Setari Cookie-uri

Complicat de tot...sau nu chiar 🙂

Buna!
Am 22 de ani și recent am trecut printr-o despărțire.Eu am fost cea care i-a spus că aș vrea să ne despărțim.El are 29 de ani și lucrează în străinătate,venind de câteva ori pe an în tara(când stă și 2,3 luni chiar).Ne cunoaștem de aproape 2 ani,timp in care ne-am întâlnit,am vorbit,am călătorit împreună,avem câteva amintiri.El provine dintr-o familie săracă și ciudata,fara posibilități.Nu are o locuință a lui și sta la bunica.Are mașina și bani pusi deoparte,fiindca lucrează de vreo 8 ani.Dar cu toate acestea nu are o locuință a sa.Ceea ce m-a determinat să pun punct a fost faptul că am aflat că vorbește și cu alte fete,va chiar ar dori sa cunoască și pe altcineva,deși cat timp am fost împreună nu cred că s-a mai întâlnit cu cineva.Cu mine a fost prima relație pe care a avut-o,ceea ce e valabil și pt mine(prima relație).Și nu doar acea trădare m-a adus aici,ci și modul său de a se comporta,deloc serios,as zice eu.Este un tip extrem de introvertit(și eu sunt,dar el e și mai și),iar conversațiile cu el de cele mai multe ori erau seci.Parca era nevoie sa îl trag eu de limba pt a putea comunica.In aceasta privință nu prea am stat bine.Eu la un moment dat acceptasem,pt că mi-a povestit despre trecutul lui trist,despre sărăcia in care a crescut.Ceea ce a trăit,unele traume,îl afectează și acum,pt că este extrem de retras, introvertit, îngrijorat și descurajat,mai ales din cauza că nu are o locuința a sa.Pt început l-am înțeles și compătimit,am incercat sa îl încurajez și să îi fiu aproape.Dar spre mirarea mea,pare că acest ajutor nu a fost eficient.In continuare a rămas pe gânduri, îngrijorat,morocănos uneori și fără chef de vorba.Ca și cum azi mă iubește și mâine uita că exist și tot așa Menționez că a fost afectuos și tandru cu mine la început,ceea ce m-a determinat să continui cu el.Au existat și momente de conexiune emoțională frumoasă.Doar că totul era schimbător in comportamentul său.Azi era puțin vesel,mâine iar morocănos,fără chef de viață.Fara chef de viață de foarte multe ori...asta pot spune că am simțit.Au fost momente când plângeam minute in sir pt că nu înțelegeam de ce totul decurge așa de greu și de ciudat.De ce nu se poate bucura pe deplin împreună cu mine de tot ce îl înconjoară?De ce in felul asta?Am avut câteva discuții în care am incercat sa ii zic ce mă deranjează,doar că el parca nu era prezent în acea discuție.Nu zicea mai nimic,doar că eu nu îl merit și este prea complicat el...ciudatenii.I-am dat mai multe șanse și am lăsat ca timpul să își facă treaba.Si ce am descoperit?Ca vorbea cu alte fete doar prin mesaje,le aprecia poveștile,pozele,etc.De doua ori l-am iertat,însă apoi când am văzut o conversație de a sa cu un prieten am lăsat-o baltă.El discuta cu el despre cum sa găsească alte fete...că nu mai are speranța că se va însura etc;Nu m-a prezentat niciodată familiei sale numeroase(7 frați).El a fost de nenumărate ori la mine acasă(l-am primit cat de bine s-a putut,deși am și eu condiții modeste).Dar el... Deși la început își făcea atât de multe planuri cu mine,in cele din urmă am descoperit că tot neserios e in toate privințele.Nu a pus atât suflet cat am pus eu,asta e clar.De zgârcit ce sa mai spun(la prima întâlnire nu a venit nici măcar cu o floare).A crezut că mereu voi fi acolo pt el,dar nu e deloc așa.Mai menționez că nu am fost eu cea insistenta(cu mesaje,apeluri etc).M-a căutat după acele discuții pe care le tot aveam și mă caută și acum.Probabil nu crede că am renunțat cu adevărat la el.El zice că nu va renunța la mine,doar că eu de data asta nu mai cred nimic.Pt mine e totul sau nimic...jumatati de măsură nu îmi trebuie.Am o cariera frumoasă și sunt independenta financiar.Mi-a spus că el nu se poate simți liber sa iubească cu adevărat pe cineva.Asa să fie.Eu nu mai am energia de a sta langa un așa om.M-a secat de energie.Probabil a fost o relație toxica,ca multe altele.
As vrea sa aud totuși și pareri de ale altora despre toată această poveste ciudata.Oare am fost eu cea neînțelegătoare?
kudika_1044628
Postat pe 16 Ianuarie 2023 00:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
diferenta varsta 30 De la: kudika_11013 3 Iunie 2013 16:50
risc de sarcina? 9 De la: Biank_kudika 17 Septembrie 2010 15:28
Va rog, ajutati-ma! Mama mea are insuficienta renala cronica, nu mai are niciun rinichi 21 De la: Verity24 21 Mai 2013 08:13
hai sambata la karaoke 2 De la: kudika_972478 21 August 2014 10:13
candidoza sau nu ? 9 De la: angelradios 3 Septembrie 2010 20:23