Setari Cookie-uri

Dupa 25 de ani de casnicie, e normal sa iti doresti "altceva"??

Este vorba de criza de la patruzeci si ceva de ani, cunoscuta oarecum, dar greu acceptata. Este perfect adevarat. Copiii sunt mari, si viata se goleste si pare fara rost. Unele femei se dedica in totalitate familiei, crescand nepotei si devenind atente bunicute. Alte femei s-au barbati, intuiesc ca este un moment de rascruce. Nu mai exista ceea ce uneste un cuplu oarecum nepotrivit. Copiii. La barbati este monotonia sexuala, si cauta ceva diversificare pentru hormoni pe langa o femeie care nu-i seaca sexual. Femeile cauta un partener de discutie. Pentru femei este o adevarata revelatie cand isi dau seama ca omul de langa ele mormaie toata ziua, se uita la televizor pe Eurosport non-stop, si bea bere. Incep sa-si puna intrebari. Oare asta este viata mea? Vreau tandrete! Vreau cuvinte frumoase ! Si chiar daca sunt la menopauza, vreau un sex salbatic cum nu am mai avut de mult! Singura solutie viabila este comunicarea, redescoperirea, sinceritatea, sau de ce nu, formarea altui cuplu stabil.
Asa vad eu situatia.
Scuze daca am deranjat pe cineva.
Misterio
Postat pe 24 Ianuarie 2016 14:53
Sint la a doua casnicie, ambele cu barbati de care m-am indragostit de tot si ieremedibil (fugit de acasa pentru primul, divortat de primul ca sa fiu cu al doilea,parinti dejamagiti, cu fiecare din cei doi soti am cite un baietel, etc). Problema de fond este ca m-am ignorat pe mine ca individ,ca om. De fiecare data. N-o face si tu.
paslaruc78
Postat pe 24 Ianuarie 2016 19:05
Buna,nu am mai poatat de mult insa, as dori sa-mi spun opinia fara sa deranjez pe cineva.Gandesc ca da..dupa 25 de ani de casnicie ai dreptul la alta fericire, la ceva ce poate nu ai avut, ori gasit la partenerul de viata, la cineva care sa te mangaie, sa-ti aline supararea, sa cunosti iubirea , asa cum ti-ai dori.Aveam 41 de ani cand am divortat, doua fete de 18 si 19ani.Nu sa prabusit nimic, ne bucuram toate trei ca am scapat,toti acesti ani au fost un calvar, eram libere si fericite.Fetele sunt la casele lor, am cate doi nepoti de la fiecare, iar eu mi-am gast barbatul cu care sunt casatorita de noua ani si jumatate,sunt fericita si de-abia acum pot spune implinita.Nu am fost de acord niciodata sa ma impart intre sot si eventual un alt partener ptr. a-mi pastra casnicia, am preferat divortul,iar copii au fost primii care mi-au sgerat asta.Daca intr noi nu exista iubire, respect ,comunicare ,de ce stam impreuna?!Asa mi-am facut curaj si am mers mai departe, datorita copiilor, altfel ma complaceam, cred in acea situatie pana la sfarsitul vietii.
kudika467548
Postat pe 25 Ianuarie 2016 03:57
De la: kudika467548, la data 2016-01-25 03:57:55Buna,nu am mai poatat de mult insa, as dori sa-mi spun opinia fara sa deranjez pe cineva.Gandesc ca da..dupa 25 de ani de casnicie ai dreptul la alta fericire, la ceva ce poate nu ai avut, ori gasit la partenerul de viata, la cineva care sa te mangaie, sa-ti aline supararea, sa cunosti iubirea , asa cum ti-ai dori.Aveam 41 de ani cand am divortat, doua fete de 18 si 19ani.Nu sa prabusit nimic, ne bucuram toate trei ca am scapat,toti acesti ani au fost un calvar, eram libere si fericite.Fetele sunt la casele lor, am cate doi nepoti de la fiecare, iar eu mi-am gast barbatul cu care sunt casatorita de noua ani si jumatate,sunt fericita si de-abia acum pot spune implinita.Nu am fost de acord niciodata sa ma impart intre sot si eventual un alt partener ptr. a-mi pastra casnicia, am preferat divortul,iar copii au fost primii care mi-au sgerat asta.Daca intr noi nu exista iubire, respect ,comunicare ,de ce stam impreuna?!Asa mi-am facut curaj si am mers mai departe, datorita copiilor, altfel ma complaceam, cred in acea situatie pana la sfarsitul vietii.



