Setari Cookie-uri

vaduvia

Buna seara!
Anul trecut mi-a urat pentru ultima oara La multi ani de Sf. Maria. Apoi spre sfarsitul lunii a plecat... IN CERURI! Mi-a lasat cel mai pretios cadou pe care il poate face un barbat femeii iubite - pe baietelul noastru de aproape 3 anisori atunci. Cu cat trece mai mult timp, cu atat imi este mai greu. TIMPUL LE VINDECA PE TOATE nu se aplica in asa situatie. Si devii din ce in ce mai izolat, prietenii au familiile lor, problemele lor... Familia din care provii este la distanta... Ti se dau tot felul de sfaturi - sa te mariti, sa nu te mai mariti, sa-ti scoti verigheta.. Sintagme de genul VIATA MERGE MAI DEPARTE! SPER CA VIATA SA-TI REVINA LA NORMAL! ESTI TANARA! mi se par toate aberatii! Singurul lucru care conteaza acum este doar sanatatea si zambetul copilului nostru! Dar sufletul imi este ingrozitor de SINGUR!
iariana
Postat pe 8 Septembrie 2011 18:52
De la: nicosimo74, la data 2011-09-08 18:52:18Buna seara!
Anul trecut mi-a urat pentru ultima oara La multi ani de Sf. Maria. Apoi spre sfarsitul lunii a plecat... IN CERURI! Mi-a lasat cel mai pretios cadou pe care il poate face un barbat femeii iubite - pe baietelul noastru de aproape 3 anisori atunci. Cu cat trece mai mult timp, cu atat imi este mai greu. TIMPUL LE VINDECA PE TOATE nu se aplica in asa situatie. Si devii din ce in ce mai izolat, prietenii au familiile lor, problemele lor... Familia din care provii este la distanta... Ti se dau tot felul de sfaturi - sa te mariti, sa nu te mai mariti, sa-ti scoti verigheta.. Sintagme de genul VIATA MERGE MAI DEPARTE! SPER CA VIATA SA-TI REVINA LA NORMAL! ESTI TANARA! mi se par toate aberatii! Singurul lucru care conteaza acum este doar sanatatea si zambetul copilului nostru! Dar sufletul imi este ingrozitor de SINGUR!


In primul rand LA MULTI ANI!

In al doilea rand, imi pare rau si sa-i fie rusine ca te-a lasat singura.
ilumax_76
Postat pe 8 Septembrie 2011 19:04
Sa-i fie rusine ca a murit?
broscoiu
Postat pe 8 Septembrie 2011 19:14
Te inteleg atat de bine . Eu am ramas vaduva la varsta de 32 de ani...... Acuam am 45 de ani, dar amintirile mele despre sotul meu sunt la fel de actuale. Inca il mai pomenesc in discutiile cu pritenii, inca mai povestesc intimplari din viata de cuplu, imi aduc aminte glumele lui...... Nu, timpul nu vindeca totul. In timp, nu o sa mai simti durerea sfisietoare din suflet pe care o simti acum, dar dorul de el nu trece niciodata. Amintirile nu mor !! Singurul meu tel in viata a fost fericirea fiului meu. Timpuk a trecut, acum e student si multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat putere si minte sa il educ si sa-l cresc asa cum trebuie. Sunt sigura ca sotul meu ne vede de acolo.... si e mandru de baiatul lui. Daca imi permiti un sfat : sa te rogi la Dumnezeu in continuare, el iti va da putere sa mergi mai departe! Stringe din dinti si nu te lasa prada tristetii. Si inca ceva : nu cauta pe cineva sa fie linga tine. Am stat 10 ani vaduva, nu am vrut pe nimeni...... dar acum am linga mine un barbat care ma intelege, ma iubeste pe mine si pe fiul meu. Sunt sigura ca a fost trimis in calea mea ... cu un scop.
GHEISA_ALBA
Postat pe 8 Septembrie 2011 19:20
De la: Broscoiu, la data 2011-09-08 19:14:20Sa-i fie rusine ca a murit?


Da, Sapo. E o vorba de a mea. Nu stiu cum a murit sotul ei dar totusi trebuia sa lupte pt viata lui. Sa fie mai atent, nu stiu....
ilumax_76
Postat pe 8 Septembrie 2011 19:37
De la: ilumax_76, la data 2011-09-08 19:37:26
De la: Broscoiu, la data 2011-09-08 19:14:20Sa-i fie rusine ca a murit?


Da, Sapo. E o vorba de a mea. Nu stiu cum a murit sotul ei dar totusi trebuia sa lupte pt viata lui. Sa fie mai atent, nu stiu....

Trist,dar asa e..
broscoiu
Postat pe 8 Septembrie 2011 19:50
De la: nicosimo74, la data 2011-09-08 18:52:18Buna seara!
Anul trecut mi-a urat pentru ultima oara La multi ani de Sf. Maria. Apoi spre sfarsitul lunii a plecat... IN CERURI! Mi-a lasat cel mai pretios cadou pe care il poate face un barbat femeii iubite - pe baietelul noastru de aproape 3 anisori atunci. Cu cat trece mai mult timp, cu atat imi este mai greu. TIMPUL LE VINDECA PE TOATE nu se aplica in asa situatie. Si devii din ce in ce mai izolat, prietenii au familiile lor, problemele lor... Familia din care provii este la distanta... Ti se dau tot felul de sfaturi - sa te mariti, sa nu te mai mariti, sa-ti scoti verigheta.. Sintagme de genul VIATA MERGE MAI DEPARTE! SPER CA VIATA SA-TI REVINA LA NORMAL! ESTI TANARA! mi se par toate aberatii! Singurul lucru care conteaza acum este doar sanatatea si zambetul copilului nostru! Dar sufletul imi este ingrozitor de SINGUR!


