Setari Cookie-uri

Nu vrea sa se casatoreasca?

Buna seara,

In primul rand vrau sa imi cer scuze daca acest subiect a mai fost abordat pana acum,insa am ceva pe suflet si as vrea o parere sincera.
Am 23 de ani, iubitul meu 24 - suntem impreuna de 3 ani. Ne intelegem foarte bine, nu ne certam, doar ne mai "ciondanim" pe nimicuri. Insa consider ca in relatie exista 2 probleme:
1.Pe plan sexual - tind sa cred ca a intervenit rutina.Se intampla foarte rar - cam 1data/luna si atunci parca este un scenariu pus pe repeat odata pe luna. Am incercat sa sugerez lucruri noi insa nu prea sunt acceptate de prietenul meu ( alte pozitii - mai solicitante pentru el, jucarii, schimbarea locului unde facem asta. El nu vrea sa recunoasca ca s-a plictisit probabil ca sa nu ma supere pe mine...dar nu stiu cum sa iesim din impasul asta. Ma simt neatragatoare si nu mai am incredere in mmine...Daca a mai avut vreuna dintre dvs. aceste probleme ma puteti ajuta cu un sfat in rezolvarea lor?
2. Legat de casatorie - ca aici am si deschis topicul - El mi-a spus de la inceputul relatiei ca vrea sa se casatoreasca pe la 27-28 ani; si pentru mine era perfect asa - insemnand 26-27. Problema este ca eu deja consideram asta un lucru ce se va desfasura cu siguranta in viitor, ma vad cu el si imi doresc ca peste cativa ani sa ne casatorim. Tin sa mentionez ca am mai avut o relatie de 4 ani si din punctul meu de vedere varsta la care a debutat a doua relatie cat si modul de desfasurare sunt un factor decisiv ( in prima relatie am avut parte de vorbe urate, chiar si cate o palma "scapata" de nervi. Problema mea concreta este ca am avut o discutie cu prietenul meu iar eu plangandu-ma ca nu-mi baga cate o "vrajeala" cu o sa te iubesc mereu, nu te las niciodata sa pleci etc m-am trezit surprinsa cu un raspuns...deloc satisfacator "voi spune asta cand o sa fiu sigur ca ma casatoresc cu persoana aia"..iar mie mi s-a rupt inima traind pana acum cu impresia ca perioada lui in care a "experimentat" a luat sfarsit, ca vrea relatie serioasa, cu viitor impreuna, crezand cu ardoare ca asta este desfasurarea actiunii. Tin sa mentionez ca el trebuie sa ia o decizie daca ramane sa munceasca in tara sau pleaca in afara, decizie pe care vrea sa o ia in functie de ce vreau si eu sa fac..fiind chiar vorba sa ne mutam impreuna acolo(aici nu putem pentru ca nu ne permitem). Iar eu acum...cum pot pleca cu el cand el nu este sigur ca pe mine ma vrea sa-i fiu alaturi? Si este normal ca dupa 3 ani de relatie sa nu stii daca vrei sa ramai cu persoana respectiva, sa iti doresti inca sa vezi ce "optiuni" mai ai?
Scuzati-mi romanul romantico-"tragic" insa consider mai mult decat folositor sfaturile unor persoane cu experienta, cu inteligenta emotionala si empatice.
Multumesc din suflet!
ksishy0805
Postat pe 30 Noiembrie 2015 03:01
De la: ksishy0805, la data 2015-11-30 03:01:09Buna seara,

