Setari Cookie-uri

Nu vrea sa ne mutam impreuna

Salut! Am o relatie de aproape un an(adica luna asta facem un an), eu am 19 ani si el 25..si i.am propus sa ne mutam impreuna. Primul raspuns a fost "Nu stiu...nu cred ca e momentul inca".Nu e vorba ca nu ma iubeste...sunt sigura ca o face pentru ca mi.a demonstrat.o de multe ori...dar mi.a zis ca "ii e frica".In urma cu cateva seri am iesit si cu pritenii lui si stateam de vorba cu unul dintre ei si a adus vorba despre mutat.I.am spus ca iubitu meu nu vrea, dar el mi.a zis ca l.a sfatuit sa o faca. Iubitul meu ii spusese cu cateva zile in urma ca motivul pentru care nu vrea sa se mute e ca ii e frica ca daca ma despart de el care o sa fie reactia parintilor lui ca se va intoarce inapoi la ai lui si ca sa mai asteptam.Eu i.am zis ca e oportunitate sa ne cunoastem mai bine...Petrecem destul de mult timp impreuna dar nu mai mult de 4 zile pe saptamana.Eu stau singura de cand am inceput liceul si el locuieste cu parintii. As dori o parare obiectiva! Multumesc!
kudika_988591
Postat pe 9 Iunie 2015 01:18
Esti mai curajoasa decat el. Deja ti-ai dezvoltat atitudinea' independenta locuind separat de familie si pt el, esti dispusa sa si renunti.Baietii sunt mai orgoliosi dar daca i se va parea optiunea corecta, poate cedeaza. Nu-l stresa, ai putea regreta daca nu iese cum trebuie.
Darius_
Postat pe 9 Iunie 2015 05:59
De la: kudika_988591, la data 2015-06-09 01:18:23Salut! Am o relatie de aproape un an(adica luna asta facem un an), eu am 19 ani si el 25..si i.am propus sa ne mutam impreuna. Primul raspuns a fost "Nu stiu...nu cred ca e momentul inca".Nu e vorba ca nu ma iubeste...sunt sigura ca o face pentru ca mi.a demonstrat.o de multe ori...dar mi.a zis ca "ii e frica".In urma cu cateva seri am iesit si cu pritenii lui si stateam de vorba cu unul dintre ei si a adus vorba despre mutat.I.am spus ca iubitu meu nu vrea, dar el mi.a zis ca l.a sfatuit sa o faca. Iubitul meu ii spusese cu cateva zile in urma ca motivul pentru care nu vrea sa se mute e ca ii e frica ca daca ma despart de el care o sa fie reactia parintilor lui ca se va intoarce inapoi la ai lui si ca sa mai asteptam.Eu i.am zis ca e oportunitate sa ne cunoastem mai bine...Petrecem destul de mult timp impreuna dar nu mai mult de 4 zile pe saptamana.Eu stau singura de cand am inceput liceul si el locuieste cu parintii. As dori o parare obiectiva! Multumesc!


Remarc independenta ta si ma bucura acest lucru,dar nu stiu cat de indicat a fost sa ii propui iubitului tau de a coabita,cred ca esti nepregatita pentru a face acest pas,pentru ca esti inca o copila!!!!Te-ai grabit facand propunerea respectiva,nu ai de unde sa stii ca unii barbati ezita in a-si asuma o asemenea responsabilitate,caci coabitarea aduce multe responsabilitati si incercari!!Esti pregatita pentru asa ceva,la modul serios vorbind???Nu cred,nu este suficient faptul ca locuiesti singura si ca esti voluntara in propriile actiuni!!!Prietenul tau este cel care trebuie sa vina cu aceasta intiativa,nu tu???Aveti un timp de relatie insuficient pentru a trece la aceasta etapa importanta in viata!!!Acea teama exprimata de iubitul tau este fireasca,caci coabitarea nu este o joaca,un episod lipsit de importanta,dimpotriva,ea aduce asumari de decizii,actiuni inspre binele cuplului,o doza de ingradire a libertatii personale,aspecte pentru care nu este pregatit inca!!!!

