Setari Cookie-uri

Colega noua,probleme noi....

Am o problema cu gelozia....desi a trecut ceva timp de cand eram geloasa sau puerila....suntem impreuna de aproape 8 ani si avem 2 copii,desi stiu ca sotul meu isi iubeste familia si pe mine...el avea un coleg ,dar care a plecat din niste neintelegeri,iar acum seful lui a angajat o fata ...pe care nu am vazut-o pana acum.Problema mea este ca nu stiu cum sa ma comport,el majoritatea zilei este la munca,neavand un program fix,pleaca dimineata de obicei si vine seara....momentan sunt doar ei doi ....plus seful care nu prea sta pe acolo.Si cand mi-a spus ca are o colega a inceput gelozia mea,eu sunt o mama 24/7,femeie de casa,gospodina....majoritatea zilei sunt acasa facand curatenie,mancare,avand grija de copii,de unde a aparut si delasarea mea sunt obosita,nu prea mai am timp sau chef sa ma aranjez si nu vad rostul stand numai in casa,stiu ca ar trebui sa fiu mereu aranjata si parfumata,dar ziua mea incepe de dimineata,spalatul copiilor,dusul la gradinita,etc toate treburile de mama,facutul mancarii,curateniei etc care imi ocupa foarte mult timp,imi iubesc sotul foarte mult,mereu ii fac pe plac,iar celelalte datorii de sotie sunt nelipsite si in asta ii fac toate poftele,nu stiu daca ar trebui sa am motive de ingrijorare dar imi fac griji sincer...pentru ca ma gandesc ca o tipa noua fara probleme,fara nimic de facut are tot timpul din lume pt ea....asa cum avea si eu la inceput...si-mi este frica sa nu vada cu timpul in ea ce vedea odata in mine....ieri ne-am certat foarte tare pe subiectul asta,pentru ca nu stiu cum sa reactionez...si probabil mi-a facut probleme inainte ca ele sa inceapa,vreau daca puteti sa ma ajutati cu un sfat ceva ...cum sa fac sa scap de frica asta,adica stiu in mod normal ca nu as avea de ce sa-mi fac probleme dar niciodata sa nu spui niciodata....
kudika_995491
Postat pe 27 Octombrie 2015 15:03
De la: kudika_995491, la data 2015-10-27 15:03:10Am o problema cu gelozia....desi a trecut ceva timp de cand eram geloasa sau puerila....suntem impreuna de aproape 8 ani si avem 2 copii,desi stiu ca sotul meu isi iubeste familia si pe mine....................................................................................................


1. ATENTIE la astfel de gandire si manifestari!!

2. Daca sotul tau nu ti-a dat motive pentru care sa iti faci astfel de ganduri, de ce te incarci negativ????

3. Comportamentul tau este spcific celui avut de majoritatea femeilor, care aleg sa se sacrifice pentru cresterea si educarea copiilor!!!ESTE TOTAL GRESIT SI PROST DIRECTIONAT!!A fi mama nu inseamna sa te complaci in niste activitati, pe care, oricum, nu ti le va aprecia nimeni, sa fii convinsa de asta!!!Vrei armonie in tine insati????Gandeste altfel si schimba-te, nu mai fi sluga copiilor si a barbatului, incearca sa te imparti, in mod egal, tie insati si celorlalti membri ai familiei!!!Nu te cantona in bucatarie, in atributia de bona, menaj si asternut pentru sot, iesi din starea actuala si ai mai multa grija de tine!!Copiii nu sunt numai ai tai, ci si ai sotului tau, impartiti-va sarcinile, chiar si la ora la care revine domnia sa acasa, dupa orele de serviciu, nu sunteti unicii parinti ai acestei lumi!!!Ce varsta au copilasii tai?????

4. Esti geloasa datorita delasarii tale, fii atenta la ce iti spun, sotul nu te va atentiona niciodata pentru modul cum ai ajuns sa fii, caci nu are niciun interes, si, in plus de asta, are cu ce imagine sa se revigoreze zilnic, dar asta va fi in dezavantajul tau!!!!!Iesi din starea asta, cauta sa fii atenta cu modul in care trebuie sa arate o FEMEIE, care este si MAMA, in acelasi timp!!!Deocamdata, tu ai ales sa arati si sa te manifesti groaznic, copii vostrui nu au nicio vina, nici sotul tau, disconfortul este la tine, nu la ei!!!SCHIMBA-te, alta solutie nu exista!!!Exista solutii, cauta-le si pune-le in practica, a fi mama nu inseamna sa decazi in fata propriei persoane, EXCLUS ASA CEVA!!!!!

