Setari Cookie-uri

De ce nu imi da inelul?

Buna,

Voi incerca sa fiu scurta.
Sunt intr-o relatie de 3 ani jumate. Amandoi cu cariera, fara certuri privind fidelitatea.
Sigurele noatre discutii au fost despre faptul ca este o persoana care nu poate sa spuna NU nimanui(in afara de mine, evident) si despre faptul ca se lasa influentat de membrii familiei.

Am fost si sus am fost si jos, dar per total e bine. Toata lumea in jurul nostru se casatoreste, insa el este alergic pana si la discutie. Daca pomenesc numai cuvantul, primesc un raspuns de genul "in curand" sau "o sa".

Eu imi doresc asta, ca orice femeie. Nu stiu ce s-ar schimba daca am face pasul. Locuim impreuna de 3 ani, deja ne cunoastem destul de bine.

Imi spune ca nu e pregatit, dar pregatit pentru ce? Ok.Inteleg cheltuiala si tot ce implica, insa daca facem un efort, nu am saracii.

Nu stiu ce reactie ar tb sa am. Sunt foarte suparata si agitata, imi vine sa ma cert cu el non stop. In imaginatia mea, ma transform intr-o calugarita, imi rup capul si ma hranesc cu el.

Ne certam de 2 zile pe acest subiect.
Probabil ca ma afecteaza si faptul ca se intampla multe in jurul meu, numai mie nu...

Ce ar tb sa fac?
Fara cine romantice, abstinenta, mai mult sex, fara gatit sau bublina si alte nebunii ca nu merge(am incercam deja)

Merci,
g
kudika_969829
Postat pe 30 Iunie 2014 09:57
De la: kudika_969829, la data 2014-06-30 09:57:21Buna,

Voi incerca sa fiu scurta.
Sunt intr-o relatie de 3 ani jumate. Amandoi cu cariera, fara certuri privind fidelitatea.
Sigurele noatre discutii au fost despre faptul ca este o persoana care nu poate sa spuna NU nimanui(in afara de mine, evident) si despre faptul ca se lasa influentat de membrii familiei.

Am fost si sus am fost si jos, dar per total e bine. Toata lumea in jurul nostru se casatoreste, insa el este alergic pana si la discutie. Daca pomenesc numai cuvantul, primesc un raspuns de genul "in curand" sau "o sa".

Eu imi doresc asta, ca orice femeie. Nu stiu ce s-ar schimba daca am face pasul. Locuim impreuna de 3 ani, deja ne cunoastem destul de bine.

Imi spune ca nu e pregatit, dar pregatit pentru ce? Ok.Inteleg cheltuiala si tot ce implica, insa daca facem un efort, nu am saracii.

Nu stiu ce reactie ar tb sa am. Sunt foarte suparata si agitata, imi vine sa ma cert cu el non stop. In imaginatia mea, ma transform intr-o calugarita, imi rup capul si ma hranesc cu el.

Ne certam de 2 zile pe acest subiect.
Probabil ca ma afecteaza si faptul ca se intampla multe in jurul meu, numai mie nu...

Ce ar tb sa fac?
Fara cine romantice, abstinenta, mai mult sex, fara gatit sau bublina si alte nebunii ca nu merge(am incercam deja)

Merci,
g



Trateaza-l cu indiferenta,nu mai cersi nimic,chiar daca simti nevoia sa fii implinita si din punct de vedere al statutului tau!!Si nu in ultimul rand,fii mai atenta la reactia lui ,in momentul in care devine agitat legat de o eventuala casatorie!!Vrei sa stii adevarul???Nu vrea sa se casatoreasca si nu vrea sa intre intr-un mariaj cu tine,este clar acest lucru!!

Crezi ca a fi casatorita inseamna totul???Nu este adevarat,ci modul cum se traieste si cum sunt relatiile in interiorul cuplului,actul, care certifica mariajul a devenit,de mult timp,doar un consum inutil de celuloza in mentalitatea multor persoane!!!

Iti cunosti partenerul???Te contrazic,habar nu ai ce ascunde sub acel refuz de a va casatori!!!Nu mai grabi lucrurile!!!Ori astepti pana Maria sa va consimti la casatoria voastra,ori il trimiti la plimbare,poate este stresat ,si se stie ca,agitatia nu este benefica sanatatii!!
kudika_15804
Postat pe 30 Iunie 2014 10:25
De ce il fortezi ? De ce e asa important pentru tine sa ai un act si 1 inel pe deget? Sa stii ca nu toti barbatii sar in sus cand vine vorba de casatorie. Mie unu mi se pare cool sa fii casatorit, partea nasoala e timpul investit si banii, dar nu toti vor asta. Lasa-l in pace, cu cat fortezi mai mult subiectu cu atat o sa te amane mai mult.

