Setari Cookie-uri

REALITATEA DE LANGA NOI

Va amintiti de Sandra Brawon,de anii '90?Ei bine,cam acolo te duce cu gandul acest roman pueril,siropos si lipsit de consistenta.Si nu ma mira,caci,de fapt erau scrise tot de un roman de pe la Iasi.Autoarea,fosta ziarista,cu un palmares bogat in ale beletristicii a fost oripilata sa auda ce porcarii se publicau la umbra numelui sau.Ce s-a invatat din tot ce s-a scris atunci?Am devenit mai romantici,mai buni?Nu cred.Suntem mai supli,mai dornici de viata de shopping doar pentru ca citim asta in reviste pe a caror coperti apar la nesfarsit aceleasi"personagii"ce vand bine,ba din contra ne simtim cat de mici suntem in "micimea noastra".Adevarat ca poate lua orice turnura dorim noi(ma refer la roman),dar mi se pare un start prost tocmai ca vine din partea unor reviste ce se considera Formatoare de opinii.Mai avem multe de facut.Am trimis si eu o varianta si o voi scrie si aici.Nu-mi doresc premiul.Imi doresc un loc in cadrul echipei.Poate ca asa am mai avea de invatat unii de la ceilalti.

Soarele se inaltase demult pe cer,cand Maya se trezi.Era o zi superba de vara.Se ridica din pat si se indrepta spre fereastra-usa,a camerei sale,pentru a o deschide si a lasa soarele sa patrunda mai bine in interiorul camerei.Isi prinse parul intr-un elastic de par si in drum spre baie isi lua pe ea pantalonul pijamalei.De cand se stia,dormea asa,doar, cu bluza pijamalei pe ea.Deschise usa dormitorului mic si pasi incet spre baia ce se afla in imediata apropiere a dormitorului mare.Era dormitorul parintilor ei.Desi soarele era demult pe cer,ceasul nu arata mai mult de ora 8.00,iar ea nu dorea sa-si trezeasca parintii care se culcasera tarziu,intorsi dintr-un concediu la mare.Statusera la povesti pana spre dimineata si-i povestisera cu lux de amanunte cum isi petrecusera concediul.Si ea si-ar fi dorit sa fi mers cu ei,dar s-a gandit ca le trebuia o perioada in care sa fie singuri,sa se redescopere unul pe celalat.Erau parintii ei si amandoi,separat,erau niste oameni deosebiti doar ca uitasera sa se iubeasca unul pe celalat.Locul iubirii,dupa cum spunea mama ei,fusese luat de respect.Ea,Maya,stia ca ei trebuiau doar sa fie un timp singuri pentru a se regasi,de aceea le spusese ca nu poate sa mearga cu ei.Ei insistasera,dar vazand hotararea Mayei de a nu-i insoti,plecasera singuri.Daca mai avusese cat de cat o mica indoiala ca nu mersese si ea cu ei,aceasta se spulberase cand ii vazuse pe amandoi, ca doi copii plini de viata si pusi pe sotii.Se luasera la intrecere,care mai de care sa-i povesteasca cum au inotat pana dincolo de geamanduri,iar ea(cu gandul ca i-ar fi putut pierde)ii certase.Apoi ii povestisera cum se luasera la intrecere cu bicicletele si ca tatal ei pierduse(acesta,facandu-i semn cu ochiul ceea ce insemna ca se lasase batut).Nu-si amintea sa-i mai fi vazut atat de fericiti de cand era o copila de scoala primara.Era fericita sa stie ca ajutase cumva la reconsolidarea casatoriei alor sai si de ce nu,la mentinerea uniuni familiale.Intr-o lume in care familia numai era asa de importanta.In care totul se rezuma la a trai superficial,in graba dupa atingerea unor himere,familia era singura realitate.De aceea trebuia luptat pentru mentinerea ei.De mica,i se spusese si i se repetase acest lucru,dar abia acum i-l constientizase,abia acum isi daduse seama cat de valoros era si cat adevar exista in el.
