Setari Cookie-uri

Iubita mea foarte geloasa!

Chiar daca este un site adresat femeiilor si poate eu nu am ce cauta aici, totusi am venit sa va povestesc cum decurge relatia mea si sa va intreb ce as putea face in privinta problemelor...
Sunt impreuna cu iubita mea de 1 ani si 2 luni. In ultimele luni parca e altcineva (nu ma inseala de asta sunt sigur) e vorba ca a devenit extrem de geloasa, geloasa la modul ca eu pe strada trebuie sa merg cu capul in jos pentru a nu vedea nicio alta femeie sau fata, cand ridic putin capul si ei i se pare ca m-am uitat chiar daca eu nu am facut asta, incepe un scandal monstru pe strada, ma face in toate felurile, la televizor nu ne uitam pentru ca apar femei pe care ea le considera o concurenta....la filme nici atat. Prietenii nici nu mai stiu cum arata...nu i-am mai vazut de luni de zile pentru ca nu vrea sa ies din casa, ii e frica ca as putea sa o insel dar nu as face niciodata asta pentru ca o iubesc prea mult. Acum doua saptamani am iesit 5 min pana la magazinul de peste strada sa-mi cumpar ceva, ea nu era acasa, a venit acasa, a vazut ca aveam niste bani schimbati, a inceput foarte agresiv sa ma intrebe un ai fost, i-am raspuns ca am fost pana la magazin si a inceput un scandala monstru ma zgariat pe tot corpul, a inceput sa dea cu pumnii si cu picioarele, urla si etc Dupa toate astea s-a "calmat" a fugit din casa si m-a amenintat ca se sinucide (nu ar fii prima amenintare de genul). Nu a facut-o, am convinso iar in momentul de fata suntem impreuna, traiesc un calvar iar daca ma despart de ea ma ameninta ca se sinucide.
Nu mai pot.... ma simt ca la inchisoare.... ce sa fac? Am nevoie de un sfat, imi e teama daca renunta la e ca isi va face rau....dar in relatia asta nu mai rezist!
Andu777
Postat pe 20 Iulie 2016 20:31
Nu i-am niciodata motiv sa fie geloasa.
Am rupt toate legaturile cu persoanele de sex feminin. Nu am inselat-o. Nu am vorbit cu alta fata.
Vreau doar sa se termina calvarul si sa fie si ea si eu bine indiferent ca ne vom despartii...
Andu777
Postat pe 20 Iulie 2016 20:37
De la: Andu777, la data 2016-07-20 20:31:26Chiar daca este un site adresat femeiilor si poate eu nu am ce cauta aici, totusi am venit sa va povestesc cum decurge relatia mea si sa va intreb ce as putea face in privinta problemelor...
Sunt impreuna cu iubita mea de 1 ani si 2 luni. In ultimele luni parca e altcineva (nu ma inseala de asta sunt sigur) e vorba ca a devenit extrem de geloasa, geloasa la modul ca eu pe strada trebuie sa merg cu capul in jos pentru a nu vedea nicio alta femeie sau fata, cand ridic putin capul si ei i se pare ca m-am uitat chiar daca eu nu am facut asta, incepe un scandal monstru pe strada, ma face in toate felurile, la televizor nu ne uitam pentru ca apar femei pe care ea le considera o concurenta....la filme nici atat. Prietenii nici nu mai stiu cum arata...nu i-am mai vazut de luni de zile pentru ca nu vrea sa ies din casa, ii e frica ca as putea sa o insel dar nu as face niciodata asta pentru ca o iubesc prea mult. Acum doua saptamani am iesit 5 min pana la magazinul de peste strada sa-mi cumpar ceva, ea nu era acasa, a venit acasa, a vazut ca aveam niste bani schimbati, a inceput foarte agresiv sa ma intrebe un ai fost, i-am raspuns ca am fost pana la magazin si a inceput un scandala monstru ma zgariat pe tot corpul, a inceput sa dea cu pumnii si cu picioarele, urla si etc Dupa toate astea s-a "calmat" a fugit din casa si m-a amenintat ca se sinucide (nu ar fii prima amenintare de genul). Nu a facut-o, am convinso iar in momentul de fata suntem impreuna, traiesc un calvar iar daca ma despart de ea ma ameninta ca se sinucide.
Nu mai pot.... ma simt ca la inchisoare.... ce sa fac? Am nevoie de un sfat, imi e teama daca renunta la e ca isi va face rau....dar in relatia asta nu mai rezist!



