Setari Cookie-uri

Iubitul meu...divortat...nu crede in casnicie!

Am ajuns si in punctul in care am abordat intrebarea: ce parere ai despre casnicie??? Raspunsul socant de rapid a fost….nu mi se pare importanta, ce poate ea aduce in plus fata de ceea ce exista acum? In plus, mi se pare mult prea oficiala….si multe alte raspunsuri de acelasi gen.
Pai hai sa le luam pe rand : 1) ce aduce in plus ? aduce un plus de siguranta in conditiile in care este practic singurul meu sprijin aici, singura mea semi-familie, foarte volatila de altfel . Am lasat totul (sa ne intelegem, absolut totul !) pentru a veni intr-o tara straina, cu un barbat de care sunt foarte indragostita, dar care se pare… nu este atat de sigur pe ce simte, ce vrea de la mine ! si in plus, ce inseamna oficiala ? Adica poate are impresia prin faptul ca locuim impreuna, ca facem doar sharing de taskuri si cheltuieli ? (poate nu chiar 50-50, in conditiile in care la momentul asta nu muncesc inca ) sau poate crede ca da mai bine in fata altora daca este cumva… involved, sau ma rog, sa-i spunem, semi-involved, sau poate semi-single, de ce nu ?
2) mi se pare prea oficiala, asta este tare, foarte tare ! dar este esentiala de la bun inceput intr-o relatie care are pretentia de a fi serioasa ! cand am auzit, gandul mi s-a dus direct la faptul ca de fapt, isi doreste doar o relatie tampon pana cand ceva mai bun apare in drum, ca desigur, este mai greu sa accepti ca amantul tau este casatorit decat faptul ca da, poate locuieste cu cineva, dar so what, everybody does la un anumit moment ?! asadar, dupa cele cateva discutii despre infidelitatea lui la inceputul relatiei noastre, ca doar deh, este nomal ca pana ce ne dam seama daca suntem potriviti unul pentru altul, sau de ce nu, putem spune chiar eligibili pentru a trece la stadiul urmator de dating exclusiv… aflu in acest moment in care se pare ca am descoperit impreuna ca suntem eligibili, sau mei degraba eu sunt … ca de fapt, nu ar vrea ca ceea ce numim acum relatie, sa fie prea oficiala. Ca doar asta ar implica ca toata lumea sa stie ca de fapt el este cu mine  stau si ma intreb, nu este ceea ce toata lumea oricum stie ? de faptul ca am renuntat la totul in tara mea ca sa fiu alaturi de el ? si nu am facut-o pentru cetatenia belgiana, extraordinar lozul pe care l-am tras ! nu este ca si cum am ajuns in Dream Land cu un job bine platit in mana, cu un sot iubitor si ultra indragostit de mine ! Am ajuns in Belgia, cu tot ceea ce ea implica. Limba complicata, oameni ok dar totusi destul de refractari daca nu esti parte din comunitatea lor (nu ai un insider Belgian care practic sa te recomande, asa cum cineva poate garanta pentru tine atunci cand aplici pentru un job de maxima importanta sau doresti green card). Am ajuns in Belgia, tara cu servicii destul de slabe, cu lucrari peste tot care nu treneaza ca in Romania dar apar altele si altele peste noapte, Belgia cu servicii sociale foarte bune dar care sunt cu doua taisuri, ca daca ajungi sa depinzi de ele, trebuie sa si cotizei serios, ca daca nu poti oricand fi deportat, ca pe vremea invaziilor europenilor sarmani in Statele Unite. Si sincer, nu as vrea sa ajung cu o stampila pe spatele tricoului pe care sa stea scris : emigrant roman, send back asap 
Cum oare sa interpretez cele discutate ? este drept ca avem discutia foarte rapid dupa mutarea mea aici, si anume numai trei luni si mai mult, dupa doar 6 luni de cand ne cunoastem face to face. Sunt de acord ca este rapid, cum de altfel este si pentru mine, dar de ce sa asteptam cativa ani dupa care poate constatam cu durere ca ceea ce am reprezentat, sau poate asa credeam noi, nu era deloc ceea ce credea si el despre jumatatea frumoasa a cuplului.
No need for response, este mai mult o reflectie a mea, pe care am simtit nevoia sa o pun in pagina, poate si altele dintre voi v-ati aflat poate in situatii similare.
O zi frumoasa va doresc si plina de iubire,
Chou-Chou 
kudika_995213
