Setari Cookie-uri

Cura cu supa si compot de mere

A incercat cineva cura cu care a slabit Nicoleta Luciu 30 kg??? Cica manca numai supa si compot de mere facut acasa (mere fierte) si apa plata.... Si mai manca si batoane fibrobar... Conform dietei slabesti 4 kg/luna.
Ce parere aveti? .... eu nu stiu daca e o idee buna sa mananci numai supa....
nicoleta4856
Postat pe 30 Mai 2009 11:04
ideea e ca organismele nostre difera iar nicoleta luciu a slabit pt ca are o imagine de asigurat medicii spun ca nu este bine sa slabesti in primele 9 luni cat alaptezi copilul pt ca trebuie sa consumi carne si multe fructe si legume pt a- asigura copilului un lapte bogat in lipide si proteine
acum parerea mea e ca a facut mult sport, fitness si a tinut o cura care a continut si carne(asta pt a nu a-i afecata alaptarea/sau poate a folosit lapte praf pt bebel), nu ai cum sa slabesti doar cu supe si privezi organismul de anumite vitamine pe care si le procura din alte alimente
yumy
Postat pe 30 Mai 2009 11:12
Detest compotul de mere
Laura_cute
Postat pe 30 Mai 2009 11:34
De la: LitlleFairy, la data 2009-05-30 11:34:58 Detest compotul de mere

idem bun e ala de caise
yumy
Postat pe 30 Mai 2009 11:35
De caise da.
Laura_cute
Postat pe 30 Mai 2009 11:48
Daca alaptezi, slabesti fara nici un efort. Eu am slabit 15 kg in 7 luni si slabesc in continuare fara sa tin diete fiindca in continuare imi alaptez copilul . Si e vorba bineinteles si de cat de mult te solicita un copil. In mod sigur nu ai nevoie de sala de forta. E suficient sa te ocupi de el .
kudika023365
Postat pe 7 Iunie 2009 09:03
hai sa fim realisti...la banii Nicoletei Luciu, e usor sa slabesti 30 km si nu cred ca doar simpla cura(mai degraba infometare) a ajutat-o sa slabeasca atatea kg intr-un timp scurt. sunt sigura ca a apelat si la alte modalitati, precum masaje anticelulita, saune, fitness, creme speciale, etc. si oricum vedeta fiind nu are altceva de facut decat sa se intretina.
yellow19
Postat pe 7 Iunie 2009 09:06
De la: yellow19, la data 2009-06-07 09:06:54hai sa fim realisti...la banii Nicoletei Luciu, e usor sa slabesti 30 km si nu cred ca doar simpla cura(mai degraba infometare) a ajutat-o sa slabeasca atatea kg intr-un timp scurt. sunt sigura ca a apelat si la alte modalitati, precum masaje anticelulita, saune, fitness, creme speciale, etc. si oricum vedeta fiind nu are altceva de facut decat sa se intretina.
kudika023365
Postat pe 7 Iunie 2009 09:12
De la: kudika023365, la data 2009-06-07 09:12:22
De la: yellow19, la data 2009-06-07 09:06:54hai sa fim realisti...la banii Nicoletei Luciu, e usor sa slabesti 30 km si nu cred ca doar simpla cura(mai degraba infometare) a ajutat-o sa slabeasca atatea kg intr-un timp scurt. sunt sigura ca a apelat si la alte modalitati, precum masaje anticelulita, saune, fitness, creme speciale, etc. si oricum vedeta fiind nu are altceva de facut decat sa se intretina.