Sa se prezinte la medic, caci este bolnava psihic, manifestarile si reactiile ei nu sunt normale ! Ce poti face? Daca o iubesti, sfatuieste-o sa mearga la medic, caci are probleme grave, chiar daca nu le constientizeaza ! Tentativele de suicid spun totul despre o persoana, care se dovedeste labila psihic ! Renunta la ea, caci, pe fondul tulburarilor ei, va ajunge la spital si nu stiu daca vei suporta comportamentl ei !!
kudika_15804
Postat pe 21 Iulie 2016 07:08
Din pãcate nici nu vrea sã audã de doctori sau de un psihiatru, pãrinții ei nu iau în serios ce se întâmplã cu fiica lor și cã este ceva grav și o lasã de izbeliște.
Andu777
Postat pe 21 Iulie 2016 12:39
De la: Andu777, la data 2016-07-21 12:39:03Din pãcate nici nu vrea sã audã de doctori sau de un psihiatru, pãrinții ei nu iau în serios ce se întâmplã cu fiica lor și cã este ceva grav și o lasã de izbeliște.



Este doar problema domniilor lor, nu a ta !Incearca sa discuti cu parintii iubitei tale, fara sa stie ea, atentioneaza-i in legatura cu intentiile fiicei lor, poate se vor trezi la realitate, fa-le un bine , pana nu o vor gasi decedata !
kudika_15804
Postat pe 21 Iulie 2016 16:45
De la: Andu777, la data 2016-07-21 12:39:03Din pãcate nici nu vrea sã audã de doctori sau de un psihiatru, pãrinții ei nu iau în serios ce se întâmplã cu fiica lor și cã este ceva grav și o lasã de izbeliște.



Este doar problema domniilor lor, nu a ta !Incearca sa discuti cu parintii iubitei tale, fara sa stie ea, atentioneaza-i in legatura cu intentiile fiicei lor, poate se vor trezi la realitate, fa-le un bine , pana nu o vor gasi decedata !
kudika_15804
Postat pe 21 Iulie 2016 16:45
De la: Andu777, la data 2016-07-21 12:39:03Din pãcate nici nu vrea sã audã de doctori sau de un psihiatru, pãrinții ei nu iau în serios ce se întâmplã cu fiica lor și cã este ceva grav și o lasã de izbeliște.




Daca ar fi avut probleme psihice , fii sigur ca ar fi remarcat nu doar familia ei , ci si colegii de munca , prietenii si celelalte cunostinte ,impreuna ati fi reusit sa-i oferiti ajutorul de care are nevoie, n-at fi lasat-o nimeni de izbeliste :)
Probabil ca pb voastre in Familie se datoareaza unei greseli ce-ti apartine , ea pierzandu-si increderea in tine .
Dar ti-a fost mult mai usor sa tastezi o poveste inventata si exagerata pt a te prezenta tu ca un baiat bun de pus pe varza.
Poate ca ar fi indicat sa consulti un psiholog, pt tine.
Daca povestea este reala , si-ai fi dat dovada de maturitate ,n-ai fi apelat la jutor pe un site de socializare ,pt a cere pareri userilor carora le faci cunoscuta doar varianta ta , nu si a ei :)de aceea nu cred o iota din povestea ta .
Czurile de genul assta se rezolva in famile , nicidecum pe un site , punandu-i si diagnostic.
Poate ca e bine in in urma acestei povesti , sa mergi la un psiholog , ti-at fi mult mai de ajutor.
Toate cele bune , intelepciune si multa sanatate.

