Setari Cookie-uri

iubire sau intelegere? voi ce ziceti?

Ma aflu intr-o mica dilema: am o relatie de 1 an cu iubitul meu, si am mai avut 2 relatii de peste 1 an cu alti 2, iar dintre acestia el mi s-a parut cel mai potrivit, mai pe calea de mijloc asha cum imi place mie..nici prea prea, nici foartea foarte:) sau cel putin asha vroiam sa cred.Pot sa spun k el a insemnat un pas inainte spre despartirea de fostul.Si totul a fost mult mai bine la inceput decat fusese cu ceilalti.Am avut multe obstacole de trecut, iar asta m-a facut sa-l iubesc si mai mult.Problema mea este ca nu ne intelegem, chiar daca ne iubim.El imi reproseaza niste chestii minore din trecut si acum, in loc sa le faca la momentul oportun.Conceptia lui este ca vrea sa-si traiasca viata la maxim, si pt k eu la inceputul relatiei am avut o perioada mai grea, refuzam sa ies in oras numai cu prietenii lui,nu aveam chef.Pe el il intereseaza atat de multacest lucru, de parca o relatie sta in iesiri in oras.Eu sunt de parere ca acestea se fac dupa ce ai timp de voi si numai de voi.In primul rand timpul trebuie petrecut in doi, apoi cu altii.El in schimb le vrea pe toate de odata....si este atat de nemultumit k nu-i ies toate incat imi da impresia k eu nu ii sunt de ajuns pt a fi fericit.Noi nu prea avem timp unul de celalt, pt k toata ziua suntem al munca, si nici nu stam impreuna k sa ne vedem in fiekre seara...ne vedem printre picaturi.....si eu am nevoie de el...in primul rand....si vreau sa-mi petrec timpul cu el...el in schimb o da in tragic daca n-am iesit in trecut si nici acum...chiar daca acum as face-o...dar el tot continua sa-mi reproseze lucruri din trecut, si nu gandeste cand vorbeste si ma jigneste, ma raneste si apoi se intreaba de ce ne certam...in ultimul timp merge f prostsi am inceput sa fac niste diferente intre ce aveam in relatia trecuta si ce am acum.Ce stiu este ca fostul meu prieten ar fi facut orice ca sa ma vada fericita, ne-am inteles f. bine in esenta, chiar daca ne certam des in aparanta, dar stiam o chestie: k ar face orice pt mine si stiam k ma merita si eu pe el....totusi....m-am plictisit intr-un an jumate...porbabil k aveam tot ce vroiam si devenise deja monotonie...si asha m-am indragostit de actualul si l-am parasit pe fostul...acum in schimb ma intreb: cum imi era mai bine? linistita, in siguranta dar nu cu o dorinta nebuna de a-l vedea, sau iubind dar suferind mai mult ca atunci?
inainte aveam intelegere si iubire din partea fostului, acum am iubire mai multa din partea mea dar mai multa suferinta....Voi ce ati alege?sau ce m-ati indemna? Sa nu ma ambalez si sa trec peste ca pana la urma nu e nimic grav? sau sa tai raul din radacina si sa-mi pastrez mandria si standardele?pt k pe mine ma doare mult sa stiu k eu nu-i sunt de ajuns sa fie fericit, in schimb eu am tot ce trebuie daca il am DOAR pe el...ar trebui sa trec cu vederea?si sa astept sa ajunga la o varsta mai matura? pt k am uitat sa specific...fostul era mia mare decat el si decat mine cu 3, 4 ani...si am auzit k asta conteaza f mult la baieti...varsta...si poate k actualul o sa-si doreasca ce-mi doresc eu peste 3,4 ani....sa-l astept sa inteleaga?k pana la urma ma iubeste...sau sa-l las sa-si dea seama singur ce pierde?
sunt f. curioasa de parerea voastra
Ce ati alege intre intelegere, linistte si iubire, compromis, suferinta?