In primul rand vrau sa imi cer scuze daca acest subiect a mai fost abordat pana acum,insa am ceva pe suflet si as vrea o parere sincera.
Am 23 de ani, iubitul meu 24 - suntem impreuna de 3 ani. Ne intelegem foarte bine, nu ne certam, doar ne mai "ciondanim" pe nimicuri. Insa consider ca in relatie exista 2 probleme:
1.Pe plan sexual - tind sa cred ca a intervenit rutina.Se intampla foarte rar - cam 1data/luna si atunci parca este un scenariu pus pe repeat odata pe luna. Am incercat sa sugerez lucruri noi insa nu prea sunt acceptate de prietenul meu ( alte pozitii - mai solicitante pentru el, jucarii, schimbarea locului unde facem asta. El nu vrea sa recunoasca ca s-a plictisit probabil ca sa nu ma supere pe mine...dar nu stiu cum sa iesim din impasul asta. Ma simt neatragatoare si nu mai am incredere in mmine...Daca a mai avut vreuna dintre dvs. aceste probleme ma puteti ajuta cu un sfat in rezolvarea lor?
2. Legat de casatorie - ca aici am si deschis topicul - El mi-a spus de la inceputul relatiei ca vrea sa se casatoreasca pe la 27-28 ani; si pentru mine era perfect asa - insemnand 26-27. Problema este ca eu deja consideram asta un lucru ce se va desfasura cu siguranta in viitor, ma vad cu el si imi doresc ca peste cativa ani sa ne casatorim. Tin sa mentionez ca am mai avut o relatie de 4 ani si din punctul meu de vedere varsta la care a debutat a doua relatie cat si modul de desfasurare sunt un factor decisiv ( in prima relatie am avut parte de vorbe urate, chiar si cate o palma "scapata" de nervi. Problema mea concreta este ca am avut o discutie cu prietenul meu iar eu plangandu-ma ca nu-mi baga cate o "vrajeala" cu o sa te iubesc mereu, nu te las niciodata sa pleci etc m-am trezit surprinsa cu un raspuns...deloc satisfacator "voi spune asta cand o sa fiu sigur ca ma casatoresc cu persoana aia"..iar mie mi s-a rupt inima traind pana acum cu impresia ca perioada lui in care a "experimentat" a luat sfarsit, ca vrea relatie serioasa, cu viitor impreuna, crezand cu ardoare ca asta este desfasurarea actiunii. Tin sa mentionez ca el trebuie sa ia o decizie daca ramane sa munceasca in tara sau pleaca in afara, decizie pe care vrea sa o ia in functie de ce vreau si eu sa fac..fiind chiar vorba sa ne mutam impreuna acolo(aici nu putem pentru ca nu ne permitem). Iar eu acum...cum pot pleca cu el cand el nu este sigur ca pe mine ma vrea sa-i fiu alaturi? Si este normal ca dupa 3 ani de relatie sa nu stii daca vrei sa ramai cu persoana respectiva, sa iti doresti inca sa vezi ce "optiuni" mai ai?
Scuzati-mi romanul romantico-"tragic" insa consider mai mult decat folositor sfaturile unor persoane cu experienta, cu inteligenta emotionala si empatice.
Multumesc din suflet!



Rupe lantul, care te tine legat de el, caci pe el nu il tine nimic legat de tine!!!

Draga mea, cand doi oameni, mai ales, tineri ca voi, se iubesc, viata lor este infloritoare, nicidecum plina de apatie si delasare!!!Traieste-ti viata ACUM, nu cand doreste presupusul partener!!!In privinta casatoriei dintre voi doi, nu va avea loc!!!
kudika_15804
Postat pe 30 Noiembrie 2015 08:09
De la: kudika_15804, la data 2015-11-30 08:09:08.......................................
Rupe lantul, care te tine legat de el, caci pe el nu il tine nimic legat de tine!!!

Draga mea, cand doi oameni, mai ales, tineri ca voi, se iubesc, viata lor este infloritoare, nicidecum plina de apatie si delasare!!!Traieste-ti viata ACUM, nu cand doreste presupusul partener!!!In privinta casatoriei dintre voi doi, nu va avea loc!!!



legata*
kudika_15804
Postat pe 30 Noiembrie 2015 08:09
Nu iti lasa viata pe care o ai in prezent,pentru un om care nu stie ce vrea pe viitor! Pãrerea mea e sa ai o discuție serioasã cu el despre acest pas, apoi ia o decizie( oricât de mult ar durea) pentru viitorul tau! Daca vrea sa fie alaturi de tine va face si el ceva in acest sens.
kudika_5573
Postat pe 20 Decembrie 2015 09:01
mergi si tu pe la manastire si nu te mai vaicari atit .
iancu_ioana
Postat pe 22 Decembrie 2015 17:51
mergi si tu pe la manastire si nu te mai vaicari atit .
iancu_ioana
Postat pe 22 Decembrie 2015 17:51
Faptul ca se "vaicareste" denota ca are pretentii si asta e bine. Manastirea o indeamna la resemnare.
kudika_952471
Postat pe 31 Ianuarie 2016 10:10
Ksishy , relatia voastra e un haos ,si totusi iti doresti oficializarea casatoriei :) crezi oare ca vor dispare toate pb si totul va deveni deodata ca prin minune , miere si rai ?
Sau poate ca datorita modului tau de gandire , fortezi nota la extrema , si l-ai determinat sa se razgandeasca indepartandu-l de tine .
Vezi unde anume greseti tu ,barbatii fug de femeile cicalitoare , impunatoare si posesive , le scade si apetitul sexual deci daca-i reusit sa-l tranformi dintr-un barbat , intr-o jucarie ...iar acum esti nemultumita ,suporta consecintele greselilor tale , pe care nu vrei sa le vezi.
kudika_988778
Postat pe 31 Ianuarie 2016 12:12
Scuza-ma dar eu vad altfel lucrurile,nu cred ca in toate cazurile barbatii se transforma in jucarie, pur simplu vor o anumita libertate, deobicei mu se spune ca am o prietena, si barbatilor le place sa se lauda in fata femeilor ca nu-s casatoriti, sant independenti(altfel sansele sant mai mici).Acest fapt la unele femei le face o senzatie placuta, se cred mai frumoase ca prietena si pentru ele o asemenea relatie este mult mai excitanta decat o simpla prietenie sau casnicie,se socotesc invingatoare.
Hompoth_Edit_1
Postat pe 31 Ianuarie 2016 12:53
Depinde de tine , daca vrei sa continui tot asa, sau faci o schimbare ,iar daca nu stati impreuna pana ce te ia de sotie poti sa te intalnesti si cu altcineva, el oricum nu s-a decis.
Hompoth_Edit_1
Postat pe 31 Ianuarie 2016 13:02
De la: Hompoth_Edit_1, la data 2016-01-31 12:53:10Scuza-ma dar eu vad altfel lucrurile,nu cred ca in toate cazurile barbatii se transforma in jucarie, pur simplu vor o anumita libertate, deobicei mu se spune ca am o prietena, si barbatilor le place sa se lauda in fata femeilor ca nu-s casatoriti, sant independenti(altfel sansele sant mai mici).Acest fapt la unele femei le face o senzatie placuta, se cred mai frumoase ca prietena si pentru ele o asemenea relatie este mult mai excitanta decat o simpla prietenie sau casnicie,se socotesc invingatoare.



