Setari Cookie-uri

casatorie reusita?

M-am gandit sa va spun si eu cate ceva din povestea de dragoste a 2 oameni, fara sa dau numele lor, deci nu am de ce sa fiu criticata, si sa imi spuneti ce parere aveti, pt ca eu am fost socata de unele lucruri.... Acum aproxmativ 2 ani o cunostinta de-a mea, fata de 23 ani s-a casatorit cu un baiat mai mare ca ea cu 5 ani....S-au cunoscut prin intermediul internetului, ea este absolventa unei facultati, el are.....8 clase!! El munceste in constructii in strainatate inca de cand s-au casatorit, ea nu a muncit niciodata pt ca atunci cand s-a casatorit era in ultimul an de facultate iar dupa ce a terminat facultatea a ramas insarcinata, la dorinta lor, acum au un copil de aproape un anisor. Au facut nunta cam la 6 luni de cand s-au cunoscut. Ei locuiau in orase diferite, a stat el la ea vreo 2 saptamani, a plecat el acasa, a venit iar...tot asa...pana la nunta, apoi s-au mutat la ea, adica la parintii ei. Atunci cand erau in toiul pregatirilor de nunta a venit si ocazia de a munci el in strainatate, au fost de acord cu plecarea lui pt ca asa strangeau niste banuti frumosi, el vine acasa o data sau de doua ori pe an si sta maxim 2 saptamani. Vreau sa va spun ca eu nu o cunosc fff bine pe aceasta fata, e o cunostinta mai indeparetata, mai exact e neam cu o matusa de-a mea. Oricum ideea e ca pe pe multa lume a socat "nepotrivirea"dintre cei doi, nu stiu insa daca si pe parintii ei i-a socat,(el provine dintr-o familie mai dezorganizata, tatal betiv, au pierdut apartamentul ,etc). Ideea e ca aparent el este un baiat bun, care nu agreeaza stilul in care au trait parintii lui, asa spune el, mama ei l-a placut pe el si a fost de acord cu casatoria lor. Evident este o mare diferenta de educatie intre cei doi(asa cred eu), spuneti-mi ce parere aveti voi? Si inca ceva, credeti ca au avut suficient timp sa se cunoasca...pt ca eu am crezut ca face o mare greseala ea(ea era si virgina pe atunci, am auzit ca cu asta s-a laudat baiatul). Credeti intr-o casatorie reusita avand toate aceste date?? Ei au lasat sa se inteleaga ca sunt suflete pereche, asa o fi sau se inseala enorm??
PS: Va rog sa nu-mi spuneti ca mor de grija lor sau alte chestii rele, pt ca nu e asa. Vreau doar sa aflu parerile voastre , daca ea a fost naiva asa cum cred eu sau ma insel.
Sper ca nu v-am plictisit, astept parerile voastre.
anutzzaa
Postat pe 17 Iulie 2010 19:41
.
anutzzaa
Postat pe 17 Iulie 2010 19:44
De la: anutzzaa, la data 2010-07-17 19:41:39M-am gandit sa va spun si eu cate ceva din povestea de dragoste a 2 oameni, fara sa dau numele lor, deci nu am de ce sa fiu criticata, si sa imi spuneti ce parere aveti, pt ca eu am fost socata de unele lucruri.... Acum aproxmativ 2 ani o cunostinta de-a mea, fata de 23 ani s-a casatorit cu un baiat mai mare ca ea cu 5 ani....S-au cunoscut prin intermediul internetului, ea este absolventa unei facultati, el are.....8 clase!! El munceste in constructii in strainatate inca de cand s-au casatorit, ea nu a muncit niciodata pt ca atunci cand s-a casatorit era in ultimul an de facultate iar dupa ce a terminat facultatea a ramas insarcinata, la dorinta lor, acum au un copil de aproape un anisor. Au facut nunta cam la 6 luni de cand s-au cunoscut. Ei locuiau in orase diferite, a stat el la ea vreo 2 saptamani, a plecat el acasa, a venit iar...tot asa...pana la nunta, apoi s-au mutat la ea, adica la parintii ei. Atunci cand erau in toiul pregatirilor de nunta a venit si ocazia de a munci el in strainatate, au fost de acord cu plecarea lui pt ca asa strangeau niste banuti frumosi, el vine acasa o data sau de doua ori pe an si sta maxim 2 saptamani. Vreau sa va spun ca eu nu o cunosc fff bine pe aceasta fata, e o cunostinta mai indeparetata, mai exact e neam cu o matusa de-a mea. Oricum ideea e ca pe pe multa lume a socat "nepotrivirea"dintre cei doi, nu stiu insa daca si pe parintii ei i-a socat,(el provine dintr-o familie mai dezorganizata, tatal betiv, au pierdut apartamentul ,etc). Ideea e ca aparent el este un baiat bun, care nu agreeaza stilul in care au trait parintii lui, asa spune el, mama ei l-a placut pe el si a fost de acord cu casatoria lor. Evident este o mare diferenta de educatie intre cei doi(asa cred eu), spuneti-mi ce parere aveti voi? Si inca ceva, credeti ca au avut suficient timp sa se cunoasca...pt ca eu am crezut ca face o mare greseala ea(ea era si virgina pe atunci, am auzit ca cu asta s-a laudat baiatul). Credeti intr-o casatorie reusita avand toate aceste date?? Ei au lasat sa se inteleaga ca sunt suflete pereche, asa o fi sau se inseala enorm??
PS: Va rog sa nu-mi spuneti ca mor de grija lor sau alte chestii rele, pt ca nu e asa. Vreau doar sa aflu parerile voastre , daca ea a fost naiva asa cum cred eu sau ma insel.
Sper ca nu v-am plictisit, astept parerile voastre.


