Setari Cookie-uri

barbatul din zodia balanta

ce parere aveti de el? mie mi se pare ca sunt oameni foarte buni la suflet, grijulii, dar foarte zgarciti. In pat sunt amanti foarte buni, dar... parca le lipseste ceva. Voi aveti balante? ;))
BuzBuz
Postat pe 24 Iunie 2008 14:08
Da.Am mai multe "balante" in familie si-ti pot spune ca nu sunt deloc zgarciti.Sunt foarte buni la suflet,calzi,glumeti chiar sinfoate saritori.Dar acum depinde de la om la om.depinde si mediul in care a crescut si caracterul lui...
ramo77
Postat pe 24 Iunie 2008 14:15
wooooooooooooow, 3 femei si 4 barbati balanta in familie.
Sunt posesoarea unui sot balanta.....cam de acum 25 de ani, punem si ceva timp petrecut inaintea casatoriei se aduna vreo 27..:).
Vesnici copii, ei schimba sanul mamei cu al iubitei sau al nevestei.
Sunt romantici, sensibili, uneori devin depresivi din prea multa visare (se trezesc la realitatea dura a vietii), poate prea tacuti in cuplu, dar sociabili si expansivi in grup.Timiditatea ii face sa para stangaci, fac gesturi neasteptate si sufera cand ranesc...........sunt atat de multe de spus.........
nuvola
Postat pe 4 Iulie 2008 14:07
hmm..femeia balanta de barbatul balanta difera mult..si nu numai..cunosc un barbat deja de vreo 20de ani..este mereu intre doua extreme..uneori parca are doar calitati..uneori isi arata doar defectele..mai bine e..atunci cind nu este in apele lui sa nu ii iesi in fata..nu ca ar vrea el sa fie asa..in rest e ok..(oricum depinde de om)
zgarcit?..poate doar din neatentie..asta e..
dar daca-i ceri ceva..nu te refuza..deobicei..;)
dolcedoll
Postat pe 4 Iulie 2008 14:39
buna. prietenul meu este balanta. din cate am observat barbatii balanta sunt: sensibili, visatori, sufletisti, nu sunt zgarciti. pentru ei conteaza f mult sa nu ii supere pe cei din jur. intotdeauna sunt intre extreme: ori se simt f bine, ori sunt f deprimati. si inca ceva: daca le merge prost intr-un domeniu, se rasfrange si asupra celorlalte.
talida22
Postat pe 4 Iulie 2008 14:54
de acord;)
dolcedoll
Postat pe 4 Iulie 2008 14:55
Mi-a frant inima Balanta mea... Este un barbat care poate avea orice femeie... foarte frumos, inteligent, realizat din toate punctele de vedere, poate putin misogin, desi a divortat de comun acord cand a facut-o si sustine ca a ramas amic cu fosta sotie.

Da, la inceput, prin decembrie anul trecut era asa cum spuneti voi: SENSIBIL, ROMANTIC, SUFLETIST, MINUNAT si extrem de misterios, in acelasi timp... Dupa ce ne-am vazut real de doua ori(ne cunoscusem pe internet si locuim la distanta) a disparut fara un cuvant, fara o explicatie, fara un motiv anume.

Stiu ca i-am placut, ca a simtiti ceva pentru mine, ca m-a dorit ca a venit sute de km sa ma vada... Nu stiu de ce tace, de ce m-a abandonat, de ce nu-l pot uita, de ce ma doare atat de tare...

MI-a spus atatea lucruri care se bat cap in cap... ca nu vrea sa incurce viata nimanui si apoi ca vrea sa ma ia cu el acasa; ca e la fel ca mine (adica iubeste cu tot sufletul lui si munceste cu tot dragul ca si mine) si totusi... a plecat fara un cuvant, e rece si e crud, eu simt si el nu simte...