Ne dam cu parerea si nu vad rostul scuzelor .
De cand s-a schimbat moda ca femeia sa ceara in casatorie barbatul ? Ba chiar sa-i impuna .
Casatoriti sau doar in concubinaj , din momet ce relatia e un haos , nu vad de ce este doar vina lui ? Cat despre invingatoarele ce se cred mai frumoase , sunt pt barbati un singur moft de moment ! Iar o relatie pe care trebuie s-o pazesti cu strasnicie , este destinata esecului mai mult ca sigur ! Si sunt de parere ca lasand libertate barbatului , vezi cat de mult te respecta ca femeie si sotie ! Sa-l pui in lant , nu faci decat sa ai alaturi un ceva de companie , nu un barbat care are sentimente pt tine si nu te-ar schimba pt nicio "invingatoare" !
kudika_988778
Postat pe 31 Ianuarie 2016 13:17
De la: Hompoth_Edit_1, la data 2016-01-31 13:02:42Depinde de tine , daca vrei sa continui tot asa, sau faci o schimbare ,iar daca nu stati impreuna pana ce te ia de sotie poti sa te intalnesti si cu altcineva, el oricum nu s-a decis.


Asa ai procedat si tu si de sotie tot nu te-a luat , te-a lasat sa fii o invingatoare alaturi de celalat , iar el si-a gasit o femeie demna sa-i fie sotie
Nu de acele acte depinde intelegerea si sentimentele dintre un barbat si-o femeie !Exiata destule relatii ce traiesc de ani si ani , in armonie , fara a-si oficializa relatia .
kudika_988778
Postat pe 31 Ianuarie 2016 13:43
Nu schimba nici unul, chiar de invingatoarele nu le pasa, si jura sentimente pentru tine ...iar daca il pui in lant el n-are voie sa se distreze?-caci toti din jurul lui asta fac.Si pe urma vine si momentul cand invingatoarea vrea sa te,,omoare,,caci oricum o lasa numai de sex pentru moment era interesat.Si o trece pe lista ...
Hompoth_Edit_1
Postat pe 31 Ianuarie 2016 13:51
:))

http://www.youtube.com/watch?v=obhI7bXjaw8
Deci ce-ar mai fi de zis
kudika_988778
Postat pe 31 Ianuarie 2016 14:00
De la: Hompoth_Edit_1, la data 2016-01-31 13:51:03Nu schimba nici unul, chiar de invingatoarele nu le pasa, si jura sentimente pentru tine ...iar daca il pui in lant el n-are voie sa se distreze?-caci toti din jurul lui asta fac.Si pe urma vine si momentul cand invingatoarea vrea sa te,,omoare,,caci oricum o lasa numai de sex pentru moment era interesat.Si o trece pe lista ...


