Setari Cookie-uri

Curtea de Apel București, atac dur împotriva judecătorului Laurențiu Beșu după dezvăluirile din documentarul Recorder

IN ACEST ARTICOL:

Curtea de Apel Bucureşti a lansat un atac dur împotriva judecătorului Ionel Laurenţiu Beşu, prezentat în documentarul Recorder „Justiție capturată”, unde face dezvăluiri despre presupuse nereguli din sistemul judiciar.

Beșu, care a activat la Curtea de Apel București după ce a fost delegat de la Tribunalul Giurgiu, susține că mutarea sa a avut legătură cu dosarul medicului Mircea Beuran, acuzat de corupție, și că ulterior delegarea sa a fost prelungită de mai multe ori, până ce a fost exclus dintr-un complet de judecată după ce și-a exprimat o opinie diferită.

VIDEO. Investigație Recorder: Magistrați și foști șefi ai instituțiilor judiciare descriu prelungirea strategică a dosarelor

Nicușor Dan, prima reacție după documentarul Recorder despre justiția din România

laurentiu besu judecator recorder

Beșu despre mutarea sa și dosarul Beuran

Judecătorul povestește că, la sosirea la Curtea de Apel, colegii săi i-au explicat că delegarea ar fi fost legată de un dosar delicat aflat pe rol la Tribunalul Giurgiu. „Unii colegi mai vechi m-au asigurat că există o legătură”, declară Beșu. Dosarul respectiv a fost ulterior soluționat de alt coleg, iar contestația la Curtea de Apel a menținut soluția de achitare.

Citește și:

Lia Savonea reacționează după documentarul Recorder și acuză campanii persistente de delegitimare în sistemul judiciar

Laura Vicol atacă Recorder după ancheta despre sistemul judiciar: Narațiuni toxice și emoție împinsă la limită...

CAB acuză „mistificarea adevărului” și insinuări privind trecutul profesional

În replică, Curtea de Apel Bucureşti îl acuză pe judecătorul Beșu de „mistificare periculoasă a adevărului” și susține că afirmațiile sale sunt „grav denaturate și contrazise de documente oficiale și proceduri legale clare”.

Comunicatul integral de presă al Curții de Apel București poate fi citit aici.

CAB arată că delegarea sa nu a fost prelungită exclusiv din motive profesionale și că publicarea acestor informații în spațiul mediatic reprezintă o folosire inadecvată a autorității judiciare. Mai mult, Curtea de Apel Bucureşti insinuează că judecătorul Laurenţiu Beşu ar fi lucrat înainte ca ofiţer la serviciul secret al MAI, cunoscut ca "Doi şi-un sfert", însă instanţa aduce ca probe doar articole de presă. Dispoziţiile art. 228 din Legea 303/2022 privind statutul magistraţilor prevăd că niciun magistrat nu are voie să fie - sau să fi fost - agent de informaţii (operativ, acoperit, informator, colaborator) sub nicio formă, scrie wall-street.ro

Citește și:

Noemi crede că textele savuroase sunt scrise nud în miez de noapte, cu stiloul pe hârtie și țigară în colțul gurii iar cele mai crude adevăruri sunt spuse în glume și...

Iti place acest articol? Recomanda-l prietenilor: