Setari Cookie-uri

Porunca iubirii

La baza acestei teme sta iubirea.Ce este iubirea?
Nu vreau sa dezvoltam numai etimologic acest substantiv,vreau sa vorbim despre iubire privita din toate punctele de vedere si mai ales faptele acestei calitati.
kristophora
Postat pe 24 Mai 2007 19:35
Depinde la ce fel de iubire de referi,sunt mai multe feluri de iubire. De exemplu exista o diferenta intre iubirea intre doi oameni in varsta care au o relatie de foarte multi ani si intre doi tineri.Intre doi tineri iubirea poate fi usor confundata cu pasiunea sau implica si pasiune.Iubirea intre doi oameni in varsta e mai mult platonica decat romantica,amandoi sar unul pentru celalalt la nevoie,precum poate fac si cei tineri,dar nu exista pasiune.
Majoritatea persoanelor cred ca e iubire daca iti place de cineva de mai mult timp. Dar aceasta iubire de lunga durata poate sa ascunda o obsesie pentru acea persoana,nu iubire. De exemplu,daca persoana in cauza e cu altcineva atunci din punctul meu de vedere, daca il iubesti il lasi sa fie fericit cu alta persoana.Desigur, stiind ca nu te iubeste. Daca tu tot insisti,iar acea persoana te refuza mereu, "iubirea" pe care i-o porti risca sa se transforme in obsesie.
Iubire e cand ii doresti celuilalt sa fie fericit!Aceasta fericire te-ar putea exclude din viata lui,dar a-ti dori pe cineva aproape e dorinta,nu iubire. Nu poti sa spui ca esti indragostita de o persoana daca iti doresti sa fie langa tine cu orice pret,chiar cu pretul nefericirii lui,de exemplu.
GaiaJuno
Postat pe 24 Ianuarie 2010 06:01
Iubire e cand ti-ai risca propria viata pentru acea persoana.
GaiaJuno
Postat pe 24 Ianuarie 2010 06:14
Iubire e cand nu esti gelos,se zice.
GaiaJuno
Postat pe 24 Ianuarie 2010 06:18
Iubire este cand faci totul ca sa fii cu acea persoana,stiind ca acea persoana te iubeste si vrea sa fie cu tine,dar nu stii de ce vrei sa fii cu acea persoana sau mai exact ce iti place la acea persoana.Pur si simplu stii ca o sa fii fericita...E iubire?Am ridicat o intrebare pentru ca am vazut ca nimeni nu a facut acest lucru.
GaiaJuno
Postat pe 24 Ianuarie 2010 06:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pasarele? norisori? fat frumos? 2 De la: rania15 10 Noiembrie 2014 15:28
de unde vom putea cumpara cartea 3 De la: anastasia_m 23 Aprilie 2010 21:58
frumoase,romantice,destepte? 1 De la: sydoonette 10 Iunie 2007 22:14
e o provocare pt cei interesati 1 De la: romanescu_adina 25 Mai 2007 15:50
Lectura pentru seri nostalgice 1 De la: Elliah 11 Decembrie 2007 13:03