Setari Cookie-uri

Ma simt nefericita

neata
A trecut ceva timp de cind nu am mai scris..acum am nevoie de o parere...sint casatorita,am o fetita de 13 ani..am casa,masina,bani,acum o sa intrebati unde e problema?problema e ca sotul e in olanda (avem o firma acolo)iar eu sint in turcia cu copila... Vine o data la 3 luni acasa.. Vb tot timpul la tel(tehnologia)... Nu ne certam pt nimic... Nu banuiesc ca ma insala.. Nu il insel desi ca am momente cind ma gindesc sa o fac..situatia asta si departarea asta ma fac sa ma gindesc tot mai mult la divort...eu stau acasa.. Am grije sa fie totul perfect..copila invata bine..cainii sint dresati..curatenie,mincare...dar nu ma simt deloc implinita...o parere as vrea din partea voastra
selin32
Postat pe 19 Martie 2015 09:25
De la: selin32, la data 2015-03-19 09:25:05neata
A trecut ceva timp de cind nu am mai scris..acum am nevoie de o parere...sint casatorita,am o fetita de 13 ani..am casa,masina,bani,acum o sa intrebati unde e problema?problema e ca sotul e in olanda (avem o firma acolo)iar eu sint in turcia cu copila... Vine o data la 3 luni acasa.. Vb tot timpul la tel(tehnologia)... Nu ne certam pt nimic... Nu banuiesc ca ma insala.. Nu il insel desi ca am momente cind ma gindesc sa o fac..situatia asta si departarea asta ma fac sa ma gindesc tot mai mult la divort...eu stau acasa.. Am grije sa fie totul perfect..copila invata bine..cainii sint dresati..curatenie,mincare...dar nu ma simt deloc implinita...o parere as vrea din partea voastra



Draga mea,este o situatie critica,dar consider ca exista solutii pentru rezolvarea a asfel de probleme!!!Discuta cu sotul tau,nu te poti muta in Olanda??Te intreb ,pentru ca este o situatie frustranta,destul de tracasanta pentru familie,la care se adauga faptul ca fiica voastra este lipsita de prezenta tatlui in viata ei,ceea ce se va vedea mai tarziu!!!Familia nu inseaman ,numai cresterea copiilor,slugarit toata ziua si ingrijirea locuintei!!!EA INSEAMNA IMPLINIRE SUFLETEASCA PE TOATE PLANURILE!!!Aveati aceeasi structura a familiei ,la inceputul casniciei voastre,ma refer la existenta acelei firme in Olanda????Cred ca trebuia sa te astepti al asa ceva,distanta ,care intervine in cupluri ucide de-a dreptul,putini sunt cei,care rezista in astfel de conditii!!!Spune-i sotului tau ceea ce te framanta,rezolvati situatia in cuplul vostru,nu in afara lui!!!Se poate renunta la acea societate???? Familia este cu mult mai importanta ,decat orice din aceasta lume!!
kudika_15804
Postat pe 19 Martie 2015 09:39
Copila mai are 2 ani sa termine cla a 8 a..am fost si noi in olanda dar copila nu sa acomodat...asta ii spun si eu lui sa vina aici linga noi dar nici nu vrea sa auda...clar banii care ii cistiga acolo nu sint aici...am tot incercat sa i spun ca nu doar banii sint importanti si ca imi doresc sa fie aici,tot timul imi cere inca putin timp..sintem asa de 2 ani...dar simt ca nu mai rezist..de cit timp mai are nevoie?pt ce ii mai trebuie timp?...ne iubim,ne intelegem,avem o situatie stabila...nu l inteleg...azi vine dar parca nu ma mai bucur...stiu ca sta o saptamina si cind ma acomodez mai bine trebuie sa plece si iar ramin singura...
selin32
Postat pe 19 Martie 2015 09:47
De la: selin32, la data 2015-03-19 09:47:20Copila mai are 2 ani sa termine cla a 8 a..am fost si noi in olanda dar copila nu sa acomodat...asta ii spun si eu lui sa vina aici linga noi dar nici nu vrea sa auda...clar banii care ii cistiga acolo nu sint aici...am tot incercat sa i spun ca nu doar banii sint importanti si ca imi doresc sa fie aici,tot timul imi cere inca putin timp..sintem asa de 2 ani...dar simt ca nu mai rezist..de cit timp mai are nevoie?pt ce ii mai trebuie timp?...ne iubim,ne intelegem,avem o situatie stabila...nu l inteleg...azi vine dar parca nu ma mai bucur...stiu ca sta o saptamina si cind ma acomodez mai bine trebuie sa plece si iar ramin singura...



