Setari Cookie-uri

ce parere aveti despre droguri?ati consumat vreodata?daca da de ce?

motto:'lumea noastra risca sa se scufunde i prapastia drogului,risca sa fie macinata,de cancerul care atinge toate paturile, nu numai p bogatasii trandavi,dar si pe muncitori, intr-un cuvat,poporul''----parerea mea este ca tinerii sunt principalele victime ale acestui flagel--traficul de droguri e in crestere la noi in tara ca si consumul-----dc o fac ?din mai multe motive ...unu ar fii ca nu sunt intelesi de societate, parinti...putem stopa acest 'cancer'?...nu putem dar daca am incerca ...poate ar da cv rezultate...multi spun ca au incercat ca le da senzatii tari...sincer poti sa ai si altfel senzatii tari si nu prin consumul acestor droguri care nu fac decat sa distruga tinerii si nu numai...pot fii ajutati...poate ...exista istitutii la noi in tara care se ocupa cu asta ..........va astept pe voi sa va dati cu parerea!!!!!!!!!!

Postat pe 27 August 2008 00:07
nu am incercat niciodata si nici nu voi fi tentata. Sunt total impotriva drogurilor. Am avut o prietena care lua si am incercat sa o fac sa se lase dar nu am reusit..ea zicea ca nu ia mult ca nu o sa creeze dependenta nu a vrut ajutorul meu asa ca usor m-am indepartat de ea.
deliadelia23
Postat pe 27 August 2008 00:14
nu n-am incercat de astea interzise ...dar...

o data m-am dat in cel mai mare Montaingerusse...la port aventura http://www.youtube.com/watch?v=mreLTlZO308
http://www.youtube.com/watch?v=gIca8ugeZ3I&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=vLjXJNvgKow&feature=related

2/3 minute in care esti agata doar de umeri,100/110 km /h- tipi sa eliberezi tensiunea si de frica si adrenalina te copleseste..daca stai in primul rand esti chiar masochist...

SA SPECIFIC M-AM DAT DE TREI ORI ...LA RAND...

apoi am vazut ata lume vomitand cand iesea ca mi s-a facut si mie cam rau si am zacut o jumatate de ora pe scari...

apoi a doua oara cand am fost la parcul de distractii m-am gandit ca o data e de ajuns...

altfel si adrenalina da dependenta
clara1972
Postat pe 11 Septembrie 2008 16:59
am incercat marijuana...dar nu este mare lucru ; acum depinde si cat de mult fumezi:)

Postat pe 11 Septembrie 2008 17:13
Nu am o parere buna,evident pentru ca din consumator devii consumat...ca sa ma exprim asa
Pana acum nu am incercat asa ceva si nici nu o voi face,nu ma atrag si chiar daca as fi vreodata curioasa m-as abtine.Unele lucruri e bine sa nu le experimentezi niciodata!
despinarose
Postat pe 14 Septembrie 2008 05:19
Spunetzi NU! drogurilor... Ah...la naiba!


NU am incercat, nu am sa incerc...prefer sa intru in coma alcoolica decat sa ma bag in kestii ilegale si atat de toxice....mai ales ilegal...brrr

Postat pe 14 Septembrie 2008 05:52
De acord!Sustin si eu campania impotriva drogurilor!La inceput am inteles ca simti ceva ametotor,un extaz ca mai tarziu,incet,incet sa nu mai reusesti sa simti nimic,precum o faceai la inceput si vrei din ce in ce mai mult tocmai pt a reusi sa ai din nou senzatia aceea sublima(spun unii)de prima oara.So,people,don`t do drugs!Dati-va in diverse care provoaca senzatii tari,faceti sex pe o cladire de 3o de etaje,mancati mancare chinezeasca cu 15 ardei iuti cruzi dar nu luati droguri!
despinarose
Postat pe 14 Septembrie 2008 06:01
Nu am incercat si nici nu am sa incerc desi am avut sansa de a incerca!Am avut o prietena care a incercat si desi am sfatuit-o sa nu incerce pe urma am avut neplacerea de a auzi ca e la dezintoxicare deoarece se drogase cu o supradoza.Sfatul meu este sa stati pe picioarele voastre ca aceste tampenii nu va ajuta cu nimic.
Marie_Ann
Postat pe 19 Septembrie 2008 12:31
NU AM INCERCAT NICIODATA SI NICI NU AM AVUT CURIOZITATEA, asta si din cauza a ceea ce am tot vazut la tv si in viata de zi cu zi, te distrug incet si sigur, feriti-va de asa ceva
mmodellino
Postat pe 25 Septembrie 2008 13:01
thats some serious newsflash
razz
Postat pe 25 Septembrie 2008 17:50
Am incercat o data si m-am oprit. Am incercat din curiozitate, am vazut, nu m-am dat in vant dupa si asta a fost. Toutusi, de tigari nu am putut sa ma las