Cand un barbat vrea sa i-o traga prietenei sale care sunt impreuna de 1 an insa ea zice "vai iubitule nu sunt pregatita" si el tot incearca in repetate randuri cum se simte ? O apuca nervii ca vezi domne se simte presata sa faca ceva ce nu vrea.

ASA SI BARBATII ! Il presezi pe saracu om cu casatoria. NU vrea efectiv. Lasa-l in pace nu-l mai stresa. Cand o sa vrea atunci o sa-ti zica el. Daca nu vine nimic din partea lui in 6-12 luni te desparti de el si gata daca e asa important un act decat iubirea in sine. Te pupa si ai grija de corpul tau.
yeah123
Postat pe 30 Iunie 2014 10:50
Nu cred ca il fortez.
Deschid subiectul din cand in cand. Nu are treaba iubirea cu documentul.
Ceea ce ma intriga si supara este ca nu pot nici o simpla discutie de cum ai vrea sa fie nu am cu cine sa port.
Exact cum ai spus, nu stiu ce se ascunde in spatele refuzului. Probabil din acest motiv sunt foarte agitata.

Nu stiu daca il sperie gandul de maritis sau pur si simplu are alte planuri.

Multumesc oricum pt sfaturi
kudika_969829
Postat pe 30 Iunie 2014 13:19
De la: kudika_969829, la data 2014-06-30 13:19:59Nu cred ca il fortez.
Deschid subiectul din cand in cand. Nu are treaba iubirea cu documentul.
Ceea ce ma intriga si supara este ca nu pot nici o simpla discutie de cum ai vrea sa fie nu am cu cine sa port.
Exact cum ai spus, nu stiu ce se ascunde in spatele refuzului. Probabil din acest motiv sunt foarte agitata.

Nu stiu daca il sperie gandul de maritis sau pur si simplu are alte planuri.

Multumesc oricum pt sfaturi



Este posibil ca ideea casatoriei sa il sperie cumplit,multor barbati nu le plac angajamentele luate pe termen lung si definitiv!!!

Draga mea,nu ii mai aduce aminte de acest subiect ,"fierbinte" pentru partenerul tau,dar reevalueaza-ti prioritatile si relatia!!
Nu este NORMAL ca un barbat sa reactioneze astfel,indiferent de cat de traumatizat ar fi ,in ideea ca vine timpul cand trebuie sa nu mai fie liber si libertin!!

Draga mea,eu sunt adepta comunicarii in cuplu,indiferent de tintele fixate,si daca aceasta se refuza sau nu are loc,poti spune "ADIO" relatiei respective,mai devreme sau mai tarziu!!

Dar,mai incearca pentru ultima data sa ai o discutie cu iubitul tau si fii foarte atenta la mimica fetei lui,si,in special,uita-te in ochii lui,cand iti va da un raspuns!!!Ochii spun adevarul,trebuie ,doar sa stii sa-i citesti!!!
kudika_15804
Postat pe 30 Iunie 2014 13:40
Sa nu mai fie liber? De ce spui asta draga mea ? Cine a spus ca, casatoria este o puscarie ? Doar un idiot poate gandi asa ca nu va mai fi liber daca se insoara. Liber esti toata viata, nu apartii nimanui, nu esti sclav, nu traiesti in evul mediu. Fiecare are nevoie de spatiul lui, de clipele lui de singuratate, de iesirile in oras FARA nevasta, de dus la strand din nou fara nevasta. Daca te-ai insurat nu inseamna ca nu mai poti respira ca ai nevasta.
yeah123
Postat pe 30 Iunie 2014 13:59
De la: yeah123, la data 2014-06-30 13:59:41Sa nu mai fie liber? De ce spui asta draga mea ? Cine a spus ca, casatoria este o puscarie ? Doar un idiot poate gandi asa ca nu va mai fi liber daca se insoara. Liber esti toata viata, nu apartii nimanui, nu esti sclav, nu traiesti in evul mediu. Fiecare are nevoie de spatiul lui, de clipele lui de singuratate, de iesirile in oras FARA nevasta, de dus la strand din nou fara nevasta. Daca te-ai insurat nu inseamna ca nu mai poti respira ca ai nevasta.