Il iubesc si sunt disperata. N-am sa-l revad niciodata, n-am sa inteleg niciodata ce s-a intamplat. Acum 3 luni am plecat din tara. Nu vrea sa stie de mine si eu n-am cum sa-l mai intalnesc vreodata.
o_mona_oarecare
Postat pe 8 Iulie 2008 17:33
Eu am o balanta kre imi incalzeste viata,dar sincer chiar conteaza zodia pe care o are barbatul iubit??!!
Daca este zgarcit sau ce mai stiu eu ce inseamna k poate asa a fost educat si daca nu-ti convine schimba-l.
reds_girl
Postat pe 10 Iulie 2008 10:05
Eu am o balanta kre imi incalzeste viata,dar sincer chiar conteaza zodia pe care o are barbatul iubit??!!
Daca este zgarcit sau ce mai stiu eu ce inseamna k poate asa a fost educat si daca nu-ti convine schimba-l.
reds_girl
Postat pe 10 Iulie 2008 10:06
asa sunt unii...prin asa ceva am trecut si eu si era prima mea iubire. in schimb eu am aflat ce avea balanta mea- m-a considerat o distractie si cam atat, insa am ramas in relatii bune si cam atat pentru ca il vad f rar. cred ca asa e cel mai bine
morenaseria
Postat pe 10 Iulie 2008 22:23
Balanta care ti-a distrus inima zic ca este el insusi un distrus...misogin, divortat si pe deasupra nu stie ce vrea nici de la tine! Balanta nehotarata. Daca ai de-a face cu un barbat divortat din start trebuie sa sii ca este defect, si sa ii pui la indoiala capacitatea de a fi un bun partener intr-o relatie. O casatorie se dizolva din vina ambilor parteneri, chiar daca se despart pasnic, asta tot inseamna ca dupa ce s-au casatorit nu au fost in stare sa isi cladeasca si pastreze relatia. Ar trebui sa te gandesti ca s-ar putea sa ai si tu probleme cu el, daca intre timp experienta divortului nu l-a maturizat. Si din cate povestesti tu despre comportamnetul lui...nu l-a maturizat deloc.
Erika_blue_eyes
Postat pe 11 Iulie 2008 11:27
De la: reds_girl, la data 2008-07-10 10:05:51Eu am o balanta kre imi incalzeste viata,dar sincer chiar conteaza zodia pe care o are barbatul iubit??!!
Daca este zgarcit sau ce mai stiu eu ce inseamna k poate asa a fost educat si daca nu-ti convine schimba-l.


draga mea
comportament tipic de balanta. Sotul meu cand a constatat ca ma iubese si nu e o simla legatura, a disparut. Pur si simplu. La revenire, dupa o perioada mi-a marturisit ca s-a speriat si ii trebuia putina singuratate sa-si puna ordine in sentimente.
nuvola
Postat pe 11 Iulie 2008 12:31
le lipseste curajul, sunt foarte lasi si incapabili sa ia decizia corecta
ursu_ursuletzu
Postat pe 11 Iulie 2008 14:13
De la: ursu_ursuletzu, la data 2008-07-11 14:13:12le lipseste curajul, sunt foarte lasi si incapabili sa ia decizia corecta


