Setari Cookie-uri

planuri dar nu te iubeste.

situatia este cam asa(pe scurt)... suntem de ap.4 ani,relatie in care a existat comunicare permanenta, intelegere, respect si iubire, planuri de nunta(a se intelege ca totul a fost contractat, mai putin tinutele), totul era perfect asa cum isi doreste cred orice femeie DAR.....dupa o anumita perioada totul s-a schimbat la 360gr. si mi-a zis.. nu te iubesc, nu vreau casatorie, fam, copii etc insa demostreaza contrariul.
ma intreb si eu oare de ce mai continuii? mi-a fost greu sa ma impac cu aceasta ideea ? oare stau din obisnuinta???
teya
Postat pe 29 Noiembrie 2007 12:55
Draga teya- din obisnuinta v-om sta toti dupa cativa ani de casnicie dar conteaza foarte mult respectul fata de pers.de langa tine.
Tot ce-ti pot spune este sa traiesti foarte intens si sa te faca sa te simti iubita de pers. de langa tine in rest... de ce sa ne impacam cu ideea cand putem avea mai mult?

Postat pe 29 Noiembrie 2007 19:50
Eu zic ca daca il iubesti sa lupti in continuare pt el atata vreme cat simti ca si el are aceleasi sentimente pt tine,,,poate sa iti zic ca nu te iubeste daca se comporta ca si cum te- ar iubi... poate ii e doar frica de implicatii,nu stiu ce sa zic, cred ca tu est in masura sa raspunzi cel mai bine la intrebare, dar daca, crezi ca esti doar din obisnuinta poate ar fi cazul sa mergi mai departe, de ce sa te impaci cu ideea, cum a spus pusik, cand poti sa ai mai mult.
queenfeline
Postat pe 29 Noiembrie 2007 20:20
:)))) s-a schimbat la 180 grade scumpa:)))

Postat pe 30 Noiembrie 2007 12:31
bine bine, beautygoddes, dak ea il iubeste..., dar nu poti lupta pto pers care poate nu te iubeste, cel putin sunt date clare
insa te poti gandi sila asta teya, poate sa skimbat cv in inima lui, sau are problme grave, sau poate kiar e nesimtit si nu merita iubirea ta

Postat pe 2 Decembrie 2007 11:24
multumesc pt sfaturi , roxanik.. scuze pt greseala de 360 :D.

teya
Postat pe 3 Decembrie 2007 14:33
Imi pare rau ptr ca ti se intampla...e greu!! dar daca asa gandeste si ti-a si afirmat lucrul acesta inseamna ca planurile"tale" au esuat...nu te mai gandi incearca sa treci peste si vezi-ti de viitorul tau.....fara el!!!!

Postat pe 4 Decembrie 2007 13:54
daca ati sti de cate ori am zis "gata o termin, nu mai pot, de ce sa fiu eu mereu pe locul 2, eu sunt cea mai importanta si la mine trebuie sa ma gandesc ca doar o viata am si trece destul de repede si daca nu o traiesc acum atunci cand....... " , dar mi-e greu, iar cand vreau sa ii spun si ma hotarasc se intampla ceva ori e mai tandru mai dragastos ori intervine altceva si iar aman si tot asa. CAnd mi-a spus ca vrea sa anuleze nunta parca nu mi-a venit sa cred iar dupa cele marturisite mi-a zis sa luam o pauza sa vedem ce se intampla. Am acceptat greu dar trebuia insa dupa 3 zile m-a contactat, m-a intrebat ce fac daca nu vreau sa ne vedem si i-am zis ca am hotarat sa nu ne sunam si sa nu ne vedem insa a insistat si eu am cedat.
Nici pana in ziua de azi nu vrea si evita sa discute despre noi ce vom face si in ce stadiu se afla ralatia noastra mergem mai departe impreuna sau o terminam si nu ne mai incurcam? poate astept sa treaca sarbatorile? poate stau doar din obisnuita cu el? nici eu nu stiu ce mai simt pt el, daca il mai iubesc sunt confuza.

