Setari Cookie-uri

Nu stiu ce se intampla.

Buna !
Am ajuns sa scriu aici pentru ca am tot cautat ajutor si nu am gasit mai nimic de folos. Ideea de a cere cateva pareri despre ce e in capul unei femei a venit spontan.
Problema mea sta in felul urmator: am 21 de ani. Sunt impreuna cu o fata de aproape 3 ani. Tin sa precizez ca ea are 20 de ani. Povestea noastra e povestea clasica unde cei doi indragostiti se cunosc in liceu. Dupa ce am hotarat sa fim impreuna, eu eram oarecum distant fata de ea, priveam cu reticenta relatia. Nu vedeam nimic serios la mijloc,ca si cum nu-mi prea doream eu sa fiu impreuna cu ea. Cu timpul, lucrurile s-au schimbat, imi doream sa petrec cat mai mult timp cu ea, ma simteam oarecum indragostit, dar tot uneori eram distant.Ea nu s-a dat batuta, a luptat pentru acea relatie, imi demonstra ca ma iubeste. Vremea a trecut, am ajuns in stadiul de a plecat la facultate, ea trebuind sa ramana sa-si termine liceul. Din acest moment lucrurile au luat o turnura oarecum ciudata. Eu nu vroiam sa-i arat ca o iubesc, o tachinam, nu-i raspundem la telefon tot timpul, vorbeam aiurea , lucruri de care imi pare rau acum, si ne-am certat. Ne-am certat in asa fel incat ne-am si despartit. Dupa despartire, eu, discutam cu altcineva. Dar discutam doar pentru ca eram obisnuit sa discut cu ea ( iubita ).
Probabil ca stelele s-au aliniat, cateva beri baute si plictiseala m-au facut sa o sun intr-o seara si sa ne impacam. Dupe ce ne-am impacat, am aflat ca ea discutase cu un prieten de-al meu, bineinteles, gelos din fire, iar ne-am certat, de data asta fara despartire.
Avand in vedere faptul ca noi mai mult eram la distanta unul fata de altul, aveam tot timpul mici divergente, bazate pe neicredere de obicei.
Toate bune si frumoase, ea vara asta plecase la parinti intr-o vacanta in strainatate, iar de aici incepe adevarata mea problema. Noi eram obisnuiti sa vorbesc foarte des la telefon sau prin mesaje, iar dupa ajungerea ei la parinti, am discutat foarte putin in cateva seri, si ne-am si contrazis. Timp de doua saptamani ea nu m-a mai cautat. A ajuns in Romania, inca nu am reusit sa ne vedem de cand a ajuns, dar eram foarte indragostiti unul fata de celalalt ( cel putin impresia asta mi-a lasat-o ) . Intr-o seara, i-am reprosat faptul ca raspunde greu pe whats'up. S-a suparat, nu mi-a mai scris doua zile, am incercat sa o fac sa inteleaga ca nu-i ok ce face. Am incercat sa o fac sa-mi zic daca are pe cinva, sau daca vrea pe altcineva. Mi-a spus ca nu si-a gasit pe altcineva. Am incercat sa identificam problemele si sa le rezolvam, a cam dat bir cu fugitii, iar cand i-am spus ca asteptam sa ma sune, mi-a trantit un raspuns " o relatie la distanta nu se intretie cu apeluri si mesaje cu pupici sau inimioare ".Mi-a dat maxima, nu stiam ce sa-i zic. Cica s-a schimbat si s-a decis ca nu mai trebuie sa folosim emoticoane sau sa vorbim cat vorbeam inainte.
Imediat se face o saptamana de cand imi scrie foarte ciudat si rece.
Eu banuiesc ca are pe altcineva, altfel nu-mi pot explica comportamentul. Va cer o parere si cateva sfaturi. Nu vreau sa ma rog de ea sa se schimbe, nu-s genul. Vreau doar sa stiu daca mai are rost sa fim impreuna sau nu.

Multumsc anticipat !
SirGilbert
Postat pe 16 Septembrie 2015 23:57
De la: SirGilbert, la data 2015-09-16 23:57:04Buna !
Am ajuns sa scriu aici pentru ca am tot cautat ajutor si nu am gasit mai nimic de folos. Ideea de a cere cateva pareri despre ce e in capul unei femei a venit spontan.
kudika_15804
Postat pe 17 Septembrie 2015 07:18
De la: kudika_15804, la data 2015-09-17 07:18:54
De la: SirGilbert, la data 2015-09-16 23:57:04Buna !
Am ajuns sa scriu aici pentru ca am tot cautat ajutor si nu am gasit mai nimic de folos. Ideea de a cere cateva pareri despre ce e in capul unei femei a venit spontan.
.............................................................................................