Postat pe 25 Septembrie 2008 17:52
raaaaz.... ce profund
glumesc desigur..
nu , nu am incercat si nici nu am de gand... sunt spaima fumatorilor de altfel pt ca mi se infunda nasul instantaneu numai cand simt fum de tigara...asa ca iti poti inchipui si singura ce placere e pt mine sa ies in bar cu prietenii sunt cu picaturile de nas dupa mine....

dandanaua_reloaded
Postat pe 25 Septembrie 2008 17:53

ALEGEREA CEA MAI BUNA ESTE SPORTUL ªI NU DROGUL!............apare in campania contra drogurilor...............sunt daunatoare organismului....devii dependent......spuneti nu..............dar si alcoolul e un drog ca si tutunul......cafeaua.....

Postat pe 25 Septembrie 2008 18:42
dupa moartea tatalui meu, am inceput sa consum. eram plecata din tara.. ajunsesem depresiva.. am incercat kiar sa ma sinucid ( 2 tuburi de extraveral + hasis la greu), dar (din fericire) fara izbanda.. a fost o perioada foarte grea.. luni de cosmar.. knd numai hasisul ma facea sa uit de toate greutatile.. acum am revenit in tara.. am renuntat la droguri.. si nu le duc dorul, dar nici nu pot spune k as refuza dak mi s-ar ivi din nou ocazia.. putin imi pasa de campaniile antidrog.. nu ma impresioneaza, nu ma revolta..
arina_rbk
Postat pe 30 Septembrie 2008 02:11
Eu nu beau, nu fumez.... de ce m-as droga? Dar stiu persoane care iau marijuana
Eu am inhalat o data din greseala ce va mai mult si a doua zi eram nauca rau.... asa ca n-as fuma.

Postat pe 30 Septembrie 2008 08:24
http://www.youtube.com/watch?v=YsPxLxKmqtI
b_m
Postat pe 30 Septembrie 2008 09:30
Ma intreb cate dintre voi chiar v-ati documentat in ceea ce priveste drogurile..nu ma intelegeti gresit.. nu le sustin..dar sunt unele care nu trebuiesc dupa parerea mea privite drept Satana societatii..de exemplu probabil ca nu stiati ca Maryjuana este administrata bolnavilor de SIDA,pentru a le provoca pofta de mancare..si mai ales ce natie nebuna este Olanda, daca a legalizat consumul de Maryhuana si vor sa treaca in ilegalitate consumul de tutun..la asta v-ati gandit?
oanalexandra
Postat pe 30 Septembrie 2008 14:49
si eu sunt de parere ca ar trebui ca persoanele care sustin campaniile antidrog sa se informeze mai bine asupra efectelor, legalitatii( nu la noi in tara, bineinteles) anumitor "droguri". efectul psihotrop al unor medicamente poate fi mult mai periculos si creeaza o dependenta si efecte mult mai daunatoare.. De ce nu si o campanie impotriva medicamentelor periculoase? Am avut experiente neplacute cu medicamentele, care mi-au fost recomandate de medic..
Ca sa si raspund la subiectul de pe forum: am incercat marijuana, (cel putin nu provoaca cancer precum tutunul)si hasis.nu mi-au provocat nici o dependenta...fumez ocazional, pentru ca vreau, poate sa treaca si un an intre tigari.cred ca este vorba si despre puterea de decizie a individului, ca in orice dependenta ..de ambitia de a reusi sa se lase de viciul respectiv
onny178
Postat pe 30 Septembrie 2008 15:39
nu am consumat nu consum si nici nu-mi doresc sa o fac...
butterly
Postat pe 30 Septembrie 2008 17:40
Oana, eu nu stiu daca mie mi-era adresat comentariul tau, dar crede-ma, eu una cunosc destul de multe despre acest drog. Eu n-am condamnat pe nimeni. Pur si simplu nu as lua; acuma daca marijuana e prescrisa bolnavilor de cancer in ultima faza, nu inseamna sa incep sa iau ca vai ce bine face. La urma urmei este o tigara, care daca incepi s-o fumezi cum fumezi tigara normala si ea iti va da cancer la plamani, plus ca-ti face creierul varza. Pacientii de cancer o iau ca sa scape de dureri... iar eu n-am nici o durere (de creier mai am cateodata cand gandesc prea mult .... ah! incepe sa ma doara )