Sunt mama si stiu foarte bine ce spun si asupra a ce iti atrag atentia!!De regula, barbatii au nevoie de FEMEI, si stiu unde sa le gaseasca, daca doamna de acasa se transforma in "personal auxiliar", de care au nevoie, doar la cresterea copiilor, la gatit, menaj si alte sarcini gospodaresti!!!FII FEMEIE, nu sluga in casa!!!!!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Octombrie 2015 16:21
Fetitele mele sunt micute,cea mare face 4 ani,iar cea mica 2 ani,avantajul meu daca-l pot numi asa este ca sunt frumoasa naturala,vad asta din reactia barbatilor care inca se dau la mine nestiind ca sunt maritata si am copii. Arat bine ....si chiar par tanara ,majoritatea persoanelor care ma intalnesc se mira ca am copii asa mari la 16-17 ani cat imi dau ei,desi am 24 de ani,sotul meu mereu mi-a spus ca sunt mai frumoasa naturala decat machiata,sarcinile le impartim cand vine acasa,chiar se ocupa mult de fete,in week-end gateste,ma ajuta si la curatenie.Nu cred ca ar fii instare sa renunte vreodata la noi,sau sa isi piarda familia pentru o partida de sex sau etc...doar ca uneori ma mai izbeste si pe mine gelozia,desi niciodata nu mi-a dat motive sa ma indoiesc de el,vad ca inca il atrag si fizic si sexual....ajunge doar sa ma dezbrac si ii vad reactia...daca nu ar fi atractie cred ca ar trebui sa fac mai multe....decat doar sa ma dezbrac,cred ca este un barb at multumit si fericit din toate punctele de vedere ,iar asta cu gelozia uneori este un lucru necontrolat,noi mai suntem si fff buni prieteni,discutam orice si comunicam destul de mult,iar seara cand adorm fetele mereu gasim cate ceva de facut impreuna,ne uitam la filme sau stam la povesti cu orele,el are 30 de ani si este ancora mea....eu sunt genul mai visatoare ,el este cel cu ratiunea...si mereu are grija sa ma aduca intr-un mod placut cu picioarele pe pamanat...ma asculta si ma sustine in tot ce vreau sa fac,este minunat si nu mi-a dat motive de ingrijorare ....dar am si eu gargaunii mei
kudika_995491
Postat pe 28 Octombrie 2015 16:02
De la: kudika_995491, la data 2015-10-28 16:02:09Fetitele mele sunt micute,cea mare face 4 ani,iar cea mica 2 ani,avantajul meu daca-l pot numi asa este ca sunt frumoasa naturala,vad asta din reactia barbatilor care inca se dau la mine nestiind ca sunt maritata si am copii. Arat bine ....si chiar par tanara ,majoritatea persoanelor care ma intalnesc se mira ca am copii asa mari la 16-17 ani cat imi dau ei,desi am 24 de ani,sotul meu mereu mi-a spus ca sunt mai frumoasa naturala decat machiata,sarcinile le impartim cand vine acasa,chiar se ocupa mult de fete,in week-end gateste,ma ajuta si la curatenie.Nu cred ca ar fii instare sa renunte vreodata la noi,sau sa isi piarda familia pentru o partida de sex sau etc...doar ca uneori ma mai izbeste si pe mine gelozia,desi niciodata nu mi-a dat motive sa ma indoiesc de el,vad ca inca il atrag si fizic si sexual....ajunge doar sa ma dezbrac si ii vad reactia...daca nu ar fi atractie cred ca ar trebui sa fac mai multe....decat doar sa ma dezbrac,cred ca este un barb at multumit si fericit din toate punctele de vedere ,iar asta cu gelozia uneori este un lucru necontrolat,noi mai suntem si fff buni prieteni,discutam orice si comunicam destul de mult,iar seara cand adorm fetele mereu gasim cate ceva de facut impreuna,ne uitam la filme sau stam la povesti cu orele,el are 30 de ani si este ancora mea....eu sunt genul mai visatoare ,el este cel cu ratiunea...si mereu are grija sa ma aduca intr-un mod placut cu picioarele pe pamanat...ma asculta si ma sustine in tot ce vreau sa fac,este minunat si nu mi-a dat motive de ingrijorare ....dar am si eu gargaunii mei