- Buna dimineata,raza mea de soare!Te-ai trezit?
- Buna dimineata,mamy!Ce tare m-ai speriat.Credeam ca inca mai dormi si cand colo,tu in bucatarie.
- Asta-i rostul mamelor.Sa fie deja pe verticala cand ceilalti sunt inca pe orizontala.
- Da.Stiu.Mi-ai spus de nenumarate ori acest lucru,dar macar astazi puteai sa mai lenevesti si tu.
- Am tot timpul dupa ce vei pleca tu la birou.
- Mamy,mamy,cum nu stai tu linistita.
- Draga mea,voi avea parte si de liniste,cand va veni.Mergi si fa-ti dusul,intre timp eu iti voi pregati micul dejun.
Maya ii multumi in gand si in drum spre baie isi aminti ca avusese un vis ciudat.O trecu un frison.Visase ca parintii ei si un prieten pe care-l avea demult,dar nu era decat o simpla prietenie intre ei,murisera intr-un accident.Totul paruse asa de real,dar ce bine ca nu fusese decat un vis.De mic copil avea aceasta spaima ca s-ar putea ,ca intr-o zi ,sa ramana fara ambii parinti.Uneori se trezea din vis si era transpirata ca in urma unui dus,alteori,ca aseara,reusea sa treaca in vis catre alt vis.Se ciupi de mana pana simti o durere insuportabila si asta pentru a-si dovedi ca este treaza.Iar cand stropii reci ai dusului ii biciuira trupul stiu ca fusese doar un vis.Trebuia sa-si faca timp in zilele urmatoare pentru a consulta un psiholog.
vivianaviv
Postat pe 24 Mai 2007 19:32
ma bucur sa vad ca mai sunt si oameni reali.prea o dau toti pe sirop.tine-o tot asa.cartile reflecta realitatea vietii,iar viata nu poate fi aat de melodramatica.atunci n u ar mai fi viata ci o piesa de teatru cu gust indoielnic.cu respect,laurlaurisim
laurlaurisim
Postat pe 27 Mai 2007 01:52
sunt de acord ca este bun si romantismul,dar cand este in exces risca sa creeze cu totul altceva,repulsie.stiu si eu de cel de la iasi.a fost mare halimai atunci dar s-au facut bani.editurile si-au umplut conturile,iar romanii s-au indobitocit.dar astea se cer sau se cauta,astea se dau.nu vedeti ca si revistele au cam aceleasi subiecte.unele nici nu se mai sinchisesc sa reconceapa textele...copiaza de "afara"la greu.da...subiectul propus de tine deoarece se vede ca ai propus un nou subiect pe scheletul celui vechi,ar avea trecere daca aceste reviste"formatoare de opinii",cum bine spui,chiar ar dori sa educe segmentele carora se adreseaza...dar nu conteaza ce se vinde,atat cat se vinde...succes!

Postat pe 28 Mai 2007 11:42
bine!dar si asta inca scurt
antonias
Postat pe 25 Iunie 2007 15:36
Eu am scris un roman de dragoste , o poveste despre o femeie care are curaj sa renunte la cel pe care il iubeste atunci cand acesta nu se dovedeste sincer cu ea. Daca vreti sa il cititi si sa aflati cum se termina aceasta poveste va rog sa intrati pe site-ul joitaalina.blogspot.com M-am decis sa imi public romanul in aceasta forma , cateva pagini pe saptamana inspirata de Kudika. VA rog mult sa intrati pe site, m-ar ajuta foarte mult sa stiu parerea altora despre ce scriu eu.
joitaalina
Postat pe 27 Octombrie 2007 17:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
roman 1 De la: nitageorgiana 24 Mai 2007 14:03
iubire,adevarata; 2 De la: piticutz1970 7 August 2007 10:04
roman 1 De la: andravalentina 24 Mai 2007 11:16
increderea in tine 14 De la: michelle21220 23 Iunie 2012 16:41
roman 10 De la: mihalacheem 21 Martie 2013 15:04