Nu il presa cu asa ceva,cunoasteti-va mult mai mult si bine,lasa-l pe el sa vina cu propunerea respectiva,o va face,dar la momentul potrivit,nu cand doresti numai tu!!!
kudika_15804
Postat pe 9 Iunie 2015 07:38
Tocmai de asta vrea sa fac acest pas...ca sa ne cunoastem mai bine.El e o fire mai timida si nu ii plae sa vorbeasca despre el.Tin legatura cu prietenii lui..si doar daca "il trag de limba" mai imi spune cate ceva.De la prietenul lui am aflat ca lui ii este frica de mutarea asta pentru ca in cazul in care ne despartim cum o sa reactioneze parintii lui...adica sa se mute inapoi la ei..si e si putin gelos...Eu tind sa cred ca nu vrea deoarece acasa la el toate ii sunt facute de mama lui, nu plateste nimic...si nu cred ca i.ar conveni sa vina sa stea cu mine si sa plateasca chirie(pt ca eu stau in chirie) sau sa plateasca facturi
kudika_988591
Postat pe 9 Iunie 2015 14:12
De la: kudika_988591, la data 2015-06-09 14:12:49Tocmai de asta vrea sa fac acest pas...ca sa ne cunoastem mai bine.El e o fire mai timida si nu ii plae sa vorbeasca despre el.Tin legatura cu prietenii lui..si doar daca "il trag de limba" mai imi spune cate ceva.De la prietenul lui am aflat ca lui ii este frica de mutarea asta pentru ca in cazul in care ne despartim cum o sa reactioneze parintii lui...adica sa se mute inapoi la ei..si e si putin gelos...Eu tind sa cred ca nu vrea deoarece acasa la el toate ii sunt facute de mama lui, nu plateste nimic...si nu cred ca i.ar conveni sa vina sa stea cu mine si sa plateasca chirie(pt ca eu stau in chirie) sau sa plateasca facturi



Iti place sa detii controlul asupra a toate si sa fii la curent cu tot ce se intampla ,nu-i asa???Nu este rau,dar a astfel de atitudine poate deveni deranjanta!!
Sa lamurim cateva aspecte:
1.Obtinerea de informatii,privind felul de a fi al iubitului tau,apeland la serviciile prietenilor este o actiune neavenita,ce inseamna aceasta curiozitate de mahala????Ce fel de prieteni sunt acele persoane,care discuta cu prietena amicului lor,despre viata acestuia??Este un lucru urat si dizgratios!!!Daca doresti sa afli ceva anume legat de iubitul tau,vorbeste cu domnia sa,insista la el,in ciuda faptului ca este o persoana tacuta,probabil,introvertita!!!
2.Referitor la propunerea de a locui impreuna,explicatia data de tine poate fi valabila,caci la varsta detinuta de iubitul tau,comoditatea si dependenta de menajul facut de mama sa au devenit evidente!!!S-ar putea ca aceasta sa fie cauza,dar,pe de alta parte,teama lui poate fi legata si de un eventual refuz in ceea ce priveste coabitarea voastra,neinteresandu-l asa ceva acum si fiindu-i jena sa iti spuna direct!!!
3.De ce este gelos???Au existat motive ,care sa declanseze accesele de gelozie???
4.Repet,locuitul impreuna presupune impartirea cheltuielilor comune,responsabilitati,sarcini gospodaresti,participarea activa la viat ade cuplu,ceea ce cred ca nu il intereseaza pe iubitul au,din doua motive:

