Setari Cookie-uri

Ne vaccinam copiii?

Dragi mamici,

Vreau sa va supun atentiei un subiect destul de controversat: vaccinarea si implicatiile ei...

Azi Initiativa Mamelor a pus pe situl ei o stire despre un nou vaccin impotriva cancerului de col uterni,vaccin ce va fi introdus in scoli incepand cu aceasta toamna..Elevele din clasa a IV-a sunt cele care vor fi vaccinate..insa cititi stirea pe larg aici:

http://initiativa-mamelor.blogspot.com/2008/09/elevele-din-clasa-patra-vaccinate.html

Voi ce credeti?
AnaMaria_Pop
Postat pe 1 Septembrie 2008 15:40
nu stiu ce sa zic... eu sunt destul de sceptica in privinta vaccinurilor
copilul meu ( baietel) are acum 3 ani, iar anul trecut l-am inclus in programul de vaccinari facultative, si vreau sa iti spun ca a fost mult mai bolnavicios, a facut tot felul de complicatii, de boli, care erau, cica, efecte secundare ale vaccinurilor.
ma feresc cat pot de ele, si , cu exceptia celor obligatorii, nu-i mai fac nici unul. cat despre noul vaccin impus in scoala... bine ca nu e fetitza, ca m-as ingrozi!
Anissia27
Postat pe 1 Septembrie 2008 16:00
Buna chiar am ramas oarecum socata de ceea ce ai scris stiu ca e bine sa ne vaccinam copii,si eu am o fetita de 1 an si 6 luni ii fac vaccinurile regulat alea ce sint obligatorii dar chiar asa sa ne vaccinam fetele din clasa a_IV_a.Pana acum era vorba de un singur vaccin ce se facea pt a preveni astfel de boala.Eu una nu stiu ce sa fac si bunica mea a murit tot de cancer si stiu ca e ereditar asa ca si eu si fetita mea o sa mergem regulat la doctor pt a preveni orice boala de acest gen.O sa citesc mai multe despre aceste vaccine si poate o sa imi schimb parerea.Ceea ce ma deranjeaza cel mai tare e ca se fac campanii doar in BuCURESTI si nu in fiecare oras ma refer la cancerul la sin am vazut ca azi se desfasoara o campanie de acest gen in buc,ar trebui in fiecare luna cate u oras asa multe tinere ar merge la un control deoarece e mai practic.
oana04
Postat pe 18 Septembrie 2008 18:34
nici eu nu sunt de acord cu vaccinarile .....am si fata dar cu siguranta voi spune NU,acum e mica dar nici pe viitor nu sunt de acord.nu as vrea sa-mi stiu copii cobai pt marile corporatii....

otto_otto2000
Postat pe 9 Noiembrie 2008 17:02
Nu stiu dak se poate spune k se fac experimente de catre marile corporatii cu aceste vaccinuri, insa cert este k multe din ele chiar au salvat vieti la un moment dat...
Imi amintesc k am fost tare mirata de cati oameni au murit cand s-a lucrat la costruirea calalului Suez si citez:"Canalul Suez a fost ridicat de compania lui Ferdinand de Lesseps, lucrarile durand 10 ani, intre 1859 si 1869. La sfarsitul lor, proprietari ai canalului erau Franta si Egiptul. S-a estimat ca 1,5 milioane de egipteni au lucrat la ridicarea lui si ca 125.000 dintre ei au murit, in special din cauza HOLEREI. La 17 februarie 1867 a fost traversat pentru prima data de un vapor, dar inaugurarea lui oficiala a avut loc la 17 noiembrie 1867".
Dak nu s-ar fi descoperit vaccinul impotriva holerei, oare ce s-ar fi intamplat cu umanitatea?
Trebuie sa avem incredere in viitor, sa ne asiguram k marile companii nu scot medicamente si vaccinuri pe piatza doar pentru a le merge castigurile...altfel zis, de ce s-ar fi chinuit marii in ale descoperirilor sa faca marile descoperiri ale umanitatii?