Anuttzza,
Eu cred ca n-ar trebui sa ne dam cu parerea asupra casniciei lor. Din moment ce ea l-a acceptat (si familia ei), e clar ca e ceva mai mult la mijloc decat interesul. Banuiesc ca pe cei doi ii leaga dragoste adevarata, altfel nu as vedea rostul casatoriei unei tinere de 23 de ani, absolventa unei facultati - cu un tip de 28, cu studii minime, posibil vreun salahor pe santierele din strainatate!
Spui ca, pe deasupra, mai ai si un copilas... Pai cum altfel sa se ''lege'' fata la cap, atat de mult, daca nu iubea?

Eu cred ca n-ar trebui sa te ingrijorezi pt lucruri minuscule... Lasa-i sa-si vada de viata lor. Tu de-a ta!
Lisssa
Postat pe 17 Iulie 2010 19:50
Au facut nunta cam la 6 luni dupa ce s-au cunoscut,iar dupa nunta el a plecat la munca in strainatate!Asta inseamna ca acel copil l-au conceput in una din "deplasarile" lui.Stau si ma gandesc,oare nu e cam repede sa faci un copil,in ideea in care el e departe de tine?Oare il cunoaste indeajuns de bine?In fine,daca ei sunt fericiti,asta e cel mai important!
Barbie30
Postat pe 17 Iulie 2010 20:28
Tocmai asta e, ca ea nu arata ca o fata/femeie fericita. Copilul l-au conceput imediat dupa nunta, pana la nunta nu au stat impreuna mai mult de 3 luni legat(perioada de stat impreuna).... Sunt convinsa ca s-au iubit de s-au luat asa repede, de fapt iubirea stim ca se formeaza in timp, sigur a fost asa ca o pasiune foarte mare, nu stiu daca ma intelegeti, dar tineti cont ca ea este fara experienta de viata, ii este si superioasa intelectual, dupa parerea mea parca ar fi fost mai mult disperata, sau el a convins-o atat de bine ca el e barbatul care-i trebuie, dar de unde stie ea cum este el peste 2 ani, ca la casatoria lor sita era noua inca, cum zic eu, nu se cunoste omul intr-o perioada atat de scurta... Iar faptul ca au si copil, ma gandesc ca ei chiar daca vor descoperi nepotriviri chiar foarte importante, vor ramane impreuna "din cauza copilului", pana la 23 ani era virgina, cine stie ce principii are, gen sa isi duca crucea chiar daca nu e fericita.... Cred ca succesul acestei casnicii ar depinde numai de noroc, nu de decizia corecta pe care ei au luat-o... Si inca ceva, nu este o fata urata,este simpatica, este o fata care vb elevat, pe cand el.....