asa e. tot timpul au nevoie de un sfat, oscileaza............
nuvola
Postat pe 12 Iulie 2008 21:33
gabibi22
Postat pe 14 Iulie 2008 04:22
vreau sa vb neaaparat,si eu am un caz identic cu al tau si parca am presimtirea ca vb de acelasi am ID.meu este stelute_aurii daca e el
stelute_aurii
Postat pe 15 Iulie 2008 10:02
cu monaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa vreau sa vb clar
stelute_aurii
Postat pe 15 Iulie 2008 10:04
Salut,
Am si eu in viata mea doua Balante. Una dintre ele este cea mai buna prietena a mea, un om cu care ma inteleg excelent, nu m-am certat absolut niciodata in aproape 20 de ani, plus ca este un om foarte hotarat si de caracter.
Pe de alta parte, actualul meu partener de viata este Balanta .. o Balanta pe care foarte curand o s-o las sa-si vada de drumul ei, daca o fi in stare vreodata sa se hotarasca care e acela. In urma cu mai mult de un an, cand ne-am cunoscut, m-a fermecat in totalitate ... tandru, comunicativ, amntul desavarsit ... ce sa mai? compatibilitate totala. Ma ciupeam din cand in cand ca sa ma conving ca nu visez si ca intr-adevar mi-am gasit jumatatea, sufletul pereche.
Toate astea pana cand, dupa cateva luni, mi-am dat seama ca, desi castigam la fel, cheltuiesc mai mult eu si, daca nu cheltuiesc eu, nu facem nimic sau daca facem, se intampla dupa multe insistente ... zgarcenie incredibila.
Pe de alta parte, am mai pus si problema, avand totusi o varsta, daca ne pierdem timpul sau construim ceva in relatia asta .. deci oarecum l-am pus in fata luarii unei decizii. In momentul respectiv a dat inapoi, s-a inchis ... nici nu poate trai fara mine, dar nici nu poate mai mult (!?). Vorbesc de un barbat de 37 de ani, in viata caruia sunt veteran ca longevitate a unei relatii. Nu s-a pierdut nimic in acest an, este cald, comunicam foarte bine, este perfect pentru mine in dormitor, nu reusesc sa ma cert cu el deloc, dar ...
Concluzia mea in privinta acestui barbat Balanta, pe care il iubesc si pentru care am suferit in tacere cum n-am facut-o pentru nimeni vreodata ... tandrete, un mare grad de nepasare, lene cat cuprinde (nu numai fizica), zgarcenie, nehotarare si un excelent dar al manipularii.
Cred ca exista niste caracteristici dictate de zodie, dar pana la urma totul tine de individ, de cum alege sa se dezvolte.
LostRomantic
Postat pe 15 Iulie 2008 10:33
eu sunt cu o balanta barbat de un an jumate!sunt intr-adevar buni sufletiti,familisti dar sunt extrem de gelosi si posesivi si nu prea stiu ce vor......isi cantaresc mereu optiunile si o aleg pe cea care catareste mai mult:-)))

Postat pe 15 Iulie 2008 13:19
De la: stelute_aurii, la data 2008-07-15 10:02:46vreau sa vb neaaparat,si eu am un caz identic cu al tau si parca am presimtirea ca vb de acelasi am ID.meu este stelute_aurii daca e el


OK, vorbim pe messenger. O sa-ti dau accept in lista mea si iti scriu acolo ca sunt eu, Mona de pe Kudika. N-am sa fac public ID-ul meu aici. Inteleg ca tu ai fost asaltata daca ai facut acest lucru :)

o_mona_oarecare
Postat pe 15 Iulie 2008 17:44
Aveti dreptate toate, fetelor! Asa percep si eu defectele barbatului Balanta - nehotarat, egoist, manipulator, infantil, fustangiu, posesiv... idi vede doar de propriile interese.

Sau... cum zicea cineva mai sus, poate ca am fost pentru el doar o distractie. Nu stiu, dar stiu ca nu mai vreau sa am de-a face vreodata in viata mea cu un barbat Balanta. Mi-a ajuns! Sa-i ia cine vrea, eu nu mai vreau.
o_mona_oarecare
Postat pe 15 Iulie 2008 18:00
Da!! Sensibil...Saritor...Sharmant....Amant de nota 10.Cunosc! Pe mine fetelor..m-a inselat cu secretara...apoi cu una agatata pe net...acum ma vede cu inel pe inelarul mainii stangi...si i se umple ochii de lacrimi. Cine sa-i inteleaga...pe barbati ..in general.
zvb81
Postat pe 15 Iulie 2008 22:58
Vad ca marea voastra majoritate fetelor vorbeste despre barbatul Balanta la trecut.
Intrebare: Pana la urma, cine si din ce motiv a incheiat respectiva relatie?

Intreb din curiozitate, pentru ca eram hotarata sa inchei actuala relatie si am gasit atatea caracteristici comune in descrierile voastre incat probabil ca si motivele despartirii sunt similare.

Eu n-am confirmari ca ar juca pe doua planuri (.. si am sapat zdravan ), pot trai cu egoismul, infantilismul, lenea, manipularea si nehotararea lui, pentru ca il iubesc si cand suntem impreuna e totul perfect.
Marea problema este ca ... ma ascunde, se infraneaza cand e vorba de a ma primi total in viata lui - parinti, unii prieteni, orasul natal .. pozeaza in "single, but not alone" si mie nu-mi mai convine situatia asta, plus ca la 37 de ani .. nu e "intzarcat" inca.