Postat pe 21 Octombrie 2015 10:53
De la: kudika_995213, la data 2015-10-21 10:53:11Am ajuns si in punctul in care am abordat intrebarea: ce parere ai despre casnicie??? Raspunsul socant de rapid a fost….nu mi se pare importanta, ce poate ea aduce in plus fata de ceea ce exista acum? In plus, mi se pare mult prea oficiala….si multe alte raspunsuri de acelasi gen.
Pai hai sa le luam pe rand : 1) ce aduce in plus ? aduce un plus de siguranta in conditiile in care este practic singurul meu sprijin aici, singura mea semi-familie, foarte volatila de altfel . Am lasat totul (sa ne intelegem, absolut totul !) pentru a veni intr-o tara straina, cu un barbat de care sunt foarte indragostita, dar care se pare… nu este atat de sigur pe ce simte, ce vrea de la mine ! si in plus, ce inseamna oficiala ? Adica poate are impresia prin faptul ca locuim impreuna, ca facem doar sharing de taskuri si cheltuieli ? (poate nu chiar 50-50, in conditiile in care la momentul asta nu muncesc inca ) sau poate crede ca da mai bine in fata altora daca este cumva… involved, sau ma rog, sa-i spunem, semi-involved, sau poate semi-single, de ce nu ?
2) mi se pare prea oficiala, asta este tare, foarte tare ! dar este esentiala de la bun inceput intr-o relatie care are pretentia de a fi serioasa ! cand am auzit, gandul mi s-a dus direct la faptul ca de fapt, isi doreste doar o relatie tampon pana cand ceva mai bun apare in drum, ca desigur, este mai greu sa accepti ca amantul tau este casatorit decat faptul ca da, poate locuieste cu cineva, dar so what, everybody does la un anumit moment ?! asadar, dupa cele cateva discutii despre infidelitatea lui la inceputul relatiei noastre, ca doar deh, este nomal ca pana ce ne dam seama daca suntem potriviti unul pentru altul, sau de ce nu, putem spune chiar eligibili pentru a trece la stadiul urmator de dating exclusiv… aflu in acest moment in care se pare ca am descoperit impreuna ca suntem eligibili, sau mei degraba eu sunt … ca de fapt, nu ar vrea ca ceea ce numim acum relatie, sa fie prea oficiala. Ca doar asta ar implica ca toata lumea sa stie ca de fapt el este cu mine  stau si ma intreb, nu este ceea ce toata lumea oricum stie ? de faptul ca am renuntat la totul in tara mea ca sa fiu alaturi de el ? si nu am facut-o pentru cetatenia belgiana, extraordinar lozul pe care l-am tras ! nu este ca si cum am ajuns in Dream Land cu un job bine platit in mana, cu un sot iubitor si ultra indragostit de mine ! Am ajuns in Belgia, cu tot ceea ce ea implica. Limba complicata, oameni ok dar totusi destul de refractari daca nu esti parte din comunitatea lor (nu ai un insider Belgian care practic sa te recomande, asa cum cineva poate garanta pentru tine atunci cand aplici pentru un job de maxima importanta sau doresti green card). Am ajuns in Belgia, tara cu servicii destul de slabe, cu lucrari peste tot care nu treneaza ca in Romania dar apar altele si altele peste noapte, Belgia cu servicii sociale foarte bune dar care sunt cu doua taisuri, ca daca ajungi sa depinzi de ele, trebuie sa si cotizei serios, ca daca nu poti oricand fi deportat, ca pe vremea invaziilor europenilor sarmani in Statele Unite. Si sincer, nu as vrea sa ajung cu o stampila pe spatele tricoului pe care sa stea scris : emigrant roman, send back asap 
Cum oare sa interpretez cele discutate ? este drept ca avem discutia foarte rapid dupa mutarea mea aici, si anume numai trei luni si mai mult, dupa doar 6 luni de cand ne cunoastem face to face. Sunt de acord ca este rapid, cum de altfel este si pentru mine, dar de ce sa asteptam cativa ani dupa care poate constatam cu durere ca ceea ce am reprezentat, sau poate asa credeam noi, nu era deloc ceea ce credea si el despre jumatatea frumoasa a cuplului.
No need for response, este mai mult o reflectie a mea, pe care am simtit nevoia sa o pun in pagina, poate si altele dintre voi v-ati aflat poate in situatii similare.
O zi frumoasa va doresc si plina de iubire,
Chou-Chou 