perfect de acord
kudika023365
Postat pe 7 Iunie 2009 09:13
cand o sa intelegem noi, femeile ca dietele astea drastice nu sunt cea mai buna solutie....de fapt nu sunt deloc o solutie. Dupa ce termini dieta....pentru ca DA, la un moment dat te cam saturi de ea, pui pe tine mai mult decat ai dat jos. rapunsul este: SPORT
da, stiu.....nu avem timp!!!!!!! ce-ar fi sa ne facem ceva timp pentru noi, pentru sanatatea noastra, pentru frumusetea noastra, SE POATE!!!!
stely_filip
Postat pe 7 Iunie 2009 09:21
Sportul nu e chiar atat de ok pe cat spui tu
Adica uite eu la inaltimea mea "grandioasa" de 1.57 am 50 de kg cu 3 mai mult decat trebuie .. si culmea nu sunt grasa:) dar am burtica:))
am incercat cu abdomene sa scap... tot ce am reusit a fost un abdomen destul de tare sub o panza de grasime concluzia? trebuie si o dieta...

pupicei si la cat mai putine kg
izzuka
Postat pe 7 Iunie 2009 09:58
Salut! Nu este sanatos sa slabesti in scurt timp 30 kg! Ti se lasa pielea...Ca sa nu vorbesc de vergeturi(cine le face cand slabeste brusc, sa se considere fericit!) Eu am reusit sa slabesc, insa prin cumpatare! Este singura care da roade pe termen lung. Nu slabesti imediat, insa slabesti frumos, te simti usor. Insa fiecare este responsabil pentru alegeri si aplicarea propriei metode :)
P.S. 1Am o fosta prietena, colega de liceu, care a fost, sau inca este(nu pot preciza cu exactitate) BULIMICA.La 17-18 ani, bineinteles ca deprinzi tot ce-i mai rau. Am vrut sa ma apuc si eu de aceasta "dieta" minunata care te facea sa slabesti instant.Ea a slabit atat de mult...ca si-a pierdut cateva luni bune in spital! Iar eu...nu pot sa spun ca i-am simtit roadele, pentru ca am avut norocul de a ma prinde mama in mod repetat, timp de o saptamana. Si...mi-a spus ca daca vreau sa vomit mancarea, sa mi-e cumpar singura. M-a infometat bine....si cand prindeam un covrig ziceam ca este....tort
Concluzie...cumpatare. Nimic din ceea ce este excesiv nu face bine.
P.S. 2 Nu trebuie sa fii anorexica sa fii iubita. Femeii ii trebuie forme
P.S. 3Nu va suparati pe mine, acest mesaj nu se aplica tuturor, nu mi-o luati in nume de rau, este strict un semnal de alarma pentru cineva drag mie care va citi! Va rog sa o ajutam sa iasa din criza!
Sanatate si liniste spirituala!
syllvy
Postat pe 7 Iunie 2009 10:01
Treb sa tinem cont ca Nicoleta Luciu era supusa si unui stres continuu pe timpul filmarilor, ca orice alta persona care munceste de dim pana seara....nu e asa usor sa stai pe platoul de filmare atatea ore....iar sa cresti un copil nu e floare la ureche.... astea de asemenea au contribuit la "procesul de slabire"; si logic fiecare organism e diferit si reactioneaza total diferit in anumite situatii (cum sunt conditiile de stres). Iar in ceea ce priveste supa minune pregatita in casa, stiu ca aceasta continea si carne de pui... In orice caz, nu e sanatos sa te axezi pe un singur fel de mancare pe o perioada indelungata de timp.... mai ales persoanele gurmande care sunt obisnuite sa manance de dimineata, iar in ac dieta nu prea ai ce "manca" de dim decat compot de mere...si desigur in anumite cantitati. Cel mai bine e, daca intradevar vrei sa slabesti, sa iti faci propria ta dieta...consulta mai multe regimuri de pe internet si vezi ce anume consideri ca i s-ar potrivi organismului tau si culege de acolo ce e mai important si sanatos. Desigur nu trebuie sa faci excese alimentare.
tina_87
Postat pe 7 Iunie 2009 10:03
Fiecare organism e cu metabolismul lui. Eu am fost nevoita sa mananc o saptamana si ceva numai supa si am slabit foarte mult desi chiar nu era cazul. Acum depinde de fiecare caz.