Draga mea, daca cele afirmate de tine sunt reale, fa bine si scoate-ti "gargaunii" din cap, dar, in acelasi timp, ai mai multa grija de tine!!!!Din punctul meu de vedere, esti inca o copila, chiar daca ai devenit mama, maternitatea nu te-a maturizat, faptul ca te-ai casatorit la varsta frageda inca nu ti-a parasit ratiunea si modul de a fi!!!!Incearca, ca in viitorul apropiat, sa iti cauti un loc de munca, copiii pot fi dusi la gradinita, si te asiur ca te vei lecui de gelozie, caci nu vei mai avea timp pentru acele accese atat de urate!!!!!Si nu uita un lucru important:

Cand o femeie se lauda singura, este evident faptul ca acea femeie nu mai este stapana pe ea!!!Si daca frumusetea ta fizica predomina in ceea ce priveste propria-ti calificare, imi este teama, ca peste cativa ani vei fi profund dezamagita!!!Ma rog, fiecare femeie se considera frumoasa pentru iubitul ei, si asa si trebuie sa fie!!!Sunt sigura ca ai mult mai multe calitati, alaturi de frumusetea fizica, scoate-le la lumina, sunt convinsa ca iti vei redobandi increderea in tine!!!Priveste totul mai mult prin prisma ta, decat prin cea a copiilor si sotului tau!!!Copiii vor creste, sotul tau va evolua, dar tu, unde te vei afla?????Sper ca nu vei ramane la nivelul de bona, menajera, gospodina si nevasta pentru sot!!!Atentie la propria-ti persoana!!!!
kudika_15804
Postat pe 28 Octombrie 2015 16:33
nu am spus nimic de calificarea mea dar sunt stilist protezist de unghii...cum majoritatea cunosc fac reconstructii unghii gel acryl,dar lucrez acasa si ma rezum la o clienta maxim doua pe zi ....de obicei una ...a doua este exceptie....si fac banuti frumosi..chiar daca lucrez doar 2 ore....de aceea nu am job ...prefer sa fiu propria mea sefa :D
kudika_995491
Postat pe 28 Octombrie 2015 18:33
De la: kudika_995491, la data 2015-10-28 18:33:50nu am spus nimic de calificarea mea dar sunt stilist protezist de unghii...cum majoritatea cunosc fac reconstructii unghii gel acryl,dar lucrez acasa si ma rezum la o clienta maxim doua pe zi ....de obicei una ...a doua este exceptie....si fac banuti frumosi..chiar daca lucrez doar 2 ore....de aceea nu am job ...prefer sa fiu propria mea sefa :D



Nu este nimic rau in ceea ce faci, dar, daca tot vrei sa fii proriu-ti stapan, fa-o legal, acorda-i profesiei tale statutul corespunzator, pentru a-ti asigura o continuitate in munca, vechime si a beneficia de toate celelalte drepturi!!!Eu, una, nu m-as opri aici, as incerca sa fac mai mult, ma rog, este decizia ta, dar nu stagna in munca la domiciliu, nu este solutia optima!!!
kudika_15804
Postat pe 29 Octombrie 2015 07:22
De la: kudika_995491, la data 2015-10-28 16:02:09Fetitele mele sunt micute,cea mare face 4 ani,iar cea mica 2 ani,avantajul meu daca-l pot numi asa este ca sunt frumoasa naturala,vad asta din reactia barbatilor care inca se dau la mine nestiind ca sunt maritata si am copii. Arat bine ....si chiar par tanara ,majoritatea persoanelor care ma intalnesc se mira ca am copii asa mari la 16-17 ani cat imi dau ei,desi am 24 de ani,sotul meu mereu mi-a spus ca sunt mai frumoasa naturala decat machiata,sarcinile le impartim cand vine acasa,chiar se ocupa mult de fete,in week-end gateste,ma ajuta si la curatenie.Nu cred ca ar fii instare sa renunte vreodata la noi,sau sa isi piarda familia pentru o partida de sex sau etc...doar ca uneori ma mai izbeste si pe mine gelozia,desi niciodata nu mi-a dat motive sa ma indoiesc de el,vad ca inca il atrag si fizic si sexual....ajunge doar sa ma dezbrac si ii vad reactia...daca nu ar fi atractie cred ca ar trebui sa fac mai multe....decat doar sa ma dezbrac,cred ca este un barb at multumit si fericit din toate punctele de vedere ,iar asta cu gelozia uneori este un lucru necontrolat,noi mai suntem si fff buni prieteni,discutam orice si comunicam destul de mult,iar seara cand adorm fetele mereu gasim cate ceva de facut impreuna,ne uitam la filme sau stam la povesti cu orele,el are 30 de ani si este ancora mea....eu sunt genul mai visatoare ,el este cel cu ratiunea...si mereu are grija sa ma aduca intr-un mod placut cu picioarele pe pamanat...ma asculta si ma sustine in tot ce vreau sa fac,este minunat si nu mi-a dat motive de ingrijorare ....dar am si eu gargaunii mei