Chiar,"pentru ce ii trebuie timp"??????? V-ati facut planuri de viitor deosebite,care sa solicite buget mai mult decat multumitor???Ai incercat sa iti gasesti un loc de munca in tar ain care te afli???Cel putin,vei iesi din casa,nu vei mai fi timorata de aceasta singuratate traita si simtita "in doi"!!!!Fetita este maricica,cred ca poti iesi din acest cerc,care te sugruma,iti trebuie activitate in afara locuintei,este spre binele tau!!!!Vei vedea altfel lucrurile si vei suporta ,mai usor,deplasarile sotului in Olanda!!!Iti trebuie prieteni,care sa te sprijine emotional!!!Draga mea,este o problema delicata,dar daca afirmi ca sentimentele voastre sunt inca puternice,cred ca veti gasi o solutie de mijloc,astfel incat sa nu va destramati familia!!!Spui ca inca il iubesti???Hmmm,greu de crezut ,in conditiile in care doresti sa te separi de sotul tau!!!! Familia aduce si anumite compromisuri,dar care nu trebuie sa afecteze viata de familie,ceea ce nu vad ca se intampla in cuplul vostru!! Daca sotul tau vine in vacanta,discuta ,inca o data cu el,dar nu in prezenta copilei!!!Spne-i de ideea neagra a divortului,poate il vei convinge sa isi schimbe planurile,spre binele familiei!!
kudika_15804
Postat pe 19 Martie 2015 10:00
ne intrebi pe noi cat timp ii trebui? il cunoastem noi mai bn ca tn?,,spune i lui lucrurile ce le ai scris aici nu noua,,si nu ti insela barbatul ca nu esti pe camp,ii spui ce ai de spus,,,,si sa nu aderi la islam ca i mai rau decat daca l inseli
kudika_982635
Postat pe 19 Martie 2015 10:03
Stie ca ma gindesc la divort....am prieteni..nu lucrez pt ca el tot timpul imi spune ca nu are rost...fac scoala...fac sport...tot ce mi lipseste e el...nu e aici cind am o problema,cind sint bolnava,fericita,cind copila isi ia diploma cind are spectacole...el ne urmareste de pe net...pierde foarte multe si ma doare...am vb cu el ieri sa vina linga noi...nu primesc nimic concret...ca si plan de viitor el mai vrea un copil pe care eu nu cred ca as putea sa l cresc cu un tata pe net si care vine doar ca musafir...pierde destul din viata noastra...azi vine si sigur iar o sa vb dar imi e frica de raspunsuri...imi vine sa i spun sa nu vina decit daca va ramine...sint nefericita sufleteste cu toata dragostea ...
selin32
Postat pe 19 Martie 2015 11:00
ce scri aici trebui sa i spui lui nu noua,sa lasi islamul
kudika_982635
Postat pe 19 Martie 2015 11:03
Religia nu are nici o legatura...nici macar nu discutam..sint botezata in biserica ortodoxa si asa va ramine...daca te deranjeaza ce scriu te rog nu mai citi...parere astept doar de la cei care au poate mai multa experienta decit mine...iti multumesc
selin32
Postat pe 19 Martie 2015 11:04
unde vz tu ca ma deranjeaza ce scri tu?in imaginatia ta?,,experienta in ce sa aiba?fiecare situatie este unica,ar trebui sa fie langa tn asta nu inseamna ca trebui sa l inseli daca nu este,inseamna ca trebui sa i spui ce ai de spui si daca nu intelege divortezi si iti vezi de treaba ta ca nu esti pe camp sa inseli
si ft bn ca nu ai aderat la islam
nu ne mai spune noua ce trebui sa i spui lui
kudika_982635
Postat pe 19 Martie 2015 11:10
De la: selin32, la data 2015-03-19 11:00:21Stie ca ma gindesc la divort....am prieteni..nu lucrez pt ca el tot timpul imi spune ca nu are rost...fac scoala...fac sport...tot ce mi lipseste e el...nu e aici cind am o problema,cind sint bolnava,fericita,cind copila isi ia diploma cind are spectacole...el ne urmareste de pe net...pierde foarte multe si ma doare...am vb cu el ieri sa vina linga noi...nu primesc nimic concret...ca si plan de viitor el mai vrea un copil pe care eu nu cred ca as putea sa l cresc cu un tata pe net si care vine doar ca musafir...pierde destul din viata noastra...azi vine si sigur iar o sa vb dar imi e frica de raspunsuri...imi vine sa i spun sa nu vina decit daca va ramine...sint nefericita sufleteste cu toata dragostea ...