Esti o femeie puternica, felicitari!!!!Ramai astfel!!!!!
kudika_15804
Postat pe 25 Ianuarie 2016 07:25
alta fericire???inseamna ca ati fost fericite amandoua de va cantati in struna
kudika_991915
Postat pe 25 Ianuarie 2016 11:09
Teoria e una, practica e alta. Cine nu e casatorit/a, nu poate intelege ce ar face in cazul in care nu i-ar mai merge casnicia.
Sa lasam discutiile astea inutile, gen: eu nu as accepta sa ma iubesc cu altul in cazul in care as avea un sot. As fi fericita singura ... Hm! Sa fim seriosi ...
E ca si cum o persoana care nu are copii ar vorbi despre copii si despre ceea ce ar face ea in cazul in care ar avea copii.
kudika_969217
Postat pe 29 Ianuarie 2016 19:35
Daca nu esti casatorita, draga ...(cu 778 la sfarsit) cum de poti sa spui ca nu ai ramane intr-o casnicie compromisa?
Ai fost ca sa stii ???? Daca ai avea copii ... Daca ... se SCHIMBA ABSOLUT TOTUL ... Apar sentimente materne, sensibilitatatea copilului care va vrea pe amandoi ca parinti.
Nu vorbi aiurea ... Si eu am gandit la fel odinioara ... (dar am tinut ptr mine)
kudika_969217
Postat pe 29 Ianuarie 2016 19:42
De la: kudika_969217, la data 2016-01-29 19:42:46Daca nu esti casatorita, draga ...(cu 778 la sfarsit) cum de poti sa spui ca nu ai ramane intr-o casnicie compromisa?
Ai fost ca sa stii ???? Daca ai avea copii ... Daca ... se SCHIMBA ABSOLUT TOTUL ... Apar sentimente materne, sensibilitatatea copilului care va vrea pe amandoi ca parinti.
Nu vorbi aiurea ... Si eu am gandit la fel odinioara ... (dar am tinut ptr mine)