In ciuda celor afirmate de tine,exista adevarul legat de o anumita responsabilizare a relatiilor in familie!!! " Idiot"????Dar ,tocmai ca ,multi barbati considera casatoria ca fiind o mare idiotenie!!!!! Okay,nu vreau sa divagam discutia de baza!!! In cazul nostru,domnul nu doreste casatoria,cel putin nu imediat,asa cum doreste partenera sa!!!Cauzele nu scuza aciditatea discutiilor dintre cei doi!!Si daca casatoria ar fi libertate deplina,fii convins ca ,domnul in cauza s-ar casatori in secunda doi a dorintei iubitei lui!!! Din punctul meu de vedere,casatoria este o alegere a libertatii,dar de care se face abuz pana la inconstienta!!
kudika_15804
Postat pe 30 Iunie 2014 14:48
cred ca tipul in cauza nu este sufleteste pregatit si nu este stapin pe situatia lui finanaciara
Liliana_Gancev_1
Postat pe 7 Iulie 2014 23:17
financiara
Liliana_Gancev_1
Postat pe 7 Iulie 2014 23:32
De la: kudika_969829, la data 2014-06-30 09:57:21Buna,

Voi incerca sa fiu scurta.
Sunt intr-o relatie de 3 ani jumate. Amandoi cu cariera, fara certuri privind fidelitatea.
Sigurele noatre discutii au fost despre faptul ca este o persoana care nu poate sa spuna NU nimanui(in afara de mine, evident) si despre faptul ca se lasa influentat de membrii familiei.

Am fost si sus am fost si jos, dar per total e bine. Toata lumea in jurul nostru se casatoreste, insa el este alergic pana si la discutie. Daca pomenesc numai cuvantul, primesc un raspuns de genul "in curand" sau "o sa".

Eu imi doresc asta, ca orice femeie. Nu stiu ce s-ar schimba daca am face pasul. Locuim impreuna de 3 ani, deja ne cunoastem destul de bine.

Imi spune ca nu e pregatit, dar pregatit pentru ce? Ok.Inteleg cheltuiala si tot ce implica, insa daca facem un efort, nu am saracii.

Nu stiu ce reactie ar tb sa am. Sunt foarte suparata si agitata, imi vine sa ma cert cu el non stop. In imaginatia mea, ma transform intr-o calugarita, imi rup capul si ma hranesc cu el.

Ne certam de 2 zile pe acest subiect.
Probabil ca ma afecteaza si faptul ca se intampla multe in jurul meu, numai mie nu...

Ce ar tb sa fac?
Fara cine romantice, abstinenta, mai mult sex, fara gatit sau bublina si alte nebunii ca nu merge(am incercam deja)

Merci,
g
Suna la Holograf,sa-ti dea un inel
INTELIGENTUL-
Postat pe 8 Iulie 2014 06:47
Din cate ai povestit, nu ma mira deloc ca familia lui nu te suporta si nici nu te accepta! Ai probleme de tulburare obsesiv-compulsiva si inainte ca el sa te paraseasca (avand si sustinerea familiei) cere ajutor de specialitate! Esti greu de "digerat" (suportat), prietenul tau merita un premiu pentru rabdare si autocontrol!
rondina
Postat pe 8 Iulie 2014 12:48
S-a saturat de tine,si nu are puterea s-a o spuna in fata............prelungirea relatiei este stres....BOALA
Iulia_Nechifor_1
Postat pe 9 Iulie 2014 22:32
,,ce sfaruri dati,,,,va ca sa saturat de ea desii voi nu stiti ce si cum simte el ba ca varbatilor le e frica de casatorie de parca femeilor nu le ar fi,,ba ca ,,casatoria inseamna un act

ma fratilor casatoria nu inseamna nici un act de la primarie asta nu e asa important ,trebui sa intelegeti ca primordial este un legamant in fata lui dumnezeu nu un act
kudika_950728
Postat pe 9 Iulie 2014 22:54
De la: kudika_969829, la data 2014-06-30 13:19:59Nu cred ca il fortez.
Deschid subiectul din cand in cand. Nu are treaba iubirea cu documentul.
Ceea ce ma intriga si supara este ca nu pot nici o simpla discutie de cum ai vrea sa fie nu am cu cine sa port.
Exact cum ai spus, nu stiu ce se ascunde in spatele refuzului. Probabil din acest motiv sunt foarte agitata.

Nu stiu daca il sperie gandul de maritis sau pur si simplu are alte planuri.

Multumesc oricum pt sfaturi


Probabil ca a aflat de noul cod civil si nu-i arde sa isi riste pielea doar pentru o bucata de hartie in plus.

Daca nu aveti de gand sa aveti copii de ce atata graba?

