Setari Cookie-uri

planuri dar nu te iubeste.

gandeste-te la ce doresti de la o relatie, de la persoana de linga tine, daca intradevar el e cel cu care vrei sa traiesti o viata si iti vei gasi raspunsul la ce te framanta
ioana1305
Postat pe 11 Septembrie 2008 16:03
una e sa te sperie casatoria si alta e sa iti spuna ca nu te mai iubeste
ioana1305
Postat pe 11 Septembrie 2008 16:08
De la: yza29, la data 2007-12-05 09:50:33Draga Teya, am 34 ani, o casatorie de 10 ani lasata in urma(dupa un divort) si un baietel minunat de 11 ani.
Adica: am trecut prin ce-ti doresti tu(cu exceptia divortului, presupun :) ), caci si eu imi doream toate astea foarte mult si, credeam eu, am gasit si barbatul potrivit! El atunci a spus DA, desi il ingrozea ideea. A fost o lasitate din partea lui, si cred ca iubitul tau e de admirat pentru faptul ca a fost sincer cu tine, chiar daca un pic mai tarziu...Pot sa-ti spun ca acum, dupa divort, ma simt eliberata! Acea casatorie m-a sufocat. Daca e sa-i reprosez ceva fostului ar fi faptul ca nu a avut curajul sa spuna: nu sunt pregatit, nu vreau sa ma casatoresc, hai sa mai amanam!
Singurul "lucru"(caci nu e un lucru, dar nu am alt cuvant) fain care a ramas din acesti 10 ani de casatorie e faptul ca s-a nascut fiul meu! Dar el s-ar fi nascut oricum, nu era nevoie sa ma casatoresc pentru asta!
De ce crezi tu ca e asa important sa va casatoriti? Oamenii ar trebui sa faca pasul asta dupa 50 de ani, cand simt nevoia sa se asigure ca vor avea pe cineva langa ei la batranete, dar tu ai doar 28 de ani!
Puteti locui impreuna, puteti chiar sa faceti un copil impreuna, ...puteti sa va jucati de-a casatoria o vreme(chiar vreo 5 ani) si mai vedeti...
Acum, ca intre fete, sa stii ca e minunat sa fii mama si asta o recomand tuturor femeilor! Si nu avem nevoie de ei decat un pic la inceput, apoi ne putem descurca foarte bine si singure! Daca ei nu vor sa impartaseasca asta cu noi, sa le fie de bine - sunt singurii care au de pierdut! Un copil e o sursa inepuizabila de inspiratie si bucurie, iti tine spiritul treaz si iti umple viata de lumina si culoare!

Cam vechi topicul,dar asta nu ma impiedica sa nu iti dau dreptate. Un copil este extraordinar.Cei care nu spun ceea ce trebuie la momentul potrivit sunt niste lasi. Partenerul de viata nu este un obiect,lasa ca-i spun maine,mai aman,ma mai gandesc.El sufera. Decat cu un asemenea specimen,mai bine singura.

Postat pe 14 Octombrie 2008 13:41
"una e sa te sperie casatoria si alta e sa iti spuna ca nu te mai iubeste " ba e cam acelasi lucru in unele cazuri! pe cine iubeste nu-l sperie casatoria iar cine nu iubeste nu se casatoreste !
lief
Postat pe 17 Noiembrie 2008 17:04
De la: teya, la data 2007-11-29 12:55:33situatia este cam asa(pe scurt)... suntem de ap.4 ani,relatie in care a existat comunicare permanenta, intelegere, respect si iubire, planuri de nunta(a se intelege ca totul a fost contractat, mai putin tinutele), totul era perfect asa cum isi doreste cred orice femeie DAR.....dupa o anumita perioada totul s-a schimbat la 360gr. si mi-a zis.. nu te iubesc, nu vreau casatorie, fam, copii etc insa demostreaza contrariul.
ma intreb si eu oare de ce mai continuii? mi-a fost greu sa ma impac cu aceasta ideea ? oare stau din obisnuinta???
adica,stai ca nu inteleg!a zis ca nu te iubeste dar tu simti ca te iubeste?poate s-a speriat cand a venit vorba de casatorie!Stii cum e,barbatii sunt cam lasi si le e frica de responsabilitati!dar nu cred ca nu te iubeste! si eu ii mai zic cateodata iubitului meu ca nu il iubesc dar nu ii zic din inima ii zic ca sa il enervez!
playboy
Postat pe 27 Noiembrie 2008 18:09
daca poti sa stai cu un om care ti-a zis ca nu te iubeste atunci bafta
nor_pufos
Postat pe 3 Decembrie 2008 01:57
dragelor,

