Setari Cookie-uri

ce inseamna sa iubesti?!!?

Spre nerusinarea mea, am si io o mica, mare curiozitate si anume ce inseamna "Sa Iubesti"??!!? In toate subiectele de pe forum, de aici, se vorbeste numai despre iubire: cat de minunata e, cum sa ne luptam pentru a mentine o relatie, chiar daca am fost inselati, cum sa nu ne multumim cu putim, cum ca daca dragoste nu e, nimic nu e. Toata lumea se bate cu pumnul in piept si militeaza pentru iubire. Eu unu sunt intr-o totala necunoastere, in bezna chiar as putea spune si vreau sa stiu si io cum e sa iubesti??Care emarele secret?? Ce simti, cum esti, deoarece pana acuma nu am avut aceasta deosebita placere(oare sunt insensibil sau nu m-am prins cand am trait-o?!!?). Recunosc cu rusine in suflet, ca pana acuma nu am spus vreunei "principese" acele cuvinte utopice :"Te iubesc". Luminati un biet necunoscator voi promotaori ai acestei ambrozii denumita iubire, fara care lumea s-ar oprii in loc sursurul apelor si ciripitul pasarelelor nu ar mai fi atat de dulce, peisajele atata de frumoase si moartea atat de trista.Unde nici lacrimi nu sunt, nici fericire nu e!! Va rog sa ma coplesiti si pe mine in frenezia voastra. Cu deosebita stima si respect acelasi Yo
smecta
Postat pe 18 Februarie 2008 11:50
dupa cum ai scris...nu s-ar zice ca nu iubesti(asta daca nu am sti ca e copiata aceasta imagine).in fine...asteptam sa ne spui tu cum te simti atunci cand...,,te-o lovii"!si sa te ajute Domnul sa afli cum e doar cand iubesti...nu si cand esti dezamagit(s-ar putea sa nu mai vrei sa sti cum e cand iubesti).