Din punct de vedere bisericesc sunteti deja cu un picior in Iad asa ca numai conteaza cand o sa treceti pe la biserica ca primiti binecuvantarea preoteasca.

Din punct de vedere social cui ii pasa daca aveti sau nu aveti act de la sfatul popular?

In conditiile astea in loc sa te bucuri de faptul ca va intelegeti si ca nu aveti probleme ca alte cupluri te mananca undeva sa-l zgandari fara rost.

Sa inteleg ca te-ai plictisit sa fi permanent in priza datorita grijii legate de faptul ca asa fara hartie oricand va puteti despartii daca incepi sa te relaxezi in privinta mentinerii pasiunii la nivelul de acum ?
Radu_Cristian_1
Postat pe 11 Iulie 2014 22:28
De la: kudika_969829, la data 2014-06-30 09:57:21Buna,

Voi incerca sa fiu scurta.
Sunt intr-o relatie de 3 ani jumate. Amandoi cu cariera, fara certuri privind fidelitatea.
Sigurele noatre discutii au fost despre faptul ca este o persoana care nu poate sa spuna NU nimanui(in afara de mine, evident) si despre faptul ca se lasa influentat de membrii familiei.

Am fost si sus am fost si jos, dar per total e bine. Toata lumea in jurul nostru se casatoreste, insa el este alergic pana si la discutie. Daca pomenesc numai cuvantul, primesc un raspuns de genul "in curand" sau "o sa".

Eu imi doresc asta, ca orice femeie. Nu stiu ce s-ar schimba daca am face pasul. Locuim impreuna de 3 ani, deja ne cunoastem destul de bine.

Imi spune ca nu e pregatit, dar pregatit pentru ce? Ok.Inteleg cheltuiala si tot ce implica, insa daca facem un efort, nu am saracii.

Nu stiu ce reactie ar tb sa am. Sunt foarte suparata si agitata, imi vine sa ma cert cu el non stop. In imaginatia mea, ma transform intr-o calugarita, imi rup capul si ma hranesc cu el.

Ne certam de 2 zile pe acest subiect.
Probabil ca ma afecteaza si faptul ca se intampla multe in jurul meu, numai mie nu...

Ce ar tb sa fac?
Fara cine romantice, abstinenta, mai mult sex, fara gatit sau bublina si alte nebunii ca nu merge(am incercam deja)

Merci,
g



Nu te mai grabi atat la maritat!
Ai idee ce responsabilitati te asteapta?
Nu cred!
Si daca nu vrea sa te ia nu il forta, iti va face viata un cosmar.
Dragoste cu sila nu se face, iar o casatorie de dragul de a fi si atat e cea mai mare greseala.
Nu o hartie te tine in casnicie ci dragostea( daca exista) , respectul, afectiunea, increderea, etc.
Arno_28
Postat pe 13 Iulie 2014 08:25
http://adevarul.ro/life-style/dragoste-si-sex/cat-dureaza-relatie-totul-intampla-repede-1_53c0fd380d133766a859d379/index.html


Un articol despre :
Cât dureazã o relaþie în care totul se întâmplã prea repede.


Radu_Cristian_1
Postat pe 16 Iulie 2014 01:37
de obicei lucrurile se intampla cand nu te astepti, ori cum tu astepti de atata vreme..sa nu te miri daca atunci cand o va face(daca) sa nu mai simti nimic. nu-i mai da bice cu inelul ci da-i bice cu intelegerea dintre voi. care din cauza ta, e pe butuci.
mallena
Postat pe 29 Iulie 2014 15:54
Femeile mereu viseaza la casatorie inca din copilarie, insa nu acelasi lucru fac si barbatii. Unora le e teama de ideea de a fi casatoriti si se maturizeaza mai greu decat femeile. Eu zic ca ar trebui sa mai ai rabdare fara sa mai deschizi acest subiect. Lasa lucrurile sa decurga de la sine si daca te iubeste iti va oferi inelul cand se va simti pregatiti pentru a intemeia o familie.
Sasha_Criss
Postat pe 29 Iulie 2014 16:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa ma las de fumat!!! 10 De la: battleofwits 6 Februarie 2011 14:55
Majorat in 10 zile :3 10 De la: Anndreea_02 19 Ianuarie 2014 11:50
Concurs BeautySpell 1 De la: kudika396720 14 Iunie 2012 12:26
Salonul KEIKO SLIM SPA 1 De la: gabi2012 6 August 2012 12:35
intrebare. 5 De la: Loricik_Laura_1 23 Iunie 2014 19:21