Setari Cookie-uri

Eu sau el?

Buna!

Sunt impreuna cu un baiat de aprape 3 luni. A fost un gentleman la inceput, nu pot sa zic ca nici acuma nu e, dar lucrurile au luat o alta intorsatura, cel putin asa vad eu. Ma simt de parca sunt in relatie de 3 ani. Imi spune ca ma iubeste dar nu o simt, imi spune ca vrea sa ne mutam impreuna (bine, asta am stabilit amandoi), zice ca asta e prioritatea lui, si ca vrea sa mergem de sarbatori undeva. Dar, problema mea este ca nu il simt implicat, nu ma intreaba chestii personale, m-am oferit umar pe care sa planga, dar el nu a facut asta. Nu este cel mai romantic baiat, iar eu tot cer si ii spun ce ma doare, dar nu se intampla mare lucru. Ce e de facut? cum credeti ca ar trebui sa mai procedez?
kudika_1008046
Postat pe 28 Aprilie 2016 18:49
De la: kudika_1008046, la data 2016-04-28 18:49:48Buna!

Sunt impreuna cu un baiat de aprape 3 luni. A fost un gentleman la inceput, nu pot sa zic ca nici acuma nu e, dar lucrurile au luat o alta intorsatura, cel putin asa vad eu. Ma simt de parca sunt in relatie de 3 ani. Imi spune ca ma iubeste dar nu o simt, imi spune ca vrea sa ne mutam impreuna (bine, asta am stabilit amandoi), zice ca asta e prioritatea lui, si ca vrea sa mergem de sarbatori undeva. Dar, problema mea este ca nu il simt implicat, nu ma intreaba chestii personale, m-am oferit umar pe care sa planga, dar el nu a facut asta. Nu este cel mai romantic baiat, iar eu tot cer si ii spun ce ma doare, dar nu se intampla mare lucru. Ce e de facut? cum credeti ca ar trebui sa mai procedez?