Draga,permite-mi sa iti urez si eu,alaturi de ceilalti,"La multi ani" si totodata,da-mi voie sa-ti transmt "Sincere condoleante" pentru pierderea suferita!Este un prilej trist,dar tot adevarat este ,ca oricat am vrea sa trecem prin aceasta viata,fara durere si regrete,iata,ca nu este posibil acest lucru.Nu ne putem pune in ipostaza in care te afli in acest moment,dar toti ajungem sa pierdem in viata noastra,fiinte dragi noua,fara de care ni se pare ,ca nu mai putem merge mai departe.Dar Divinul ne-a inzestrat cu acea nemarginita capacitate de a ne autosugestiona in momentele cumplite din viata noastra,astfel incat sa ne consolam cu gandul ,ca odata,ne vom intalni cu toti cei pe care i-am pierdut in valurile timpului.Nu pot sa te incurajez mai mult decat o face timpul,viata si fiul tau,doar atat iti pot spune;nu dispera,clipa revederii cu sotul tau,nu este ireala,minciuna practicata de ateii convinsi,este purul adevar si sa stii,ca sotul tau,de acolo,din lumea umbrelor,are grija de tine si de fiul vostru,in permanenta,pana la momentul revederii in vesnicie.Dumnezeu sa-ti ajute sa poti accepta acest adevar in viata ta!
RAINBOWLADY
Postat pe 8 Septembrie 2011 20:20
De la: kudika421339, la data 2011-09-08 20:20:30
De la: nicosimo74, la data 2011-09-08 18:52:18Buna seara!
Anul trecut mi-a urat pentru ultima oara La multi ani de Sf. Maria. Apoi spre sfarsitul lunii a plecat... IN CERURI! Mi-a lasat cel mai pretios cadou pe care il poate face un barbat femeii iubite - pe baietelul noastru de aproape 3 anisori atunci. Cu cat trece mai mult timp, cu atat imi este mai greu. TIMPUL LE VINDECA PE TOATE nu se aplica in asa situatie. Si devii din ce in ce mai izolat, prietenii au familiile lor, problemele lor... Familia din care provii este la distanta... Ti se dau tot felul de sfaturi - sa te mariti, sa nu te mai mariti, sa-ti scoti verigheta.. Sintagme de genul VIATA MERGE MAI DEPARTE! SPER CA VIATA SA-TI REVINA LA NORMAL! ESTI TANARA! mi se par toate aberatii! Singurul lucru care conteaza acum este doar sanatatea si zambetul copilului nostru! Dar sufletul imi este ingrozitor de SINGUR!


Draga,permite-mi sa iti urez si eu,alaturi de ceilalti,"La multi ani" si totodata,da-mi voie sa-ti transmt "Sincere condoleante" pentru pierderea suferita!Este un prilej trist,dar tot adevarat este ,ca oricat am vrea sa trecem prin aceasta viata,fara durere si regrete,iata,ca nu este posibil acest lucru.Nu ne putem pune in ipostaza in care te afli in acest moment,dar toti ajungem sa pierdem in viata noastra,fiinte dragi noua,fara de care ni se pare ,ca nu mai putem merge mai departe.Dar Divinul ne-a inzestrat cu acea nemarginita capacitate de a ne autosugestiona in momentele cumplite din viata noastra,astfel incat sa ne consolam cu gandul ,ca odata,ne vom intalni cu toti cei pe care i-am pierdut in valurile timpului.Nu pot sa te incurajez mai mult decat o face timpul,viata si fiul tau,doar atat iti pot spune;nu dispera,clipa revederii cu sotul tau,nu este ireala,minciuna practicata de ateii convinsi,este purul adevar si sa stii,ca sotul tau,de acolo,din lumea umbrelor,are grija de tine si de fiul vostru,in permanenta,pana la momentul revederii in vesnicie.Dumnezeu sa-ti ajute sa poti accepta acest adevar in viata ta!


Si totusi sufletul ii este ingrozitor de singur iar noi nu o putem ajuta ; de aceea as dori sa transmit un mesaj : aveti grija de voi, mergeti la medic, conduceti prudent, etc pt ca suferinta ce o lasati in urma dupa ce plecati e sfasietoare. Sper ca s-a inteles ce am vrut sa zic...m-a tulburat povestea asta.
ilumax_76
Postat pe 8 Septembrie 2011 20:34
De la: ilumax_76, la data 2011-09-08 20:34:35
De la: kudika421339, la data 2011-09-08 20:20:30
De la: nicosimo74, la data 2011-09-08 18:52:18Buna seara!
Anul trecut mi-a urat pentru ultima oara La multi ani de Sf. Maria. Apoi spre sfarsitul lunii a plecat... IN CERURI! Mi-a lasat cel mai pretios cadou pe care il poate face un barbat femeii iubite - pe baietelul noastru de aproape 3 anisori atunci. Cu cat trece mai mult timp, cu atat imi este mai greu. TIMPUL LE VINDECA PE TOATE nu se aplica in asa situatie. Si devii din ce in ce mai izolat, prietenii au familiile lor, problemele lor... Familia din care provii este la distanta... Ti se dau tot felul de sfaturi - sa te mariti, sa nu te mai mariti, sa-ti scoti verigheta.. Sintagme de genul VIATA MERGE MAI DEPARTE! SPER CA VIATA SA-TI REVINA LA NORMAL! ESTI TANARA! mi se par toate aberatii! Singurul lucru care conteaza acum este doar sanatatea si zambetul copilului nostru! Dar sufletul imi este ingrozitor de SINGUR!