Chiar daca nu ai nevoie de raspunsuri, eu,una,cu toata dezaprobarea ta, iti voi da unul cat se poarte de scurt, dar la obiect!!Esti o femeie inteligenta, "good work!", suficient de capabila incat sa iti dai seama, ca ai fost imprudenta in actiunea de a-l insoti pe iubitul tau, in Belgia, fara a discuta toate aspectele relatiei voastre, chiar timpurie fiind!!!

Te-ai precipitat in avansarea unei discutii, care in acest moment este prematura, aici ai gresit!!!Am o intrebare totusi:

De ce te grabesti sa te casatoresti, stii ce implicatii are un mariaj, lasand la o parte confortul si guranta, pe care le poate aduce unei femei?????As fi mai atenta la aceasta analiza facuta dorintei mele, daca as fi in locul tau, caci casatoria este un act de justitie facut propriei personalitati, inseamna concesii facute, renuntari, responsabilitati, de aceea iubitul tau este refractar la ideea intemeierii unei noi casnicii!!!

Iubitul tau nu doreste oficializarea relatiei, din doua motive:
1. Este mult prea devreme, relatia voastra este la debut.
2. Casnicia anterioara l-a lecuit de ideea "casatorie", probabil, nu a fost fericit alaturi de fosta sotie si nu doreste sa repete esecul!!

Pasul facut in Belgia este deja facut, nu iti ramane decat sa astepti in relatie, sa vezi cum evolueaza lucrurile, s-ar putea ca iubitul tau sa se razgandeasca in privinta casatoriei sau nu va mai demara actiunea respectiva, fiindu-i teama sa o mai faca sau din comoditatea adusa de prezenta ta gata instalata in viata lui, ceea ce nu il mai incita, caci coabitati deja!!!
kudika_15804
Postat pe 21 Octombrie 2015 11:36
Tu vrei siguranta!!! Bucura te de fericirea pe care o aveti!!! Nu totul consta in acte!!! Apuca te de munca,fii fericita k esti langa el! Celelalte vin de la sine,dar nu le grabi!!!
kudika462359
Postat pe 6 Decembrie 2015 09:14
Nu îl presa, nu insista! În rest, mult noroc!
kudika_976762
Postat pe 6 Decembrie 2015 09:23
Nu îl presa, nu insista! În rest, mult noroc!
kudika_976762
Postat pe 6 Decembrie 2015 09:23
Trebuie sa ii respecti pozitia asa cum vrei sa iti fie si tie respecatat dorinta de a te casatori. Este modul lui prin care vede relatiile (nu neaparat doar relatoa cu tine) si va puteti bucura unul de altul si fara hartii (poate mai tarziu vine si dorinta lui spre casatorie desi putin probabil). Zic si eu din proprie experienta de viata ca daca ar fi sa ma despart de sotul meu...nu m-as mai casatori niciodata, m-as bucura de relatie si atat! It's just a poit of view!
paula27
Postat pe 6 Decembrie 2015 10:32
Ce ciudat, parca ai fii amanta soțului meu. Pe teritoriul României suntem divorțați, pe teritoriul Belgiei suntem inca cãsãtoriti (soarta, destinul sau legislația Belgiei care refuza actele notariale daca nu sunt trecute si prin instanța judecãtoreascã). Noi cum ne-am înțeles pe cale amiabila, am plâns amândoi in ziua divorțului, ne-am strâns in brate si am ieșit in oras, (ca si de multe alte ori fara sa stie femeia pe care el si-a adus-o), nu a fost nevoie de tribunal, sau alte chestii.
In fine dupa cum ziceam, si amanta soțului meu a venit in Belgia imediat dupa plecarea mea de-acasã, refugiindu-ma la o prietena românca, in niciun caz la noul meu iubit. Si ea a venit, Lãsând totul, pentru un om care a mințit-o ca e in plin divort (desi noi am divorțat muuuuuuult mai tarziu, si asta pentru ca eu am plãtit in cele din urma), el o plimba pe-aia prin toata Europa in acest timp , fiind îndoctrinata sãraca fata, ca eu am fost de vina in tot, ca el a Fost USA de biserica, ca eu am ramas însãrcinatã cu altcineva, ca eu sunt capul tuturor rãutãților din lume, ca numai eu am cãlcat strâmb, dar nu s-a întrebat o clipa, mai dar dupa 15 ani intre ei, oare chiar il cred pe el ca nu mai e nimic intre ei? Sunt chiar atat de naiva? Iar eu vin in Belgia in Munca CELOR doi soți? Imi pun lucrurile in șifonierul ei si-n patul lor? Nuuuu...nu s-a gândit asa, si s-a instalat doamna cu el si a ramas si gravida:)
Well....sanatate multã daca esti chiar tu!
:)))
Eu pentru fiecare codru de pâine si bucata de salam pana la cele mai sic restaurante si toate excursiile inEurupa unde o plimba pe banii lui, eu am muncit cot la cot cu el.
Ducã-se!!!! Am mâncat un sac de sare si doi saci de zahar cu acel om. Mai are aia sãraca pana ajunge sa-l cunoascã!
Discordanțele de-abia acum incep :)))
Nici eu nu vreau niciun comentariu. Mi-am spus povestea.
Cat despre tine, fata Draga, totul e simplu. Take IT Or Leave IT, el va continua si cu si fara tine. Asa cum te-a aburit pe tine, are o lista întreaga de fete pe care le poate aduce din tare. Le tine intr-un alt cont fake de Facebook.
Mai ai multe de învãțat! :)))))
Curaj! Doamne ajuta pentru toata lumea!
kudika_941048
Postat pe 6 Decembrie 2015 13:04
Daca tu te numești Corina, de care Mihai imi zicea de tine ca esti doar o straina pentru el, acea fata care s-a grãbit ca "fata batrana la mãritat", Si acea fata, care toti prietenii NOSTRII comuni din Belgia si din Ploiesti care au venit in Bruxelles, de la Yoga si prietena lui, pana la blonda de la SALSA, si mulți, mulți, mulți Altii care tu crezi ca sunt amicii lui, dar de fapt sunt prieteni comuni cu mine si el, care toti te confundau cu mine, si mi-au mãrturisit ca "te-a ales dupa chipul si asemãnarea mea", ca sa continue povestea cu mine in Subconștientul lui, daca tu esti acea fata, ... Iti recomand sa te întorci de unde ai venit, ca Belgia este pe lista atentatelor teroriste, Romania, nu:))))