multumesc pt sfaturi
teya
Postat pe 4 Decembrie 2007 14:21
Draga Teya, am 34 ani, o casatorie de 10 ani lasata in urma(dupa un divort) si un baietel minunat de 11 ani.
Adica: am trecut prin ce-ti doresti tu(cu exceptia divortului, presupun :) ), caci si eu imi doream toate astea foarte mult si, credeam eu, am gasit si barbatul potrivit! El atunci a spus DA, desi il ingrozea ideea. A fost o lasitate din partea lui, si cred ca iubitul tau e de admirat pentru faptul ca a fost sincer cu tine, chiar daca un pic mai tarziu...Pot sa-ti spun ca acum, dupa divort, ma simt eliberata! Acea casatorie m-a sufocat. Daca e sa-i reprosez ceva fostului ar fi faptul ca nu a avut curajul sa spuna: nu sunt pregatit, nu vreau sa ma casatoresc, hai sa mai amanam!
Singurul "lucru"(caci nu e un lucru, dar nu am alt cuvant) fain care a ramas din acesti 10 ani de casatorie e faptul ca s-a nascut fiul meu! Dar el s-ar fi nascut oricum, nu era nevoie sa ma casatoresc pentru asta!
De ce crezi tu ca e asa important sa va casatoriti? Oamenii ar trebui sa faca pasul asta dupa 50 de ani, cand simt nevoia sa se asigure ca vor avea pe cineva langa ei la batranete, dar tu ai doar 28 de ani!
Puteti locui impreuna, puteti chiar sa faceti un copil impreuna, ...puteti sa va jucati de-a casatoria o vreme(chiar vreo 5 ani) si mai vedeti...
Acum, ca intre fete, sa stii ca e minunat sa fii mama si asta o recomand tuturor femeilor! Si nu avem nevoie de ei decat un pic la inceput, apoi ne putem descurca foarte bine si singure! Daca ei nu vor sa impartaseasca asta cu noi, sa le fie de bine - sunt singurii care au de pierdut! Un copil e o sursa inepuizabila de inspiratie si bucurie, iti tine spiritul treaz si iti umple viata de lumina si culoare!

Postat pe 5 Decembrie 2007 09:50
multumesc YZA29 ma incurajezi, si el este ingrozit de ideea de casatorie, eu i-am spus ca nu ma leaga de el o hartie ci sufletul, dragostea, simplul fapt ca imi place el ca barbat etc. el mi-a raspuns ca ii sunt mai mult decat draga insa nu-mi poate impartasi aceeasi dragoste, apreciez oricum ca mi-a zis sincer ce simte mai bine acum decat mai tarziu ....... de copiii nici nu poate fi vorba nu vrea .
Apropo de sufocat si mie mi se pare cateodata ca ma sufoca parca ar fi o povara relatia noastra in loc sa fiu vesela, bucuroasa, fericita dornica sa treaca ceasul sa ne vedem ..... nope , ce mai .. trebuie sa iau o masura insa e greu (asa zic eu pt ca daca e sa dau un sfat altei persoane i-as zice imediat " pai zii care e treaba ca nu mai vrei si gata").
El este dificil- am uitat sa mentionez ca are 33ani, cand suntem in grupul nostru de prieteni parca nici nu sunt cu el ma mai baga in seama asa din cand in cand insa cand si alte persoane prin jur atunci se schimba situatia .....atunci e cu mine, este constient de faptul ca ma poate pierde si simte "pericolul".

Va multumesc ca sunteti alaturi de mine cu sfaturi, sper ca nu v-am plictisit. sa ne auzim de mine pana data viitoare. V-ati facut ghetutele aseara???
teya
Postat pe 6 Decembrie 2007 09:53
cel mai sigur mod de a afla cum stau lucrurile este sa va despartiti. fara telefoane..vizite..etc.fara vreun contact. ar trebui sa te desparti mergand pe ideea ca o faci ptr totdeauna. daca te iubeste si te vrea cu adevarat se va intoarce pregatit ptr casatorie. daca nu...stii macar ceva sigur si iti continui viata fara el. e singura solutie si tu stii prea bine. stiu c ain sufletul tau ai vrea sa existe si altele...sa vina cineva sa-ti scrie vreo reteta magica pentru problema ta. dar nu exista. in viata toate relatiile se termina mai devreme sau mai tarziu. cu exceptia uneia singure. nu iti transforma viata intr-un calvar sau un mare compromis. daca tu nu ceri de la tine mai mult...ce asteptari ai de la ceilalti. daca tu nu te respecti..cum sa te respecte ceilalti?...