nu e deloc cazul sa trageti concluzii pripite cum ca ar avea pe alta sau bla bla....sunteti mult prea "catastrofiste" si negativiste. Raspunsul este super simplu: este barbat si ca oricarui barbat ii este frica de casatorie si atat, nimic mai mult. Asta nu inseamna ca nu tine la tine, sau ca are pe alta sau alte teorii de genul acesta.
Regula cea mai simpla este sa nu analizati prea mult lucrurile intr-o relatie, ca nu faceti altceva decat sa distrugeti relatia si de multe ori raspusnul este mult mai simplu decat va imaginati.
Eu am o relatie de 2 ani jumate, si de un an jumate locuim impreuna si pot sa spun ca totul este OK, ne certam foarte rar, ne inmtelegem super. Si al meu a avut tentative de "libertate", in acele momente l-am lasat liber sa se duca cu prieteni, m-am dus si eu cu prietenele. Si el sustinea sus si tare ca nu crede in casatorie, dar facea asta mai ales in fata prietenilor lui ( necasatoriti), era evident ca juca un rol, adica de fata cu prietenii se dadea mare ca el e liber si bla bla....Dar acum de Craciun mi-a cumparat un inel de logodna ( ideea lui eu nu l-am influentat) dar nu i-a spus "de logodna"....l-am intrebat eu daca e de logodna ( inelul era clar model de inel de logodna)la care mi-a zis ca de logodna simbolica deoarece aia adevarata e cu diamant :)) Inainte sa-mi cumpere inelul mi-a zis ca ar vrea sa imi ia un inel de Craciun dar a vazut ca nu port inel niciodata. Eu i-am spus ca nu port deoarece nu sunt obisnuita. El mi-a zis ca va trebui sa ma obisnuiesc ca doar voi purta verigheta, la care eu i-am zis: pai atunci poti sa-mi cumperi un inel de logodna ca sa incep sa ma obisnuiesc sa port inel...:)) Ce vreau sa spun cu asta este ca puteti sa-l presati dar mai mult in gluma, aluzii fine sau spuse in asa fel incat sa para o gluma. E mult mai eficient decat daca il presati, pt ca daca faceti asta sigur il indepartati si mai mult.
Eu zic sa mai asteptati cu casatoria, incearca sa-l presezi fin, prin glume etc ca astfel poti sa vezi si cum gandeste el exact despre casatorie. Nu te gandi la prostii, iti spun ca ii este frica si atata tot, sau poate vrea sa le arate prietenilor ca el e mai smecher ( in cazul in care prietenii lui sunt necasatoriti). Pana atunci traiti impreuna fericiti oricum e ca si cum ati fi casatoriti.

La multi ani, toate cele bune in 2009!
tundebogdan
Postat pe 29 Decembrie 2008 18:02
De la: , la data 2008-01-31 11:05:30in afara de greselile gramaticale..sau literele mancate..ce draq inseamna sh...tz...k...y...?????stau sa-mi obosesc ochii citind cuvinte pe care nu le inteleg.
de acord!eu nu ma mai obosesc sa citesc asa ceva!fuuuuuui!
playboy
Postat pe 1 Ianuarie 2009 14:41
De la: , la data 2008-01-31 11:01:36ati uitat limba romana fetelor???