Cunoasteti-va mai mult, nu incepeti coabitarea, este mult prea devreme!!!!Nu te intreaba chestiuni personale, pentru ca nu il intereseaza, doar trupul tau i-a starnit interesul!!La trei luni de relatie, nu se poate discuta de o relatie bazata pe iubire!!!!Testeaza-l, pune-l in diverse situatii, si vei vedea cum va reactiona!!Nu te grabi, caci vei regreta!!!
kudika_15804
Postat pe 29 Aprilie 2016 08:13
Daca in stadiul de relatie esti nemultumita sau nefericita, atunci la ce sa te astepti dupa o eventuala casatorie.....esec total. Vei intalni alti baieti, cunostinte, amici etc si mereu vei admira la altii ceea ce nu ai acasa, adica comunicare si o mai multa implicare. Stii cum iti dai seama daca relatia are sens sau nu? Daca de exemplu te-ai imbolnavi grav (doamne fereste) l-ai vedea avand grija de tine? Daca raspunsul este cumva nu, atunci nu e serios, e superficial si fuge de responsabilititati, la necaz se debaraseaza de partenera. Daca ai un necaz in suflet sau ii povestesti un eveniment, te asculta ca si cum l-ar asculta pe prietenul cel mai bun si ti-ar oferi sfaturi? Daca raspunsul este cumva nu, inseamna ca nu vrea sa se incarce psihic cu ceva ce tzine de tine. L-ai intrebat ce inseamna pt el mutatul in 2? Pt unii barbati, mutatul in 2 inseamna servitoare-menajera non stop + sex de cate ori are chef. Dar asteptarile tale unde sunt in aceasta ecuatie? Sincer, daca i-ai spus ceea ce te deranjeaza si nu schimba nimic in atitudinea lui, inseamna ca nu-i pasa de ceea ce simti tu. Lumea e plina de barbati, nu esti obligata sa accepti sa fi tratata cu indiferenta. Capul sus! Viata merge inainte.
kudika50ani
Postat pe 29 Aprilie 2016 08:32
El considera ca a venit vremea in viata lui sa faca si pasul aceasta, sa se mute cu iubita lui si ca o sa fie fericit si o sa ii placa, asta sustine el. Pe de alta parte, avem discutii serioase legate de viata..a marturisit ca vrea pe cineva langa el, si vrea ceva serios pentru ca timpul trece. Nu vreau sa pic in eticheta de femeie de casa care e tot timpul langa mine, si tot la ea ma intorc acasa ca el sa faca ce vrea. Am dubii ca asta se intampla si poate chiar sa incepe sa ma insele.
kudika_1008046
Postat pe 29 Aprilie 2016 10:48
Nu toti barbatii isi exteriorizeaza romantismul , asa cum o facem noi femeile.
Probabil ca el este sigur pe sentimentele lui ce le nutreste pt tine, din moment ce-si doreste o relatie serioasa cu tine , dar acest fapt trebuie sa-l simti si tu , iar daca nu esti multumita si ai asteptari mai mari de la un barbat , inseamna ca nu e barbatul pe care ti-i doresti , atunci nu face pasul...
A fi femeie de casa :) nu inseamna ca esti pe post de menajera :D acolo unde exista sentimente si intelegere , exista fara doar si poate si armonie , fiecare isi are atributiile sale , iar distractia se imparte in mod egal la 2.
In urma dubiilor tale , precum drobul de sare :)) afla ca nu toti barbatii inseala , daca am gandi astfel , ar insemna sa nu ne mai casatorim vreodata , ci doar sa devenim amazoane neh !
Sunteti doar de 3 luni impreuna , poate ca este bine sa nu va mutati impreuna , pana in momentul in care tu vei fi sigura ca doresti sa te implici sa-i fii alaturi.
Iti doressc toate cele bune si o zi frumoasa.
kudika_988778
Postat pe 29 Aprilie 2016 11:59
De la: kudika_1008046, la data 2016-04-29 10:48:10El considera ca a venit vremea in viata lui sa faca si pasul aceasta, sa se mute cu iubita lui si ca o sa fie fericit si o sa ii placa, asta sustine el. Pe de alta parte, avem discutii serioase legate de viata..a marturisit ca vrea pe cineva langa el, si vrea ceva serios pentru ca timpul trece. Nu vreau sa pic in eticheta de femeie de casa care e tot timpul langa mine, si tot la ea ma intorc acasa ca el sa faca ce vrea. Am dubii ca asta se intampla si poate chiar sa incepe sa ma insele.



Ce varsta aveti???? Daca as cunoaste varsta domnului in cauza, as putea spune daca cred in afirmatiile domniei sale, privind viitorul dorit relatiei voastre!!!

Nu trebuie sa fii si nici sa accepti sa fii "femeie de casa", au trecut acele timpuri, cand femeia era privita, doar ca "femeie de casa", ci fii FEMEIE hotarata, increzatoare in colaborarea din interiorul familiei, dar NU TE GRABI, teoria in relatii este excelenta, dar cand practica o inlocuieste, multi parteneri nu mai stiu ce sa faca si se dau cu capul de pereti!!!!Acordati timp relatiei voastre!In ceea ce priveste comentariul meu anterior, il sustin in continuare, caci realitatea prezentata de multe dintre cuplurile, care s-au grabit sa traiasca in concubinaj este dezamagitoare!!!

Referitor la felul de a fi al prietenului tau, cu cat vei da timp de desfasurare relatiei tale, cu atat il vei cunoaste mai bine!!!Nu toti barbatii sunt expansivi, este adevarat, dar este mare diferenta intre afisarea lipsei de interes si cea data de un comportament retinut in manifestari!!!!
kudika_15804
Postat pe 29 Aprilie 2016 12:11
Ti-as spune si parerea mea , dar observ ca ai luat deja o decizie si probabil ai realizat singura care e rezolvarea. Bravo!
Darius_
Postat pe 30 Aprilie 2016 03:08
Buna!