28627
Postat pe 7 Iunie 2009 10:22
Sunt alaturi de tine in treba asta! Este ceva acumplit, iar persoanele care cad victime acestor tulburari alimentare pe fond psihic au mare nevoie de sprijinul persoanelor iubite si-a prietenilor. Nu este ceva rusinos, nici condamnabil, este pur si simplu una din maladiile lumii moderne si nu difera prin manifestare cu nimic, de fenomenul dependentei de narcotice. Pe termen lung are acelasi efect nociv asupra sanatatii.
Partea proasta a cestei afectiuni - este intretinuta tacit din toate partile - mass media, fashion, modele, actrite, etc. Perpetuarea acestui standard care sugruma modelul fizic al femeii sanatoase cu un fizic firesc si puternic (precum erau bunicile noastre pe cand erau fete), tocmai ca nu ajuta deloc victimele acestui flagel sa scape cu usurinta. Trist este ca se subantelege ca in lume exista un numar ingrijorator de decese anuale in randul tinerelor din aceste cauze insa media le tine la sertarul cu dosare ''clasified''.
Eu sunt alaturi de aceste femei cau tot sufletul si toata sustinerea fiindca o astfel de afectiune este iadul pur pentru psihic iar despre dezastrul fiziologic nu are rost sa mai reamintim...
Luizz
Postat pe 7 Iunie 2009 10:39
Daca ai o greutate egala cu inaltimea este perfect. Formele (nu exagerate) fac o femeie foarte apetisanta. Femeia ca o scandura..nu este frumoasa. Sotul meu spunea intotdeauna cand ma plangeam ca am luat cate un kg, ca ...daca barbatul pune maina pe un corp schilod...parca s-ar rezema de un gard. Asadar...fetelor fiti frumoase, nu tineti cure drastice, acelea te fac sa ai un corp ca de portocala, si arata extrem de urat. Este bine sa fim cumpatate, in ceeea ce priveste hrana npoastra cea de toate zilele. Aceea de suflet...cat mai multa. Nu se tine o dieta anume. :
Zory
Postat pe 7 Iunie 2009 10:51
nu stiu cum reusesc vedetele aste sa se "topeasca" asa rapid...cu compot si supa ,eu una nu cred ,hai sa fim seriosi
kudika002704
Postat pe 7 Iunie 2009 10:58
Nicoleta Luciu a facut si foarte multa sala. Se vede un corp care a slabit si prin miscare multa si altul care doar prin infometare , pastile sau stiu eu ce. Plus ca ea a luat si l-carnintine..pe baza de fructoza care accelereaza arderile. Orice dieta sau regim alimentar trebuie sustinut si de miscare fizica pentru a slabi frumos.
ktze
Postat pe 7 Iunie 2009 12:00
cura cu supa de pui si compot de mere ...e destul de accesibila....conditia e sa iti iasa supa fff buna....si mai trebuie si multa miscare....eu sunt o tipa mai comoda ...de aceea mi-am luat un aparat de masaj cu menzi ...in rest multa vointa si rabdare...Adina -Loredana
loriana30
Postat pe 7 Iunie 2009 12:15
Am auzit si eu de aceasta cura dar nu stiu c sa zic.trebuie verificata,dar pe caldura asta numai supa n-as manca.
kudika015797
Postat pe 7 Iunie 2009 12:21
buna fetelor. eu am incercat aceasta dieta timp de 1 sapt. nu am slabit nici macar jumatate de kg. este infometare curata. nu o recomand nimanui. ma simteam slabita si ametita mereu. cred ca aceasta "dieata" e cea mai mare tampenie inventata vreodata.
si nu cred ca nicoleta luciu a slabit asa. eu cred k a facut mult sport. iar ca sa faci sport iti tb energie multa iar aceasta energie sigur nu o iei din supa de pui si compot de mere.
am renuntat sa mai cred in diete miraculoase. mi se pare mai important sa fiu sanatoasa. am renuntat la paine, paste, dulciuri.....mananc salate, fructe, legume si ma simtfoarte bine.
cred k aceasta e cea mai buna metoda de a slabi sanatos si nu fortat.