FRate da tu ce esti aici pe post de pruteanu 2... esti penala RAU!!! Esti ca o gasca care asteapta sa vada ceva ce o intereseaza,,,in cazul tau greseli gramaticale sau greseli de ortografie facute...din graba cum patesc eu de obicei...draga mea tu ce crezi ca toate care intra aici isi pierd viata pe site-u asta ca tine??Unele mai scriu si de la servici sau...in cazul meu cu acest post..de nervi...sa zicem desi nu ma enervezi propriu zis...nu inteleg care e rostul mesajelor tale...voi ar trebui sa va angajati pe post de corectori,,,asa puteam si eu sa sar la ce ai scris tu de exemplu: draga da nu ai invatat ca dupa punct se incepe cu litera mare...etc...mai tine-ti gura ca pe fiecare forum tb sa fie d'astia ca tine care scriu ca sa se afle in treaba...
BERBEACA
Postat pe 27 Ianuarie 2009 18:44
Frate, YO, chiar nu ma pot abtine.
Tinand cont de faptul ca utilizatoarea respectiva nu mai exista inregistrata, trebuia sa te abtii in a-i comenta postarea, legata de greselile gramaticale, evident :)
Decat sa apari dupa colt si sa intepi ca o disperata, mai bine nu te bagi :))
Exista 2 tipuri de oameni : cei carora le place locul din fata, care se implica in orice ar fi, si cei care prefera sa stea in spate ca simplu spectatori.
Atata timp cat tu doar citesti forumul, stai in banca ta !

Yo !!!

Postat pe 27 Ianuarie 2009 18:53
buna seara
Cassey_
Postat pe 22 Mai 2009 23:23
Cassey_
Postat pe 24 Mai 2009 14:16
Salutare.Mda, intimplator am dat si eu peste acest articol si mi sa parut interesant.
Nu stiu cum e la tine dara iata cam asa e la mine:
22 ani, traim inpreuna de aproape 2 ani, am trait cit am trait si imi tot reprosa de casatorie, iam zis ca mie frica ca daca ceva nu va merge asa cum tre mai departe si vom regreta. asta nui tot, am trait mai departe, pina intro seara cin dupa ce am mincat am ajuns la o discutie mai interesanta, despre dragoste...
am zis asa, eu nu stiu ce inseamna dragoste, si nu cred ca exista, eu nu pot sa o simt ca e ceva absurd, ca am simtito o singura data cind aveam 15ani si acea a fost o iluzie timp de 3 zile, astai adevarul.
de atunci gataa cu dragostea, dara eu pot sa traiesc cu tine daca tu nu vei face galagie in familie, nu vei striga la mine nu te vei supara aiurea si celelalte .
a plins zicind daca eu nu iubesc cel putin am crezut ca tu ma iubesti, am zis ca posibil dragostea este asa o cestie care cred ca deacum se pastreaza pentru copil cind va fi, a plins dara ce sai faci, am zis ca eu traiesc cu ea pentru ca de la ea am vazut prima data un sentiment ca si cum contezi pentru cineva ca are nevoie cineva de tine , nu am dat la 180grade cum zici tu, am zis sa mai asteptam ca nu avem bani de nunta dearece singuri facem totul . studii lucru si nunta din banii estia e greu de facut.
unicul lucru pe care il cer din partea ei e sa fie vesela indiferent de situatie , buna la inima, si sa nu strige la mine, si pentru astea ii promit o viata de care nu am avut parte nicio unul din noi.
si asa traim fara sa ne iubim la nebunie doar din intelegere si stima reciproca si asa vom trai si mai departe pina va aparea un copil pe care sal iubim si sa traim pentru el.
si eu tot fac planuri pentru nunta daca ceva.
nicu_isac_yahoo_com
Postat pe 8 Februarie 2010 18:38
Buna fetelor,

Desi nu e cel mai bun moment din viata unei fete, daca se ajunge la divort poti trece mult mai usor daca ai langa tine un avocat care sa te inteleaga si sa fie alaturi de tine. Eu cu asta ma ocup si sunt aici sa va ajut. Pentru mai multe informatii legate de divort intrati pe site-ul meu, http://divort-rapid-si-ieftin.ro .

Va pup
avocat_divort
Postat pe 23 Aprilie 2010 11:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am luptat 4 ani sa fim inpreuna! 32 De la: kudika409507 11 August 2011 07:41
Ce dumnezeu se intimpla ? 2 De la: Costel_Piu_1 23 Noiembrie 2014 22:20
foarte suparata si dezamagita 21 De la: visitor 25 Iulie 2009 02:30
ma intreb..a meritat? 19 De la: aadelinnne 24 August 2008 13:26
Mai puteti sa va ganditi la o viitoare relatie dupa o despartire dureroasa?? 33 De la: kudika319806 6 Septembrie 2010 15:41