Setari Cookie-uri

CUM SA AM INCREDERE IN MINE

SUNT PUTIN CAM PESIMISTA...SI ASTA NU ESTE BINE. AS VREA UNELE SFATURI SA AM INCREDERE IN CEEA CE FAC SI IN CEI DIN JUR.
ionela2
Postat pe 24 Mai 2007 12:04
in viata oricat de rau ar fi trebuie sa vezi intotdeauna jumatatea plina a paharului... viata este frumoasa numai daca vrei sa o traiesti.psns scum un sn ersm f pesimista dar m-am "vindecat" impunandu-mi ca merit sa traiesc.AI INCREDERE IN FORTELE PROPRII
corinico
Postat pe 24 Mai 2007 13:49
INDIFERENT DE ATITUDINEA CELOR DIN JUR(BUNA SAU REA)TU TREBUIE SA FII INTOTDEAUNA OPTIMISTA SA PRIVESTI CU INCREDERE IN VIITOR SI OAMENI, SA FII TOLERANTA CU CEI DIN JUR, SA GANDESTI POZITIV SI ATUNCI VEI DEVENI PUTERNICA.
PETRE_ELENA
Postat pe 24 Mai 2007 14:30
eu sunt la fel de pesimista ca si tine(poate chiar mai rau). intotdeauna am nevoie de cineva care sa ma "convinga" sa raman pe linia de plutire si mai grav...nu poate oricine sa faca acest lucru. dar, am observat k totul tine de vointa. trebuie sa vrei sa mergi mai departe, trebuie sa i ignori pe cei din jur si ce se intampla negativ in viata ta si...nu sa ai incredere in tine k...e greu...dar, sa crezi mereu k poti, si poti mai mult.

Postat pe 1 Iunie 2007 15:40
va multumesc multe pt incurajari si am bucur ca mi-ati raspuns . o sa tin cont de sfaturile voastre si va multumens.
ionela2
Postat pe 3 Iunie 2007 20:05
daca stii engleza intre pe tickle.com e distractiv si afli multe despre tine ...astfel cunoasterea de sine genereaza incredere in fortele proprii si regenereaza speranta si vointa de a implini teluri +rugaciune dupa ce ai intrat in contact cu obiectivele tale si te simti poate coplesita sau speriata
antonias
Postat pe 25 Iunie 2007 15:32
intra pe www.damaideparte.ro si citeste din cstegoria _cutia cu metafore-articolul"o bijuterie valoroasa si unica"si din categoria-ganduri(in)directe -articolul"in cautarea diamantului interior".Sunt niste srticole foarte interesante si ar putea sa te ajute...
aleda
Postat pe 26 August 2007 22:42
tinand cont de cat de mare e lumea asta si cat de multe se pot intampla, este normal sa iti fie un pic teama.

dar tinand cont ca fiecare om este special si are ceva de oferit, teama se transforma in adrenalina, care poate fi un suport potrivit [entru entuziasm si curaj.

deci, pesimistilor, lumea este si buna si rea dar numai voi puteti sa o faceti mai buna asa k iesit un pic din carapace, intindeti antenutele pentru ca zilnic treceti pe langa oameni extraordinari.

dati o sansa oamenilor speciali care vor sa va cunoasca si dati-va o sansa sa vedeti cat de puternici si speciali sunteti

Postat pe 3 Septembrie 2007 10:41
citeste situl si inscriete la damaideparte, si e bine sa te consulti si cu un psiholog
sunt atatea cursuri pe online despre ridicarea stimei de sine. tu esti pesimista pt ca nu ai increde in stima ta de sine. poate ca si mediul tau familial de unde provii sa-ti fii accentaut modul de gandire negativ.
atunci cand iti vine un gand ca nu poti nu vreau nu stiu cum altoiestele de fiecare data cu ganduri pozitive pot, vreau, stiu cum .
este un exercitiu care tb sa-l faci zilnic
Dimineata cand te trezesti in primul rand multumestei bunului Dumnezeu pt ce iti da ce tia data si ce ita va da, uitat-te in oglinda si spuneti ca esti frumoasa si desteapta, nu privi stirile catastrofale cu accidente si cu saracie, citeste carti care sa-ti cultive frumosul din tine.
in fiecare duminica sa faci din aceasta zi o zi sfsnta o zi de sarbatoare a sufletului. sa nu te preocupe nimic altceva decat bucuria ca ai iestit cu proietentele, ca te-ai odihnit, ca ai citit o carte, ca te plimbi prin oras, orice care sa te simti ca traiesti. te saftuiesc sa urmezi cursuri de psihodrama si programare neuorlingvistica
te va ajuta.
si nu uita poti oricand sa consulti un psiholog. te va ajuta
duminica cand mergi la biserica si in zilele de onomastice si in ziua in care iti sarbatoresti ziua ta de nastere aprinde- ti mai intai tie o lumanare., dupa care celor vii pe care ii cunosti. aprinde-i o lumanrea si Bunului Dumnezeu. cand o aprinzi iti spui in gand asta e pentru tine doamne, pentru ca el este viu aici cu noi si in noi.
nu citi articole si carti ale unor filosofi pesimisti, iar daca le citesti sa nu te afecteze, formeaza-ti un filtru rational pentru a lua invatatura lor optimista. DFe fapt pesimistii sunt cei mai activi optimisti, ei se lupta in fiecare zi cu sinele lor pentru a iubi cel mai de pret dar dat de dumnezeu. viata. Citeste mitul lui sisif de albert camus un autor pesimist.