Chiar nu ai inteles ce anume am zis in mesj anterioare lasandu-i libertate vezi ce fel de om ai langa tine si cat de mult te apreciaza , fara sa ofere sanasa invingatoarei de a -ti atinge vreun fir de par din cap , iar daca se ajunge sa fie de partea invingatoarei , cred ca este mult mai simplu sa-i lasi impreuna , fara cearta si scandal , sa-ti vezi de drumul tau ,ca doar nu-i singurul barbat de pe planeta! .Nu sunt de partea barbatilor , dar nici feminista .
kudika_988778
Postat pe 31 Ianuarie 2016 14:33
Aici e greseala eu s sotia si fug de el...totusi am realizat ca nu-mi place sa traiesc cu un reprezentat a poligamiei, pe cealalta nu o ia de sotie ca ea aproape minora iar el avind aproape cincizeci, dar cine stie se mai intampla minuni.
Hompoth_Edit_1
Postat pe 31 Ianuarie 2016 22:23
Din pacate nu cred sorry, daca nu vrea sa officializeze relatia are motive serioase, deschide-ti ochii, poate aflii de la colegii lui. sau cere pe cineva sa-l pune pe proba, si relatia noastra merge,,excelent,,.Cred ca am mai multa cunostinte dom personalitate caracter(obiect de studiu} si am avut numai numai barbati.Ai auzit cumva despre barbat fara secrete?
Hompoth_Edit_1
Postat pe 31 Ianuarie 2016 22:32
Lãsa l !! Prea multe probleme la varsta asta . O sa suferi putin dar o sa ți treacã . Sunt atât de multe de facut la 23 de ani !!
kudika_6362
Postat pe 31 Ianuarie 2016 23:20
wow,esti deja la a doua ta relatie si nu stii cum sa-l faci pe actualul sa te ia de nevasta? daca n-ai gasit calea pana acum...nici n-ai s-o mai gasesti! da' stai linistita ca unul pentru tine tot o sa se gaseasca sunt atatia barbati....tineri chiar care,D-zeu stie din ce motive,nu mai tin cont de trecutul celei pe care o iau de nevasta.
kudika_10361
Postat pe 1 Februarie 2016 09:13
De la: Hompoth_Edit_1, la data 2016-01-31 22:23:15Aici e greseala eu s sotia si fug de el...totusi am realizat ca nu-mi place sa traiesc cu un reprezentat a poligamiei, pe cealalta nu o ia de sotie ca ea aproape minora iar el avind aproape cincizeci, dar cine stie se mai intampla minuni.


Sincer imi pare rau pt ca trebuie sa treci prin asa ceva la varsta ta .
Sper sa ai intelepciunea si puterea de a -ti mentine casnicia si a-ti readuce sotul de pe drumul gresit !
iTI doresc ca tot acest rau , sa se tranforme in tot binele de pe lume
kudika_988778
Postat pe 1 Februarie 2016 12:08
Nu ar trebui sa dramatizezi atat de mult situatia.
Daca lucrurile dintre voi nu prezinta niciun semn de indreptare poate ar trebui sa nu mai pierzi timpul si sa iti vezi de viitor. Iti spun asta prin prisma propriei experiente.
Acum trei ani am trecut printr-o situatie asemanatoare, la momentul acela am fost de-a dreptul cu moralul la pamant, dupa despartire. Imi era foarte greu si pentru ca toti prietenii nostri comuni imi spuneau ca am facut mare greseala ca ne-am despartit, ca nu am sa mai gasesc pe cineva cu care sa am o relatie serioasa, pana si psihologul la care am mers imi sugera ca poate ar fi fost bine sa mai acord o sansa relatiei.
Am trecut cu greu peste acel moment, cel mai mult m-a ajutat faptul ca la job a aparut o oportunitate de a lucra pentru cateva luni in Norvegia iar odata cu schimbarea mediului si stand departe de prietenii comuni am reusit sa ma detasez de situatie.
Acum nu numai ca nu mai regret alegerea facuta, dar am gasit acea persoana langa care simt ca vreau sa traiesc toata viata, iar acum ne facem planuri de casatorie.
Asa ca nu dispera, fa ceea ce iti spune intuitia ca este mai bine pentru tine si in cele din urma iti vei gasi si calea spre fericire.
Disabete
Postat pe 5 Martie 2016 23:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunt toate soacrele la fel?.. Or fi.. Dar de ce sa le suportam?? 13 De la: LADY_BUGS 18 Iunie 2010 09:43
casatoriile cu barbatii mulsulmani... 21 De la: lumika 5 Octombrie 2012 16:30
Nu ºtiu ce sã fac 12 De la: Clara_Teodora 26 Ianuarie 2010 01:44
Soacra...este in plus 317 De la: kudika_12538 24 Iulie 2014 21:04
rochii de mireasa de inchiriat 1 De la: bestbride 17 Februarie 2010 18:45