Draga,permite-mi sa iti urez si eu,alaturi de ceilalti,"La multi ani" si totodata,da-mi voie sa-ti transmt "Sincere condoleante" pentru pierderea suferita!Este un prilej trist,dar tot adevarat este ,ca oricat am vrea sa trecem prin aceasta viata,fara durere si regrete,iata,ca nu este posibil acest lucru.Nu ne putem pune in ipostaza in care te afli in acest moment,dar toti ajungem sa pierdem in viata noastra,fiinte dragi noua,fara de care ni se pare ,ca nu mai putem merge mai departe.Dar Divinul ne-a inzestrat cu acea nemarginita capacitate de a ne autosugestiona in momentele cumplite din viata noastra,astfel incat sa ne consolam cu gandul ,ca odata,ne vom intalni cu toti cei pe care i-am pierdut in valurile timpului.Nu pot sa te incurajez mai mult decat o face timpul,viata si fiul tau,doar atat iti pot spune;nu dispera,clipa revederii cu sotul tau,nu este ireala,minciuna practicata de ateii convinsi,este purul adevar si sa stii,ca sotul tau,de acolo,din lumea umbrelor,are grija de tine si de fiul vostru,in permanenta,pana la momentul revederii in vesnicie.Dumnezeu sa-ti ajute sa poti accepta acest adevar in viata ta!


Si totusi sufletul ii este ingrozitor de singur iar noi nu o putem ajuta ; de aceea as dori sa transmit un mesaj : aveti grija de voi, mergeti la medic, conduceti prudent, etc pt ca suferinta ce o lasati in urma dupa ce plecati e sfasietoare. Sper ca s-a inteles ce am vrut sa zic...m-a tulburat povestea asta.


Draga mea,permite-mi st contrazic nitzel..zilele sunt date de la Dumnezeu,iar atunci cand se termina D-na cu Coasa te ia si cand dormi..asta e viatza traim kt ne e dat si stam pe acest pamant atat kt ne e ingaduit..
Arutzu28
Postat pe 8 Septembrie 2011 20:42
De la: Arutzu28, la data 2011-09-08 20:42:44
Draga mea,permite-mi st contrazic nitzel..zilele sunt date de la Dumnezeu,iar atunci cand se termina D-na cu Coasa te ia si cand dormi..asta e viatza traim kt ne e dat si stam pe acest pamant atat kt ne e ingaduit..


Asta e asa..ca o consolare. Uneori chiar poti evita si chiar fenta moartea. Trebuie sa avem grija de noi si sa ne ascultam intuitia. Ca un exemplu:
- daca ne-am face mai des analizele, nu am muri de cancer de col uterin
- daca nu am mai fuma , nu am mai muri de cancer pulmonar
- daca am conduce mai prudent si nu am mai apasa pedala de acceleratie, nu am mai muri in accidente stupide

exemplele pot continua Trebuie sa avem grija de noi, sa fim altruisti.
ilumax_76
Postat pe 8 Septembrie 2011 21:02
De la: nicosimo74, la data 2011-09-08 18:52:18Buna seara!
Anul trecut mi-a urat pentru ultima oara La multi ani de Sf. Maria. Apoi spre sfarsitul lunii a plecat... IN CERURI! Mi-a lasat cel mai pretios cadou pe care il poate face un barbat femeii iubite - pe baietelul noastru de aproape 3 anisori atunci. Cu cat trece mai mult timp, cu atat imi este mai greu. TIMPUL LE VINDECA PE TOATE nu se aplica in asa situatie. Si devii din ce in ce mai izolat, prietenii au familiile lor, problemele lor... Familia din care provii este la distanta... Ti se dau tot felul de sfaturi - sa te mariti, sa nu te mai mariti, sa-ti scoti verigheta.. Sintagme de genul VIATA MERGE MAI DEPARTE! SPER CA VIATA SA-TI REVINA LA NORMAL! ESTI TANARA! mi se par toate aberatii! Singurul lucru care conteaza acum este doar sanatatea si zambetul copilului nostru! Dar sufletul imi este ingrozitor de SINGUR!



In asemenea situatzie nu cred k exista cuvinte care sa-tzi mai aline kt de kt din durerea pe care o simtzi,,mie-mi place mereu sa spun k ''timpul nu vindeca,timpul doar trece'' shi-tzi ramane sa traieshti ptr minunea care tzi-a fost data...sfaturi vei auzii mereu din toate partzile dar e bn sa-tzi urmezi mereu inima si sa faci numai ce simtzi k e bn ptr tn si copilul tau..
Ma alatur si eu colegilor dp kudika shi-tzi doresc din suflet un calduros 'LA MULTZI ANI''
Arutzu28
Postat pe 8 Septembrie 2011 21:03
De la: ilumax_76, la data 2011-09-08 21:02:00
De la: Arutzu28, la data 2011-09-08 20:42:44
Draga mea,permite-mi st contrazic nitzel..zilele sunt date de la Dumnezeu,iar atunci cand se termina D-na cu Coasa te ia si cand dormi..asta e viatza traim kt ne e dat si stam pe acest pamant atat kt ne e ingaduit..


Asta e asa..ca o consolare. Uneori chiar poti evita si chiar fenta moartea. Trebuie sa avem grija de noi si sa ne ascultam intuitia. Ca un exemplu:
- daca ne-am face mai des analizele, nu am muri de cancer de col uterin
- daca nu am mai fuma , nu am mai muri de cancer pulmonar
- daca am conduce mai prudent si nu am mai apasa pedala de acceleratie, nu am mai muri in accidente stupide

exemplele pot continua Trebuie sa avem grija de noi, sa fim altruisti.


Se spune k o situatzie are 3 adevaruri..adevarul meu,adevarul tau si adevarul adevarat...noi doar ne argumentam acm fiecare adevarul ..
Arutzu28
Postat pe 8 Septembrie 2011 21:07
De la: Arutzu28, la data 2011-09-08 21:07:00
De la: ilumax_76, la data 2011-09-08 21:02:00
De la: Arutzu28, la data 2011-09-08 20:42:44
Draga mea,permite-mi st contrazic nitzel..zilele sunt date de la Dumnezeu,iar atunci cand se termina D-na cu Coasa te ia si cand dormi..asta e viatza traim kt ne e dat si stam pe acest pamant atat kt ne e ingaduit..