kudika_988778
Postat pe 22 Iulie 2016 13:56
Colegii, prietenii si familia ei sunt constienti si vad problemele pe care le are. Pana si ea este constienta de acest fapt. Din pacate nu e doar o poveste iar ei i se pare normal felul in care actioneaza. Primul iubit a inselat-o dar asta s-a intamplat acum multa vreme si a ramas asa, nu mai are incredere nici in ea....
Te rog, nu incerca sa ma ataci, am cerut o parere aici pentru ca sunt mii de persoane care vad acest topic...
Andu777
Postat pe 22 Iulie 2016 18:22
Ok , sper sa gasesti solutia potrivita pt rezolvarea pb tale.
kudika_988778
Postat pe 23 Iulie 2016 22:29
Te-ai gandit sa vorbesti cu ea ?Sa discuti civilizat ?Locuiti impreuna?Cum era inainte relatia voastra ?
kudika_1016068
Postat pe 31 Iulie 2016 05:48
Si plus de asta,ma intreb cum de ,,ai voie" pe internet.Aici nu sunt femei?
kudika_1016068
Postat pe 31 Iulie 2016 05:58
Primul drum.la psihiatrul iar urmatorul la psiholog.
kudika_17892
Postat pe 31 Iulie 2016 07:05
Imi pare rau sa aud asa ceva si eu am facut o parte din ce face ea. E grea caci nu stii cum gandeste si ce poate face. Paid ia-o de mana du-o la biserica si jura-i acolo ca o iubesti si nu o vei insela. Mai spune-i tot acolo ca numai suporti viata cu ea asa geloasa si ca trebuie sa aibe incredere in tine altfel o vei parasii. E greu stiu dar viata e prea scurta sa fii chiar asa subjugat de o iubire. Daca te ameninta cu sinuciderea II Poti spune clar asa : eu nu imi doresc asta dar daca tu asa gandesti imi pare rau nu pot sa fac nimic, te iubesc dar esti prea geloasa prea posesiva hotaraste -te ce vrei. Mai exista o cal Rugaciuni la Sf Fecioara caut pe net. Bafta multa si tine-ne la curent cu tot ce FACI ☺
kudika_979668
Postat pe 31 Iulie 2016 11:30
Sincer, iubita ta are serioase probleme si cred ca ar avea nevoie de ajutor specializat.(,,m-a zgâriat pe tot corpul, nu ne uitam la tv, si amenințãrile cu suicidul). Poate dacã ai convinge-o sa vadã un psiholog... O relație nu este o colivie in care sa îți bagi partenerul (a). Ai perfecta dreptate, calvarul trebuie sa înceteze. Spui ca o iubești însã nu cred ca ai putea trai o viața in aceasta atmosfera ,,de iubire'. Dacã nici cu psihologul nu reusesti sa o aduci pe strada buna atunci a bine sa închei relația (cu toate amenințãrile ei de suicid). Altfel vei ajunge tu intr- o depresie sau mai rãu sa faci cine știe ce gest nebunesc. Numai bine.
maria_doina
Postat pe 31 Iulie 2016 12:00
De la: kudika_1016068, la data 2016-07-31 05:58:21Si plus de asta,ma intreb cum de ,,ai voie" pe internet.Aici nu sunt femei?


Uite o fata desteapta care nu crede in basme probabil ca doar pe net il lasa
kudika_988778
Postat pe 31 Iulie 2016 18:16
De la: Andu777, la data 2016-07-22 18:22:44Colegii, prietenii si familia ei sunt constienti si vad problemele pe care le are. Pana si ea este constienta de acest fapt. Din pacate nu e doar o poveste iar ei i se pare normal felul in care actioneaza. Primul iubit a inselat-o dar asta s-a intamplat acum multa vreme si a ramas asa, nu mai are incredere nici in ea....
Te rog, nu incerca sa ma ataci, am cerut o parere aici pentru ca sunt mii de persoane care vad acest topic...



Nu cred intr-o eventuala contributie a vreunui psiholog, prin aplicarea unei terapii, atat timp cat iubita ta nu colaboreaza in sensul refacerii sale psihice, caci psihicul ei este destabilizat !Primul pas consta in constientizarea problemei sale ! Al doilea pas este acceptarea unui ajutor specializat, venit din partea unui preot sau psiholog ! Insa, cel mai mare sprijin este propria vointa, in sensul recastigarii increderii in barbati, si lucrul cu aceasta !Ori, aici, iubita ta trebuie sa intervina pozitiv ! Tu o poti ajuta, asigurandu-i suportul emotional !!!
kudika_15804
Postat pe 1 August 2016 07:47
eu zic ca ar ajuta o un medic...psihoterapeut psiholog