Dar daca nu esti Corina( cu care cine stie, am fi putut fi amice intr-o alta viața), daca nu esti tu, atunci, iti recomand sa ai rãbdare cu el, (NU 12 ANI cat i-au luat lui sa ma ia de soție-era deja prea tarziu), ci pur si simplu sa ai rãbdare! Si fa mãcar jumãtate din ce am fãcut eu BUN pentru el si familia lui! L-am ajutat sa creascã aici in Belgia, l-am ținut pe fratele lui 6 luni pana i-am gãsit de munca, si casa sa-si aduca si el familia, i-am ajutat si susținut pe Toti cum am putut, am muncit cot la cot cu el, chiar si 16 ore pe zi in HORECA, am depus CV-URI, M-am angajat etc, Ca el sa poatã achiziționa tot ce a avut, eu am dat de mancare, plãteam facturi, ii ajutam fratii si nepoțeii, etc,etc.
Ca o concluzie, fie faci tot posibilul sa te angajezi, fie il lasi sa-si refacã viața! O va face!!! Sunt 7 femei la un barbat! Pentru majoritatea bãrbaților, e mai usor:)
Curaj! Un sfârșit de an minunat:)
kudika_941048
Postat pe 6 Decembrie 2015 14:13
De la: kudika_941048, la data 2015-12-06 13:04:02Ce ciudat, parca ai fii amanta soțului meu. Pe teritoriul României suntem divorțați, pe teritoriul Belgiei suntem inca cãsãtoriti (soarta, destinul sau legislația Belgiei care refuza actele notariale daca nu sunt trecute si prin instanța judecãtoreascã). Noi cum ne-am înțeles pe cale amiabila, am plâns amândoi in ziua divorțului, ne-am strâns in brate si am ieșit in oras, (ca si de multe alte ori fara sa stie femeia pe care el si-a adus-o), nu a fost nevoie de tribunal, sau alte chestii.
In fine dupa cum ziceam, si amanta soțului meu a venit in Belgia imediat dupa plecarea mea de-acasã, refugiindu-ma la o prietena românca, in niciun caz la noul meu iubit. Si ea a venit, Lãsând totul, pentru un om care a mințit-o ca e in plin divort (desi noi am divorțat muuuuuuult mai tarziu, si asta pentru ca eu am plãtit in cele din urma), el o plimba pe-aia prin toata Europa in acest timp , fiind îndoctrinata sãraca fata, ca eu am fost de vina in tot, ca el a Fost USA de biserica, ca eu am ramas însãrcinatã cu altcineva, ca eu sunt capul tuturor rãutãților din lume, ca numai eu am cãlcat strâmb, dar nu s-a întrebat o clipa, mai dar dupa 15 ani intre ei, oare chiar il cred pe el ca nu mai e nimic intre ei? Sunt chiar atat de naiva? Iar eu vin in Belgia in Munca CELOR doi soți? Imi pun lucrurile in șifonierul ei si-n patul lor? Nuuuu...nu s-a gândit asa, si s-a instalat doamna cu el si a ramas si gravida:)
Well....sanatate multã daca esti chiar tu!
:)))
Eu pentru fiecare codru de pâine si bucata de salam pana la cele mai sic restaurante si toate excursiile inEurupa unde o plimba pe banii lui, eu am muncit cot la cot cu el.
Ducã-se!!!! Am mâncat un sac de sare si doi saci de zahar cu acel om. Mai are aia sãraca pana ajunge sa-l cunoascã!
Discordanțele de-abia acum incep :)))
Nici eu nu vreau niciun comentariu. Mi-am spus povestea.
Cat despre tine, fata Draga, totul e simplu. Take IT Or Leave IT, el va continua si cu si fara tine. Asa cum te-a aburit pe tine, are o lista întreaga de fete pe care le poate aduce din tare. Le tine intr-un alt cont fake de Facebook.
Mai ai multe de învãțat! :)))))
Curaj! Doamne ajuta pentru toata lumea!