TE inteleg foarte bine,am trecut de-a lungul vietii,prin ceva asemanator!!!
Draga mea,spune-i toate acestea.dar fa-o direct,hotarat si decisiv!!!!!! TREBUIE SA LUCREZI,nu te lasa manipulata,caci vei plange peste cativa ani!!FEMEIA ARE NEVOIE DE VIATA EI,ALATURI DE CEA A FAMILIEI PERSONALE.Nu trebuie sa iti fie teama de raspunsurile lui,ci de incertitudinea in care te afli in acest moment!!Nu vreau as fiu dura si nici nu am vreun drept sa iti judeca sotul,dar daca te-ar iubi,asa cum ne-ai spus,te-ar asculta!!! Cine il retine in Olanda????Numai serviciul???? Normal ca doreste un al doilea copil,unde mai gaseste femeie atat de ascultatoare si usor de manevrat ,ca tine?????

Iti inteleg nefericirea,dar nu voi intelege nehotararea ta!!!Nu trebuie sa te certi cu sotul tau,dimpotriva,este necesar sa iti exprimi hotararea,indiferent de reactiile lui,cu calm si diplomatie,direct si la obiect!!!!!Nu primesti nimic concret,caci nu exista asa ceva in acceptiunea partenerului tau,dar poate exista la tine,in modul in care vei decide sa traiti impreuna,in continuare!!Personal,nu suport manipulatorii de oameni!!!! Poti avea o suta de copii,o casa de vis,bani,cat incap in sac,dar daca esti nefericita,NU AI NIMIC!!!Stiu foarte bine ce spun,caci sunt femeie si ,asa cum am spus,am trait astfel de clipe.
Retine un lucru,copiii,care traiesc in familii nefericite sufera,chiar fara ca parintii sa realizeze acest lucru!!Discutati,dar in liniste si cumpatat.
kudika_15804
Postat pe 19 Martie 2015 11:15
vrei sa ia altii decizii pentru tn sa ti zica ce sa faci?asta inseamna la voi experienta,,,,fiecare situatie este unica voi il cunoaste ti cel mai bn pe cel de langa voi nu altii care si dau cu presupusul dupa clisee
kudika_982635
Postat pe 19 Martie 2015 11:15
iata ce ti ziceam mai sus


te inteleg ft bn,,,,,,,,asimilarea situatiilor dp niste clisee,,daca asta vrei fa o pe cea de mai mai sus sefa ta sa te ghideze in viata ca de,,,te intelege,,,,ca a trecut si ea prin asta,
kudika_982635
Postat pe 19 Martie 2015 11:18
plus ca tu daca ai momente cand te gandesti sa l inseli e grav,,eu nu as sta langa o astfel de femeie,,dar na poate femeia de mai sus te intelege
kudika_982635
Postat pe 19 Martie 2015 11:26
ca de,de atata timp umbla hormoni n tn,,sigur te intelege
kudika_982635
Postat pe 19 Martie 2015 11:27
Serviciul si atit...acum astept sa vina..azi am sa i spun iar si daca nu va vrea sa vina linga noi atunci cred ca se va gata...e dureros dar adevarat....iti multumesc mult
selin32
Postat pe 19 Martie 2015 11:58
Nu sta linga o femeie ca mine...dispari
selin32
Postat pe 19 Martie 2015 11:59
De la: selin32, la data 2015-03-19 11:58:26Serviciul si atit...acum astept sa vina..azi am sa i spun iar si daca nu va vrea sa vina linga noi atunci cred ca se va gata...e dureros dar adevarat....iti multumesc mult



Asezati-va la masa dialogului,prezentati toate fatetele problemei,analizati-le si luati decizia potrivita familiei voastre!!Nu deveni furtunoasa,doar categorica!!Sotul tau,daca te iubeste,te va respecta suficient de mult,incat sa aiba rabdare cu tine si sa te asculte!!!Nevoile tale sunt,de fapt,si nevoile familiei in sine,numai ca ele trebuie sa fie intelese si respectate de catre sot!Expune-i situatia voastra,dar inversata si intreaba-l,ce parere are,cum s-ar comporta intr-o astfel de conjunctura,dar identica!!!Nu am crezut niciodata in distanta ,care intervine in relatii,si ,cu atat mai putin,atunci cand facem referire la familii deja inchegate!!!
kudika_15804
Postat pe 19 Martie 2015 12:10
eronat,,cea care dispari esti tu,,e una sa divortezi pentru ca sotul tau nu i aproape de tn,,cu totul alta sa te gandesti sa l inseli,