S-a confruntat cineva cu aceasta situatie de teama, respingere a implicarii? Cum ati rezolvat-o?
LostRomantic
Postat pe 16 Iulie 2008 16:37
De la: Vesperra, la data 2008-07-16 16:37:51Vad ca marea voastra majoritate fetelor vorbeste despre barbatul Balanta la trecut.
Intrebare: Pana la urma, cine si din ce motiv a incheiat respectiva relatie?

Intreb din curiozitate, pentru ca eram hotarata sa inchei actuala relatie si am gasit atatea caracteristici comune in descrierile voastre incat probabil ca si motivele despartirii sunt similare.

Eu n-am confirmari ca ar juca pe doua planuri (.. si am sapat zdravan ), pot trai cu egoismul, infantilismul, lenea, manipularea si nehotararea lui, pentru ca il iubesc si cand suntem impreuna e totul perfect.
Marea problema este ca ... ma ascunde, se infraneaza cand e vorba de a ma primi total in viata lui - parinti, unii prieteni, orasul natal .. pozeaza in "single, but not alone" si mie nu-mi mai convine situatia asta, plus ca la 37 de ani .. nu e "intzarcat" inca.

S-a confruntat cineva cu aceasta situatie de teama, respingere a implicarii? Cum ati rezolvat-o?


El a plecat, in cazul nostru. Nu stiu de ce. N-a catadicsit sa-mi dea vreo explicatie nici atunci, nici mai tarziu. A plecat pur si simplu. Am incercat sa inteleg de ce a facut asta? Din teama de a nu se implica emotional? Pentru ca m-a considerat o distractie si eu voiam mai mult? Pentru ca i s-a parut un mod elegant de a ma parasi, mai putin dureros decat o explicatie clara (desi, daca asta a fost, inseamna ca nu m-a cunoscut si nu m-a inteles deloc). Exista cateva posibile motive si sunt legate de incompatibilitatea noastra ca zodii. Eu sunt Pesti, semn de apa, extrem de sensibil...

El, fiind o zodie de aer, se aseamana intrucatva cu nativii din Gemeni si la fel ca si ei sta sub semnul unei constelatii duble. De aceea are o fire ezitanta, fapt ce-i marcheaza comportamentul si viata erotica. Si eu, Pestele mai ezit cateodata, asa ca aveam nevoie din partea lui de o mai mare putere de decizie.

El tindea intotdeauna spre echilibru, ceea ce era de bine, dar... aceasta tendinta nu era insotita si de suficienta fermitate. Oscila atat de mult intre diferite optiuni, incat cel mai adesea ramanea suspendat intr-un echilibru instabil. Cantarea alternativele fara sa se poata decide asupra drumului de urmat, incat aveam impresia ca vesnic "pierde trenul". Eu sunt mai repezita, decid si gata. Ma toca marunt cu nehotararea asta a lui. Cred ca de aici venea si mare parte din neincrederea mea in EL, Balanta.

Am citit intr-un zodiac ca: "Este inclinat catre stabilirea adevarului si a dreptatii, iar viata lui sexuala pare mai degraba un proces de constiinta. Este atat de deplin convins de drepturile lui incat se mira daca lucrurile nu merg de la sine, crede ca femeia dorita i se cuvine. Este mirat daca pleci. Se stie frumos si fermecator, cu o fire de artist".

M-am gandit bine la asta si asa este! Ii placea sa controleze relatia noastra si sa ma domine. Credea ca totul i se cuvine pentru ca este visul oricarei femei: frumos, destept, tandru, educat, manierat, realizat material, profesional.... Credea ca poate sa vina si sa plece cand vrea, daca vrea, sa dispara ca magarul in ceata, sa vina inapoi ca si cum nu s-a intamplat nimic iar eu stau si-l astept pe el si doar pe el... Asa mi-a facut mie, a disparut ca magarul in ceata. Am ramas cu amintirile si promisiunile lui desarte. A plecat, pur si simplu... fara sa spuna ca e definitiv, fara cearta, fara explicatii... ba chiar m-a strans in brate cand a plecat si m-a sarutat de ramas bun. Mi-a spus ca ma suna cand ajunge acasa. De ce? Pentru ca uraste sa se certe!!! E singura explicatie pe care o gasesc. Ceva nu i-a placut, dar nu a spus ce anume si a plecat.

