Setari Cookie-uri

Lipsa menstruatiei (17 ani)

Buna, am 17 ani si nu am avut inca prima menstruatie. Corpul meu este obisnuit in rest (pilozitate normala, sani care s-au dezvoltat, etc), specificare ar fi ca din punct de vedere a indicelui de masa corporala, sunt subponderala: am 1,73-1,74 si intre 48 si 48,5 kg. Din pacate (sau fericire) doar daca ma fortez extraordinar de mult sa mananc peste capacitatea mea pot ajunge cu greu la 49. Fac efort fizic destul de intens de 3 ori pe saptamana si in restul zilelor moderat, daca are vreo contributie.
In urma cu aproximativ jumatate de an am vizitat un medic ginecolog si mi s-a facut doar o ecografie abdominala care a confirmat faptul ca am uterul infantil, dar ovarele normal dezvoltate. Am urmat un tratament naturist, in mare parte pe baza de plante si Aloe Vera pentru tratarea amenoreei si desi am sesizat efecte pozitive asupra pielii, parului, insomniei, etc nu a avut vreo influenta asupra problemei initiale.
As vrea daca puteti sa imi recomandati o clinica, un cabinet unde sa se poata face investigatii mai amanuntite si sa primesc un tratament (as prefera sa fie un tratament mai bland, posibil pe baza naturista). Presupun ca va fi nevoie atat de interventia unui ginecolog, cat si a unui endocrinolog. De asemenea, daca ati stii in zona Timisoarei/ Clujului sau chiar Oradea, ar fi perfect. Dar daca stiti un medic foarte bun in alt oras sau in Bucuresti, sunt dispusa sa merg pana acolo .
NdrPdj
Postat pe 14 Martie 2016 19:45
De la: NdrPdj, la data 2016-03-14 19:45:49Buna, am 17 ani si nu am avut inca prima menstruatie. Corpul meu este obisnuit in rest (pilozitate normala, sani care s-au dezvoltat, etc), specificare ar fi ca din punct de vedere a indicelui de masa corporala, sunt subponderala: am 1,73-1,74 si intre 48 si 48,5 kg. Din pacate (sau fericire) doar daca ma fortez extraordinar de mult sa mananc peste capacitatea mea pot ajunge cu greu la 49. Fac efort fizic destul de intens de 3 ori pe saptamana si in restul zilelor moderat, daca are vreo contributie.
In urma cu aproximativ jumatate de an am vizitat un medic ginecolog si mi s-a facut doar o ecografie abdominala care a confirmat faptul ca am uterul infantil, dar ovarele normal dezvoltate. Am urmat un tratament naturist, in mare parte pe baza de plante si Aloe Vera pentru tratarea amenoreei si desi am sesizat efecte pozitive asupra pielii, parului, insomniei, etc nu a avut vreo influenta asupra problemei initiale.
As vrea daca puteti sa imi recomandati o clinica, un cabinet unde sa se poata face investigatii mai amanuntite si sa primesc un tratament (as prefera sa fie un tratament mai bland, posibil pe baza naturista). Presupun ca va fi nevoie atat de interventia unui ginecolog, cat si a unui endocrinolog. De asemenea, daca ati stii in zona Timisoarei/ Clujului sau chiar Oradea, ar fi perfect. Dar daca stiti un medic foarte bun in alt oras sau in Bucuresti, sunt dispusa sa merg pana acolo .



Mama ta cunoaste aceasta problema???Esti inca minora si ar fi trebuit sa mearga cu tine la medic!!!!Endocrinologie si Ginecologie, acestea sunt specialitatile de interes!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Martie 2016 07:25
Buna.Am avut si eu aceasta problema,acum am 30 de ani si o fetita perfect normala.in primul rand trebuie sa te linistesti si sa nu te mai gandesti la asta ca la o problema.Ai incredere ca o sa apara si menstruatia cand te vei opri din a te mai gandi la asta.Multa sanatate
kudika453681
Postat pe 5 Aprilie 2016 10:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
produse cosmetice de la Marea Moarta 2 De la: kudika_11262 4 Iulie 2012 15:50
OPORTUNITATE 4 De la: Indiana_Jones 14 Noiembrie 2011 10:55
BUSINESS 1 De la: firelyonne 1 Aprilie 2011 11:47
s-a intamplat in 23 martie.... 10 De la: rashela 15 Aprilie 2011 07:11
Inertie 9 De la: kudika_998802 10 Ianuarie 2016 08:48