Postat pe 23 Septembrie 2007 21:01
Eu am scris un roman de dragoste , o poveste despre o femeie care are curaj sa renunte la cel pe care il iubeste atunci cand acesta nu se dovedeste sincer cu ea. Daca vreti sa il cititi si sa aflati cum se termina aceasta poveste va rog sa intrati pe site-ul joitaalina.blogspot.com M-am decis sa imi public romanul in aceasta forma , cateva pagini pe saptamana inspirata de Kudika. VA rog mult sa intrati pe site, m-ar ajuta foarte mult sa stiu parerea altora despre ce scriu eu.
joitaalina
Postat pe 27 Octombrie 2007 17:22
hmmm. e foarte greu ce vrei tu daca nu esti sigura pe tine din nastere, lucru foarte rar intalnit! cumpara carti de self help motivationale sunt suute pe piata! eu asa am capataat incredere in mine ! bafta! :D

Postat pe 27 Octombrie 2007 20:45
Draga Ionela....Din punctul meu de vedere nu cred ca ai nevoie de carti ptr ati capata incredere in tine...Desigur acum depinde de la caz al caz, insa 90% increderea trebuie sa o gasesti inlauntrul tau si numai tu o poti descoperi. Ea este acolo undeva cuibarita si asteapta ca tu sa o scoti la iveala. Invatza sa ai incredere in cei din jurul tau asta e foarte important. O dezamagire nu trebuie neaparat sa aduca dupa sine altele. Depinde in mare masura de tine. Nu incerca sa cauti prea in profunzime defectele celor din jur pentru ca ai sa fii dezamagita si asa nu vei reusi sa ai incredere in cineva vreodata. Nimeni nu este perfect, asta e clar...Incearca sa te intelegi pe tine insati, vorbeste cu acel Eu pe care toti il avem si treptat aceea incredere de sine si optimism vor aparea. D-ai vointa i-ei putere! Asa spune Sfanta Scriptura. Deci cu credinta in Dumnezeu si ambitie din partea ta cu siguranta vei reusi sa iti invingi temerile.
Numai bine!
Mary76
Postat pe 8 Februarie 2008 10:51
daca am asculta cu totii de sfatul postat pe 23 sept ora 21:01 am gasii curajul de a merge mai departe.Trebuie sa fie constienta fiecare persoana k pe pamant e unica,nu exista altul ca el.Iubeste-te pe tine insuti si iubeste pe cei din jurul tau,vei capata incredere
lovetotny
Postat pe 9 Ianuarie 2009 13:43

si eu in ultima vreme am fost cam pesimista :(
morticia_adams
Postat pe 9 Ianuarie 2009 21:21
De la: ionela2, la data 2007-05-24 12:04:09SUNT PUTIN CAM PESIMISTA...SI ASTA NU ESTE BINE. AS VREA UNELE SFATURI SA AM INCREDERE IN CEEA CE FAC SI IN CEI DIN JUR.


Nu stiu daca tu crezi in asa ceva, insa eu dupa ce am citit "Dincolo de varf" de Zig Ziglar, m-am schimbat radical: profesional, sentimental, emotional etc. M-a ajutat!
lollitta
Postat pe 13 Aprilie 2009 15:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Primul capitol 19 De la: valutm2002 21 Martie 2013 15:01
LA RASCRUCE DE DRUM 1 De la: yoana13 4 Octombrie 2007 16:09
CAUT FRUMUSETEA SPIRITUALA 3 De la: claudiaesca2006 24 Septembrie 2007 02:19
succes fetelor! 1 De la: allinootza 25 Mai 2007 14:57
ingenios.... 43 De la: my_chocolat 29 Noiembrie 2008 11:31