Observ ca postarea anterioara nu s-a aprobat pentru a fi postata,deci raspunsul este "NU",nu are rost sa repet comentariul!!!
kudika_15804
Postat pe 17 Septembrie 2015 07:20

Ideea e ca nu va potriviti ,tu ti-ai dat seama ca o placi , mult prea tarziu , iar ea si-a dat seaama ca nu esti ceea ce si-a dorit , poate ca ai suparat-o tu cu ceva anume.

Daca mai are sau nu are rost sa incerci , de a fi cu ea impreuna , decizia trebuie sa-ti apartina in totalitate , nimeni nu poate decide si nu poate sti cum se vor desfasura urmatoarele conversatii si neintelegeri dintre voi doi , poate ca veti ajunge sa va impacati iar daca nu ...atunci nu a fost sa fie .
Sunteti tineri si mi se pare normal ca relatiile la distanta sa nu functioneze , aveti nevoie de a fi aproape , pt ca trebuie sa fii realist , ea are dreptate ,un emoticon nu va inlocui niciodata valoarea unei imbratisari , sau a multor altor mici gesturi ce par banale dar sunt importante pt a fi apropiati si de a forma o relatie. Comunicarea reala nu se va compara niciodata cu cea gen whats app ori altele de acelasi gen :)


kudika_988778
Postat pe 17 Septembrie 2015 18:45
Ok, mi-am dat seama prea tarziu ca o iubesc, ea si-a dat seama ca nu sunt ceea ce si-a dorit. Atunci vin cu intrebarea de m-a acceptat ca fiind primul, de m-a acceptat in viata ei atat timp. Nu-mi prea vine sa cred ca timp de 3 ani am trait o minciuna.

SirGilbert
Postat pe 18 Septembrie 2015 12:58
De la: SirGilbert, la data 2015-09-18 12:58:36Ok, mi-am dat seama prea tarziu ca o iubesc, ea si-a dat seama ca nu sunt ceea ce si-a dorit. Atunci vin cu intrebarea de m-a acceptat ca fiind primul, de m-a acceptat in viata ei atat timp. Nu-mi prea vine sa cred ca timp de 3 ani am trait o minciuna.




Comprima cei trei ani de relatie,in care distanta si certurile au fost prezente,te rog1!!!La ce rezultat ai ajuns???Aveti un an de relatie traita in plin sau nu??????
kudika_15804
Postat pe 18 Septembrie 2015 13:09
Cred ca ai dreptate.
Chiar daca ma doare, o voi lasa balta pana la urma. Nu sunt genul om care sa se milogeasca.Viata merge inainte cu sau fara ea.
Cu siguranta imi va parea reau, dar asta e.
SirGilbert
Postat pe 18 Septembrie 2015 13:24
De la: SirGilbert, la data 2015-09-18 13:24:11Cred ca ai dreptate.
Chiar daca ma doare, o voi lasa balta pana la urma. Nu sunt genul om care sa se milogeasca.Viata merge inainte cu sau fara ea.
Cu siguranta imi va parea reau, dar asta e.



Tuturor ne-a parut rau cand am iesit dintr-o relatie,asemenea episoade sunt inerente in viata,deci,invata din ele si mergi mai departe,nu iti mai cladi visele pe distante si incertitudinile aduse de acestea,caci acele relatii nu vor functiona,fara frustrari,certuri si infidelitati!!!!
kudika_15804
Postat pe 18 Septembrie 2015 13:46
De la: SirGilbert, la data 2015-09-18 12:58:36Ok, mi-am dat seama prea tarziu ca o iubesc, ea si-a dat seama ca nu sunt ceea ce si-a dorit. Atunci vin cu intrebarea de m-a acceptat ca fiind primul, de m-a acceptat in viata ei atat timp. Nu-mi prea vine sa cred ca timp de 3 ani am trait o minciuna.