iulia12
Postat pe 21 Ianuarie 2008 19:59
parerea mea este ca nu merita sa astepti......cu cat il lasi mai mult sa vada ca il intelegi si ii accepti mufturile va fi mai rau...si aici vb din proprie experienta( i am acceptat iubitului meu mult prea multe si tot el imi reproseaza ca nu sunt intelegatoare desi stie clar ca nu e asa si ca alta nu ar fi trecut peste cate am trecut eu).Arata i ca trebuei sa te respecte..si oricat e mult te doare si suferi nu renunta la mandrie( nu excesiv evident...dar nu te lasa calcata in picioare)..si nu face ceva doar de dragul lui,,,,u vei fi cea care va suferi.Vis a vis de faptul ca s al astepti?hmmmm...gandeste te putin...daca peste 2-3-4 ani cand totul ar trebui s afie ok pt ca u fata buna l ai asteptat el iti spune : stii.... hai s aluam o pauza...ca vreau ceva nou...vreau sa cunosc si alte femei...sa trec si prin alte paturi.....U esti singuar care decide dar eu sincer avand in veder ca am trecut prin asta stiu ca raul trebuie taiat de l aradacina....Si da el trebuie sa iubeasca mai mult ca tine....asta nu inseamna ca u vei fi o nesimtita indiferenta...pur si simplu si u il iubesti pe el si io arati dar el mai mult....Take care...nu am vrut sa par rea si nesuferita...Bafta

Postat pe 21 Ianuarie 2008 23:03
Stai linistita, mersi pt. sfaturi..in ceea ce il priveste ai dreptate numai k faza e k el pana acum a trecut prin destule paturi si knd a vrut sa aiba o relatie serioasa, niciodata nu a avut cu cine...si si-a dorit nespus demult sa aiba o relatie serioasa...pt k nu prea a avut....ma gandesc k si de asta se poarta asha k probabil nu prea stie ce inseamna o relatie....dar stiu k si-a dorit-o si se bucura ca o are...si mi-a mai spus k el se va schimba atat cat e nevoie k sa ne mearga bine si nu mi-a spus niciodata k are nevoie de altceva k ma vrea pe mine, doar vrea sa-l inteleg...si pana la urma nu cere multe...nici ce cer eu nu cer mult numai k este mai esential si mai important decat ce vrea el...sper sa-si dea seama de asta...timpul le va rezolva:)
mai astept si alte pareri si in legatura cu fostul prieten daca credeti k ar fi bine sa ma intorc la el pt k ma intelege, chiar daca nu-l iubesc...
iulia12
Postat pe 22 Ianuarie 2008 10:37
Eu in locul tau nu as sta cu nici unul. In ambele cazuri suferi. Stiu ca in viata nu poti sa le ai pe toate dar acum, ma gandesc eu, o iubire nu poate fi iubire daca nu e si intelegere, dar si daca doi oameni se inteleg asta nu inseamna neaparat ca se iubesc. Iar el, daca isi doreste o relatie serioasa si te vrea pe tine, ar trebui sa-si dea silinta mai mult, ca prieteni sa te vezi cu ei o sa ai toata viata dar pe cineva langa tine sa te iubeasca ......daca nu lupti cand trebuie....Iar fostul, daca nu-l iubesti...ce rost are? Nu o sa fii niciodata fericita doar pt ca te intelege. Si stii ceva, in viata nu trebuie sa faci compromisuri de genul asta.

Postat pe 22 Ianuarie 2008 11:32
Daca il iubesti pe actualul prieten atunci trebuie sa existe compromis intre voi.Azi iesi cu el si prietenii lui in oras asa cum vrea el si maine faceti cum vrei tu stati in camera si va iubiti.Pentru mine e foarte simplu dar doar daca il iubesti cu adevarat.Sotul meu de exemplu are momente cand vrea sa iasa cu prietenii la o bere,daca am chef ma duc cu ei daca nu eu ma duc la o prietena , dar stiu ca week-end-ul viitor vom face ce vreau eu.Si uite asa ne intelegem si crede-ma ca nu e vorba de faptul ca eu nu ii sunt de ajuns, chiar ii sunt dar mai are chef sa stea cu prieteni la o "barfa".Cam despre asta e vorba.Problema la voi e alta Va iubiti sau nu?Merita sa faceti sacrificii unul pentru altul?
