Setari Cookie-uri

SLABIRE PRIN OPERATIE?

Ce parere aveti despre metodele de salbit gastric sleeve si inel gastric? A facut careva dintre voi aceasta operatie? Are si efecte neplacute? Va rog nu adresati injurii sau ,,misto-uri" de gen fermoar la gura, ma refer la situatia in care dieta si sala de fitness nu mai ajuta sau in care apare efectul Yo-Yo. Am vazut la tv ca multe vedete apeleaza la gastric sleeve dar nu stiu ce sa cred. Pāreri?
kudika50ani
Postat pe 20 Iulie 2015 06:33
Daca zici ca nici fitnessul si nici dietele nu ajuta....o vizita la endocrinolog ai facut ?
Rotty_
Postat pe 20 Iulie 2015 09:00
De la: Rotty_, la data 2015-07-20 09:00:45Daca zici ca nici fitnessul si nici dietele nu ajuta....o vizita la endocrinolog ai facut ?



Rotty,daca latura genetica a familiei autoarei acestui subiect de topic este una defavorabila supletei,poate sa mearga la cinsprezece mii de endocrinologi si sa urmeze miliarde de diete,caci rezultatul va fi nul!!!!VOINTA este singura,care poate ajuta cat de cat la mentinerea unei greutati minim acceptata!!!!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Iulie 2015 09:23
Bela , daca vorbim de latura genetica , nici vointa lui peste nu mai ajuta. Tot la parerea cu endocrinologul raman , pentru ca si o hipotiroidie poate fi genetica (de exemplu) , dar se poate tine sb control.
Rotty_
Postat pe 20 Iulie 2015 10:33
"sub control"...sorry , asa e daca mi-a mancat Bela omleta , eu pap litere.
Rotty_
Postat pe 20 Iulie 2015 10:33
De la: Rotty_, la data 2015-07-20 10:33:02Bela , daca vorbim de latura genetica , nici vointa lui peste nu mai ajuta. Tot la parerea cu endocrinologul raman , pentru ca si o hipotiroidie poate fi genetica (de exemplu) , dar se poate tine sb control.



Chiar si asa,problemele aduse de glandele endocrine sunt iremediabile si sunt genetice,mai ales in directia mostenitorilor de sex feminin!!!Medicatia recomandata de catre medic metine boala declansata ,la un nivel admisibil,dar nu o vindeca!!!Vointa personala se refera la ambitia de a limita anumite consumuri in alimentatia zilnica!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Iulie 2015 10:43
De la: Rotty_, la data 2015-07-20 10:33:56"sub control"...sorry , asa e daca mi-a mancat Bela omleta , eu pap litere.



SA ne luam de mana,Rotty,eu o fac zilnic,doar mi-e foame zi de zi!!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Iulie 2015 10:44
De la: kudika_15804, la data 2015-07-20 10:43:29
De la: Rotty_, la data 2015-07-20 10:33:02Bela , daca vorbim de latura genetica , nici vointa lui peste nu mai ajuta. Tot la parerea cu endocrinologul raman , pentru ca si o hipotiroidie poate fi genetica (de exemplu) , dar se poate tine sb control.



Chiar si asa,problemele aduse de glandele endocrine sunt iremediabile si sunt genetice,mai ales in directia mostenitorilor de sex feminin!!!Medicatia recomandata de catre medic metine boala declansata ,la un nivel admisibil,dar nu o vindeca!!!Vointa personala se refera la ambitia de a limita anumite consumuri in alimentatia zilnica!!!



Bine , bine sfatoaso Stiu ca nu se vindeca , tocmai de aceea ziceam ca se tine sub control. Am o cunostinta buna cu asemenea probleme.
Rotty_
Postat pe 20 Iulie 2015 10:47
De la: Rotty_, la data 2015-07-20 10:47:25
De la: kudika_15804, la data 2015-07-20 10:43:29
De la: Rotty_, la data 2015-07-20 10:33:02Bela , daca vorbim de latura genetica , nici vointa lui peste nu mai ajuta. Tot la parerea cu endocrinologul raman , pentru ca si o hipotiroidie poate fi genetica (de exemplu) , dar se poate tine sb control.



Chiar si asa,problemele aduse de glandele endocrine sunt iremediabile si sunt genetice,mai ales in directia mostenitorilor de sex feminin!!!Medicatia recomandata de catre medic metine boala declansata ,la un nivel admisibil,dar nu o vindeca!!!Vointa personala se refera la ambitia de a limita anumite consumuri in alimentatia zilnica!!!



Bine , bine sfatoaso Stiu ca nu se vindeca , tocmai de aceea ziceam ca se tine sub control. Am o cunostinta buna cu asemenea probleme.