Postat pe 18 Februarie 2008 13:51
Nu cred k cineva iti poate descrie "iubirea", nu cred k exista un tipar si nu cred k poti spune k da uite "asa se iubeste si uite asa trebuie sa faci, asa trebuie sa simti". Fiecare iubire este unica in felul ei, si fiecare simte si percepe iubirea altfel.. unii o simt mai intens iar altii mai putin. Sa iubesti poate insemna sacrificiu, dezamagire, apreciere, respect, pasiune, tandrete, grija fata de celalalt... si multe altele, toate contopite. Iar in iubire nicidata nu te multumesti cu putin, intotdeauna vrei mai mult, mai intens, vrei tot, in acelasi timp sa domini si sa fi dominat, iti doresti din toate cate ceva, sa demonstrezi k esti unic si meriti sa fi iubit. Iubirea, te gaseste ea, nu trebuie s-o cauti sau sa alergi dupa ea.. nu trebuie s-o astepti pentru k atunci se va lasa asteptata. Doar fii tu insuti si fii sincer. Eu personal traiesc acest minunat sentiment de 5 ani, si nu-i pot da o definitie, de fapt nu cred k exista o definitie pentru acest cuvant "dragoste". Si da cred k este utopic pentru k nu il vezi, doar il simti, il doresti si nu vrei sa se termine niciodata. Anumite persoane de pe acest forum l-au numit ca fiind un cocktail.. si le dau dreptate.. o amestecatura de sentimente care te zapacesc, nu mai stii exact ce vrei cine esti ce faci uiti de tine si deveniti voi.. ca unul singur.. aceleasi tulburari dak pot sa le spun asa atat fizice cat si psihice, si te face sa-l vrei pe celalat/cealalta din ce in ce mai mult.. simti k nu te poti satura, si tremuri de emotie cand te gandesti la ce s-a intamplat si la ce se poate intampla pe viitor, iti vine sa plangi si sa razi in acelasi timp, si nu poti decat sa spui "te iubesc", cu bune si cu rele si nu vreau sa setermine niciodata ce simt acum, nici sa se invecheasca nici sa se reinnoiasca .. "vreau sa te iubesc pe veci asa cum te iubesc acum" atat si nimic mai mult. Iar in momentul in care am fost inselati cu o alta persoana(si tin sa precizez k mie nu mi s-a intamplat dar pot sa ma gandesc cum ar fi) ni se naruiesc toate sperantele visurile si tot ceea ce parea frumos capata o umbra de tristete, supare si furie in acelasi timp. Vrem sa iertam, si poate k unii reusesc, dar intotdeauna va ramane o rana adaca in sufletul nostru, pentru k eu cred k nimic nu doare mai tare decat un suflet ranit.. si oricat de mult ar incerca persoana iubita sa demonstreze ca-i pare rau, ceva s-a rupt, ceva ce nu mai poate fi reparat si nu putem decat incerca sa ne refacem vietile zdruncinate de o dezamagire puternica, intotdeuna intrebandu-te "ce-ar fi fost dak?" . Sper k nu te-am plictisit "smecta" si sper k ti-am fost macar un pic de ajutor in a intelege " ce inseamna sa iubesti"
aly1987
Postat pe 18 Februarie 2008 13:51
raspund si eu, cu varianta mea, of course, ca, asa cum bine se zise pe forum, fiecare-n felul lui... adica sa zic cam cum simt eu si de unde stiu : 1-de fiecare data cand ma indragostesc, scriu poezii; si numa' cand ma-ndragostesc, adica la mine e aproape un semn ca sint inlove, cand ma loveste muza; 2-sunt intr-o stare de zapaceala vecina cu nebunia, uit lucruri-am mai scris pe forum ca am mers, la 12 noaptea, juma' de oras, si zau ca nu-i asa mic orasul, cu farurile stinse la masina, si nici nu mi-am dat seama, asa de zdrucinata eram...;3- vreau tot timpul sa fiu cu el, sa-l pup, sa facem dragoste, sa vorbim, sa mancam, sa ...de toate impreuna; 4-il includ in toate planurile mele de viitor, sau, altfel zis, nu pot sa-mi imaginez viitorul, in momentul respectiv, fara el; 5-sunt dispusa, desi realitatea nu prea m-a obligat, dar, psihic, sentimental, as fi dispusa sa fac multe nebunii sau kestii pe care in mod normal nu musai le-as face, de dragul lui-ex : sa ma mut in alt oras, ca el se muta cu jobul acolo; 6- esential, de asemenea, simt ca vreau sa am copii cu el; 7-mare parte din defectele lui, na, ca n-are majore, zic eu, ca altfel nu l-as iubi, nu mai mi se par defecte, unele mi se par chiar dragute sau haioase, sau pe altele pur si simplu le trec cu vederea sau nu mai mi se par importante, cu toate ca, la alti barbati, pe care nu-i iubesc, ar putea sa ma scoata din sarite... cred ca am scris deja prea mult... desi as putea sa mai scriu ohoho, cate si mai cate... ca doar, despre iubire si despre viata in general, sau moarte, putem vorbi for ever, nu?

Postat pe 18 Februarie 2008 15:05
sunt de acord cu smecta. nici eu nu am nici cea mai vaga idee ce inseamna sa iubesti dar inca mai sper ca o sa vad pe propria piele nu dor din gurile altor persoane.
ralucka85
Postat pe 18 Februarie 2008 15:16
ce descrieri frumoase fetelor.mie mi s-a intamplat sa merg de mai multe ori cu farurile stinse, fara sa fiu indragostit :))

Postat pe 18 Februarie 2008 18:03
esti rau, alex!!! zi-ne cum esti tu, cand esti indragostit, daca neindragostit esti asa zapa ca mergi fara lumini...

Postat pe 18 Februarie 2008 18:05
smecta hai sa iti spun si eu, ca intre barbati, ce simti cand iubesti.simti ca vrei sa faci sex toata noaptea cu acea persoana.ma astept la un val de acuze si blamari la adresa mea dar suport cu stoicism criticile :D

Postat pe 18 Februarie 2008 18:06
:))) haha ..tare, eh ...si alex are dreptate doresti sex..dar deja cand spui te iubesc nu mai faci sex,faci dragoste, si de la dragoste ajungi sa faci totul impreuna, sa il incluzi/o incluzi in viata ta si mereu vrei sa fii cu ea/el.