butterflylili
Postat pe 22 Ianuarie 2008 12:03
Da liliana cred k ai cea mai mare dreptate.Asa o sa se vada daca ne putem intelege.Multumesc fetelor pt. sfaturi.Va mai tin la curent:))
iulia12
Postat pe 22 Ianuarie 2008 13:26
Tot nu sunt fericita...acum pot sa zic k din alt motiv...el zice k ma iubeste dar parca munca este totul pt el.are abia 21 de ani si tre sa recunosc k sunt mandra de el, pt k in 7 luni de zile a ajuns backup manager la o firma multinationala.el este singur aici in bucuresti, trebuie sa-si plateasca chirie, mancare tot tot pt k este singur financiar si pt asta trebuie sa faca astfel de sacrificii.Problema este k pt a castiga aproximativ 20-30 de milioane pe luna, munceste dublu cat un om normal.sunt zile in kre nu doarme 30 de ore pt k munceste....el este bolnav de mai inainte sa se apuce de munca..are gastrita avansata...iar la cum munceste acum mi-e k poate sa o dea si in ulcer..si pur si simplu sacrifica absolut totul pt munca aia..si pe mine...el e de parere k TREBUIE sa munceasca k sa urce si mai mult si tot asha..k sa traga acum knd e tanar...dar eu gandesc asha:cum ramane cu varsta asta pe kre nimeni si nici banii nu ti-o pot da inapoi?Bucuriile la varsta asta altfel se resimt...knd l-am cunoscut eu vroia sa-si traiasca viata la maxim...acum este sfarsit de munca...iar in putinul timp liber pe kre il are trebuie sa ma imparta cu familie, cu prieteni si alte treburi in afara serviciului...si ne ramane atat de putin timp impreuna...si eu m-am saturat...sa-l tot intreb cand ne vedem knd facem aia si aia...nu domne. la el pe primul loc este munca.I-am zis asta si nu vrea sa recunoasca...el zice k fara mine viata lui nu are rost...dar sutn sigura k ar putea sa ma piarda din cauza muncii...
Voi ce parere aveti?Pe mine cine ma intelege?el imi zice k trebuie sa-l inteleg....dar eu nu mai sutn fericita...iar el imi zice k face tot posibilul sa fie mai bine...dar este din ce in ce mai rau...din cauza k la munca lui este din ce in ce mai multa treaba...si ii exploateaza pe toti cei kre sunt acolo..si toti stau pt BANI. si eu nu suport sa-l vad cum se distruge fizic si psihic..sa nu mai zic k distruge si relatia noastra...ma gandesc sa-i dau o lectie sa vada cum e fara mine..ma gandesc k o sa-l impinga sa faca orice doar k sa ramanem impreuna...pt k eu asta as face..si vreau sa-mi dovedeasca acelasi lucru....dar mi-e frica...pt k si mie mi-e ff greu fara el...si nu stiu in ce directie sa o apuc...sa-i arat cum este si fara mine?si daca ma iubeste o sa incerce sa ma recupereze?
Sau sa ma gandesc k pana la urma conteaza k ne iubim f mult...si k atata timp kt iubirea exista..nu conteaza altceva,,si sa fiu alaturi de el pana nu mai pot pana ma satur de tot....desi stiu k o sa ma chinui in continuare...nu stiu ce sa fac ca sa fim amandoi din nou fericiti cum eram la inceput si fara bani...