anutzzaa
Postat pe 18 Iulie 2010 00:33
Va veni timpul cand ea va vedea marea diferenta dintre ei. Dar nu asta e problema. Lucrurile se vor inrautati atunci cand el va realiza asta, pentru ca barbatilor, in general, nu le place sa se vada ca nevasta e mai desteapta decat ei. Spui ca baiatul s-a laudat cu virginitatea fetei? Ca si cum ar fi vorba de un trofeu? Hm... Mi se pare un lucru prea intim sa-l discuti cu altii, dar poate am eu conceptii invechite.
kitty_na
Postat pe 18 Iulie 2010 15:10
da nu inteleg ce te freaca pe tine grija de casa lor? asta e problema ta? vezi'ti mai bine de borsul tau si lasa lumea in pace
Shhh
Postat pe 18 Iulie 2010 15:18
De la: anutzzaa, la data 2010-07-17 19:41:39
PS: Va rog sa nu-mi spuneti ca mor de grija lor sau alte chestii rele, pt ca nu e asa. Vreau doar sa aflu parerile voastre , daca ea a fost naiva asa cum cred eu sau ma insel.
Sper ca nu v-am plictisit, astept parerile voastre.


cum e zicala aia cu "prostu' moare de grija altuia........"?
shh are dreptate!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 18 Iulie 2010 15:50
bai frate, dar pentru tine compatibilitatea dintre doi oameni se masoara in aparente??? Crezi ca masura unui om sta in studiile lui??

Si da, te freaca grija aiurea pentru niste persoane pe care nici nu le cunosti bine, nu esti in preajma lor si tot ce stii, stii mai mult din auzite!

Nu stiu de ce te-a "socat" aceasta poveste, pentru mine este o poveste ca oricare alta. Probabil asa sunt eu mai deschisa la minte!

Si inainte sa zici ceva, tu esti cea care a deschis topicul, iar eu am dreptul sa-mi dau cu parerea, n-am ce-ti face
kitty_krieger
Postat pe 18 Iulie 2010 15:52
Oare nu esti chiar tu subiectul povestii? ...Un acest caz pot sa-ti spun ca te-ai tapit, luand unul cu 8 clase....doar daca n-ai facut si tu o facultate asa, de ochii lumii...si ce ai facut pana la 23 de ani? Nu te-a placut nimeni?
kudika226898
Postat pe 18 Iulie 2010 17:39
De la: kudika226898, la data 2010-07-18 17:39:21Oare nu esti chiar tu subiectul povestii? ...Un acest caz pot sa-ti spun ca te-ai tapit, luand unul cu 8 clase....doar daca n-ai facut si tu o facultate asa, de ochii lumii...si ce ai facut pana la 23 de ani? Nu te-a placut nimeni?


"deci nu am de ce sa fiu criticata" o cam da de gol....
Shhh
Postat pe 18 Iulie 2010 17:48
Eu nu inteleg ce te f... pe tine grija ce face ea? (scuzati limbajul )
_Cryssa_
Postat pe 18 Iulie 2010 17:52
De la: Shhh, la data 2010-07-18 17:48:43
De la: kudika226898, la data 2010-07-18 17:39:21Oare nu esti chiar tu subiectul povestii? ...Un acest caz pot sa-ti spun ca te-ai tapit, luand unul cu 8 clase....doar daca n-ai facut si tu o facultate asa, de ochii lumii...si ce ai facut pana la 23 de ani? Nu te-a placut nimeni?


"deci nu am de ce sa fiu criticata" o cam da de gol....

pai daca vorbeste despre ea si isi judeca sotul in functie de studii si nimc altceva
-unu la mana, de ce s-a mai luat cu el?
-doi la mana, sa nu se mire de ce i se destrama casnicia, atunci cand si daca se va intampla
kitty_krieger
Postat pe 18 Iulie 2010 18:18
De la: kudika226898, la data 2010-07-18 17:39:21Oare nu esti chiar tu subiectul povestii? ...Un acest caz pot sa-ti spun ca te-ai tapit, luand unul cu 8 clase....doar daca n-ai facut si tu o facultate asa, de ochii lumii...si ce ai facut pana la 23 de ani? Nu te-a placut nimeni?