Postat pe 18 Februarie 2008 18:20
nu pot sa zic, decat ca va multumesc pentru informatii si tind sa va dau dreptate absoluta tuturor in parte. Astept cu nerabdare si alte pareri opinii ca si io si cei ca mine sa putem stii sigur cand si daca trecem prin asa ceva si nu e doar o iluzie de moment, o fantasma trecatoare, o savoare a lunii. PS(mie mi se intampla des sa m,erg cu farurile stinse si sa vreau sa fac sex tot tipul, oare sunt mereu indragostit si nu stiu de cine--> nu, nu va speriati nu sunt narcisist :> )
smecta
Postat pe 18 Februarie 2008 20:45
Ai dreptate mai smecta(cred eu ca tu ai mereu dreptate),Fiecare poate veni cu un ceva,dar e doar "ceva-ul" lui.Au incercat muuuuuuuuuuuuuulti sa-ai dea definitii dar..au fost definitiile lor.
Si sa incep cu citate celebre?nu,nu fac eu asa ceva,nu-i de mine.Pai ,cand vine dumneaei,iubirea,nu sti cand vine,te loveste ca un fulger ,de ies toti dracii(Doamne iartama)din tine si dintr-o data toate-ti par mai astfel.Albul tot alb e dar ,e mai sralucitor,afara-i frig dar tie-ti cald,,sa mai continui?Un biolog ar zice ca-i chimie,un pshiholog ar zice ca-i ...stie el ce-ti mai ziceti .Se intampla si ...gata.Fara ea nimic n'ar exista sau ar fi dar nu ar avea gust,sens sau cum vrei tu sa-i zici.
Nu n-o poti definii pe dansa IUBIREA ,ca-i doar atata si cu ea nu te poti juca de-a vatia ascunselea.Sau te poti juca dar...dar intr-o zi ea pleaca.Si-o cauti pe toate drumurile,potecile,padurile...si ea nu mai apare.Dar ,exista una singura,iubirea care se daruieste.Si aici nu-ti pot zice mai mult.Te daruiesti fara rezerve,fara indoieli ,intrebari,explicatii,si acea iubire este mai mult decat un simplu moft de ..fite cu fundite,parapelifortite.i-ti zic eu,asa ceva nu se poate explica ,indosaria,diseca:e doar ea IUBIREA.Simplu,curat,adevarat.
Sper ca ne-am ridicat la asteptarile tale!Dar daca nu ,mai asteapta ,poate ne mai vin idei la noapte.
Asta's eu si n'am ce face ,directa,cu cartile pe masa,taiema,aruncama la caini...(era o gluma).Sa fi atat de tare iubit, mai smecta,incat sa-ti vina sa strigi..Acu stiu ce vroiati voi sa-mi spuneti.Ne vei da dreptate sau nu ,vezi tu...Si nu uita...sa ne scti.
OCTAIA
Postat pe 18 Februarie 2008 21:31
da, dar daca esti iubit si nu impartasesti iubirea te simti vinovat. nici asa nu e bine, asta daca mai ai si tu o farama de cosntiintza(vb in cazul meu) dasta am si intrebat. Dar oare dragostea poata sa apara in timp prin intermediul obisnuintei ???
smecta
Postat pe 19 Februarie 2008 00:12
De multe ori mi-am promis mie(alcuiva nu am cui)sa nu mai scriu nimic pe niciun forum,dar...crezi ca poti ,cu baietii astia talentati.Acu nu-i niciun bai,ai tu timp sa le vezi pe toate.Parerea mea sincera ,caci vad ca cu tine nu'ma sincer poti sa fi,ai tu putintica rabdare,si pregatestete,te va ajunge vre-un blestem de fata patasita si abandonata,si sa nu te pui tu pe un iubit inlacrimat,cu perini stranse'n brate pana dimineata.Si sa vi tu ,atunci ,la noi si sa ne mai spui cate ceva.Dar i-ti zic, toate la randul lor.
Obisnuinta e ..tot obisnuinta...dar mai sti .Nu poti sti niciodata cum e cu iubirea asta.Vine cand nu te astepti,sau cand te astepti mai putin .Deci ai grija...
OCTAIA
Postat pe 19 Februarie 2008 07:43
Dragostea o percepe fiecare in felul lui/ei. Dar nu sa iubesti este cel mai frumos lucru ce ti se intampla, ci sa fii indragostit! Asta e starea de euforie totala, de reverie. Nimic si nimeni nu mai conteaza cand esti indragostit, toate problemele se rezolva parca mai usor, par mai putin grave decat sunt in realitate. Iar cand iubesti, simti fara sa iti spuna cineva, ai face orice pt cel/cea iubit/a, renunti la anumite lucruri in favoarea persoanei iubite.
emyia
Postat pe 19 Februarie 2008 08:14
Emyia tin sa te anunt ca "a iubi" si "a fi indragostit" sunt sinonime, nu inteleg cum pentru tine sunt doua lucruri total diferite.. dar fiecare cu "pasaricile" lui:))
aly1987
Postat pe 19 Februarie 2008 10:54
te indragostesi de 1000 de ori si cei mai norocosi ajung sa si iubeasca o data, maxim de doua ori. se spune ca intensitatea durerii despartirii de persoana iubita este comparabila cu decesul unui membru al familiei, cu decesul unei persoane pe care o iubesti. nu trebuie sa dam definitii, sa stabilim sabloane, trebuie doar sa iubim. neconditionat.