Eu o am pe cumnata mea,a devenit restrictiva in toate!!!Dar are multa vointa!!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Iulie 2015 10:51
De la: kudika50ani, la data 2015-07-20 06:33:33Ce parere aveti despre metodele de salbit gastric sleeve si inel gastric? A facut careva dintre voi aceasta operatie? Are si efecte neplacute? Va rog nu adresati injurii sau ,,misto-uri" de gen fermoar la gura, ma refer la situatia in care dieta si sala de fitness nu mai ajuta sau in care apare efectul Yo-Yo. Am vazut la tv ca multe vedete apeleaza la gastric sleeve dar nu stiu ce sa cred. Pāreri?



o parere foarte buna :)

sora mea s-a operat in urma cu un an la Ponderas (gastric sleeve la dr Simona Filip) si a scapat de tot "surplusul", 60 de kg. Asa plina de viata si fericita n-am vazut-o niciodata, practic este o alta persoana

inainte de a alege Ponderas-ul stiu ca a cercetat un pic "piata", a vorbit cu fosti pacienti de-ai lor, dar si de la alte clinici/spitale.
maria_popescu2011
Postat pe 14 Octombrie 2015 15:11
Si eu cred ca e foarte ok. Uita-te la vedetele alea care tin cura mereu si mereu se ingrasa dup ce renunta (MIhaela Tatu, ala de la radio Zu care vorbea pe la toate posturile TV ce dieta minune tine si slbaise spectaculos, iar acum e cat casa, si chiar si Teo, care inainte era cand slaba, cand grasa, iar mai slabea, iar se ingrasa0.

Eu cred ca nu degeaba vin oameni din toata Europa la doctorul Copaescu si la echipa lui sa-si faca operatie de micsorare de stomac. De cand s-a operat Teo nu s-a mai ingrasat la loc, si au trecut ceva ani. La fel si Raluca Badulescu. Si nici nu mai tin cure din alea ingrozitoare pentru ca stomacul micsorat se umple din doua inghitituri si dispare senzatia de foame. Oricum, le-am auzti spunand ca mananca orice dar foarte putin.

Am citit ca tot prin operatia de gastric sleeve se vindeca si diabetul de tip 2. A fost un studiu clinic facut tot de doctorul Copaescu.
jurnalul
Postat pe 14 Aprilie 2016 21:21
Cea mai buna metoda de slãbire, mai ales pe timp de primavara este aceasta https://rosebonbonn.wordpress.com/2016/04/03/detoxifierea-de-primavara-cum-sa-scapi-usor-de-kilogramele-in-plus/

este imposibil sa nu dea rezultate
kudika_1008921
Postat pe 2 Mai 2016 13:20
Daca este cazul pentru o operatie sau nu, decide doar medicul si pachetul de analize pe care il face. Eu am mai scris aici, ca dupa ani de cure si chin m-am hotarat sa merg la Spitalul Ponderas pentru un gastrci sleeve. Ma informasemtimp de luni de zile, staim ca sunt cei mai buni, ca sunt singurul centru de excelenta din sud-estul Europei, stiam ca iti faciliteaza si plata in rate.....eram pregatita. Imi alesesem deja si doctorul (stiam ca la profesorul Copaescu trebuia sa astepti destul de mult daca nu erai un caz mai complicat- iar gastric sleeve nu era, ei fac pe banda rulanta,au si pacienti din strainatate). In fine, ma hotarasem sa ma programez la doctorul Bogdan Smeu, aveam niste referinte foarte bune de la fosti pacienti....
In fine, ca sa nu lungesc, toata aventura mea s-a terminat cu bine si fara operatie.
Pentru ca procedura standard la Ponderas este ca initial sa faci un pachet de analize care se cheama Ponderas Health Scan, care a aratat de ce sufeream de fapt, iar doamna doctor Dumitrache i-a dat de cap. Intr-un a si ceva de tatament si dieta controlata am revenit la greutatea dorita. Am slabit 30 de kilograme pe care nu le-am mai pus la loc.
carmen_p09
Postat pe 11 Mai 2016 19:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ARSURILE STOMACALE 1 De la: traiant 13 Ianuarie 2009 11:36
Diabetul tip II si plantele medicinale 8 De la: punctul_pe_J 26 Decembrie 2011 10:28
Opriti Legea 171/2010 privind oprirea utilizarii plantelor medicinale si a terapiilor alternative 3 De la: Ildikuta 11 Februarie 2011 10:51
Ceai anticancerigen. 4 De la: dianana 17 Februarie 2010 20:48
Ochelarii Pinhole 1 De la: kudika315288 19 August 2010 13:14