Am nevoie de un sfat..sper sa aveti rabdare sa citit tot.v-am pupat;)
iulia12
Postat pe 5 Februarie 2008 13:04
nu poti face asta nu poti trece cu vederea unui barbat ca te ia de p..... scuzama dara asta gandesc majoritatea trebuie sai ai spui in fata tot ce ai pe suflet ma iubesti sau nu ma iubesti? ati sunt de ajuns eu sau nu?
ce vrei u de la viata asta ? ca sa sti si u ce ai de facut sa nu traiesi cu indoieli alaturi de pers care o iubesti ori e alba ori e neagra ami dau seama ca suferi si stiu destul de bine cum e kiss u
oana_sabinutza19
Postat pe 26 Iunie 2008 19:25
as alege intelegere si liniste... si in alta ordine de idei, eu il vreau intai pe el... cu prietenii lui ma pot intelege sau nu insa de el am eu nevoie in momentele mai dificile
si sunt de parere k are o importanta mare diferenta de varsta dintre parteneri... in cazul meu este de 7 ani... ne intelegem bine atat ca nu ne putem vedea prea des... el avand un program destul de dificil la munca si nici nu locuim in acelasi oras...

eu zic sa te gandesti mai bine si sa-ti raspunzi singurala intrebari... tu stii cel mai bine ce te face fericita... dar sfatul meu e sa nu alegi o solutie de compromis
CandyCloudOfLullaby
Postat pe 10 August 2008 15:30
De la: princessdy99, la data 2008-01-22 11:32:02Eu in locul tau nu as sta cu nici unul. In ambele cazuri suferi. Stiu ca in viata nu poti sa le ai pe toate dar acum, ma gandesc eu, o iubire nu poate fi iubire daca nu e si intelegere, dar si daca doi oameni se inteleg asta nu inseamna neaparat ca se iubesc. Iar el, daca isi doreste o relatie serioasa si te vrea pe tine, ar trebui sa-si dea silinta mai mult, ca prieteni sa te vezi cu ei o sa ai toata viata dar pe cineva langa tine sa te iubeasca ......daca nu lupti cand trebuie....Iar fostul, daca nu-l iubesti...ce rost are? Nu o sa fii niciodata fericita doar pt ca te intelege. Si stii ceva, in viata nu trebuie sa faci compromisuri de genul asta.
Daca nu l iubesti pe fost nu te intoarce la el ca o sa te gandesti tot timpul la ce putea fi cu actualul iubit.ar trebui sa stai de vorba cu el despre ce va deranjeaza p amandoi si sa incercati sa reparati unele lucruri.daca nu merge nici asa ori cauti un motiv de cearta sau pleci undeva cateva zile sa vezi daca te cauta si te iubeste cu adevarat.daca nu te cauta inseamna ca nu prea il intereseaza de tine.dar ar trebui sa faci cate ceva sa nu va mai certati ca intr o relatie trebuie sa faci si ceva care i face lui placere macar o data sau d doua ori p saptamana take care
superb
Postat pe 25 August 2008 14:01
eu sunt pe ideaa iubirii si a intelegerii , amandoua coexista , si........gandeste-te bn inainte sa iei o decizie sa nu iti para rau,doar tu esti in masura sa iei o decizie nu te lasa influentata.

Postat pe 25 August 2008 14:11
faptul ca te-ai despartit de cineva care era alaturi de tine,te iubea si te intelegea mi se pare o greseala..dar asa se intampla uneori.paradoxal unele persoane ajung sa fie nemultumite cand au parte de prea mult bine!considera asta o monotonie,in loc sa aprecieze...ce aiurea...si ce pakat
razz
Postat pe 26 August 2008 17:49
Iti meriti soarta!Esti egoista si te mai si victimizezi.Cand poti sa fi fericita cu tine atunci o sa poti darui fericire si o sa primesti.
BUM27
Postat pe 3 Decembrie 2008 11:58
Va urez un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 31 Decembrie 2008 12:23
Draga Iulia eu intodeauna am crezut ca cineva se poarte imparti intre iubita si job.Este normal la 21 de ani sa vrea sa-si inceapa o cariera, ce ai prefera sa stea sa frece duda toata ziua si la sf sa nu stie incotro s-o ia?Iar tu daca-l iubesti il vei sustine si-i vei fi alaturi.Scuza-ma dar cred ca esti putin egoista.Intr-o rel tre sa te gandesti si la nevoiele tale si la nevoile celuilalt.Si nu cred ca tu nu-i esti de ajuns, ptr ca altfel se despartea de tine sau isi gasea pe altcineva.Iesitul in oras e iarasi normal, chiar daca iesiti cu prietenii lui chiar daca iesiti doar voi 2.Sa inteleg ca tu esti mai mare cu 7 ani fata de el?Ca daca e asa e normal sa gandesti un pic altfel, sa vezi alte prioritati.Daca ai acceptat un tip la 21 de ani asta insemna ca tre sa fi fost pregaqtita ptr toate fazele varstei de 21.........Un barbat la 21 are alte aspiratii, dorinte fata de unul de 30.Pot sa te intreb in ce zodie sunteti amandoi?
