Setari Cookie-uri

Cheltuieli nunta

Am auzit mai multe variante: unii spun ca nunta trebuie facuta de familia mirelui, altii ca socrii mari cumpara doar rochia miresie , iar nunta o fac mirii si tot asa. Ma poate lamuri si pe mine cineva va rog cum se face ca nu mai stiu ce sa cred!!
madya7
Postat pe 26 August 2010 14:53
Nu imi raspunde nimeni si mie?!
madya7
Postat pe 27 August 2010 18:57
daca faci nunta..casa de piatra
cu cheltuielile..ma abtin...
sunt multe..si nasoale...poate te rezumi la ceva mai...rustic si practic...mai traditional e cam criza..si d-aia..
cheltuielile nu se fac de comun acord, in egala parte?
dragon_fly88
Postat pe 27 August 2010 19:01
Da...cheltuielile se fac impreuna... Bineinteles, fiecare dupa posibilitati. Banuiesc ca ideal ar fi ca mirii sa-si faca nunta din banii lor dar, daca nu se poate, putin ajutor de la familie e binevenit, chiar si un imprumut care poate fi platit din banii castigati la nunta. Cred ca cel mai important este ca mirii sa discute intre ei, sa vada cam care ar fi cheltuielile si cum le pot acoperi.
panaitclaudia
Postat pe 28 August 2010 10:58
Parintii mirilor platesc pe din doua cheltuielile pe care trebuie sa le platesti inainte si care nu sunt multe. Restul cheltuielilor cum ar fi meniul, dj-ul, sala, chelnerii se platesc chiar dupa nunta dupa darul mirilor. Mirele cumpara verighetele, tatal miresei rochia. Mirii nu au cum sa plateasca din banii lor numai daca nu-s amandoi directori
lavidora
Postat pe 28 August 2010 12:04
Parintii mirilor platesc pe din doua cheltuielile pe care trebuie sa le platesti inainte si care nu sunt multe. Restul cheltuielilor cum ar fi meniul, dj-ul, sala, chelnerii se platesc chiar dupa nunta dupa darul mirilor. Mirele cumpara verighetele, tatal miresei rochia. Mirii nu au cum sa plateasca din banii lor numai daca nu-s amandoi directori
lavidora
Postat pe 28 August 2010 12:04
Parintii mirilor platesc pe din doua cheltuielile pe care trebuie sa le platesti inainte si care nu sunt multe. Restul cheltuielilor cum ar fi meniul, dj-ul, sala, chelnerii se platesc chiar dupa nunta dupa darul mirilor. Mirele cumpara verighetele, tatal miresei rochia. Mirii nu au cum sa plateasca din banii lor numai daca nu-s amandoi directori
lavidora
Postat pe 28 August 2010 12:05
Terminati cu tampeniile astea de la tara !!! Cheltuielile se fac de cine are posibilitatea si placerea sa-i ajute pe miri daca acestia nu sunt indeoendenti financiar,si ideal ar fi sa se dea banii inapoi dupa nunta ca mirii sa inceapa o viata noua impreuna fara sa se simta indatorati nimanui.Nu de alta dar sa nu apara discutii cretine de genu mama mea a cheltuit mai mult decat a ta.Si daca tot te mariti primul lucru pe care ar trebui sa-l inveti este ca "familia" nu inseamna banii mei si banii tai sau partea mea si partea ta, dimpotriva, totul este la comun fara diferente.
Casa de piatra !!
diana1981
Postat pe 29 August 2010 13:24
Nu exista o regula . Cel mai bine ar fi ca mirii sa isi plateasca totul ,sa nu depinda de nimeni pt ca oricum este o perioada deosebita in care apar certuri ,altfel apar discutiile"dar parintii tai ce ti-au dat ?".Cum zicea cineva mai sus familia nu inseamna bani si parintii trebuie sa se gandeasca ca isi ajuta copiii ,nu sa socoteasca cat au dat socrii si cat dau ei ,dar din pacate inca mai exista mentalitatea asta la noi...am azuit multe cazuri.
dalma
Postat pe 29 August 2010 14:28
chestia asta cum k socrii trebuie sa faca nunta la copii e veche,dar si in zilele astea ink se obisnuieste sa se faca asa ceva,asta numai in cazul in care socrii sunt destul de instariti,pt k o nunta e destul de costisitoare,eu la anul am nunta,si sincer nu am pretentia sa ma ajute nimeni,pt k nu vreau,nu credeti k sunt bogata,din contra vreau k nunta sa fie facuta prin munk mea si a barbatului meu,stam in spania de vreo 3 ani,si sincer cu criza asta de tot rahatul nu am reusit sa strangem nmk,pt k nu sa putut,desi alti cred k avem conturi in banca de mii de euro,daca era adevarat nu mai stateam sa muncim printre straini,da asta e mentalitatea oamenilor din zilele astea,asa k eu sunt de parere k cel mai bn e k fiecare sa-si faca nunta dupa posibilitati,k mai tarziu sa nu iasa certuri intre familii.Si daca nu va e cu suparare va rog sa-mi raspundeti si mie la o intrebare,am nevoie de o trasura cu cai pt nunta,de fapt vreau sa o inchiriez,si nu am timp k sa ma duc in tara sa ma interesez,pt k nu am cum,asa k va rog sa-mi ziceti si mie de unde pot inchiria trasura,eu sunt din craiova,astept raspuns,multumesc.
dulcik0021
Postat pe 29 August 2010 16:07
De la: lavidora, la data 2010-08-28 12:05:01Parintii mirilor platesc pe din doua cheltuielile pe care trebuie sa le platesti inainte si care nu sunt multe. Restul cheltuielilor cum ar fi meniul, dj-ul, sala, chelnerii se platesc chiar dupa nunta dupa darul mirilor. Mirele cumpara verighetele, tatal miresei rochia. Mirii nu au cum sa plateasca din banii lor numai daca nu-s amandoi directori