217 , sunt cinci degete diferite la o mana :) , si cred ca e firesc sa avem principii de viata diferite , asa cum sunt impartite si parerile pe acest forum . Tocmai pt ca nu am acceptat sa -mi continui casnicia , doar de dragul unui statut social , nu am acceptat sa fac un compromis din viata mea , cand pot avea o relatie bazata pe sentimente si respect reciproc !
Nu vad relevanta dintre sentimentele materne si amantul din umbra sotului ....sa fie oare asta scuza ce da valoare unei casnicii si a unei femei ce se compromite ?
Sa-ti traiasca micutii si toate cele bune iti doresc.
kudika_988778
Postat pe 29 Ianuarie 2016 21:07
Asa cum spuneati doamna ...cind nu mai ai nimic de oferit...tragem oblonul...nu?Ei draga mea asta e casatorie de covenienta,sau materiala,sau orce ar fi dar numai drGOSTE NU E.Inteleg ca o casatorie se intemeaza pe iubire,stima,respect reciproc,pretuire,admirare a partenerului.Pai poate vei spune a fost iubire la incwput dar acum sau plafonat lucrurile,nu mai e ce a fost.
Draga mea plafonarea ajunge don cauza unuia sau de ce nu uneori din cauza lui amindoi.Dar eu spun ca nu exista casnicie de oameni inteligenti si educati care sa nu stie sa treaca impasul,ori dela unul ori dela altul.
Cei doi trebuie sa aiva capacitatea de a lamuri eventualele scapari ale unui din sotii,si sa lupte cu toata fiinta lor pentru a indrepta lucrurile.Pot fi incapacitatzi fizice,care poate aduce lipsa sexului pentru femei,sau diferite boli,atunci punem linie si facem stop?Pina si in aceste cazuri exista cu calm si putere de intelegere exista rezolvare.Sint foarte multe mijloace de a se satisface femeia fara a insela.
Si cind ma refer la femeie atunci fac diferenta intre femei si barbati,ele pun de regula suflet si asta e grav,ei doar necesitate fizica si atit.Dar in orce caz lisa de putere de convingere,lipsa de tact duce intotdeauna la despartire,
Da ca concluzie 99%din femeile divortate mai au vreo cit de mica sansa sa gaseasca vreun partener mai bun.Si de cele mai multe ori la fel si la barbati.Ca sa nu mai vorbim de gravitatea cresreri si educatiei a copiilor.Majoritatea copiilor di familii dezorganizate,ajung rau uneori chiar foarte rau.Pentru copii e un mare handicap.
kudika_949711
Postat pe 2 Februarie 2016 14:35
Total de acord.Dar nu cu alcineva decit cea aleasa sau ales,gasiti calea de comunicare,explicativa fara jena necesitatile voastre a fiecaruia,divortul nu e o solutie.Spuneati ca sinteti fericita de 8,9 ani deja cu al doilea sot?Probabil,dar as fi curios daca atzi mai spune tot asa peste 15 sau 20 de ani,atunci cind ai cea mai mare nevoie de un partener,Dar in nici un caz unul nou care atunci se va plictisi el,de cel vechi care are deja intelegerea si rabdarea creata dea lungul timpului..Dragoste la 40 de ani e o chestie foarte relativa,e bazata doar pe tenica femei la pat,care e alta decit cea veche,sau dimensiunea sau tehnica noului sot,dar astea sint doar sclipiri de moment,moment ce poate tine foarte bine citva anii,dar in nici un caz pina la adinci batrinete,doar daca unul din voi are jugul material dupa cap,si nare incotro.Si in acest caz suporta totul,chiar si duritati mai mari decit de la primul sot.
Asa ca mare atentie.
kudika_949711
Postat pe 2 Februarie 2016 15:23
De la: mma_lisa, la data 2016-01-24 05:33:38Bunã seara...singurãtatea în doi apare în cuplu cînd nici unul nu depune efort de a scãpa de monotonie și spun asta din experiențã... Suntem un cuplu cãsãtoriți de 25 de ani și am rãmas neschimbați în fiecare zii ne spunem ,,te iubesc,, pe stradã mergem de mînã iar în dormitor suntem la fel de nebuni și de efervescenți... Deci da existã dragoste și dupã 25 de ani de cãsãtorie și flacãrã aprinsã


total de acord cu tine Lisa, daca nu faci ceva sa indepartati monotonia si sa va imbunatatiti relatia, nu va rezista nici o casatorie, indiferent cat de lunga sau scurta este.
Daca exista dragoste adevarata si respect, poti sa traiesti o viata intreaga langa un om, care iti este drag si te face fericita, asa cum il faci si tu, dar, depinde de amandoi cat de mult va doriti asta.
in zilele noastre oamenii sunt egoisti, isi doresc ceea ce nu au, isi doresc sa disruga o relatie fericita din invidie ca una are si se bucura de ceea ce ea nu are, desii, ar fii foarte simplu sa obtina acelas lucru daca acasa ar discuta cu sotul si amandoi ar decide sa faca compromisuri si sa-si imbunatateasca relatia. Cheia este comunicarea!
Ma rog, vorbesc din experinta de peste 30 de ani impreuna cu acelasi om si nu mi-as vedea ziua de maine fara el, acum, cand copii au crescut, cand suntem singrui, cand ne bucuram de cunostintele si experinta acumulata, cand suntem dispusi sa ne imbunatatim viata si trairile, cand am incetat sa mai avem mici dispute pentru ca nu se merita, cand ne zambim mai mult si stim sigur ce gandeste celalalt. Doamne, ce bine este sa nu trebuiasca sa o iei de la capat, cateodata nici sa vorbesti prea mult, pentru ca celalalt te stie atat de bine ca iti raspunde inainte sa intrebi.
Oare nu vi s-a intamplat niciodata sa vreti ceva si sa nu apucati sa cereti, dar partenerul sa va aduca, doar pentru ca el te cunoaste atat de bine ca stie ce-ti doresti?
Eu una, nu as schimba pentru nimic in lume situatia asta, dimpotriva, as imbunatati-o si as traii calitativ bine.
Secretul unei relatii lungi si fericite atunci cand inca este dragoste la mijloc, este cand esti dispus sa faci compromisuri de dragul celuilalt, fara sa ceri sau sa astepti nimic inapoi. Iar daca partnerul tau este ca si tine, atunci, compromisurile vor fii din ambele parti si rutina se va pierde sub noile imbunatatiri aduse in cuplu de ambii partneri.