myalma95
Postat pe 9 Noiembrie 2008 17:29
De la: myalma95, la data 2008-11-09 17:29:35Nu stiu dak se poate spune k se fac experimente de catre marile corporatii cu aceste vaccinuri, insa cert este k multe din ele chiar au salvat vieti la un moment dat...
Imi amintesc k am fost tare mirata de cati oameni au murit cand s-a lucrat la costruirea calalului Suez si citez:"Canalul Suez a fost ridicat de compania lui Ferdinand de Lesseps, lucrarile durand 10 ani, intre 1859 si 1869. La sfarsitul lor, proprietari ai canalului erau Franta si Egiptul. S-a estimat ca 1,5 milioane de egipteni au lucrat la ridicarea lui si ca 125.000 dintre ei au murit, in special din cauza HOLEREI. La 17 februarie 1867 a fost traversat pentru prima data de un vapor, dar inaugurarea lui oficiala a avut loc la 17 noiembrie 1867".
Dak nu s-ar fi descoperit vaccinul impotriva holerei, oare ce s-ar fi intamplat cu umanitatea?
Trebuie sa avem incredere in viitor, sa ne asiguram k marile companii nu scot medicamente si vaccinuri pe piatza doar pentru a le merge castigurile...altfel zis, de ce s-ar fi chinuit marii in ale descoperirilor sa faca marile descoperiri ale umanitatii?
eu cred ca nu ai fost atenta la ce se discuta era vorba de noile vaccinuri impotriva cancerului de col uterin si mai precis de cervarix ,gardasil informeaza-te despre ele si efectele adverse..
o seara faina.....
otto_otto2000
Postat pe 9 Noiembrie 2008 17:40
Am inteles perfect despre ce se vorbeste, insa doar am incercat sa dau un exemplu , sa nu mai fim atat de reticenti la tot ce-i nou.Eu traiesc intr-o tzra unde femeile se vaccineaza de mult impotriva cancerului de col uterin. FEMEILE! Dak vine vorba despre fetitze...asta-i alta chestie, insa nu trebuie sa ne grabim sa dam verdicte asupra unui produs nou. Si, pin la urma, fiece parinte vrea numai binele pt copilul sau, nu?
Un ex concludent l-am putea lua si pe cel cand in media s-a facut mare scandal cu iaurtul Danone.....sa nu-l maideam copiilor k nush ce contine si ce rau face micutilor....si pin la urma totul s-a dovedit a fi fals, iaurtul s-a cumparat in continuare si....asta ce ar trebui sa ne dea de inteles?
myalma95
Postat pe 11 Noiembrie 2008 13:25
am scris parerea mea personala -aveti copii vreti sa-i vaccinati liber eu nu o voi face simplu.....stiu sa citesc ,stiu sa ma informez am acces la informatie slava domnului deci nu vad de ce sariti asa era o parere....



otto_otto2000
Postat pe 11 Noiembrie 2008 20:13
Dragi mamici , nu sunt de acord cu vaccinurile pentru toata lumea nu numai pentru copii ci si pentru adulti daca doriti sa stiti mai multe intrebati nu am timp pentru explicatii care sunt pentru unii de prisos ...
kudika084081
Postat pe 9 Decembrie 2009 17:12
De la: kudika084081, la data 2009-12-09 17:12:36Dragi mamici , nu sunt de acord cu vaccinurile pentru toata lumea nu numai pentru copii ci si pentru adulti daca doriti sa stiti mai multe intrebati nu am timp pentru explicatii care sunt pentru unii de prisos ...
kudika084081
Postat pe 9 Decembrie 2009 17:14

Oare vaccinul este facut ca sa ucida oameni ? Sigur de-aia a fost facut ! Cineva vrea sa ne ucida si nu stie cum sa faca !
Sabrina_Nede
Postat pe 9 Decembrie 2009 17:18
NU , ati citit ce spun europeni despre vaccin? Incercati sa va documentati inainte si nu UITATI ORICE VIRUS INTRODUS IN ORGANISM IL SLABESTE SI NU IL AJUTA SA DEZVOLTE IMUNITATE. Tot ce stiti sunt numai pareri ale producatorilor de medicamente nu ? Sa ne intrebam de ce alte pareri nu sunt imartasite si de medicii sau alti cercetatorii? Nu cumva criza ia afectat atit de tare pe producatori de medicamente ,ca sa ii faca sa ne vanda orice fara sa considere riscurile? Ganditi-va bine este viata copiilor vostri in joc .
kudika073419
Postat pe 10 Decembrie 2009 09:39
De la: kudika073419, la data 2009-12-10 09:39:36 NU , ati citit ce spun europeni despre vaccin? Incercati sa va documentati inainte si nu UITATI ORICE VIRUS INTRODUS IN ORGANISM IL SLABESTE SI NU IL AJUTA SA DEZVOLTE IMUNITATE. Tot ce stiti sunt numai pareri ale producatorilor de medicamente nu ? Sa ne intrebam de ce alte pareri nu sunt imartasite si de medicii sau alti cercetatorii? Nu cumva criza ia afectat atit de tare pe producatori de medicamente ,ca sa ii faca sa ne vanda orice fara sa considere riscurile? Ganditi-va bine este viata copiilor vostri in joc .
da da da ai dreptate ...
kudika084081
Postat pe 10 Decembrie 2009 20:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa mi gasesc copilul? 6 De la: Maria_Smith_1 6 Ianuarie 2014 09:41
majorat 1 De la: alunaverde 8 Octombrie 2010 16:46
NUMAI VIATA NE APARTINE 28 De la: mia_mia 23 Mai 2008 10:52
kudikuplu 3 De la: snickers 9 Februarie 2008 19:01
VAMPIRII 181 De la: lavigne_mlv 19 Aprilie 2012 22:45