Daca eu iti spun ca m-a socat aceasta fata de alegerea ei, cum poti sa crezi ca eu sunt personajul....mai mult nu te duce mintea? Dar inteleg parerea ta, zici ca pe ea nu a placut-o nimeni...tocmai asta e ca fata e draguta si incerc sa-mi dau seama ce-o fi fost in capul ei...
anutzzaa
Postat pe 18 Iulie 2010 19:00
De la: kitty_na, la data 2010-07-18 15:10:06Va veni timpul cand ea va vedea marea diferenta dintre ei. Dar nu asta e problema. Lucrurile se vor inrautati atunci cand el va realiza asta, pentru ca barbatilor, in general, nu le place sa se vada ca nevasta e mai desteapta decat ei. Spui ca baiatul s-a laudat cu virginitatea fetei? Ca si cum ar fi vorba de un trofeu? Hm... Mi se pare un lucru prea intim sa-l discuti cu altii, dar poate am eu conceptii invechite.

Ma bucur ca mai e cineva de bun simt pe aici si in asentimentul meu, eu nu inteleg cum o fata de nivelul ei ar putea sa se multumeasca cu un barbat care doar aduce bani, ca nu e un baiat extraordinar...nu ca ea....nu mi se pare ca e fericita, nici daca ii vezi unul cu celalalt nu zici ca sunt sot si sotie, mai degraba parca ar fi frati...
Pt cei care zic atatea rautati, fratilor, nu sunt eu personajul, nu sunt proasta si mor de grija lor, pur si simplu am vrut sa vad parerile voastre....
anutzzaa
Postat pe 18 Iulie 2010 19:05
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-18 18:18:46
De la: Shhh, la data 2010-07-18 17:48:43
De la: kudika226898, la data 2010-07-18 17:39:21Oare nu esti chiar tu subiectul povestii? ...Un acest caz pot sa-ti spun ca te-ai tapit, luand unul cu 8 clase....doar daca n-ai facut si tu o facultate asa, de ochii lumii...si ce ai facut pana la 23 de ani? Nu te-a placut nimeni?


"deci nu am de ce sa fiu criticata" o cam da de gol....

pai daca vorbeste despre ea si isi judeca sotul in functie de studii si nimc altceva
-unu la mana, de ce s-a mai luat cu el?
-doi la mana, sa nu se mire de ce i se destrama casnicia, atunci cand si daca se va intampla

Femeie chiar nu te duce capul deloc, cred ca am zis undeva pe aici pe foum mai demult ca am un prieten si ca nu cred in casatorie pana nu trec cativa ani de relatie....asta poate nu ai citit dar iti zic asa poate iti dai seama ce imaginatie "bogata" ai...
anutzzaa
Postat pe 18 Iulie 2010 19:09
De la: anutzzaa, la data 2010-07-18 19:09:09
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-18 18:18:46
De la: Shhh, la data 2010-07-18 17:48:43
De la: kudika226898, la data 2010-07-18 17:39:21Oare nu esti chiar tu subiectul povestii? ...Un acest caz pot sa-ti spun ca te-ai tapit, luand unul cu 8 clase....doar daca n-ai facut si tu o facultate asa, de ochii lumii...si ce ai facut pana la 23 de ani? Nu te-a placut nimeni?


"deci nu am de ce sa fiu criticata" o cam da de gol....

pai daca vorbeste despre ea si isi judeca sotul in functie de studii si nimc altceva
-unu la mana, de ce s-a mai luat cu el?
-doi la mana, sa nu se mire de ce i se destrama casnicia, atunci cand si daca se va intampla

Femeie chiar nu te duce capul deloc, cred ca am zis undeva pe aici pe foum mai demult ca am un prieten si ca nu cred in casatorie pana nu trec cativa ani de relatie....asta poate nu ai citit dar iti zic asa poate iti dai seama ce imaginatie "bogata" ai...

ah, imi cer scuze ca n-am stat sa-ti urmaresc postarile
si ma bucur ca persoana de bun simt pentru tine, e cineva care e de acord sa te bagi in viata oamenilor aiurea si sa-i judeci aiurea
kitty_krieger
Postat pe 18 Iulie 2010 19:23
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-18 19:23:50
De la: anutzzaa, la data 2010-07-18 19:09:09
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-18 18:18:46
De la: Shhh, la data 2010-07-18 17:48:43
De la: kudika226898, la data 2010-07-18 17:39:21Oare nu esti chiar tu subiectul povestii? ...Un acest caz pot sa-ti spun ca te-ai tapit, luand unul cu 8 clase....doar daca n-ai facut si tu o facultate asa, de ochii lumii...si ce ai facut pana la 23 de ani? Nu te-a placut nimeni?