Postat pe 6 Decembrie 2007 12:46
pai ,teya, draga mea eu am doua sfaturi ptr tine:
1. dc iti gasesti curajul, fa si tu ce a facut el, adik fii indiferenta(asta e o arma careia nimeni nu ii rezista), fa-l gelos, dar nu neaparat cu alte persoane (ex.:knd e pe langa tine, asigura-te intr-un fel k vei fi sunata de o prietena sau coleg-dc nu?- si incearca sa ii arati k eviti sa vb de fata cu el-vezi ce reactie are(violenta, uimire, curiozitate, neincrezatoare sau indiferenta)
2.asigura-te k nu te insala; cunosc din pacate asa multe cazuri in care chiar si prietenele mele au fost sau sunt inselate de iubiti, dar stiu sa se prefaca asa bine in fata lor, incat acestora nu le mai pasa ori recapata imediat incredere in ei, dupa un sarut patimas, o vorba dulce si un "iarta-ma". ce vreau sa punctez aici este k trebuie sa afli motivul ptr care nu mai vrea nunta. e posibil sa se fi speriat; pot fi multi factori la mijloc: un anturaj care sa il "corupa", o fam care sa nu te placa, o alta femeie/alte femei care stiu sa ii tina adrenalina la nivelul la care ii place lui si si-a dat seama k, desi te vrea si pe tine, casnicia nu e tocmai ptr el.stim cu toti, fara k baietii sa se supere p mine, k ei au o doza un pic mai mare de egoism in ei si atunci, cum sa lase meciurile de fotbal, berea, disco cu gasca, femeile de distractie, etc, doar ptr ca semneaza pe o coala de hartie. ptr ei asta este imoral, din pacate sau iubitul tau,pur si simplu
poate fi speriat de astfel de "basme urate". depinde dc acele "comunicare, intelegere si respect" au existat cu siguranta din partea amandorura si dc TU nu i-ai dat motive sa se schimbe asa la..."360grade" :))) iarta-ma ptr aceasta glumita km proasta. dar te pup si iti zic k dupa o buna analiza a trecutului, prezentului vostru si a ceea ce vrei ptr TINE in viitor, vei face si alegerea corecta!
monik_peltik
Postat pe 10 Decembrie 2007 19:59
a, si iti mai spun k impartasesc ideea roxanik-ai (cea de-a 2-a ;) )...nu cauta la altii ce nu ai curajul inca sa dezvolti la tine...si eu am fost cu o persoana cu 10 ani mai mare k mine, nu ptr mult timp, k el a plecat din tara, dar am apreciat la el faptul k imi oferea o siguranta de nedescris...la tine, vad k lucrurile nu stau tocmai asa...nici tu nu crezi k il mai vrei, dar iti lipseste curajul...dupa ce il vei gasi, o sa iei decizia corecta ptr tine si fii sigura k dc nu e el ptr tine, va aparea si "fat-frumos"...cum s-a intamplat la mine...pupici
monik_peltik
Postat pe 10 Decembrie 2007 20:09
nu cred ca trebuie sa ii arati ca aceasta obtiune a lui te-a marcat ,arata-i ca ceea ce a decis este ok dar aveti nevoie de mai multa independenta ,asta trebuie sa ii spui ,daca tu ai decis ca te-ai plictist sau nu sunt ceva bun pentru viitorul tau e ok dar incepand de acum suntem liberi si vezi cum reactioneaza daca nu are nici cel mai mic sentiment de gelozie sau regret inseamna ca pentru el a aparut o a 2 a persoana care ti-a luat deja locul in sufletul lui si nu mai merita sa pierzi timpul si sa te stresezi ,e mai bine o ruptura acum decat o relatie doar de dragul de a fii.Fii sigura pe tine ai incredere in proprile tale arme feminine si nu te lasa descurajata de el chiar din contra arata-i ca deja nu-ti pasa de parerea lui
te pup si multa bafta si tarie de caracter
ps.incearca sa devii o invingatoare nu o invinsa
c807
Postat pe 18 Ianuarie 2008 01:38
daca a spus asa ceva credel pe cuvant,nu simte cum simt si tu vrea libertate