a)Relatia voastra nu este atat de avansata incat sa faca acest pas,nu s-a creat acea legatura profunda intre voi.
b)Este inca legat ombilical de familia lui,cand va simti ca trebuie sa se descurce singur,o va face,dar nu cu tine,este mai simplu sa traiasca asa cum o face acum,fara prea multa implicare!!!Totul ii este oferit de-a gata si va renunta foarte greu la aceasta comoditate creata de familia de apartenenta!!!
4.Ceea ce doresti tu,nu este pe placul lui,ar fi bine sa mai discutati acest aspect,dar fara a avea un ton radical si dominator!!!
5.Iti recomand sa lasi ca lucrurile sa se desfasoare in ritmul dat de timp,nu in cel impus de tine!!!
6.Daca speri ca el sa se schimbe,in sensul deschiderii la dialog si confesiuni,propunandu-i sa locuiti impreuna,s-ar putea sa fii dezamagita,caci oamenii nu se schimba peste noapte!!!Daca el nu simte nevoia sa vorbeasca cu tine,aprofundand cunoasterea voastra,poate ca are motivele lui,nu este cazul sa il supui unei presiuni inutile!!!
7.Incearca sa fii ponderata in tot ce faci,atitudinea aceasta de a grabi lucrurile poate dauna!!!
kudika_15804
Postat pe 9 Iunie 2015 14:50
De la: kudika_988591, la data 2015-06-09 01:18:23Salut! Am o relatie de aproape un an(adica luna asta facem un an), eu am 19 ani si el 25..si i.am propus sa ne mutam impreuna. Primul raspuns a fost "Nu stiu...nu cred ca e momentul inca".Nu e vorba ca nu ma iubeste...sunt sigura ca o face pentru ca mi.a demonstrat.o de multe ori...dar mi.a zis ca "ii e frica".In urma cu cateva seri am iesit si cu pritenii lui si stateam de vorba cu unul dintre ei si a adus vorba despre mutat.I.am spus ca iubitu meu nu vrea, dar el mi.a zis ca l.a sfatuit sa o faca. Iubitul meu ii spusese cu cateva zile in urma ca motivul pentru care nu vrea sa se mute e ca ii e frica ca daca ma despart de el care o sa fie reactia parintilor lui ca se va intoarce inapoi la ai lui si ca sa mai asteptam.Eu i.am zis ca e oportunitate sa ne cunoastem mai bine...Petrecem destul de mult timp impreuna dar nu mai mult de 4 zile pe saptamana.Eu stau singura de cand am inceput liceul si el locuieste cu parintii. As dori o parare obiectiva! Multumesc!


Cand baiatul pune problema asa, cu frica ca te vei despartii de el, inseamna ca nu te iubeste chiar atat de mult pe cat crezi tu!
Simplu fapt ca se gandeste la o posibila despartire in viitor si nu la o viata impreuna cu tine, ma face sa cred ca nu tine atat de mult la tine si nu te vede ca pe o posibila "mireasa" a lui, adica sa fie "forever"cu tine.
Un baiat care te-ar iubii cu adevarat, ar fi in culmea fericirii daca i-ai propune asa ceva, nici nu ar sta pe ganduri sa nu se mute, dar nu si asta....
Deci, gandeste-te bine ce vrea el, ce vrei tu si daca nu cumva tu te minti frumos ca el te-ar iubii si ar face orice pentru tine, pentru ca, de afara, nu se vede deloc asa!



kudika_11495
Postat pe 19 August 2015 12:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
e el de vina sau eu? 29 De la: kudika071516 4 Noiembrie 2009 00:15
Nu stiu ce sa mai cred, cum sa ma mai comport...am nevoie de sfatul vostru. 44 De la: 24 Iunie 2013 22:57
Metrosexualii!! 19 De la: cristiana_cris 6 Noiembrie 2009 16:28
Probleme in cuplu...sinceritatea... 22 De la: rramoramona 23 Septembrie 2013 16:48
o mica umflatura in zona genitala 9 De la: aly_b 27 Februarie 2010 17:45