Asta e asa..ca o consolare. Uneori chiar poti evita si chiar fenta moartea. Trebuie sa avem grija de noi si sa ne ascultam intuitia. Ca un exemplu:
- daca ne-am face mai des analizele, nu am muri de cancer de col uterin
- daca nu am mai fuma , nu am mai muri de cancer pulmonar
- daca am conduce mai prudent si nu am mai apasa pedala de acceleratie, nu am mai muri in accidente stupide

exemplele pot continua Trebuie sa avem grija de noi, sa fim altruisti.


Se spune k o situatzie are 3 adevaruri..adevarul meu,adevarul tau si adevarul adevarat...noi doar ne argumentam acm fiecare adevarul ..


Draga Arutzu , cea care a deschis topicul nu are mai mult de 37 de ani. Sotul ei avea in jur de 40. Sigur a murit datorita unei boli( nedescoperite la timp) sau a unui accident. In ambele cazuri putea schimba ceva daca era atent. Eu vreau doar sa spun sa nu mai fim nepasatori si egoisti pt ca ranim enorm pe cei ce ne iubesc.
ilumax_76
Postat pe 8 Septembrie 2011 21:12
De la: ilumax_76, la data 2011-09-08 21:12:17
De la: Arutzu28, la data 2011-09-08 21:07:00
De la: ilumax_76, la data 2011-09-08 21:02:00
De la: Arutzu28, la data 2011-09-08 20:42:44
Draga mea,permite-mi st contrazic nitzel..zilele sunt date de la Dumnezeu,iar atunci cand se termina D-na cu Coasa te ia si cand dormi..asta e viatza traim kt ne e dat si stam pe acest pamant atat kt ne e ingaduit..


Asta e asa..ca o consolare. Uneori chiar poti evita si chiar fenta moartea. Trebuie sa avem grija de noi si sa ne ascultam intuitia. Ca un exemplu:
- daca ne-am face mai des analizele, nu am muri de cancer de col uterin
- daca nu am mai fuma , nu am mai muri de cancer pulmonar
- daca am conduce mai prudent si nu am mai apasa pedala de acceleratie, nu am mai muri in accidente stupide

exemplele pot continua Trebuie sa avem grija de noi, sa fim altruisti.


Se spune k o situatzie are 3 adevaruri..adevarul meu,adevarul tau si adevarul adevarat...noi doar ne argumentam acm fiecare adevarul ..


Draga Arutzu , cea care a deschis topicul nu are mai mult de 37 de ani. Sotul ei avea in jur de 40. Sigur a murit datorita unei boli( nedescoperite la timp) sau a unui accident. In ambele cazuri putea schimba ceva daca era atent. Eu vreau doar sa spun sa nu mai fim nepasatori si egoisti pt ca ranim enorm pe cei ce ne iubesc.



Doamnele mele dragi,haideti sa nu adaugam la durerea doamnei noastre si dezamagirea ca nu are la cine sa se confeseze,datorita controverselor dintre noi!Trebuie sa acceptam niste adevaruri existente in viata noastra,ca vrem sa o facem,sau nu!Aveti dreptate amandoua,in felul vostru,dar sa nu uitam, sa luam in calcul si acel drum prestabilit de catre alte stapaniri si anume destinul,soarta.Ca ajungem ca prin neglijenta noastra,vicii,sa grabim mersul lucrurilor,este adevarat,dar la fel de veridica este si menirea noastra,dinainte stabilita, in aceasta lume.
Haideti sa fim alaturi de tanara doamna si sa o incurajam cu sfaturile noastre optimiste,intelepte si pline de speranta.Deci,doamna ,nu mai fi mahnita,telul tau faureste-l impreuna cu visele fiului tau si impreuna,mergeti mai departe !Iesi din starea prezenta,nu face bine nimanui,nici fiului tau nu-i prieste,gandeste-te ca ai un suflet langa tine,pe care trebuie sa-l ajuti si sa-l sprijini in viata!
RAINBOWLADY
Postat pe 8 Septembrie 2011 21:42
Doamna Curcubeu, ultimul lucru pe care vreau sa-l fac e sa o ranesc pe doamna. Vreau doar ca acest lucru sa nu se mai repete( pe cat posibil) . Nimic nu o poate consola pe aceasta doamna, dar sa facem in asa fel incat moartea sotului ei sa fie o lectie pt noi. ; Atat vreau: sa fim mai atenti!
ilumax_76
Postat pe 8 Septembrie 2011 21:48
De la: ilumax_76, la data 2011-09-08 21:48:59Doamna Curcubeu, ultimul lucru pe care vreau sa-l fac e sa o ranesc pe doamna. Vreau doar ca acest lucru sa nu se mai repete( pe cat posibil) . Nimic nu o poate consola pe aceasta doamna, dar sa facem in asa fel incat moartea sotului ei sa fie o lectie pt noi. ; Atat vreau: sa fim mai atenti!


Ai dreptate, ilumax_76,nu te supara,orice tragedie din vietile noastre,trebuie sa ne puna in garda in ceea ce priveste protectia personala!Da,trebuie sa fim atenti si prevazatori cu vietile noastre!
RAINBOWLADY
Postat pe 8 Septembrie 2011 21:57
mdea!
PICCKARD
Postat pe 8 Septembrie 2011 22:23
De la: nicosimo74, la data 2011-09-08 18:52:18Buna seara!
Anul trecut mi-a urat pentru ultima oara La multi ani de Sf. Maria. Apoi spre sfarsitul lunii a plecat... IN CERURI! Mi-a lasat cel mai pretios cadou pe care il poate face un barbat femeii iubite - pe baietelul noastru de aproape 3 anisori atunci. Cu cat trece mai mult timp, cu atat imi este mai greu. TIMPUL LE VINDECA PE TOATE nu se aplica in asa situatie. Si devii din ce in ce mai izolat, prietenii au familiile lor, problemele lor... Familia din care provii este la distanta... Ti se dau tot felul de sfaturi - sa te mariti, sa nu te mai mariti, sa-ti scoti verigheta.. Sintagme de genul VIATA MERGE MAI DEPARTE! SPER CA VIATA SA-TI REVINA LA NORMAL! ESTI TANARA! mi se par toate aberatii! Singurul lucru care conteaza acum este doar sanatatea si zambetul copilului nostru! Dar sufletul imi este ingrozitor de SINGUR!