E enervant, iti vine sa-i crapi capul, dar nu te poti certa cu el, e culmea! Ori pleaca, ca sa evite discutia, ori te aproba in tot ce spui,desi sti clar ca nu-i asa, doar ca sa te imbuneze. Uite ce mai zice horoscopul:

"Ii place seductia si preludiul si adesea o convorbire lunga te duce in pat la actiuni incitante. E greu sa-l parasesti tu pe el. In pat este minunat, un amant de vis. Cateodata te face sa te simti jenata de faptul ca nu esti capabila de mai mult, te priveste de parca ti-ar zice:"puteai sa te straduiesti mai mult, macar cat mine!"


Il atrage la tine delicatetea, caldura sufleteasca fata de el, independenta ta, zambetul, dinamismul tau ca om, dar... cel mai tare, felul in care arati. Trebuie sa fi mereu scoasa din cutie, nu conteaza ca sunt 5 minute de cand te-ai trezit, sau de cand ai terminat de prajit snitelele... altfel face bot, mutre...



Eu cred ca era burlac convins si putin misogin. mereu imi spunea ca in casa lui n-are sa-si bage nasul nici o femeie. El singur amenajeaza, aranjeaza, face, drege... Daca se mai insoara, totusi... o va face doar daca va ajunge la concluzia ca e celibatar de prea multa vreme. Nu-l cred capabil de iubire pe viata. Si nu exista nici o garantie ca nu isi va insela sotia, desi o respecta, iar familia este pentru el "teritoriu sacru".

Sansa noastra, fetelor care aveti sau vreti Balante (zic astrele) ca ar fi pentru femeia Scorpion, sau Sagetator, care intelege viata sexuala si iubeste asternutul ca si el... in aceeasi maniera sportiva!!!

La mine n-a fost asa, iar joaca erotica a mers foarte departe cu Balanta, dar dincolo de imaginatie si de pat, mai este si viata... care se traieste dupa alte reguli. El n-a vrut sa se supuna regulilor si convenientelor sociale. Poate este si acesta un motiv.




o_mona_oarecare
Postat pe 16 Iulie 2008 18:51
eu....ma saturasem sa stau in coltisorul meu intunecos...cred ca majoritatea au abandonat balantele.
zvb81
Postat pe 16 Iulie 2008 18:54
Prietenul meu este balanta si pot sa va spun ca intradevar este zgircit, cu toate ca el nu recunoaste, dar pe mine ma doare cind vad ca arunca banii pe exact ce-i place lui dar mie nu-mi ia o floare. Ce sa zic e bun la pat, nu ma pot certa cu el deoarece este tare dulce si foarte fin. Ii plac femeile, ce sa zic, balantele barbati au o mare trecere la femei prin felul lor de a fi, insa sper sa scap de el cit mai curind, chiar daca-mi place tare, mult.
Succes la "balante"
darry
Postat pe 16 Iulie 2008 22:05
Salutari!
M-a atras mult prea tare subiectul ca sa ma abtin de la postare...va dati seama de ce, am avut si am de a face cu Balante...
De fapt nu am avut de-a face pana anul trecut...
el balanta, eu varsator, semne de aer(compatibilitate mare la fel si cu gemenii).
am picat amandoi la locul si momentul potrivit...am petrecut cateva zile care nu au termen de comparatie. nu stiam de situatia lui prea bine cu verigheta nu l-am vazut niciodata si am vrut sa vad daca merge...
totusi eu am fost cu picioarele pe pamant si stiam ca o sa fie doar o aventura mult prea frumoasa.
culmea e ca el a vrut sa ne vedem cand am revenit in bucuresti. am iesit impreuna, totul era frumos, ma intreba daca merg cu el colo si colo, se prevedea ceva asa frumos...
si...cum a zis si simihaela si vesperra.a disparut. DE CE?
ne-am revazut pentru ca nu aveam cum sa evitam...si culmea...s-a comportat ca si cum nimic nu se intamplase! mi a zis ca a avut niste probleme...(stiam ca mama lui are probleme serioase cu inima..dar...)
nu am avut curajul sa intreb mai multe...
mai vorbim, nu are timo de nimic niciodata, cateodata apare exact cand e mai inoportun momentul si ma da peste cap prin modul de a vorbi...
e...efectul yo=yo...