va pup :)
someone84
Postat pe 7 Iunie 2009 12:31
intradevar sunt f peroculoase aceste cure de slabire dar cand deja te-ai saturat de kg-mele in plus o faci si pe asta te infometezi eu am facut-o si ....mai bn nu mai povestesc prin ce am trecut pe scurt m-am ingrasat la loc +cateva kg asa ca nu incercati asa ceva..............
everything_for_you
Postat pe 7 Iunie 2009 12:33
ai perfecta dreptate....
pustiu04
Postat pe 7 Iunie 2009 12:54
Bravo,fetelor! Ma bucur sa citesc ca ganditi sanatos asupra subiectului"slabire rapida" V-o spune o veterana a curelor de slabire care acum,la 60 de ani(ce baba!..parca va aud gandind!)s-a impacat cu ideea ca nu toti oamenii sunt trecuti printr-un sablon..Va doresc sa nu va schimbati decat in bine!
kudika014690
Postat pe 7 Iunie 2009 13:14
Sa ma bag si eu in seama, si sa repet ce au spus altii!
Nu exista pastile minune sau cure miraculoase. Cat despre pastile, o spun din experienta. Am folosit 2 feluri de pastile de slabit, iar de mancat mancam normal, Culmea, la terminarea tabletei, constatam ca ma ingrasasem cu vreo 4 kg. Alte pastile, aceeasi poveste.
Important, pentru a slabi, este sportul, dar si o alimentatie sanatoasa.
Iar daca nu ai timp de sport, cu siguranta ai timp de dat cu un aspirator prin casa, de spalat niste vase, si de sters un praf (am aflat la csid ca si asta poate fi un sport, arde caloriile).
O alimentatie sanatoasa, cu siguranta nu contine cartofi prajiti (mancarea mea preferata), sau niste aripioare de pui. ori altfel de prajeli.
Un alt punct important este sa ai mese regulate. iar mancarea de seara sa fie cat mai usoara; dar si apa, 2 l pe zi, ajuta, si ajuta chiar foarte mult, din experienta spun, dintr-o piele aspra ce aveam, am ajuns sa am o piele mult mai ferma (fara alte creme)
Si am slabit! Chiar mancand cartofii aia prajiti (luandu-l ca moft), sau o tableta de ciocolata.
Am renuntat in timpul saptamanii la mancarea nesanatoasa, am renuntat la suc cu acid, seminte, dulciuri. De exemplu, o zi aleatorie. Dimineata, cum nu mananc, bine venita cafea (chiar cu zahar), pe la pranz un iaurt, sau niste urda, 2-3 felii de paine cu pate(sau crema de unt, ori branza topita) sau o rosie, un castravete, chiar si o ciorba! (E recomandat sa o consumi o data pe zi, "spala stomacul"). Dupa pranz, daca tot imi era foame, apelam la un mar,,sau oricare alt fruct (chiar si banana care se spune ca ingrasa, , sau un morcov ras cu zeama de lamaie( e bun, iar lamaia ajuta la " strangerea " stomacului ), ori simplu. , apa sau ceai, si daca tot nu trecea mai bagam o felie de paine unsa cu ceva, pana seara cand, la fel, mai maancam cate ceva mentionat mai sus.
Si sa nu credeti ca nu am mancat si mancare gatita. Ba da, am mancat! ( ex. mazare, sau o mancarica de cartofi, etc). Duminica, mancam orice nu am mancat in timpul saptamanii (100 g seminte, cartofi prajiti, ciocolata, chiar si 1 pahar 2 de cola).
Iar sport, nu am facut, sunt.. sedentara e putin spus. sau poate statul non stop la pc o fi vrun sport ?:)) Nici mesele nu au fost chiar regulate. Si NICIODATA NU M-AM INFOMETAT .Si am slabit, am slabit chiar si 5 kg pe saptamana, dar au fost si saptamani in care slabeam 2 kg sau 3.
La mine a mers, nu a fost o cura, dar orice aliment bun pentru cineva nu e neaparat bun si pentru altcineva, Depinde de organismul fiecaruia.
V-am plictisit nu? Ideea era ca, poti slabi si fara o sala de fittness, si fara pastile minune si fara cure.