are o problema si necesita un ajutor de specialitate


gelozia e este deja patologica

bafta
ina_irinus906
Postat pe 1 August 2016 08:59
A fost perioada in care stateam impreuna (acum a fost nevoita sa stea cu parintii ei nu din motiveke relatiei noaste, motive familiale) si evident am avut ca sa zic asa, aceasta portita de ma sfatuii si cu alte persoane....
Stiu ca suna penibil tot , probabil ca daca nu treceam prin asa ceva, as fi ras de m-as fi prapadit....
Andu777
Postat pe 2 August 2016 21:54
i-am jurat in biserica de foarte multe ori...am incercat sa-i castig incredere prin orice mijloc dar e imposibil....multumesc din suflet pentru sfat.
Andu777
Postat pe 2 August 2016 21:57
Inainte relatia noastra era cel mai frumos lucru pe care mi s-a intamplat pana atunci, am dsicutat si discutam in fiecare zi problema asta , dar de prisos...
Andu777
Postat pe 2 August 2016 21:58
De la: Andu777, la data 2016-08-02 21:54:05A fost perioada in care stateam impreuna (acum a fost nevoita sa stea cu parintii ei nu din motiveke relatiei noaste, motive familiale) si evident am avut ca sa zic asa, aceasta portita de ma sfatuii si cu alte persoane....
Stiu ca suna penibil tot , probabil ca daca nu treceam prin asa ceva, as fi ras de m-as fi prapadit....



Aha , te-a lasat balta si-a plecat la parinti se saturase de tine cel ce intruchipezi perfectiunea
Intr-un mesaj anterior , ai zis ca se sinucide daca tu pleci si-o lasi , ... si cand colo a plecat ea
Dar bucura-te si vezi sa nu te prapadesti de ras .......uite cati sustinatori ai ce se pricep sa dea un diagnostic de specialitate ati internat-o deja la nebuni , saraca fata daca ar sti s-ar prapadi si ea de
Andu , tu prezinti versiunea ta , dar adevarul e altul iesi din povestea asta penibila fa-ti o prietena si
kudika_988778
Postat pe 3 August 2016 15:06
Ideea e ca noi stateam împreunã pe timpul facultãții iar acum fiind vara si vacanțã stã la pãrinții ei ea nefiind din bucurești. Daca voiam fani sau sa ma fac remarcat îmi puneam numele adevarat, poza cu mine si eventual link-urile paginilor mele de socializare....
Le mulțumesc celor care au avut o gândire pozitiva și au înțeles care este situația cât și ție chiar daca ai încercat sa ma jignești.
O zi buna!
Andu777
Postat pe 8 August 2016 11:25
De la: Andu777, la data 2016-08-08 11:25:35Ideea e ca noi stateam împreunã pe timpul facultãții iar acum fiind vara si vacanțã stã la pãrinții ei ea nefiind din bucurești. Daca voiam fani sau sa ma fac remarcat îmi puneam numele adevarat, poza cu mine si eventual link-urile paginilor mele de socializare....
Le mulțumesc celor care au avut o gândire pozitiva și au înțeles care este situația cât și ție chiar daca ai încercat sa ma jignești.
O zi buna!



Tinere, problema in sine nu iti apartine, faptul ca te preocupa starea psihica a iubitei tale denota bunatate si grija fata de tanara respectiva ! Daca ea locuieste la parinti, pe periada vacantei, deja problema ei trebuie rezolvata de ea si parintii ei, tu ai un rol foarte mic in aceasta poveste !Nu poti face prea multe in sprijinul iubitei tale, decat sa o povatuiesti sa mearga la un psiholog, important este sa constientizeze ca are o mare problema, caci gelozia exacerbata, care nu este bazata pe dovezi, este un pericol pentru voi doi !
kudika_15804
Postat pe 8 August 2016 12:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce nu vrea sa incepem viata sexuala(EL) 48 De la: DayC 28 Noiembrie 2010 00:35
silicoane!!! 12 De la: Dor_a 8 Aprilie 2009 16:20
Buna.. 3 De la: kudika439679 20 Mai 2012 14:23
dupa 10 ani de casatorie tine la mine ca la un prieten dar atat 54 De la: kudika_34144 29 Aprilie 2013 10:09
Romania's Rock. You the dope 245 De la: Pappi 24 Octombrie 2013 19:25