Gargauni de moment avem toti uneori , dar trebuie controlati rational pt a nu trece de extrema care poate dauna.
Genul asta de prostie numita gelozie , denota lipsa increderii in sine si a partenerului ,ceea ce nu trebuie sa existe intr-o casnicie care se bazazeaza pe respect reciproc + sentimente.
Fii aceeasi femeie care l-a cucerit la inceput !
kudika_988778
Postat pe 29 Octombrie 2015 13:21
Am de gand in timp sa imi deschid un salon,dar momentan prefer sa acord mai mult timp familiei,dupaia o sa am destul timp si pentru munca,oricum necesita o investitie destul de mare deschiderea unui salon si este fff mult de umbla pentru toate actele ,acasa lucrez tot legal am un pfa(persoana fizica autorizata)sunt de parere ca cel mai bine este sa fie crescuti de mama copii si nu de alte rude sau bone....la cate am vazut nu as avea incredere sa-mi las fetele pe mana unui strain ....astept sa mai creasca si cea mica sa inceapa gradinita pentru a incepe incet incet,iar referitor la apreciere...ceea ce fac eu pt familia mea vine din inima,nu din dorinta de a fi apreciata,munca unei mame nu o sa fie niciodata apreciata la adv ei valoare,eu gandesc altfel,stiu ca la randul meu fetele mele o sa fie mame ,iar acolo o sa fie contributia lor pentru familia lor aceea o sa fie rasplata,fiecare trebuie sa isi ceasca copii cum cred mai bine de cuviinta .Am avut cu sotul o discutie pe aceasta tema si il cred cand imi spune ca eu sunt cea care i-a oferit tot ce si-a dorit vreodata si este multumit de tot ce are si nu este dispus sa piarda ce avem pentru nimic in lume...am avut persoane mai grele,perioade mai frumoase,dar indiferent cum au fost,am fost mereu impreuna si am incercat sa facem ce este mai bine pentru fam noastra ,am fost impreuna si la bine si la greu...si asa cred ca va fi si de acum incolo....
kudika_995491
Postat pe 29 Octombrie 2015 13:32
De la: kudika_995491, la data 2015-10-29 13:32:47Am de gand in timp sa imi deschid un salon,dar momentan prefer sa acord mai mult timp familiei,dupaia o sa am destul timp si pentru munca,oricum necesita o investitie destul de mare deschiderea unui salon si este fff mult de umbla pentru toate actele ,acasa lucrez tot legal am un pfa(persoana fizica autorizata)sunt de parere ca cel mai bine este sa fie crescuti de mama copii si nu de alte rude sau bone....la cate am vazut nu as avea incredere sa-mi las fetele pe mana unui strain ....astept sa mai creasca si cea mica sa inceapa gradinita pentru a incepe incet incet,iar referitor la apreciere...ceea ce fac eu pt familia mea vine din inima,nu din dorinta de a fi apreciata,munca unei mame nu o sa fie niciodata apreciata la adv ei valoare,eu gandesc altfel,stiu ca la randul meu fetele mele o sa fie mame ,iar acolo o sa fie contributia lor pentru familia lor aceea o sa fie rasplata,fiecare trebuie sa isi ceasca copii cum cred mai bine de cuviinta .Am avut cu sotul o discutie pe aceasta tema si il cred cand imi spune ca eu sunt cea care i-a oferit tot ce si-a dorit vreodata si este multumit de tot ce are si nu este dispus sa piarda ce avem pentru nimic in lume...am avut persoane mai grele,perioade mai frumoase,dar indiferent cum au fost,am fost mereu impreuna si am incercat sa facem ce este mai bine pentru fam noastra ,am fost impreuna si la bine si la greu...si asa cred ca va fi si de acum incolo....



Bravos, felicitari, ma bucur sa aud astfel de vesti!!Incearca sa renunti la actle de gelozie, chiar daca sunt manifestate, doar in inima ta, ATAT TIMP CAT NU EXISTA MOTIVE, CARE SA LE DECLANSEZE!!