tu vrei sa te mariti sau sa faci o afacere?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 29 August 2010 16:09
traditional plateau parintii mirilor pe din doua, mirii fiind de obicei tineri si fara posibilitatea sa plateasca ei....acum platesc mirii singuri, de obicei fiind deja "pe propriile picioare"....iar suplimentar mirele plateste verighetele iar tatal miresei rochia. casa de piatra
DayC
Postat pe 29 August 2010 20:51
De la: DayC, la data 2010-08-29 20:51:35traditional plateau parintii mirilor pe din doua, mirii fiind de obicei tineri si fara posibilitatea sa plateasca ei....acum platesc mirii singuri, de obicei fiind deja "pe propriile picioare"....iar suplimentar mirele plateste verighetele iar tatal miresei rochia. casa de piatra


traditional se scotea si cearsaful a doua zi dimineata da` nu cred ca se mai baga cineva
mitura
Postat pe 29 August 2010 20:57
De la: mitura, la data 2010-08-29 20:57:33
De la: DayC, la data 2010-08-29 20:51:35traditional plateau parintii mirilor pe din doua, mirii fiind de obicei tineri si fara posibilitatea sa plateasca ei....acum platesc mirii singuri, de obicei fiind deja "pe propriile picioare"....iar suplimentar mirele plateste verighetele iar tatal miresei rochia. casa de piatra


traditional se scotea si cearsaful a doua zi dimineata da` nu cred ca se mai baga cineva



cica unu' l-a scos cu pete verzi.
nuntasii au replicat in cor: nebunuleee, i-ai spart fierea!!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 29 August 2010 21:27
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-08-29 21:27:28
De la: mitura, la data 2010-08-29 20:57:33
De la: DayC, la data 2010-08-29 20:51:35traditional plateau parintii mirilor pe din doua, mirii fiind de obicei tineri si fara posibilitatea sa plateasca ei....acum platesc mirii singuri, de obicei fiind deja "pe propriile picioare"....iar suplimentar mirele plateste verighetele iar tatal miresei rochia. casa de piatra


traditional se scotea si cearsaful a doua zi dimineata da` nu cred ca se mai baga cineva



cica unu' l-a scos cu pete verzi.
nuntasii au replicat in cor: nebunuleee, i-ai spart fierea!!


asta era banc
mitura
Postat pe 29 August 2010 21:57
stiu, da' merita adaptat aici
geo_reincarcat_iara
Postat pe 29 August 2010 21:58
cununia civila a facut-o tata,la nunta care a fost peste 6 luni au impartit cheltuielile tatii,la celelalte casatorii tata a fost doar invitat
utad
Postat pe 29 August 2010 22:12