la fel ca voi subscriu, tandru, afectuos, dragut, amabil si nu zgarcit.
acum sunt de cateva luni cu o alta balanta. e relatia perfecta, ne intelegem de minune, ar face orice sa ma vada fericita, nu e zgarcit, din contra trebuie sa am grija ca risipeste aiurea. e visator rau cu capu in nori, uituc. totusi as putea sa trec peste unele treburi pt ca totul merge atat de bine...
dar acum dupa ce vad aici.... sa mi fac griji????
care este cea mai lunga relatie cu o balanta care ati avut o??
All_Ice
Postat pe 17 Iulie 2008 11:23
eu sunt cu o balanta de aproape 2 ani... in primul an a avut toate calitatile enumerate de voi, in al doilea an a inceput sa aiba toate defectele enumerate de voi... insa cel mai tare ma deranjeaza gelozia si zgarcenia lui.. pt el cheltuieste banii pt toate prostiile (in special pt masina lui), iar mie, spre deosebire de primul an in care ma ingropa de flori, anul asta nu mi-a adus decat o singura data o floare, si aia pt ca era cu un prieten care i-a luat sotiei lui flori.. si na.. sa nu para si el prost in fatza lui... :|
zyca19
Postat pe 17 Iulie 2008 13:26
Buna,
In legatura cu barbatul Balanta....citind comentariile voastre, am ramas uimita cat sunt de asemanatoare.
Povestea mea se aseamana foarte mult cu cea a " simihaela", atata doar ca eu m-am dus la el si el nu este divortat. Ne cunoasteam de vreo 7-8 ani,vecini de bloc, pana el a plecat. M-a cautat in ian, am fost la el acuma in iulie. totul a fost perfect...el este hotarat, atent, gentil...destul de rece, se exprima mai mult prin gesturi , desi mesajele lui cat am fost in tara, erau foarte dulci, tandre, iubitoare.
Sunt inca in stare de soc, am venit marti in tara si de atunci nu mai stiu nimic de El...Totul a fost bine, chiar dc a facut observatii de genul ca sunt mai mataita, rasfatata (sunt Pesti..poate putin si de aia ), dar relatia asta mi-o doream din tot sufletul si eram dispusa sa ma schimb, atat cat sa nu ma schimb total, sa mai ramana si personalitatea mea
Dar relatia cu el a fost mai mult decat ce am visat.
Si totusi nu mai stiu nimic de El, nici un semn..nu inteleg de ce , vorbeam de Noi, de venirea lui in septembrie, ca nu ma va lasa mult timp singura, vorbeam de album...

Nu inteleg de ce ....nu stiu ce sa fac. Daca ma credeti imi vine sa ma urc in avion si merg la el sa imi dea o explicatie fata in fata.
loredanaj
Postat pe 17 Iulie 2008 14:29
Ai foarte mare dreptate...buni la toate dar parca le lipseste totusi ceva...:)
dyana_mxm
Postat pe 17 Iulie 2008 17:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu cerd ca ceea ce conteaza mai mult este ascendentul fiecaruia...voi ce credeti? 37 De la: Army96 7 August 2009 15:35
cum sa fac sa o cuceresc pe colega mea 15 De la: DayC 6 Decembrie 2011 17:14
buna 13 De la: kentfarafiltru 15 Ianuarie 2010 16:46
eu varsator, el taur 5 De la: dutza30 30 Septembrie 2009 20:21
BARBATUL TAUR - FEMEIA BERBEC(OARE POT SUPRAVIETUI IMPREUNA PENTRU MULT TIMP ACESTI NATIVI DEOSEBIT DE INCAPATANATI?) 7 De la: paula27 20 Noiembrie 2011 09:29