-i mai mintii , mintindu-i iti faci rau tie , explica-le ceea ce ai scris aici ca nu vei renunta la el dar doresti ca parintii tai sa-ti fie alaturi ! Poate ca acum va iubiti , in viitor doar d-zeu stie daca veti ramane impreuna sau nu....
Incearca sa nu iti pierzi respectul fata de parintii tai si in acelasi timp nu renunta la ceea ce iubesti , pt ca nu etniile ne diferentiaza ca oameni , ci caracterul.
kudykkka
Postat pe 7 Decembrie 2014 19:32
Buna !! In primul rand nu renunta daca il iubesti ! Aveam 19 ani ca si tine cand am inceput relatia . Am stat mai bine de jumatate de an fiecare la el acasa stiau parintii amandurora de relatie , poate nu erau in totalitate de acord dar cel putin nu ne aratau noua . Dupa cateva luni de relatie n-am mai putut sa mai stam unul fara altul si ne-am mutat impreuna . Eu nici 20 de ani nu implinisem inca . Am trecut prin multe noi nu aveam probleme cu parintii , aveam pur si simplu probleme in relatie , gelozie multa , tipic lor . Dar am trecut peste si acum suntem fericiti , eu nu zic ca e tigan dar nici ei pe mine nu ma vad romanca . Ma inteleg cu el mai bine decat m-as fi inteles cu un roman . E grijuliu cu mine , e iubitor , e sensibil dar bineinteles ca oricare are si parti mai rele uneori dar eu niciodata nu am luat o palma de la el ! Si sunt respectata nu ma trateaza ca pe o sluga cum considera multi . Sfatul meu pentru toti care va aflati intr-o astfel de relatie : daca iubiti cu adevarat nu va uitati inapoi pentru ca merita ! Nu sunt toti la fel , nici romanii nu sunt , sunt oameni printre oameni ! Dar ATENTIE important e ca iubirea sa fie reciproca !
kudika_978271
Postat pe 22 Decembrie 2014 04:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
relatie in impas 40 De la: cornelia_leia 4 Mai 2009 22:31
??? 40 De la: Barbie30_ 22 Decembrie 2010 08:53
Fantoma fostei relatii 38 De la: PaulaPSM 30 Iunie 2013 17:45
Am si eu mare nevoie de ajutor:( 0 De la: 9 Iulie 2009 14:11
Suisuri si coborasuri in dragoste 13 De la: Cassey_ 24 Mai 2009 19:03