Postat pe 18 Ianuarie 2008 21:49
Cel mai bine e a te desparti de el, stiu ca vei suferi o vreme dar este cel mai bine ptr tine.Daca ti-a spus toate astea cu siguranta din partea lui nu mai este iubirea pe care ai vrea-o tu.
ruxxy
Postat pe 24 Ianuarie 2008 10:26
eu cred ca problema este undeva in sufletul lui. cred ca ceva s-a intmplat cu el , iar acea intamplare l-a facut sa reactioneze in acest fel. tu esti singura care il cunoaste si poate analiza ce situatie anume i-a schimbat comp[ortamentul. nu cumva el in sufletul lui se da o lupta intre inima si logica, ceva trebe sa fii facut tu sau el pentru a se declansa o stare sau o emotie care sa-l duca la un asemenea comportament

Postat pe 29 Ianuarie 2008 01:40
uhhhhhhhh....vay..viteza maxima pe banda a doua!!!kand nu avem vertikalitate ,kand azi e roz shi maine gri ,kand zikem laye dar gandym balaye e mare pierdere de vreme!!!!nu merita sa pierdem tympul fakand lukruri nepotryvite langa oameni nepotrivitzi!!!trebuie sa ay kurajul sa iei kea may buna dekizye in kare tu sa fy pionul prinkipal!!!
stelya
Postat pe 30 Ianuarie 2008 23:26
ati uitat limba romana fetelor???

Postat pe 31 Ianuarie 2008 11:01
in afara de greselile gramaticale..sau literele mancate..ce draq inseamna sh...tz...k...y...?????stau sa-mi obosesc ochii citind cuvinte pe care nu le inteleg.

Postat pe 31 Ianuarie 2008 11:05
Felicitari YZA29,ai mare dreptate.Am 24 de ani si sunt divortata.Pentru mine, teama de singuratate si graba, m-au facut sa actionez gresit.M-am casatorit la 20 de ani si la 24 de ani,am divortat.Nu eram pregatita pentru asa ceva.
O casnicie, relativ 'perfecta',se tine 80% cu mintea si doar 20%, cu inima.
Am ajuns sa fiu 'sufocata' de cel mai mic gand de casatorie.Acum stiu, ca nu am nevoie de un act pentru a avea o familie.Sunt fericita,dar cel mai important,sunt linistita.Am o relatie...locium impreuna, dar suntem in acelasi timp...'liberi'.Ciudat este faptul ca ma gandesc la un copil, dar nu ma gandesc la casatorie.
Pot sa 'tolerez' si sa fac compromisuri,ceea ce nu pot accepta este lipsa respectului si violenta fizica.
Petru TEYA,nu am decat o intrebare....
CHIAR ATAT DE MULT CONTEAZA PENTRU TINE ACEL ACT?
Eu cred ca poti fi fericita si fara el.In plus, din ceea ce am observat eu,mai ai mult de 'lucru' cu prietenul tau.Nu este ok sa te ignore atunci cand sunteti cu prietenii.Crede-ma nu sunt adepta saruturilor fierbinti si a declaratilor de dragoste...cu martori :),dar nu este ok sa te ignore.

alone
Postat pe 1 Februarie 2008 12:24
vreau sa -ti spun ca si sotului meu ii era frica de casatorie mama lui a plins dupa el vezi doamne iam luat copilu mama lui ce parere are ii placi eu zic ca nu te leaga o hirtie tu stii mai bine ce vrei DAR nu uita ca anii trec nu te mai intilnesti cu ei e viata ta faci ce vrei cu ea