Postat pe 30 Septembrie 2008 17:52
eu am incercat de toate, din curiozitate..de la extasy am ras toata noaptea intr-un club, de la marihuana ma doare capul, hasisu' nu-mi place...cocaina prima data cand am incercat nu avea nici un efect, poate am si tras putin, a doua oara mi s-a facut rau, si pot sa zic ca a treia oara, care a fost si ultima, m-am simtit intr-adevar bine, eram la paris si dimineatza la 8 eram inca in club si dansam si ma rupeam in figuri...
a fost ok, le-am incercat, acum mai bine ma duc intr-un club si beau sampanie decat sa ma droghez.
Xintia
Postat pe 2 Octombrie 2008 16:03
De la: b_m, la data 2008-09-30 09:30:09 http://www.youtube.com/watch?v=YsPxLxKmqtI


superrrrr tare frate !!!!!!
clara1972
Postat pe 2 Octombrie 2008 17:29
apropos, stiti ca la cate victime face tutunul, numarul victimelor marjuanei=0? de ce fac asta in general tinerii? din acelasi motiv pentru care se apuca de fumat, baut: curiozitate, cercul de prieteni. acum, o tigara ca o tigara, dar eu ma intreb cum as reactiona daca peste vreo 15-20 de ani copilul meu adolescent si-ar baga in vena? ca pana la urma in bai in licee nu mai gasesti mucuri ci seringi
kiya
Postat pe 8 Octombrie 2008 06:56
Nu am incercat niciodata pur si simplu pt ca nu am fost curioasa..

Nu condamn persoanele care consuma in mod exceptional ( adica de curiozitate doar) sau in mod ocazional ( din cand in cand,fara a deveni dependenti).. insa deja cand e vorba de consum propriu-zis, sistematic de droguri, respectivele persoane nu imi provoaca altceva decat dispret.
Nici o scuza nu e suficient de buna asta..

Dar cum spunea si kiya mai sus, tutunul este mult mai nociv decat marijuana si totusi.. cata lume fumeaza?? Alcoolul este mult mai periculos decat cocaina (asta in cazul in care nu se folosesc supra-doze si inainte sa ma contraziceti, documentati-va)..

De pilda, in germania.. daca esti gasit beat la volan, ti se face automat dosar penal si esti trimis in instanta.. in schimb, daca ai consumat cocaina, platesti ,,doar,, o amenda de 800 de euro.

Exact in ultimele saptamani am vazut un documentar in care se afirma ca, daca alcoolul s-ar fi descoperit abia prin zilele noastre, ar fi fost categoric interzis si inscris pe lista substantelor halucinogene foarte periculoase.

Postat pe 8 Octombrie 2008 09:16
Droguri...cred ca toti avem viciile noastre-incepand cu cafeaua de dimineata si pana la nevoia de afectiune...toate sunt droguri.Daca te referi la narcotice...vor fii consumate mereu,eident de cele mai multe ori de tineri care nu realizeaza pericolul lor si care fiind mereu in cautare de senzatii tari,de adrenalina,de ceva care sa ii faca sa uite de "problemele" care ii apasa,apeleaza la droguri.De disparut,nu vor disparea niciodata pt ca deocamdata sunt "mirajul fructului oprit",o sursa importanta de bani pt dealeri si provoaca dependenta,asa ca se gasesc mereu clienti doritori...Cred ca educatia e una dintre metodele prin care consumul de stupefiante poate fii redus si legalizarea lor.
Personal nu le-am incercat-de ce?Mi-e teama ca s-ar putea sa imi placa si sa nu le mai pot lasa.Am si asa destule vicii..
sweetpink
Postat pe 8 Octombrie 2008 09:42
sweetpink.. nu lua mesajul meu in nume de rau, vreau doar sa corectez ceva ce mi se pare foarte important..

Drog, viciu si narcotice sunt 3 lucruri/cuvinte/sensuri (cum vrei tu) TOTAL diferite..

Nu cred ca este corect sa te referi la droguri ca la ,,narcotice,, deoarece numai o parte din droguri sunt narcotice.. iar in astfel de cazuri si subiecte (grave) generalizarile nu sunt tocmai indicate.

Cred ca lumea trebuie sa fie foarte corect informata deoarece se pot face confuzii MARI.. mai ales cand discutia devine publica. Iar narcoticele (sau opiaceele) sunt doar o categorie de droguri, alaturi de multe altele ( stupefiante, halucinogene, stimulente, tranchilizante, barbiturice, analgezice, inhalanti si alte ,,ramificatii,, )

,,Simptomele,, unui viciu sunt cat se poate de incorect comparate cu simptomele unui drog, sau si mai rau (in cazul tau) cu simptomele unei dependente de narcotice. (Dependenta care la randul ei se manifesta cu totul altfel decat o dependenta de stimulente sau de marijuana..).