Succes.......
jeanpierre
Postat pe 20 Ianuarie 2009 11:42
draguta, eu pana la urma nu mai inteleg nimic-zici ca te iubeste, dar amintesti mai tarziu ca te jigneste-pai hotaraste-te!iar chestia cu iesitul in oras este cam nasoala-poti sa iesi si tu cu el daca nu te simti obosita. nu inteleg de ce spui tu ca te iubeste daca el nu cauta sa petreaca mai mult timp cu tine. nu stiu daca faci bine ca faci comparatii-fiecare om este diferit in stilul lui.poate cu fostul te-ai obisnuit prea mult cu binele si ai cautat ceva diferit.intr-o relatie nu pot fi toate ca la inceput-cu fluturasi in stomac sau intalniri sub clar de luna. nici obisnuinta nu-i foarte buna. asta nu inseamna ca trebuie sa stai cu un tip 1-2 ani si apoi papucii pentru ca asta nu inseamna statornicie.daca iti face toate poftele nu trebuie sa-i dai cu piciorul ca sa dai de altul care.....te jigneste!!!!!!!!!!!
andreeastancila
Postat pe 20 Ianuarie 2009 15:31
dc nu incercati sa va scrieti povestile mai pe scurt, e obositor de citit atat
adrienutzaaa
Postat pe 20 Ianuarie 2009 20:30
scumpo ai timp o viata pt relatii serioase pana pe la 25 de ani macar traiesteti viata experimenteaza nu sta dupa "curu" lu unu si lu altu k nu se merita!!! asa am facut si eu de la 20 pana la 25 am stat cu un tip...apoi sa trezit dupa 5 ani k vrea altceva!!! de ce sa te intorci la fostul cand sunt multi altii care te-ar face fericita si cu care te-ai putea si distra?? de ce sa accepti jumatati de masura,sa faci compromisurii la varsta asta??? esti tanara distreazate simte k traiesti,cauta pe cineva cu care sa poti fi TU!!! sa te simti iubita sa te poti distra si fi implinita si abia atunci vei fi cu adevarat fericita!!! multa bafta....
bruneagra25
Postat pe 21 Ianuarie 2009 10:07
vrei sa alegi intre intelegere si iubire,liniste,suferinta si compromis.nu poti alege,pt ca o relatie le cuprinde pe toate.daca nu exista iubire,nu exista nici intelegere,pt ca nu te poti intelege f bine cu o persoana pe care nu o iubesti deloc.urmeaza linistea:daca alegi o relatie f linistita e ca si cum iti lipseste sarea si piperul.deci ,excluzi pasiunea.compromisuri trebuie sa faci uneori intr-o relatie,iar de suferit ,suferi cand iubesti.in concluzie:nu poti sa alegi doar un singur lucru.o relatie implica totul.accept-o asa .
dana_mv
Postat pe 22 Ianuarie 2009 00:52
uite ca a trecut un an
in ce stare esti acum?:)
morticia_adams
Postat pe 22 Ianuarie 2009 01:12
Din pacate nu avem noi ca pers. intotdeauna puterea sa obtinem ceea ce vrem. Avem de-a face cu oameni si cu complexitatile naturii si psihicului uman. Sa nu uitam ca si pers. draga de langa noi e tot OM.....prin urmare are probleme, e complicat , e complex si din pacate are vise care de multe ori nu ne includ sau care sunt diverse de ale noastre.

Totul depinde insa de puterea fiecaruia de a reusi sa imbine toate "bucatile puzzle-lului" din care e alcatuit fiecare, cu bune si evident cu rele......dak nu detii "arta" aceasta ....ADIO PICA FRUNZA!....cum se zice.