la ora asta nu pot decat sa meditez la starea ta.
de obicei as fi mai spritual dar acum nu pot sa spun decat ca asa a vrut D-zeu sau cine o conduce universul
PICCKARD
Postat pe 8 Septembrie 2011 22:49
Buna seara!
Va multumesc din tot sufletul pentru cuvintele voastre! Sunt datoare cu o lamurire - sotul meu a plecat din pricina unui cancer pulmonar. Nu se stie care sunt motivele pentru care a dobandit boala aceasta! Nu a fost fumator! ii placea sa faca sport! A dobandit in urma unor raceli netratate corespunzator, un astm alergic pe care il controla cu medicatie, dar sunt multe persoane cu aceasta afectiune care nu degenereaza in cancer. Analize s-au facut dar nu au dat nici un indiciu! Doar in momentul in care a fost operat (la spitalul specializat pe afectiuni pulmonare din Bucuresti) ni s-a dat sentinta ADENOCARCINOM PULMONAR. Diagnosticul nu a fost bine pus - nu a fost clar pentru medici care este punctul de plecare - posibil pulmonar, posibil gastric...Nu a fost nimic digestiv - s-a vazut la necropsia de care nu am scapat!!!!
A luptat foarte mult sa ramana alaturi de noi, de puiul nostru si de mine!
Acum am toata convingerea ca nimic din tot ce ni se intampla nu este decat cu voia lui Dumnezeu! NU SUNT REGULI IN VIATA CI DOAR DESTIN!!!
In fiecare dimineata, motivul pentru care imi doresc sa deschid ochii este fiul nostru, care imi da toate motivele sa rezist. Tati este prezent in ceea ce facem doar ca noi nu il putem vedea sau auzi!
Incerc sa imi pastrez echilibrul si mintea intreaga!

Inca o data va multumesc tuturor pentru tot ce ati scris si va doresc multa sanatate - daca o pierdem, indiferent ca suntem iubiti, indiferent ca avem bani, indiferent ca excelam intr-un domeniu... nimic nu mai conteaza!!!
iariana
Postat pe 9 Septembrie 2011 19:37
De la: nicosimo74, la data 2011-09-09 19:37:15Buna seara!
Va multumesc din tot sufletul pentru cuvintele voastre! Sunt datoare cu o lamurire - sotul meu a plecat din pricina unui cancer pulmonar. Nu se stie care sunt motivele pentru care a dobandit boala aceasta! Nu a fost fumator! ii placea sa faca sport! A dobandit in urma unor raceli netratate corespunzator, un astm alergic pe care il controla cu medicatie, dar sunt multe persoane cu aceasta afectiune care nu degenereaza in cancer. Analize s-au facut dar nu au dat nici un indiciu! Doar in momentul in care a fost operat (la spitalul specializat pe afectiuni pulmonare din Bucuresti) ni s-a dat sentinta ADENOCARCINOM PULMONAR. Diagnosticul nu a fost bine pus - nu a fost clar pentru medici care este punctul de plecare - posibil pulmonar, posibil gastric...Nu a fost nimic digestiv - s-a vazut la necropsia de care nu am scapat!!!!
A luptat foarte mult sa ramana alaturi de noi, de puiul nostru si de mine!
Acum am toata convingerea ca nimic din tot ce ni se intampla nu este decat cu voia lui Dumnezeu! NU SUNT REGULI IN VIATA CI DOAR DESTIN!!!
In fiecare dimineata, motivul pentru care imi doresc sa deschid ochii este fiul nostru, care imi da toate motivele sa rezist. Tati este prezent in ceea ce facem doar ca noi nu il putem vedea sau auzi!
Incerc sa imi pastrez echilibrul si mintea intreaga!

Inca o data va multumesc tuturor pentru tot ce ati scris si va doresc multa sanatate - daca o pierdem, indiferent ca suntem iubiti, indiferent ca avem bani, indiferent ca excelam intr-un domeniu... nimic nu mai conteaza!!!