kudika_11495
Postat pe 3 Februarie 2016 02:26
Aveti mare dreptate.Monotonia vine doar la incapabili,ori el,ori ea.
Cei doi daca stiu sa duca lucrurile pe un drum normal,chiar in cazuri de gafe din o oarecare parte,celalalt trebuie sa incerce indreptarea greselilor,pentru ca desigur nu se poate fara,dar aici trebuie sa existe intelegere din ambele parti.Orcit am incerca dupa 10 sau 20 de ani nu vei mai gasi ce a fost,de cele mai multe ori este mai prost ca la inceput.La acea virsta dragostea obligatoriu trece prin stomac,dar clar nu mai e ce a fost sub nici o forma.Cei divortati ori el ori ea are obligatoriu ceva bube.

Dar daca vreuns din cele de mai sus care afirma ca a aparut monotonia si pictiseala si va cauta un nou mareaj unde spera sa gaseasca fericirea...atunci se inseala amarnic.
O vaga speranta sar mai intrezari doar la amanti,dar la noi sooti,0 luna maxim 4.5 dupa care sar putea sa fie mai mare monotonia si plictiseala.Daca o femeie duce o viata grea cu un tip care pe linga ca are proaste obiceiuri,de a bea,de a insela,de a,de a,atunci e o cu totul alta situatie,,,dar daca e vorba de plictis,de viata buna ,de confort si de de toate atunci asta nu merita nici doi bani,Aceasta femeie sa saturat de bine,Si in acest caz isi merita soarta.
kudika_949711
Postat pe 3 Februarie 2016 16:28
Antevorbitoarea mea e o fiinta asa cum si eu gindesc,pentru care am mii de FELICITARI.
Asa este ,marele adevar...cei doi trebuie sa faca fiecare cind e cazul compromisuri,fara de care relatiile se racesc.Nu poate exista relatie fara compromisuri,viata orcit de indestulata ar fi tot se ivesc neintelegeri,dar astea nu trebuie sa raceasca relatia,dimpotriva so consolideze si mai tare,ca vorba antevorbitoarei mele cu cit itzi merge mai bine cu atit se gasesc mai multi binefacatori.ASA ZISI RADIO-SANT.
Inca o data toata stima si respectul meu.
kudika_949711
Postat pe 3 Februarie 2016 16:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
singuratate 28 De la: kudika453681 26 Septembrie 2012 12:37
sfat urgenttttttt:((plizzz:((:(( 14 De la: DirtyDianna 22 Iulie 2011 00:45
Buna ! 7 De la: kudika503694 23 Mai 2012 11:34
PESTE 70% DIN pib-UL AUSTRIEI PLEACA DE LA NOI DIN TARA HAI SA DAM MANA CU MANA DACA AVETI MASINI. 1 De la: kudika023849 15 Ianuarie 2011 00:08
Ati iubi un baiat cu Sida? 43 De la: Adryyoyo 20 Februarie 2011 13:13