In ceea ce priveste calitatea de mama si atributiile si eforturile mamei intr-o casnicie, nu este nevoie sa mi le prezinti, caci "mananc" de ani multi aceasta paine, i-am simtit gustul!!!!Viata de familie nu este nici pe departe ce citim in romane sau vizualizam in filmele de pe micul si marele ecran, ci este cu mult mai incarcata emotional si realitatea ei nu va putea fi prezentata niciodata, in carti sau pelicue cinematografice, in procent de suta la suta!!!Casnicia nu este fictiune, pe baza careia se poate realiza un film grandios!!!

Draga mea, inteleg situatia prezenta, ai putina rabdare, creste-ti copilasii, si, la momentul decis de tine, alege calea profesionala, care sa te implineasca!!!ESte foarte important acest aspect pentru o femeie!!!
kudika_15804
Postat pe 29 Octombrie 2015 13:44
Succes , iubeste-ti sotul la fel de mult ca inainte , fii inteleapta , gandeste pozitiv si totul va fi bine , pt ca din cele relatate de tine , nu ai de ce sa-ti faci griji si sa inventezii clisee negative.
kudika_988778
Postat pe 29 Octombrie 2015 13:49
Va multumesc mult pentru sfaturi aveti dreptate,este o gelozie nefondata mai ales ca nu mi-a dat niciodata motive,sotul meu a vazut ca sunt stresata din aceasta cauza si a spus ca nici el nu se simte bine stiind ca eu imi fac griji,a spus sa ma duc sa el la munca pentru a o cunoaste si sa nu mai exista nici un fel de problema din parte mea,sa vad ca nu am de ce sa imi fac griji deloc,mi-a repetat inca odata ca suntem tot ce isi doreste si ca nu are nevoie de mai mult,acum sunt mult mai linistita,el stie ca problema mea este si a fost mereu impulsivitatea,eu sunt foarte impulsiva....si abia dupaia gandesc si aprofundez fiecare lucru,prima data exlodez...dupaia ma calmez :D am noroc ca el este rational si ma accepta asa cum sunt ....impulsivitatea este marea mea problema...sper cu trecerea anilor sa ajung si eu prima data sa analizez dupaia sa trag concluzii
kudika_995491
Postat pe 30 Octombrie 2015 13:47
De la: kudika_995491, la data 2015-10-30 13:47:28Va multumesc mult pentru sfaturi aveti dreptate,este o gelozie nefondata mai ales ca nu mi-a dat niciodata motive,sotul meu a vazut ca sunt stresata din aceasta cauza si a spus ca nici el nu se simte bine stiind ca eu imi fac griji,a spus sa ma duc sa el la munca pentru a o cunoaste si sa nu mai exista nici un fel de problema din parte mea,sa vad ca nu am de ce sa imi fac griji deloc,mi-a repetat inca odata ca suntem tot ce isi doreste si ca nu are nevoie de mai mult,acum sunt mult mai linistita,el stie ca problema mea este si a fost mereu impulsivitatea,eu sunt foarte impulsiva....si abia dupaia gandesc si aprofundez fiecare lucru,prima data exlodez...dupaia ma calmez :D am noroc ca el este rational si ma accepta asa cum sunt ....impulsivitatea este marea mea problema...sper cu trecerea anilor sa ajung si eu prima data sa analizez dupaia sa trag concluzii



Acest defect nu va disparea o data cu maturizarea ta, doar se va atenua in intensitate!!!!Esti o doamna cu temperament coleric, nimic mai mult!!Temperamentul nu se poate schimba, dar poti practica autocontrolul in sensul impunerii unei stapaniri de sine, macar in momentele cruciale ale vietii!!!Este adevarat, acest autocontrol se poate invata si perfectiona in timp, nu te nasti cu asa ceva!!!

Draga mea, cresteti-va copiii in pace si armonie familiala, cauta sa evoluezi profesional, implica-l pe sotul tau in organizarea familiei si educarea fiicelor voastre si petreceti cat mai mult timp impreuna, si,uneori, singuri, fara compania copiilor!!!Si inca ceva, nu te multumi cu " a fi acceptata" asa cum esti, ci lupta sa fii dorita pentru ceea ce esti si cum esti!!!
kudika_15804
Postat pe 30 Octombrie 2015 14:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare exista leac pentru gelozie? 7 De la: mihablonda 9 Noiembrie 2009 02:20
geloasa sau paranoia ? 22 De la: cristinutza_cristinutza 20 Octombrie 2013 11:53
:sml-fighting0044: Ma simt o "bitch" ! 41 De la: greierash_is_back 5 Noiembrie 2009 11:12
Gelozie sau posesivitate??? 18 De la: Lyvyus 20 Octombrie 2013 21:41
Eu 19 ani ..ea 42 .. 497 De la: Iannis 10 Aprilie 2012 16:38