Inca odata iti spun ca imi pare tare rau si cu gandul suntem alaturi de tine. Da-mi voie, te rog sa dau vina pe medicii idioti din Romania si nu pe DESTIN. Ma simt eu mai bine facand lucrul asta, mai ales ca povestea ta m-a tulburat profund. Accepta o floare din partea mea; privind-o , poate vei regasi in frumusetea ei zambetul sotului tau.
ilumax_76
Postat pe 9 Septembrie 2011 19:45
Multumesc frumos, ILUMAX, pentru floricica! Pentru o femeie, din punctul meu de vedere, o floare este cel mai frumos cadou pe care poate sa il primeasca! Iar eu am fost o norocoasa - imi daruia frecvent flori, stiind ca imi plac foarte mult!
Referitor la ceea ce imi spui in legatura cu medicii, nu am aceeasi parere! In cele 10 luni de mers prin spitale am intalnit oameni care aveau meseria de MEDIC. Ca in orice domeniu si in medicina exista specialisti si mai putin specialisti, doctori cu suflet si doctori cu pacienti.
Nu stiu daca din pricina diagnosticului, din cauza ca ne vedeau tineri, sau pur si simplu pentru ca il aveau pe Dumnezeu in suflet, se purtau frumos in masura in care isi puteau si ei permite! Cazul sotului meu a fost mai complicat si crede-ma ca am fost la cei care sunt considerati cei mai buni din tara!
Analizele nu au dat nici un indiciu! Anatomo-patologic nu s-a putut pune diagnostic clar si atunci oncologia nu a stiut categoric ce tratament sa aplice! In spitalul in care a facut chimioterapia am intalnit o doctorita rezidenta care are varsta apropiata de a mea si mi-a explicat foarte clar si m-a pregatit cum a putut si mi-a dat tot ce se putea pentru a imbunatati starea!
Rugaciunile celor care l-au pretuit si ale lui l-au facut sa reziste mai mult decat era omeneste posibil!
Noua ni s-a dat SENTINTA nu diagnostic!!!
iariana
Postat pe 9 Septembrie 2011 20:47
De la: nicosimo74, la data 2011-09-09 19:37:15Buna seara!
Va multumesc din tot sufletul pentru cuvintele voastre! Sunt datoare cu o lamurire - sotul meu a plecat din pricina unui cancer pulmonar. Nu se stie care sunt motivele pentru care a dobandit boala aceasta! Nu a fost fumator! ii placea sa faca sport! A dobandit in urma unor raceli netratate corespunzator, un astm alergic pe care il controla cu medicatie, dar sunt multe persoane cu aceasta afectiune care nu degenereaza in cancer. Analize s-au facut dar nu au dat nici un indiciu! Doar in momentul in care a fost operat (la spitalul specializat pe afectiuni pulmonare din Bucuresti) ni s-a dat sentinta ADENOCARCINOM PULMONAR. Diagnosticul nu a fost bine pus - nu a fost clar pentru medici care este punctul de plecare - posibil pulmonar, posibil gastric...Nu a fost nimic digestiv - s-a vazut la necropsia de care nu am scapat!!!!
A luptat foarte mult sa ramana alaturi de noi, de puiul nostru si de mine!
Acum am toata convingerea ca nimic din tot ce ni se intampla nu este decat cu voia lui Dumnezeu! NU SUNT REGULI IN VIATA CI DOAR DESTIN!!!
In fiecare dimineata, motivul pentru care imi doresc sa deschid ochii este fiul nostru, care imi da toate motivele sa rezist. Tati este prezent in ceea ce facem doar ca noi nu il putem vedea sau auzi!
Incerc sa imi pastrez echilibrul si mintea intreaga!

Inca o data va multumesc tuturor pentru tot ce ati scris si va doresc multa sanatate - daca o pierdem, indiferent ca suntem iubiti, indiferent ca avem bani, indiferent ca excelam intr-un domeniu... nimic nu mai conteaza!!!


Pornind de la ce spui acum si din experienta personala, cu toata duiosia iti spun ca vaduvia este, dincolo de stare civila, o forma de viata, o etapa a ei. Tu esti in viata si trebuie sa apreciezi asta, pentru ca... conteaza! Poti pune mai mare pret pe sanatate, caci stii cat de usor se poate pierde... Iar starea de melancolie prelungita...duce uneori la pierderea echilibrului. Nu-ti poti permite acest lux - ai un copil de crescut, pe de o parte si, pe de alta parte, ai o viata de trait - a ta. Copilul tau are dreptul la o viata cat mai normala. Aduna toate fotografiile lui tati intr-un singur album, oricat de mare... Aduna toate amintirile tale frumoase intr-un jurnal... Si mergi mai departe in viata... nu fetishiza absenta lui din viata ta si a copilului tau. Creaza-i un mediu sanatos copilului tau. Iar cand va intreba despre tatal lui, arata-i albumul cu poze... Nici tu nu poti trai din amintiri o viatza...
As vrea sa spun multe, as avea multe de spus... dar ma opresc, subliniindu-ti cat este de necesar sa ramai o femeie echilibrata, care sa lase viata sa intre in casa nu numai pe fereastra, ci si pe usa...
maimai_no1
Postat pe 9 Septembrie 2011 21:18
SA MERG MAI DEPARTE IN VIATA... e ingrozitor de greu!!! Am avut un sot minunat, care a intruchipat tot ce mi-am dorit, tot ce am visat!!! Ceea ce imi spui este dureros de realist dar crede-ma ca incerc sa nu fac obsesii... Il pomenim pe tati frecvent dar nu atat de frecvent incat sa dam in patologic! Puiul nostru nu a fost prezent cand tati a plecat - nu l-a vazut ADORMIT. A fost obisnuit ca tati sa fie plecat cu mami la Bucuresti la spital timp de aproape 10 luni si nu a constientizat, la aproape 3 anisori cat avea atunci, ca nu are cum sa se mai intoarca din ceruri, cand i s-a explicat! Din cand in cand ne uitam impreuna la filmulete cu tati, pentru ca ii place mai mult decat sa se uite la fotografii, dar la intervale de timp!
Cea mai mare durere a sotului meu a fost ca baietelul lui nu-l va tine minte! Cum pot sa fac asta?
iariana
Postat pe 9 Septembrie 2011 21:43
De la: nicosimo74, la data 2011-09-08 18:52:18Buna seara!
Anul trecut mi-a urat pentru ultima oara La multi ani de Sf. Maria. Apoi spre sfarsitul lunii a plecat... IN CERURI! Mi-a lasat cel mai pretios cadou pe care il poate face un barbat femeii iubite - pe baietelul noastru de aproape 3 anisori atunci. Cu cat trece mai mult timp, cu atat imi este mai greu. TIMPUL LE VINDECA PE TOATE nu se aplica in asa situatie. Si devii din ce in ce mai izolat, prietenii au familiile lor, problemele lor... Familia din care provii este la distanta... Ti se dau tot felul de sfaturi - sa te mariti, sa nu te mai mariti, sa-ti scoti verigheta.. Sintagme de genul VIATA MERGE MAI DEPARTE! SPER CA VIATA SA-TI REVINA LA NORMAL! ESTI TANARA! mi se par toate aberatii! Singurul lucru care conteaza acum este doar sanatatea si zambetul copilului nostru! Dar sufletul imi este ingrozitor de SINGUR!