Draga mea, de ce judeci și îi înveți pe alții când tu încã nu ești ce vrei de la viațã. Soțul tãu a profitatde tine pt ca Tu i-ai permis.Nu te-a plimbat pe nnicãieri pt ca tu nu știi sa ceri.Tot ce nu ai pprimit e tocmai pentruca nu ai respect de sine si autostima. Deci lasã obsesia pentru amantele sotului, de Azi învațã sa pui preț pe tine, înțelege ce vrei...nu te mai comporta ca un preș. Se simte frustrarea și furia ta....alege sa nu mai fii o victima . Dacã ești e doar pentru ca TU ai ales asta.
Bafta:)
aniushacika
Postat pe 6 Decembrie 2015 16:58
Bafta tie, oricine ai fii!:))) eu am învãțat sa ma prețuiesc mai mult, tocmai de aceea am renunțat la el ! Tocmai de aceea, mi-am vazut de viața mea!:)) acum am familia mea fericita! :)
Iar eu am ras tot timpul in mesaje ca si in viața. Sunt optimista de fel! Nici pomeneala de frustrare! Poate ironica, da! Dar frustrãri? Poate tu ai, de acuzi asa! Eu nu am acuzat pe nimeni! :)))) Fata si-a fãcut-o cu mana ei, (cea care s-a grãbit ca fata batrana la mãritat).si i- zis sa aibe rãbdare. Atata tot!
Toate cele bune! -:))))
kudika_941048
Postat pe 7 Decembrie 2015 00:17
PS.Pentru absolut tot ce am zis am dovezi! Oricum ar fii, NU am fãcut nicio acuzație! Fiecare e liber sa facã ce vrea!!!!!! Cat despre mine, vad ca tu faci acuzații aiurea, pentru ca eu stiu foarte bine ce vreau. Eu chiar am o familie acum! :)Si am primit o viața mult mai frumoasa! In schimb, din mesajul tau rãutãcios, se dovedește clar ca tu nu ti-ai asumat alegerile, si tu esti cea ce nu stii ce vrei de la viața, daca te cere sau nu "iubitul"mai repede in cãsãtorie! Well.... Repet, succes! :)
kudika_941048
Postat pe 7 Decembrie 2015 00:34
Si inainte de a face acuzații false, tb sa citești inainte mesajele mele cu atenție:1.Nu am acuzat pe nimeni. 2. eu am luptat cot la cot cu iubitul meu de-atunci si ne-am susținut unul pe altul si am crescut împreuna 3.m-am plimbat cu el in toata Europa si Romania mai mult decat altii intr-o viața, pe banii NOSTRII ai amândurora ca asa e frumos, si....nu in ultimul rând, de unde frustrare darling??? Ca eu sunt foarte ok cu familia mea acum, fostul e si el ok, pãstram legãtura, si singura frustrata se pare ca rãmâne....domnișoara cu pricina! :) whatever....
Sanatate! Sãrbãtori Minunate va urez tuturor!
kudika_941048
Postat pe 7 Decembrie 2015 00:46
WoW!!!
Tot timpul am fost de parere ca lumea este mica, dar citind aceasta situatie acum cred ca lumea este muulllt prea mica pentru toate intamplarile care au loc
Disabete
Postat pe 6 Martie 2016 00:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoie de un sfat si de sustinere... 2 De la: marco918 19 August 2010 18:46
cand soacra nu te vrea 23 De la: kudika421339 29 August 2011 13:43
o mare dilema 20 De la: kudika108415 5 August 2013 02:05
mare dilema 25 De la: cristinarudi 17 Mai 2009 13:20
Voi credetti in legatul cununiei??? 0 De la: 30 Octombrie 2012 02:59