vorbeste cu el nu cu noi nu cu oameni ce nu i cunosti,,arata i ce ai scris aici,incearca sa l faci sa inteleaga si nu te mai gandii niciodata sa inseli
kudika_982635
Postat pe 19 Martie 2015 12:12
la care masa a dialpgului curcubeu,doar ai trecut prin asta cu oameni ce nu te lasa sa muncestii,,clisee ,sunt la fel doar,ce rost mai are dialogul,zii tu ce sa faca ca ai trecut prin asta
kudika_982635
Postat pe 19 Martie 2015 12:16
De la: selin32, la data 2015-03-19 11:00:21Stie ca ma gindesc la divort....am prieteni..nu lucrez pt ca el tot timpul imi spune ca nu are rost...fac scoala...fac sport...tot ce mi lipseste e el...nu e aici cind am o problema,cind sint bolnava,fericita,cind copila isi ia diploma cind are spectacole...el ne urmareste de pe net...pierde foarte multe si ma doare...am vb cu el ieri sa vina linga noi...nu primesc nimic concret...ca si plan de viitor el mai vrea un copil pe care eu nu cred ca as putea sa l cresc cu un tata pe net si care vine doar ca musafir...pierde destul din viata noastra...azi vine si sigur iar o sa vb dar imi e frica de raspunsuri...imi vine sa i spun sa nu vina decit daca va ramine...sint nefericita sufleteste cu toata dragostea ...



Poate ca iti este greu dar divortul nu este solutia !
Te-ai intrebat ca si pt sotul tau , este la fel de greu?
Munceste stand departe de voi , pt a va oferii un trai bun , comunica tot timpul cu tine , vine in limita posibilitatilor , ti-a cerut sa ai putina rabdare pt ca nici el nu-si doreste sa fie astfel , iar tu te gandesti sa dai divortul !!!
Lasi un barbat responsabil si familist pt ca te-au apucat pe tine pandaliile , crezi ca un altul iti va iubi copilul asa cum o face sotul tau , din cele spuse de tine , nu ai nimic ce sa-i reprosezi !!!

Dar daca tu zici ca divortul este ceea ce-ti doresti , fa-o ca te-ai saturat de bine.
Oricum , dai dovada de lipsa de maturitate !
-Dyna-
Postat pe 21 Martie 2015 20:41
De la: -Dyna-, la data 2015-03-21 20:41:52
De la: selin32, la data 2015-03-19 11:00:21Stie ca ma gindesc la divort....am prieteni..nu lucrez pt ca el tot timpul imi spune ca nu are rost...fac scoala...fac sport...tot ce mi lipseste e el...nu e aici cind am o problema,cind sint bolnava,fericita,cind copila isi ia diploma cind are spectacole...el ne urmareste de pe net...pierde foarte multe si ma doare...am vb cu el ieri sa vina linga noi...nu primesc nimic concret...ca si plan de viitor el mai vrea un copil pe care eu nu cred ca as putea sa l cresc cu un tata pe net si care vine doar ca musafir...pierde destul din viata noastra...azi vine si sigur iar o sa vb dar imi e frica de raspunsuri...imi vine sa i spun sa nu vina decit daca va ramine...sint nefericita sufleteste cu toata dragostea ...



Poate ca iti este greu dar divortul nu este solutia !
Te-ai intrebat ca si pt sotul tau , este la fel de greu?
Munceste stand departe de voi , pt a va oferii un trai bun , comunica tot timpul cu tine , vine in limita posibilitatilor , ti-a cerut sa ai putina rabdare pt ca nici el nu-si doreste sa fie astfel , iar tu te gandesti sa dai divortul !!!
Lasi un barbat responsabil si familist pt ca te-au apucat pe tine pandaliile , crezi ca un altul iti va iubi copilul asa cum o face sotul tau , din cele spuse de tine , nu ai nimic ce sa-i reprosezi !!!

Dar daca tu zici ca divortul este ceea ce-ti doresti , fa-o ca te-ai saturat de bine.
Oricum , dai dovada de lipsa de maturitate !


Da, la placinte inainte, la razboi inapoi.
Cred ca doamna in cauza ar trebui sa aiba mai multa rabdare si sa gandeasca mai bine inainte sa isi distruga familia.
Arno_28
Postat pe 21 Martie 2015 22:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Hotel Elly Beach Corfu 6 De la: vladgg_19 3 Iunie 2011 11:45
De ce se spune ca femeile nu se pricep sa faca bani? 55 De la: lilian77 5 Octombrie 2012 08:46
Admitere Universitatea de Educatie Fizica si Sport , Facultatea de Kinetoterapie 1 De la: kudika035416 27 Martie 2014 14:11
Menstruatia-problema de vacanta 4 De la: kudika_1016309 27 Iulie 2016 07:17
Stie cineva un medic bun dermatologin Cluj? 1 De la: Gabriela_Maria25 7 Noiembrie 2017 09:03