PICCKARD
Postat pe 9 Septembrie 2011 21:49
De la: nicosimo74, la data 2011-09-09 21:43:59SA MERG MAI DEPARTE IN VIATA... e ingrozitor de greu!!! Am avut un sot minunat, care a intruchipat tot ce mi-am dorit, tot ce am visat!!! Ceea ce imi spui este dureros de realist dar crede-ma ca incerc sa nu fac obsesii... Il pomenim pe tati frecvent dar nu atat de frecvent incat sa dam in patologic! Puiul nostru nu a fost prezent cand tati a plecat - nu l-a vazut ADORMIT. A fost obisnuit ca tati sa fie plecat cu mami la Bucuresti la spital timp de aproape 10 luni si nu a constientizat, la aproape 3 anisori cat avea atunci, ca nu are cum sa se mai intoarca din ceruri, cand i s-a explicat! Din cand in cand ne uitam impreuna la filmulete cu tati, pentru ca ii place mai mult decat sa se uite la fotografii, dar la intervale de timp!
Cea mai mare durere a sotului meu a fost ca baietelul lui nu-l va tine minte! Cum pot sa fac asta?


Asa este, baietelul nu-l va tine minte oricat te straduiesti tu. In timp, va vedea filmulete cu un barbat despre care stie ca este tatal lui, dar atat. Nu vor avea amintiri impreuna, caci nu este posibil. Nu vreau sa spun ca este egoism sa ii aduci in prezent iluzia ca tati face parte din viata lui. Nu vreau sa par cruda, dar vreau sa iti spun ca nu ai cum sa opresti sau sa schimbi evolutia fireasca a vietii fara sa nasti sau sa cultivi frustrari... cum iti administrezi propriile frustrari, este alegerea ta, dar as vrea sa te gandesti ca baietelul tau merita tot efortul unei vieti care sa reintre in normal, in firesc...
Va veni vremea cand baietelul tau iti va cere lucruri care te vor sfasia de durere daca vei continua sa traiesti in trecut... Nu ai voie, in numele dragostei tale pentru sotul definitiv plecat... in numele rodului lui, in numele a tot ce este de bun simt, cinstit si realist! sa nu lupti cu tine pentru a avea o viatza echilibrata. Daca respecti tot ce invoci, trebuie sa lasi amintirile acolo unde le este locul... viatza te obliga mai mult decat moartea. Nu ceda tentatiei de a te izola caci vei plati prea scump... la fel de scump ca pierderea pe care o plangi. Cum poti sa faci mai mult decat este omeneste posibil??? Nu poti! Fii cum trebuie sa fie o mama cu capul pe umeri: fii sanatoasa, echilibrata...traieste acceptand ca moartea face parte din viata! Off... as vrea sa nu faci pacatul de a transforma un eveniment tragic, ireparabil incheiat...intr-o perpetua, irationala prezentza. Asta te va distruge pe tine iar copilului tau risti sa-i creezi nenumarate complexe venite din frustrare... Accepta realitatea si ia masuri chiar impotriva ta.
maimai_no1
Postat pe 9 Septembrie 2011 22:56
Multumesc, MAIMAI, pentru implicarea de care dai dovada! Tu poti fi obiectiva pentru ca nu ne-ai cunoscut pe nici unul dintre noi! Cei care sunt alaturi de mine (familia, prietenele) sunt subiectivi, privesc prin prisma lor! Singura persoana in a carui rationament am deplina incredere este la 100 km de orasul in care locuiesc, are varsta mamei mele si este vaduva de multi ani. Este extrem de echilibrata, de sensibila si are sufletul in care am cea mai mare incredere! Ea nu a avut copii! Ne vedem rar dar vorbim frecvent!
Puisorul nostru a fost cel mai dorit copil, atat de mine cat si de sotul meu! Stiu ca tot ce tine de dezvoltarea lui armonioasa si sanatoasa, depinde doar de mine! Stiu ca sunt responsabila de tot ceea ce face sau gandeste! Stiu ca imi trebuie chibzuinta pentru a avea si el!
Singura intrebare pe care mi-am pus-o a fost DE CE SOTUL MEU SI NU EU? Nu am raspunsul!
Copilul meu nu trebuie sa ma vada plangand ci doar vesela, calma, ingrijita, frumoasa si - o sa razi - cu ruj pe buze! M-am dezobisnuit sa fac asa ceva dar cand se intampla imediat observa si ma complimenteaza!
Este foarte clar pentru mine ca datorita lui viata mea are culoare! Pentru el trebuie sa lupt cu mine in primul rand pentru grijile pe care ni le da viata! Dar cum pot fi si mama si tata?
Cuvintele tale, MAIMAI, sunt clare, pragmatice dar voi fi in stare sa le indeplinesc?
Multumesc!
iariana
Postat pe 10 Septembrie 2011 08:41
De la: nicosimo74, la data 2011-09-10 08:41:54Multumesc, MAIMAI, pentru implicarea de care dai dovada! Tu poti fi obiectiva pentru ca nu ne-ai cunoscut pe nici unul dintre noi! Cei care sunt alaturi de mine (familia, prietenele) sunt subiectivi, privesc prin prisma lor! Singura persoana in a carui rationament am deplina incredere este la 100 km de orasul in care locuiesc, are varsta mamei mele si este vaduva de multi ani. Este extrem de echilibrata, de sensibila si are sufletul in care am cea mai mare incredere! Ea nu a avut copii! Ne vedem rar dar vorbim frecvent!
Puisorul nostru a fost cel mai dorit copil, atat de mine cat si de sotul meu! Stiu ca tot ce tine de dezvoltarea lui armonioasa si sanatoasa, depinde doar de mine! Stiu ca sunt responsabila de tot ceea ce face sau gandeste! Stiu ca imi trebuie chibzuinta pentru a avea si el!
Singura intrebare pe care mi-am pus-o a fost DE CE SOTUL MEU SI NU EU? Nu am raspunsul!
Copilul meu nu trebuie sa ma vada plangand ci doar vesela, calma, ingrijita, frumoasa si - o sa razi - cu ruj pe buze! M-am dezobisnuit sa fac asa ceva dar cand se intampla imediat observa si ma complimenteaza!
Este foarte clar pentru mine ca datorita lui viata mea are culoare! Pentru el trebuie sa lupt cu mine in primul rand pentru grijile pe care ni le da viata! Dar cum pot fi si mama si tata?
Cuvintele tale, MAIMAI, sunt clare, pragmatice dar voi fi in stare sa le indeplinesc?
Multumesc!