Si hai la cat mai multe kg in - !
CCorlna
Postat pe 7 Iunie 2009 13:54
am auzit si eu de aceasta cura...am facut-o si eu dar nu am rezistat e prea drastica.dar Nicoleta Luciu nu a slabit doar cu compotul de mere ci si cu o supa de pui necondimentata cu diferite legume sa nu uit sa specific carnea fara grasime.In ceea ce o priveste pe Nicoleta ...ea a facut muuult sport ,iar eu cred ca intr-o cura 70% conteaza sportul.parerea mea e ca fiecare avem metabolisme diferite si in functie de cum ne e metabolismul trebuie sa ne administram caloriile necesare nu sa ne infometam si sa avem impresia ca ne face bine.
lavitza
Postat pe 7 Iunie 2009 14:47
De la: kudika023365, la data 2009-06-07 09:13:25
De la: kudika023365, la data 2009-06-07 09:12:22
De la: yellow19, la data 2009-06-07 09:06:54hai sa fim realisti...la banii Nicoletei Luciu, e usor sa slabesti 30 km si nu cred ca doar simpla cura(mai degraba infometare) a ajutat-o sa slabeasca atatea kg intr-un timp scurt. sunt sigura ca a apelat si la alte modalitati, precum masaje anticelulita, saune, fitness, creme speciale, etc. si oricum vedeta fiind nu are altceva de facut decat sa se intretina.

perfect de acord


Subscriu!
Daca ati citit cu atentie articolul in care era mentionata "miraculoasa dieta a Nicoletei Luciu", ati fi observat ca era specificat si faptul ca, in afara acestei drastice diete, a apelat si la vitaminele si mineralele necesare, recomandate de nutritionist (fara a se specifica insa care). Evident, erau recomandate pe baza unor analize.

Si inca ceva amuzant: daca "conform dietei, slabesti 4 kg intr-o luna", atunci cele 30 de kg luate in plus de Nicoleta Luciu nu puteau fi date "jos" decat in 7 luni si jumatate. E un calcul simplu. Se pare ca "lipsesc multe din datele problemei", daca tinem cont ca N.L. a "reusit sa slabeasca in doua luni".
vallyeddy
Postat pe 7 Iunie 2009 15:23
si eu am alaptat si nu am slabit chiar atat de usor. Sigur a folosit si alte metode nu numai compot de mere si supa
saucanicoleta
Postat pe 7 Iunie 2009 15:40
nu stiu ce sa zic...mi-as dori sa pot slabi macar 5-6 kg...am in ceput sa caut intro revista informatii .Am 13 any shi in revista scria ca pana la 15-16 any slabesti fara prea mare efort....pt ca te uiti pe strada shi vezi atatea fete slabe...shi tu ejti mai plinuta...asha ca vine de la sine..daca ai vointa...:*
kudika029078
Postat pe 7 Iunie 2009 15:47
si eu il urasc
vonsabinne
Postat pe 7 Iunie 2009 16:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dieta Dukan. 28 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:23
dieta 21 De la: 1 Iulie 2013 20:31
Acai berry 2 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:26
Ce as putea manca seara? 17 De la: kudika_8888 21 August 2012 04:36
OFER TRATAMENT PENTRU SLABIT (GRATIS ) 1 De la: b63msh 17 Noiembrie 2009 18:47