Cu certitudine ca cei 3 ani pe care i-ati petrecut impreuna , nu au fost o minciuna ;dar crezi ca-i poti compara cu inca 3 ani de relatie la distanta ? S-ar mai numi relatie sau o simpla pierdere de timp a unei relatii iluzorie :) ?!
Si atata timp cat ea ti-a spus clar ca nu-si doreste o astfel de relatie , fii realist , viata merge inainte
kudika_988778
Postat pe 18 Septembrie 2015 16:44
Sunt in ceata de-a dreptul.
Imi spune ca ma iubeste, dar comportamentul nu si-l schimba.
Eu am lasat-o mai moale, nu insist sa vorbim. Aproape de fiecare data ea deschide conversatiile.
SirGilbert
Postat pe 20 Septembrie 2015 19:20
Iar despre cei trei ani care urmeaza sa fie in calea relatiei la distanta, amandoi ne faceam planuri legate de ce vom face prima data dupa terminarea facultatii mele. Certuri au mai fost dar schimbarea asta brusca de comportament efectiv m-a socat.
SirGilbert
Postat pe 20 Septembrie 2015 19:23
De la: SirGilbert, la data 2015-09-20 19:23:11Iar despre cei trei ani care urmeaza sa fie in calea relatiei la distanta, amandoi ne faceam planuri legate de ce vom face prima data dupa terminarea facultatii mele. Certuri au mai fost dar schimbarea asta brusca de comportament efectiv m-a socat.


Eh , las´ ca-ti trece pana te insori
kudika_988778
Postat pe 27 Septembrie 2015 14:48
Corect !
SirGilbert
Postat pe 27 Septembrie 2015 16:04
Orice relatie are nevoie si de o periada de...pauza.!!!Daca va fi sa fie....va veti impaca,daca nu...asta e..!!! 'Orice nu te omoara,te intareste",deci in cazul tau..te pregateste...pentru viata...si te maturizeaza emotional.!!! Toti am trecut in tinerete prin astfel de experiente,mai mult sau mai putin traumatizante sufleteste..!!!
Ideal este sa existe un sentiment reciproc 100%,dar prea putini oameni se pot lauda cu asemenea noroc...in dragoste..!!! In general..."fugim"unii dupa altii,deci unul iubeste,iar celalalt ...se lasa iubit...!!!Iti doresc sa ai norocu sa-ti gasesti sufletul pereche...si sa nu dramatizezi...situatia,caci in viata vei intalni multe asemenea...situatii..!!! Sa fii sanatos..si cu minte,caci dragostea apare cand nici nu te astepti..!!! Fa-ti un rost in viata,caci...viata e darul suprem si cel mai minunat..!!!
Sanatate si numai bine..!!!
kudika133347
Postat pe 29 Septembrie 2015 15:55
De la: SirGilbert, la data 2015-09-27 16:04:40Corect !


kudika_988778
Postat pe 3 Octombrie 2015 18:20
Ceea ce-ti doresti tu de fapt este ca ea sa detii controlul femeii asteia, sa o mainuplezi si sa fii sigut ca exceuta ceea ce ii ceri, imediat, cand ii ceri.
Imi pare rau, dar nu cred ca relatia asta va avea viitor.
Faptul ca te evita si prefera mesajele cu emoticane, este probabil pentru ca si-a gasit pe altcineva si ii este mai usor sa trimita un mesaj, decat sa-ti vorbeasca.
Nu-i nimic, inveti din greseli!
Cu gelozia si controlul nu vei ajunge niciodata prea departe, nici unei femei nu-i place sa i s efaca asta si daca nu te stapanesti, nu vei fi niciodata fericit.
Respecta-i dorinta si cadeti de acord sa va auziti odata pe zi sau cand hotarati impreuna. Nu o cauta mai des decat iti cere, acorda-i incredere si respect si vei vedea daca are sentimente pentru tine si daca iti raspunde la fel.
Eu cred totusi ca relatia asta a juns intr-un impas si ca este pe cale sa se destrame. Ori s-a saturat de tine si vrea sa se faca libera pentru altul, ori are deja pe altul.
Cel mai corect ar fi sa fiti sinceri unul cu celalalt si sa nu mai fortezi nota, sinceritatea va fi intotdeauna cel mai bun mod de comunicare si de rezolvare a problemelor.
kudika_11495
Postat pe 3 Octombrie 2015 22:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutati-ma va rog 23 De la: hasi 24 Februarie 2009 09:11
Sunt timida 40 De la: franziska_eu 27 Decembrie 2011 21:49
Noaptea alba... 9 De la: uitarea_aducerii_aminte 14 Mai 2009 13:21
incepu bun...... 7 De la: roz5bule6lila7 29 Mai 2009 10:17
UN CUI SCOATE PE ALTUL?! ADEVARAT SAU FALS? 13 De la: alina_alina_20 5 August 2009 21:23