Folosirea regulata a narcoticelor duce rapid la dependenta.. dependenta care daca nu e ,,alimentata,, se manifesta prin agitatie, tremuraturi, respiratie accelerata si superficiala, cascat, crampe, voma si diaree.. lacrimare, dureri musculare uneori insuportabile, tremor si frisoane. In cazurile mai severe pot sa apara halucinatii terifiante.

M-as ingrijora teribil sa stiu ca tu patesti asa ceva in cazul in care nu-ti bei cafeaua sau nu te imbratiseaza iubitul o zi.

Sper ca nu te-a deranjat observatia mea.. dar sunt de parere ca in astfel de cazuri e bine sa faci afirmatii numai daca esti corect informat.

Postat pe 8 Octombrie 2008 19:07
numai marijuana si si asta cam o data pe an , de restu nu sunt curioasa.
witcher
Postat pe 8 Octombrie 2008 20:17
De la: oanna_81, la data 2008-10-08 19:07:36sweetpink.. nu lua mesajul meu in nume de rau, vreau doar sa corectez ceva ce mi se pare foarte important..

Drog, viciu si narcotice sunt 3 lucruri/cuvinte/sensuri (cum vrei tu) TOTAL diferite..

Nu cred ca este corect sa te referi la droguri ca la ,,narcotice,, deoarece numai o parte din droguri sunt narcotice.. iar in astfel de cazuri si subiecte (grave) generalizarile nu sunt tocmai indicate.

Cred ca lumea trebuie sa fie foarte corect informata deoarece se pot face confuzii MARI.. mai ales cand discutia devine publica. Iar narcoticele (sau opiaceele) sunt doar o categorie de droguri, alaturi de multe altele ( stupefiante, halucinogene, stimulente, tranchilizante, barbiturice, analgezice, inhalanti si alte ,,ramificatii,, )

,,Simptomele,, unui viciu sunt cat se poate de incorect comparate cu simptomele unui drog, sau si mai rau (in cazul tau) cu simptomele unei dependente de narcotice. (Dependenta care la randul ei se manifesta cu totul altfel decat o dependenta de stimulente sau de marijuana..).

Folosirea regulata a narcoticelor duce rapid la dependenta.. dependenta care daca nu e ,,alimentata,, se manifesta prin agitatie, tremuraturi, respiratie accelerata si superficiala, cascat, crampe, voma si diaree.. lacrimare, dureri musculare uneori insuportabile, tremor si frisoane. In cazurile mai severe pot sa apara halucinatii terifiante.

M-as ingrijora teribil sa stiu ca tu patesti asa ceva in cazul in care nu-ti bei cafeaua sau nu te imbratiseaza iubitul o zi.

Sper ca nu te-a deranjat observatia mea.. dar sunt de parere ca in astfel de cazuri e bine sa faci afirmatii numai daca esti corect informat.


Nu am luat-o de loc in nume de rau.Acum,recitind mesajulpe care l-am scris mi-am data seama ca am itat sa spun niste ghilimele si sa specific faptul ca am facut referire la narcotice,pt ca sunt cele mai periculoase.Stiu si cum se manifesta dependenta ... si in materie de droguri sunt destul de bine informata,si datoita faptuli ca am cunosct multi consumatori...Imi pare rau daca am lasat o impresie gresita...Oricum la varsta de 16 ani-sper sa nu fie prea tarziu,copiii mei vor viziona Requiem for a dream.Nu stiu daca ati vazut filmul,dar cel putin pe mine m-a marcat...Oricum mesajul tau nu e decat bine-venit,pt cei care nu stiu asa de multe despre droguri...
Aaa...si sa nu uit-fara imbratisari .... sunt de ceva vreme...tare trist,iar fara cafea...sunt nefunctionala-am tensiune mica...
sweetpink
Postat pe 9 Octombrie 2008 19:02
am incercat marijuana o data,nu mi se pare mare scofala...

Postat pe 9 Octombrie 2008 19:05
Marijuana nici nu este considerat un drog ,,pe bune,,.. ci doar ,,un drog de trecere,,. Este cel mai putin periculos si nociv, din absolut TOATE punctele de vedere.

Postat pe 10 Octombrie 2008 01:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna 2 De la: kudika342165 23 Februarie 2012 22:59
Prieten adevarat! 11 De la: Fulg-de-nea 17 Octombrie 2016 22:29
cate cazuri de oameni divortat si care locuiesc inca impreuna cunoasteti? 16 De la: kudika029282 19 Aprilie 2010 21:53
vreau sa invat limba germana! help me! 90 De la: andreealivia 14 Noiembrie 2015 21:57
O posibila afacere?! 1 De la: Kathya_ 9 Martie 2009 10:20