Postat pe 4 Februarie 2008 19:25
draga teya sincer am trecut si yo prin asta cu prietenul meu :-) avem o relatie de 3 ani(in care toate au fost bune,ne intelegem perfect,facem totul in asa fel incat s fim amandoi de acord) s sti k si certurile fac parte dintr-o relatie:-) au si ele un loc aparte:-) te asigur yo k nu e obisnuinta ink il iubesti,sti k poti s ai mai mult dar inima ta ink ii apartine lui...acum ne intelegem bine insa nu stiu ce ne rzerva viitorul....s sti k intr-o relatie intodeauna tre s fie 2 chiar dak impreuna fac o singura persoana...cine stie poate ii e frik de responsabilitati..pe barbati tre s ii luam mai usor se maturizeaza mai greu:* dar gandestete si k nu poti s o ti asea la infinit:*:*
mary_bebe22
Postat pe 4 Februarie 2008 21:29
Prin aceeasi situatie trec si eu...mi-a spus ca ma vrea de nevasta ca vrea copii cu mine pana intr-o zi cand mi-a zis ca lui nu-i trebuie asa ceva...I-am spus ca daca nu vrea...de ce ma mai tine langa el?Si nici nu mi-a raspuns...Apoi i-am spus ca ma intorc in Romania (amandoi suntem in Italia si el e albanez)...dar nu ma lasa sa plec...uneori imi vorbeste urat alteori ma face sa ma simt in al 9 lea cer...nu stiu ce sa mai cred...Suntem total diferiti...n-avem nimic in comun...dar imi e frica sa-l las...pt ca o sa sufar si mai mult...cum naiba sa plec de langa el si sa nu sufar?
ankris
Postat pe 6 Iulie 2008 09:51
Draga teya te-ai gandit ca poate intre timp a mai cunoscut pe altcineva? Un barbat ii este foarte greu sa fie singur, iar daca ati avut planuri de casatorie si le-a anulat poate mai exista cineva in viata lui de care poate nici nu ai aflat...........Poate acolo vei gasi raspunsul la intrebarile tale.........De ce nu a renuntat inca la tine? Simplu.......e obisnuit cu tine, iar un dezvat e foarte greu.........e ca si cum te-ai lasa tu de fumat:P Spui ca e ultima, dar totusi mai vrei una.........In ceea ce priveste comportamentul, este exact comportamentul unuia implicat in doua relatii, in momentul in care relatia cealalta trece printr-o criza se poarta tandru cu tine, cand orgoliul lui e satisfacut din partea cealalta te ignora...............Trebuie sa stii ce vrei, intr-adevar un act de casatorie nu spune nimic, dar de unde stii ca daca ieri voia sa se casatoreasca cu tine, maine nu iti va intoarce spatele si se va casatori cu alta............Propune-i o casatorie de proba, daca invoca teama de a fi casatorit si sa stati impreuna.........Toate cele bune si iti doresc numai bine!
moclusha
Postat pe 18 Iulie 2008 19:26
imi pare rau sincer dar tota asa sunt sai eu sai nustiu cesa faca :(((((((((((((((((((((((( off iubirea asta te omora
capsiunica
Postat pe 23 Iulie 2008 20:30

Postat pe 6 August 2008 12:24
ceau!ce-ar fi daca...ai fi tu cea care i`a o decizie?aceea de a nu mai continua relatia?si..sa-ti menti aceasta decizie..cel putin pana in momentul in care esti sigura de ceea ce simte el.
ne mai luand in calcul toate posibilitatile,ii e frik,nu`l lasa parintii sa te i`a de sotie,are alta..incearca sa-ti rezolvi cumva situatia.fi indiferenta,dar nu doua zile..dupa care sa t da gata q 3 minciuni..ci fi tare,si respinge`l pana se convinge k tu esti ce vrea.
Cat despre casatorie...sunt prea tanara ca sa ma pot pronunta,dar la fel spun k..dragostea nu se scrie pe hartie ,prin niste semnaturi.la fel de bine poate spune Da,si semna cu un "NU"..mult succes!pussy
ayda4ever
Postat pe 16 August 2008 22:42
Pe oricare barbat si cred casi pe noi femeile ne sperie un pic ideea casatoriei, chiar daca nu recunoastem! Eu zic sa-i acorzi un pic de timp sa vezi daca chiar merita...si daca nu ar fii mai bine sa amanati putin pasul acesta
blindgirl
Postat pe 17 August 2008 20:34
refuzul lui te-a surprins dar in acelasi timp trebuia sa te si bucure ca s-a intimplat inainte sa faceti pasul si a avut curajul sa fie sincer, faptul ca tu nu vrei sa pleci de linga el denota ca nu ai curaj sa accepti situatia si sa o iei de la capat, la ce iti foloseste sa te torturezi in continuare, cum te simti cand te atinge sau cand sunteti in pat stiind parerea lui despre tine si viitorul vostru?
ioana1305
Postat pe 11 Septembrie 2008 16:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sufera cel ce iubeste cel iubit isi bate joc 23 De la: ubitzika_tha 13 Iulie 2010 05:54
Sa ma despart de el? 23 De la: palmira 25 Octombrie 2010 07:26
a cunoscut pe alta 48 De la: darksukkubus69 13 Decembrie 2010 19:44
..Sunt complicat emotional :) 6 De la: kudika_10951 29 Iulie 2012 14:20
sunt mai importantii prietenii??? 8 De la: Elyaa 8 Iulie 2011 10:39