Postat pe 19 Februarie 2008 12:36
cocktail Molotov,domnule...da da...asta este dragostea...o amestecatura de fluturasi la burtica,dorinta nebuna de a face dragoste cu persoana iubita(si cand se mai combina si cu seeex!!!),neputinta de a sta deloc fara prezenta acesteia...asa incepe..apoi apare respectul,increderea, comunicarea,romantismul,sacrificiul...etc...multe,multe altele....si cand te lovesteeee....buuum.....focuri de artificii.....totul e roooz....pasareleeee...flor
iceleee...steluteee...dar pot fi si lacrimi!!!...da da...asta este paradoxul dragostei....ceva atat de frumos sa ta faca sa suferi???... da...pentru ca dragostea contine si suferinta(cat mai putina,daca se poate)...sa suferi cand cel iubit sufera....sa te consumi cat de putin in urma unei divergente....sa te doara cand pe cel iubit il doare...pentru ca dusmanul cel mai mare al dragostei este INDIFERENTA...cand apareeee..gata cu dragostea.....deci,in concluzie dragostea este acel sentiment care te face fericit, multumit,implinit,puternic,dornic de viata,alaturi de persoana iubita...intr-un cuvant:INVINCIBIL in fata oricarui obstacol!!!...pentru ca, da, probabil eu sunt cea care a mai spus si o repet cu tarie:DRAGOSTEA INVINGE INTOTDEAUNA!!!...si...UNDE DRAGOSTE NU E,NIMIC NU E!!!....pentru ca eu,dupa 21 de ani,pot sa afirm cu siguranta si mandrie ca iubesc si sunt iubita!!!..asta pentru ca dragostea ma face sa am suflet de 20 de ani...acum la 38....si dragostea m-a ajutat sa trec peste toate greutatile vietii!!!...asa ca ..draga smecta...asteapta c-o sa te loveasca si pe tine aceasta"boala frumoasa"...si atunci sa nu zici ca n-am avut dreptate...eu..o baba de 38 de ani....ha ha ha...ciao

Postat pe 19 Februarie 2008 12:48
aoleoooo, smecta....aduci in discutie niste teme de zici ca vrei sa-ti dai doctoratul in domeniul dragostei eterne necunoscute si ascunse din univers sau esti adeptul integrarii in absolut? Tu nu ai si alte probleme cum are tot omul? Atata mi-am stors creierii si mi-am pus toti neuronii la treaba, nu am indraznit sa ma uit in dex.....ca iar te luai de mine, ba mai mult...am incercat sa-mi aduc aminte cum am iubit fiecare barbat din viata mea, daca faceam aceleasi lucruri, daca gandeam la fel asupra unor aspecte ale vietii, si am ajuns la concluzia, mi-e rusine sa recunosc, dar sincer....nu stiu! Si de ce sa ma chinui sa aflu? la ce mi-ar folosi? Cand eram mai mica mi-a zis un mos ca atunci cand iubesti e ca atunci cand te loveste tramvaiul si tu nu simti nimic.....si io proasta am intrebat: care tramvai? 41? Lasa, io sa fiu sanatoasa, daca afli vreun secret sa-mi zici si mie, dau o bere!

Postat pe 19 Februarie 2008 13:21
vad ca nu mi-a aparut numele la comentariu(cel de dinaintea princess-ei)...cred ca nu eram logata...eu sunt...etta70...pentru ca nu vreau sa credeti ca ma feresc sa -mi ascund identitatea!!!

Postat pe 19 Februarie 2008 13:33
aly1987-sa iubesti si sa fii indragostit sunt doua lucruri oarecum diferite pentru multi dintre noi. dar, ca sa faci diferenta, trebuie sa le traiesti pe ambele, pe rand. ai incercat?

Postat pe 19 Februarie 2008 20:43
La intrebare lui Smecta nu o sa raspund prin cuvinte , ci o sa raspund dandu`va un link - http://lexya.wordpress.com/ - pe care va invit sa il accesati si sa vizualizati IN INTREGIME primul video de pe pagina ,...ca sa vedeti cat de frumos percepe si defineste iubirea un suflet pur si inocent de copil , raspunzand la o intrebare pe care eu consider ca este trist ca unii "oameni mari" ajung in situatia de a o pune..."ce inseamna sa iubesti?"
Kittynelle
Postat pe 20 Februarie 2008 04:15
Da, e trist! dar datorita intrebarilor mici si triste s-au descoperit secrete mari si miraculoase.
smecta
Postat pe 20 Februarie 2008 10:27
iulia little, "oarecum diferite pentru multi dintre noi" ...cred k asta tine de perceptia fiecaruia eu nu vad o diferenta intre "a fi indragostit" si "a iubi" pentru k eu cand spun k sunt indragostita deja iubesc, nu pot spune ca sunt indagostita de o persoana cu care ies 1 sapt sau 2.In cel mai bun caz pot spune k plac persoana respectiva si k sunt interesata ...dar cred k asta depinde de cum priveste lucrurile fiecare, ..poate k sunt mai pragmatica din fire...
aly1987
Postat pe 20 Februarie 2008 12:33
Sa iubesti ?sa nu iubesti?...Si uite dom'le cum trece iubirea pe langa tine.Deci aviz trecatorilor,
OCTAIA
Postat pe 21 Februarie 2008 22:42
Noi sa fim sanitari, ca vorba aceea: unde nu cade, pica si unde nu pica. vine. Asa ca degeaba cautam noi iubirea ca pe potirul sfant deoarece asa nu o sa o gasim. O sa ne gaseasca ea pe noi, insa doar atunci cand suntem cu adevarat pregatiti.
smecta
Postat pe 24 Februarie 2008 15:13
bine zici, smecta! eu iti doresc, tie si la toti, sa va gaseasca iute, cat mai iute, Iubirea! ca-i tare fain sentimentul...

Postat pe 24 Februarie 2008 16:29
Multi chemati,putini alesi!
Suficient iubire ne vindeca de toata rautatea acestei lumi bolnave.
Deci concluzie :ai grija ce-ti doresti s-ar putea sa ti se inplineasca atunci cand te astepti mai putin.
Niciodata sa nu zici...Sau mai bine mai tarziu decat ...
OCTAIA
Postat pe 24 Februarie 2008 16:45
Pe mine ma iubeste deja mama, bunica-mea, deja ce e mult strica, plus de asta io sunt unu singur de unde atata putere sa rapund la toate solicitarile. Coloc peste Pupaza, pe mine ma mai iubeste si femeile ca pe Margineanu' deci vedeti ce viatza de caine de lux am :D
smecta
Postat pe 24 Februarie 2008 20:02
hai ma smecta, unde ti-i energia??? te-au 'rapus', la o varsta asa frageda, solicitarile? ce te mai faci peste vreo 10 anisori? si te mai laudai(si ma bucuram ca nu-s singura pe lume, ehehe, cine mai citeste azi hector malot???)ca esti de 7 ori mai tare ca iepurashul duracell!!! e, iaca, se vede, ca te-au cam lasat bateriile....sau le-ai schimbat pe din alea chinezesti, mai eftine, dar mai slabe, of course?!

Postat pe 24 Februarie 2008 20:06
Draga 'baietel" sa-ti amintesc tema propusa de mataluta?
Ce inseamna sa iubesti??!!Ca esti iubit ,de toti si de tote,nimeni nu conteste,dar...tu ?Zi dupa mine:pe cine iubesti?Fi sincer ,daca spui o minciuna i-ti creste nasul.
Ce te faci la varsta asta frageda,daca nu sti ce e iubirea?Personal am cunoscuto din copilarie."cui nu-i place ...iubirea?"
OCTAIA
Postat pe 24 Februarie 2008 20:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
barbatii nu au voie in salon?! e normal? 3 De la: marina13 13 August 2013 21:12
..intr-o relatie nu trebuie sa te simti singur(a).... 6 De la: justytheone 8 Ianuarie 2011 20:11
familia perfecta... 77 De la: MusicIsMyLife 13 Aprilie 2013 08:39
Drame si Solutii 38 De la: erikahd2008 20 Februarie 2009 22:56
i need you......pls.. 19 De la: blaa 29 Ianuarie 2010 16:40