intrebarea ,,De ce sotul meu si nu eu '' mi-am pus-o si eu acum multi ani. Nu intelegeam de ce Dumnezeu a luat linga el un asa om bun. Mult timp am intrebat ,,de ce el ??'' .Am primit raspunsul de la un preot : Intotdeauna ramane cel mai puternic sa duca lupta mai departe !!! Dumnezeu stie ce poti tu si a luat aceasta decizie. Asa ca esti menita sa mergi inainte , sa tii piept greutatilor si sa construiesti viitorul puiului tau.
GHEISA_ALBA
Postat pe 10 Septembrie 2011 08:55
GHEISA ALBA, cuvintele tale sunt blande si speciale ca si pseudonimul pe care il ai! Incerc sa vad in baiatul tau student pe puisorul meu!
Am mare noroc de un duhovnic bun! Sotului meu ii era apropiat inainte de a ne cunoaste noi. A fost si este ca un parinte de sange pentru amandoi!
Dar umerii mei vor fi suficient de puternici pentru toate?
Multumesc!
iariana
Postat pe 10 Septembrie 2011 09:55
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-09-10 08:55:20
De la: nicosimo74, la data 2011-09-10 08:41:54Multumesc, MAIMAI, pentru implicarea de care dai dovada! Tu poti fi obiectiva pentru ca nu ne-ai cunoscut pe nici unul dintre noi! Cei care sunt alaturi de mine (familia, prietenele) sunt subiectivi, privesc prin prisma lor! Singura persoana in a carui rationament am deplina incredere este la 100 km de orasul in care locuiesc, are varsta mamei mele si este vaduva de multi ani. Este extrem de echilibrata, de sensibila si are sufletul in care am cea mai mare incredere! Ea nu a avut copii! Ne vedem rar dar vorbim frecvent!
Puisorul nostru a fost cel mai dorit copil, atat de mine cat si de sotul meu! Stiu ca tot ce tine de dezvoltarea lui armonioasa si sanatoasa, depinde doar de mine! Stiu ca sunt responsabila de tot ceea ce face sau gandeste! Stiu ca imi trebuie chibzuinta pentru a avea si el!
Singura intrebare pe care mi-am pus-o a fost DE CE SOTUL MEU SI NU EU? Nu am raspunsul!
Copilul meu nu trebuie sa ma vada plangand ci doar vesela, calma, ingrijita, frumoasa si - o sa razi - cu ruj pe buze! M-am dezobisnuit sa fac asa ceva dar cand se intampla imediat observa si ma complimenteaza!
Este foarte clar pentru mine ca datorita lui viata mea are culoare! Pentru el trebuie sa lupt cu mine in primul rand pentru grijile pe care ni le da viata! Dar cum pot fi si mama si tata?
Cuvintele tale, MAIMAI, sunt clare, pragmatice dar voi fi in stare sa le indeplinesc?
Multumesc!


intrebarea ,,De ce sotul meu si nu eu '' mi-am pus-o si eu acum multi ani. Nu intelegeam de ce Dumnezeu a luat linga el un asa om bun. Mult timp am intrebat ,,de ce el ??'' .Am primit raspunsul de la un preot : Intotdeauna ramane cel mai puternic sa duca lupta mai departe !!! Dumnezeu stie ce poti tu si a luat aceasta decizie. Asa ca esti menita sa mergi inainte , sa tii piept greutatilor si sa construiesti viitorul puiului tau.


Nu ne cunoastem, este adevarat. Dar iti vorbesc din experienta mea de copil vaduv de mama lui, de prietena vaduva de sotul prietenei ei, iar acum, de femeie iubita de un barbat vaduv de nevasta lui. Dupa cum vezi, cunosc foarte bine absenta prin moarte a celui care in mod logic ar fi trebuit sa fie langa tine... si din perspective diferite. Pot sa iti spun inca o data - daca faci din vaduvie o stare prelungita, un modus vivendi, pacatuiesti in fata tuturor, dar mai ales in fata a ce conteaza cu adevarat: Dumnezeu, copilul tau si evident, tu insati. Pune-ti ruj pe buze in fiecare zi, Maria, fa-ti fiul sa fie mandru de mama lui frumoasa! Grabeste-te la viatza si razi! Razi privindu-ti copilul in ochi!
maimai_no1
Postat pe 10 Septembrie 2011 12:50
MAIMAI, iti raspund cu intarziere pentru ca am fost plecata la parinti! Ceea ce mi-ai scris ma scutura destul de bine si ma ajuta mult! Sufletul imi rade odata cu al fiului meu pentru orice bucurie a lui! In timp, probabil, o sa am mai multe motive, dar acum... incerc sa nu ma las coplesita!!! Multumesc pentru amabilitatea de a-mi acorda timp, pentru a-mi scrie aceste randuri pe care le-am tot citit, recitit...
Iti doresc multa sanatate si Dumnezeu sa te pazeasca de greutati! O seara buna!
iariana
Postat pe 11 Septembrie 2011 21:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mersul la sala 3 De la: kudika_934669 17 Decembrie 2013 09:45
de ce mi-e rau 7 De la: adri_ela2000 16 Aprilie 2013 07:00
despre cerazette 1 De la: kudika_8452 27 Mai 2012 17:52
Probleme cu dintii si gingiile 40 De la: kudika_1012859 18 Iulie 2016 11:46
AJUTATI-MA !!! 2 De la: thadoogback 8 Decembrie 2011 14:40