Am reusit sa iau o decizie in final. Multumesc pentru sfaturi, dar dubiile si ideile mele s-au dovedit a fi adevarate.
Am pus punct de 2 saptamani pentru ca situatia a devenit deja insuportabila, nu puteam sa ma linistesc si a devenit o sursa de stres.
Primul meu reful a fost dupa ce am pus cap la cap toate actiunile lui in primele saptamani de relatie. Am decis ca ma despart de el, dar a venit dupa mine ( asta a fost inainte sa scriu primul mesaj pe forum). Am acceptat scuzele lui. Tot a mers bine, dar in paralel facea alte chestii care imi ridicau semen de intrebare, pana ce am avut al doilea reful in care am plans, in care I-am zis ca nu sunt fericita, ca relatia asta nu a fost sa fie si ca vedem lucrurile si viata foarte diferit. Eu ii ofeream atentie, iubire, respect din partea mea si din familie. El venind dintr-un mediu diferit si traind intr-un stil de viata foarte diferit de al meu, nu a stiut sau poate nu a vrut sa apricieze felul in care a fost tratat. A luatt-o de buna vorba aia. Nu primeam atentie, si iubire ci doar faramituri, nu eram o prioritate pentru el, colegii lui de apartament (cuplu) fiind mult mai importanti ca si mine. A dezvoltat o relatie foarte frumoasa cu fratele meu, si a fost primit foarte frumos si cu bratele deschise in familia mea. In schimb, cand eu mergeam in vizita la el, atmosfera era destul de grea, parea ca se poarta intru-un fel doar ca eu eram acolo si nu ma simteam primita deloc, cei doi nevorbind cu mine prea mult. Desigur ca, am inceput sa ma simt prost cand meargeam la el. Avea un comportament destul de indifferent, nu cauta sa ma descopere,iar la un moment dar am inceput sa simt ca sunt doar o persoana cu care iese si intretine relatii sexuale. Toate vorbele lui de la inceput si inainte de a incepe relatia, au fost neadavaruri. El inca vorbea cu fosta lui prietena dupa care a suferit aceasta intreaga relatie. Ii placea sa vorbeasca si cu alte fete, nu stiu exact daca era doar prieteneste, dar aveam dubii. Nu ma simteam apreciata, fericita, si iubita. Planurile noastre nu s-au intersectat, iar dupa 2 sanse am decis sa pun punct. Am ramas amandoi cu idea ca nu ne potrivim, ca la ceea ce vreau eu, el nu se poate adapta si ca poate nu a fost o alegere foarte buna si am fost blocata de pe retelele de socializare.In weekend o sa se faca 2 saptamani de cand am pus punct, insa pentru ca am sentimente pentru el si am vazut langa el un viitor, nu pot sa il uit, incerc sa gasesc activitati, il visez singur, vorbind la telefon, cu alte fete si am un sentiment de vinovatie. Chiar daca relatia s-a sfarsit, in capul meu nu e gata inca.
kudika_1015737
Postat pe 8 Iulie 2016 12:40
Draga mea , cum crezi ca te pot ajuta parerile altora ?Poate doar o vorba buna si restul depinde de tine.
Fii puternica si vei trece de faza asta.
kudika_988778
Postat pe 8 Iulie 2016 14:13
Multumesc. Este doar ca ramai cu dezamagirea. Da asa este, o sa treaca si faza asta.
kudika_1015737
Postat pe 8 Iulie 2016 14:43
Tu de fapt ce iti doresti?
GabrielleB
Postat pe 7 Septembrie 2016 19:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AM O PROBLEMA! au disparut barbatii BARBATI! si pe acest site FEMEILE NU STIU CE INSEAMNA A FI FEMEIE 144 De la: Kathara 30 Ianuarie 2009 12:33
2 sufletele 4 De la: diana1981 9 Aprilie 2010 00:38
CAUT PRIETENE CU CARE SA IES . 38 De la: sirghea 28 Septembrie 2010 20:43
Barbat Balanta - Femeie Barbec! 3 De la: tzache 22 Septembrie 2009 13:02
E de prost gust sa te saruti in bar cu iubitul/a ? 64 De la: verraa 23 Aprilie 2011 19:29