Cheltuielile se impart ambilor familii dar totul se ridica la o suma destul de mare......eu am nunta in octombrie si in urma calculelor am ajuns la o suma de aproximativ 130 milioane .....asta inainte de nunta draga mea :(
tviti
Postat pe 29 August 2010 23:11
fiecare dupa posibilitati... va spun din experienta ... am avut nunta pe 28
de fapt am vrut s-o facem din banii nostri , dar ai mei au insistat sa ne ajute iar socrii au trebuit sa se conformeze ... chiar dc nu le-a convenit
cheltuielile sunt multe si nasoale cum zicea cineva , dar dc le faceti cu moderatie reusiti sa le acoperiti si cu putin noroc ramaneti si cu ceva pt luna de miere ;)))
paullyss
Postat pe 30 August 2010 12:56
toata nunta ne-a costat 10.000 euro - 155 invitati.
in suma asta am adaugat absolut tot adik meniuri , vestimentatii pt cununie si petrecere , bauturi , foto-video , muzik ...etc
am sa fac o lista indetaliata knd am sa-mi recuperez agenda ...
moolta bafta
paullyss
Postat pe 30 August 2010 13:02
Ca sa faci o nunta iti trebuie multi, multi...bani. Si k sa nu iasa nici un fel de discutii mirii ar trebui sa-si plateasca ei cheltuielile de comun acord. Vad ei de unde bani. Dak imprumuta ii dau tot ei inapoi... Asa e mai bine.
kudika276247
Postat pe 30 August 2010 13:14
eu am avut nunta in iulie si am facut-o din banii nostrii ai mei si ai sotului meu, nu am vrut discutii mai tarziu ,mai ales ca socrii mei sunt niste oameni care te ajuta dar apoi te striga asa k atunci nu i-am lasat nici pe ai mei sa ne ajute . Am avut 75 de invitati pt ca am vrut ceva restrans .Cheltuielile dinainte nu au fost mari , si ne-am ocupat cu 1 an inainte asa k ne-am descurcat. Dupa au fost mai multe de achitat , dar am reusit si ne-a si ramas destui de multi bani , nu ne asteptam sa iesim asa de bine. Si am avut nunta visurilor noastre . daca ai imaginatie si idei si gasesti oameni de treaba poate iesi o nunta super cu bani putini.Multa bafta si Casa de piatra .
cryss08
Postat pe 30 August 2010 13:59
draga mea, daca vreti sa faceti nunta, nu o sa va dea nimeni bani pt ea. u cu mirele cheltuiti tot. nasa iti cumpara voalul si lumanarile ... ataa. daca parintii vor sa va ajute nu au decat. dar nunta o faceti pe banii vostrii
cristina8826
Postat pe 30 August 2010 18:33
De la: mitura, la data 2010-08-29 21:57:43
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-08-29 21:27:28
De la: mitura, la data 2010-08-29 20:57:33
De la: DayC, la data 2010-08-29 20:51:35traditional plateau parintii mirilor pe din doua, mirii fiind de obicei tineri si fara posibilitatea sa plateasca ei....acum platesc mirii singuri, de obicei fiind deja "pe propriile picioare"....iar suplimentar mirele plateste verighetele iar tatal miresei rochia. casa de piatra


traditional se scotea si cearsaful a doua zi dimineata da` nu cred ca se mai baga cineva



cica unu' l-a scos cu pete verzi.
nuntasii au replicat in cor: nebunuleee, i-ai spart fierea!!


asta era banc


La Radio Erevan se întreabã:
- Ce pot face pentru a nu murdãri patul în noaptea nunþii?
- Sã nu beþi!
DayC
Postat pe 30 August 2010 20:40
buna...eu am avut nunta pe 15 aug si sincer cheltuieli au fost ..destule si chiar neprevazute.dar noi am muncit in strainatate si ne am facut nunta singuri ci ideiile noastre si nu ne a comandat nimeni fiind bani nostri nu si a permis nimeni sa scoata o vb in plus..dar vreau sa zic ca a fost super totul si suntem multumiti ..
kudika133645
Postat pe 31 August 2010 10:13
din cate stiam la cheltuieli participa si familia fetei si familia baiatului...asa e cel mai normal....crd
kudika228344
Postat pe 1 Septembrie 2010 10:12
oricum cel mai bine e ca voi doi sa va organizati nunta...asa cum vi.o doriti.-....
kudika228344
Postat pe 1 Septembrie 2010 10:13
Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri si sfaturi. Aveti dreptate, daca facem din banii nostrii nu o sa mai existe nici un fel de discutii. Nu va avea nimeni ce comenta!
madya7
Postat pe 1 Septembrie 2010 15:12
As avea si eu o intrebare legata de cheltuielile de nunta, pt ca am auzit tot felul de idei: Meniul (pretul meniului pe care-l spui invitatilor) ce inseamna exact? Doar pretul meniului 'chel'-pe care-l platesti la restaurant (care de cele mai multe ori nu contine bauturi, tort...aranjamentul mesei)? sau meniul de la restaurant+ alte cheltuieli cu bauturi, tort, aranjament masa , iar ultima varianta este tot ce-am insirat mai devreme+ muzica si aranjamentul salii. Care e parerea voastra?
ysza_00
Postat pe 1 Septembrie 2010 17:05
Ai dreptate. Nici eu nu stiu sigur, dar cred ca treb incluse si bautura, tortul... Daca stie cineva mai exact sa ne lamureasca si pe noi, va rog!
madya7
Postat pe 3 Septembrie 2010 16:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sonorizari Profesionale, Lumini, DJ Profesionisti Oriune in Tara 2 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:09
Caut nasi 1 De la: Petronela_Salaru_1 3 Martie 2016 14:45
Am gasit asta ,tu ce parere ai? 4 De la: simonella2004 13 Ianuarie 2011 17:42
buna fetelor! 1 De la: Hanvi 7 Septembrie 2009 10:00
hello 1 De la: grace004918 23 August 2009 10:05