Postat pe 27 Ianuarie 2009 01:30
nu poti gasi iubirea,oricat ai cauta-o.de obicei ea e cea care te gaseste pe tine.
dana_mv
Postat pe 28 Ianuarie 2009 12:24
o poti gasi cu lupa
portitza_Maria
Postat pe 28 Ianuarie 2009 12:24
suferim zilnic din multe alte motive asteptam ca prietenul nostru sa ne fie aproape an momentele grele..daca tocmai el este cel care ne provoaca durere atunci eu zic ca e mai bine sa te tii departe
erikahd2008
Postat pe 6 Februarie 2009 16:11
BUM 27 ARE DREPTATE........ FARA SUPARARE.... ESTI PUTIN CAM EGOISTA.....INCEARCA SA FI TU CEA CARE E CU UN PAS INAINTEA LUI......SCHIMBA CEVA IN RELATIA VOASTRA , FI ALATURI DE EL SI FI MAI INTELEGATOARE .......POATE MERGE ,DACA NU SE SCHIMBA NIMIC ,LASA-L NU AI CE FACE................. DANA MV ARE SI EA FOOOOARTE MULTA DREPTATE..... IUBIREA TE GASESTE EA PE TINE .....CAND E MOMENTUL .......
SI INDIFERENT CUM AR FI EL E UN TIP DE APRECIAT ,PENTRU CA SUNT ALTI LA 30 DE ANI CARE TAIE FRUNZE LA CAINI ...EL INSA SE GANDESTE SA-SI FACA UN VIITOR .........
MULTA BAFTA..
ferero
Postat pe 10 Februarie 2009 04:18
Buna Iulia. Iubire sau intelegere? In opinia mea daca exista prima , automat o implica si pe a doua ;). Totusi, daca esti hotarata sa faci cumva relatia asta sa mearga, poate ar fi ok sa incerci si o alta abordare de a-l face sa inteleaga nevoile tale...incearca...in fond daca nu merge nu ai de ce sa iti reprosezi ulterior ca lucrurile nu au mers din cauza ta. Ce mai pot sa te sfatuiesc insa ar fi sa nu accepti jigniri si lucruri urate care nu au ce cauta intre oameni care sunt impreuna..Multa bafta iti doresc si sper ca va iesi asa cum este mai bine pentru tine :)!
black_cherry
Postat pe 10 Februarie 2009 20:27
an primul rand tu esti nehotarata ..daca ai fii nu tiar mai pasa ce pasi trebuie sa faci la anceput ...ai merge cu ochii anchisi dupa el dar nu ai ancredere nuti plac prietenii lui ...nuti place anturajul ...chiar nu stiu ce tia placut la el atunci cand ai facut alegerea......ai regrete ....stai deoparte si hotarastete cu cine vrei sa fii....caci iubirea se jertfeste si nu are mandrie nici principii
erikahd2008
Postat pe 17 Februarie 2009 19:40
De la: razz, la data 2008-08-26 17:49:25faptul ca te-ai despartit de cineva care era alaturi de tine,te iubea si te intelegea mi se pare o greseala..dar asa se intampla uneori.paradoxal unele persoane ajung sa fie nemultumite cand au parte de prea mult bine!considera asta o monotonie,in loc sa aprecieze...ce aiurea...si ce pakat
.....................DA .....VEZI SI EL ARE DREPTATE ...ESTI NEHOTARATA NU STI SA FACI O ALEGERE
erikahd2008
Postat pe 17 Februarie 2009 19:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
santajul sentimental 42 De la: kudika491285 30 Decembrie 2011 15:53
iubitul meu e prea insistent...nu stiu ce simt pt el 9 De la: deliza20 26 Mai 2010 17:21
Un sfat! 0 De la: 18 Septembrie 2010 14:44
indecisa :( 11 De la: rockk 7 Noiembrie 2010 10:20
barbatii afro.... 19 De la: Roco 25 Ianuarie 2009 20:42