"deci nu am de ce sa fiu criticata" o cam da de gol....

pai daca vorbeste despre ea si isi judeca sotul in functie de studii si nimc altceva
-unu la mana, de ce s-a mai luat cu el?
-doi la mana, sa nu se mire de ce i se destrama casnicia, atunci cand si daca se va intampla

Femeie chiar nu te duce capul deloc, cred ca am zis undeva pe aici pe foum mai demult ca am un prieten si ca nu cred in casatorie pana nu trec cativa ani de relatie....asta poate nu ai citit dar iti zic asa poate iti dai seama ce imaginatie "bogata" ai...

ah, imi cer scuze ca n-am stat sa-ti urmaresc postarile
si ma bucur ca persoana de bun simt pentru tine, e cineva care e de acord sa te bagi in viata oamenilor aiurea si sa-i judeci aiurea

Nu m-am bagat in viata lor, ei nici nu stiu ca eu scriu aici, nu am dat nume, nu mi-am dat numele. Daca tie ti se pare ca m-am bagat in viata lor eu cred ca exagerezi. Zici ca judec aiurea, dar tu insati ma judeci pe mine... Eu nu cred ca am facut ceva rau expunand aceasta poveste, cine a vrut sa ma atace deasemenea nu ma intereseaza, nu stiu cine e in spatele fiecarui id...
anutzzaa
Postat pe 18 Iulie 2010 20:04
anutzzaa ceea ce ai povestit tu este relativ... relatia lor nu e de lunga durata sunt oamenii care se despart dupa ani buni de casatorie , nicio persoana nu o sa cunoasca adevaratele probleme pe care un cuplu incearca sa le ascunda, numai timpul isi spune cuvantul si amprenta asupra unei relatii... nu ar fii multe de zis dar intr-adevar o persoana cu studii superioare se poate intelege si cu una care a facut doar 8 clase...
yumy
Postat pe 18 Iulie 2010 20:09
macar eu am un dialog cu tine, nu stau sa-ti disec viata pe forumuri publice... sa mai si recunosc deschis ca nu te prea cunosc, dar hai sa ne dam cu parerea despre tine, ca ma cam plictisesc...
kitty_krieger
Postat pe 18 Iulie 2010 20:09
Va multumesc pt raspunsuri, subiectul poate fi considerat inchis.
anutzzaa
Postat pe 19 Iulie 2010 01:19
De la: Shhh, la data 2010-07-18 15:18:24da nu inteleg ce te freaca pe tine grija de casa lor? asta e problema ta? vezi'ti mai bine de borsul tau si lasa lumea in pace
stem_29
Postat pe 21 Iulie 2010 12:49
Asta nu e o experienta de recomandat...peste ani, mecanicul isi va cauta altii si altele, de aceeasi categorie...iar un om cu scoala cauta un mediu intelectual...chestia cu sufletul pereche, in acest caz, e vrajeala...asa te amagesti tu, asta e resemnarea ta...
kudika226898
Postat pe 12 August 2010 07:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Munca la domiciliu chiar functioneaza mai ales pe vreme de criza este OKK 2 De la: nebuna94 24 Mai 2009 21:50
Acte necesare pentru casatoria cu un cetatean marocan 4 De la: kudika_949473 7 Ianuarie 2014 10:38
De ce sa vrei sa te insori? 0 De la: 31 August 2009 07:22
Mi-am dezamagit sotia 331 De la: atillabenedet 5 August 2013 13:30
ne dorim sa ne casatorim dar.. nu se poate 6 De la: kudika_595 18 Iulie 2016 03:14