Setari Cookie-uri

Inima sau Constiinta?

Exact ca si subiectul voi ce ati urma inima sau constiinta?Am sa incerc sa relatez pe scurt despre ce e vorba.Cred ca v ati dat seama si siguri ca este vorba despre 1 barbat ...de fapt 2.Sunt cu prietenul meu de 4 ani,relatie care nu pot spune ca merge asa cum cred eu ca ar trebui sa mearga o relatie,,,mai multe coborasuri decat urcusuri...mai multe reprosuri decat laude....mai multe nemutumiri decat impliniri(de ambele parti) ...Inainte am avut o relatie cu un baiat timp de 2 ani, pana ce el a plecat din tara.La momentul respectiv nici unul din noi nu a spus stop...pur si simplu eu mi am gasit pe altcineva in tara si el acolo....au trecut 4 ani de atunci.Pana acum ceva timp nu am mai vorbit,cand intamplator am facut rost de id urile de mess, printr o cunostinta comuna...si am inceput sa vb.Fiecare are pe altcineva dar totusi amandoi ne dorim sa ne revedem si ne gandim unul la celalalt.Eu stiu clar ca a fost iubirea vietii mele,numai ca atunci aveam 18 ani si nu prea am stiut ce inseamna asta,acum vad si simt lucrurile altfel.Cat despre el...stiu ca m a iubit si ca inca mai simte ceva pt mine.In discutiile noastre nu sa pus problema de impacare ,poate si datorita faptului ca amandoi suntem f orgoliosi.Toata lumea vorbeste despre acei fluturasi in stomac...eu ii simt acolo desi nu ne am vazut de 4 ani...si nu am vorbit absolut deloc mai bine de 2.I am simtit acolo mereu cu o mai mare sau mai mica intensitate.Am incercat sa imi reprim sentimentele (si el la fel) crezand ca asa este mai bine,ca imi este mai bine in tara alaturi de familie si de actualul meu prieten....dar nu a fost asa.Toata lumea imi zicea ca o sa mi treaca..ca nu a fost sa fie...ca ochii care nu se vad se uita...ai nostri nu s au uitat....Am constiinta incarcata si nu stiu ce sa fac,pe actualul meu prieten nu il iubesc...tin la el...il respect dar nu stiu daca este suficient..din pacate.Nici el nu este asa inebunit dupa mine si relatia noastra..simt asta si a ''demonstrat o '' de mai multe ori.Probabil va intrebati de ce mai stam impreuna.....Nu stiu ,sincer...din obisnuinta?!...Sa imi ascult constiinta si sa raman in relatia actuala cat o mai sa fie?sau sa mi ascult inima si sa incerc sa lupt pt ce imi spune inima?Multi spun sa nu gandim numai cu inima.Intotdeauna am gandit mai mult cu apul decat cu inima si ma tem ca de asta am si ajuns in situatia de fata+ imaturitatea de la 19 ani.Inima sau constiinta?Nu am talent la scris..scuze si sper sa nu ma judecati prea aspru desi poate mi ar prinde bine.

Postat pe 5 Februarie 2008 21:04
De foarte multe ori e mai bine sa iti urmezi ratiunea , nu sufletul , dar la tine nu este cazul. Chiar daca nu ar exista acest al 2`lea , vechea ta iubire , ar trebui sa o termini cu iubitul tau ,ai spus totul cu aceste cuvinte : "pe actualul meu prieten nu`l iubesc ".
Kittynelle
Postat pe 5 Februarie 2008 21:41
eu cred ca tu si prietenul tau ati intrat intr o perioada de plictiseala si obijnuinta. sunteti de 4 ani impreuna...nu cred ca cineva rezista 4 ani fara iubire..orice relatie are suisuri si coborasuri..ceea ce simti tu dupa celalat , dupa fostul e doar melancolie si simti putina adrenalina care lipseste in relatia actuala. eu zic sa continuati sa va scrieti, nu e nimic rau in asta, dar sa incerci sa ti analizezi relatia pe care o ai si sa te pui in situatia in care poate l ai pierde pe actualul iubit. ce ai simti?terc si eu prin ceva asematator..tocmai am luat o pauza cu iubitul meu si fostul meu iubit de acum 4 sau 5 ani a revenit in viata mea. ne scriem pe net, el a propus sa l vizitez etc. dar stiu ca nu e absolut nimic din partea mea...doar melancolia,,,un lucru frumos dealtfel
eptisam
Postat pe 6 Februarie 2008 12:48
diana84, banui ca ai 24 de ani, daca idul inseamna ca esti nascuta in 1984. asa ca, daca ai doar 24 de ani, de ce vrei sa pierzi si mai mult decat 4 ani intr-o relatie cu un om pe care ai spus clar ca nu il iubesti si despre care crezi si simti si tu ca nu te iubeste?! da-i papucii actualului, gentil, daca zici ca il respecti, nu trebuie sa-l faci si sa sufere atunci cand te desparti de el mai mult decat sufera oricum, ca va despartiti. in privinta fostului, eu zic sa continui sa va scrieti, dar nu-ti fa sperante prea mari, daca el e deja angajat intr-o relatie...dar, nu se stie niciodata, nu-i asa? si daca n-o fi el, sigur va fi altul! oricum, parerea mea e ca nu ai de ce sa mai ramai intr-o relatie cu actualul tau prieten, cata vreme nu mai e nimic inre voi decat respect..sa fim seriosi, nu doar respect vrem nici noi, femeile, si nici ei, barbatii!

Postat pe 6 Februarie 2008 14:19
pot sa spun k am fost in situatia ta cat de cat.
Diferenta este k eu il iubesc pe actualul meu prieten f mult, chiar daca fostul imi oferea ce aveam nevoie, dar dragoste din partea mea nu exista...si ma gandesc si eu k peste ceva ani o sa vreau sa ma intorc la el pt faptul ca ma intelege si imi ofera tot ce vreau...dar nu stiu, nu ma gandesc f mult la chestia asta pt eu chiar il iubesc pe iubitul meu.Asha k tu daca izic k nu-l mai iubesti, nu mai are rost sa ti mai pierzi timpu in continuare.dak crezi k ai sanse si vrea si fostul tau prieten sa va impacati, asculta-ti inima pt k nu ai ce pierde ;)
iulia12
Postat pe 6 Februarie 2008 14:36
nu poti sa 'joci' pe 2 fronturi...nu este corect...daca nu esti fericita si nu mai ai sentimnte....mai bine il lasi....dar inainte de a face asta...gadeste-te bine...analizeaza.....uneori...ne pacalim singuri.....
alone
Postat pe 6 Februarie 2008 15:05
Este greu sa stai cu cineva ptrcare nu simti iubire.Am avut o relatie cu un baiat timp de 6 ani.La inceput l-am iubit foarte mult dar dupa un timp nu a mai fost asa.In momentul in care ne-am despartit el ma iubea pe mine si nu a putut intelege de ce nespartim.Oricat de mult as fi incercat sa-i explic nu intelegea si credea ca am pe altcineva ceea ce nu era adevarat.Dupa ce ne-am despartit am inceput sa aud tot felul de lucruri urate despre mine de la diferite persoane.El a inceput sa ma puna intr-o lumina proasta ptr ca ma despartisem de el spunand tot felul de minciuni.Atunci mi-am dat seama cum este de fapt omul langa care am stat 6 ani de zile.Aceea nu era iubire, s-a simtit lovit in orgoliu ptr ca a fost parasit de o fata si a acctionat in cel mai josnic mod cu putinta.Apoi am aflat multe alte lucruri pe care le facuse el in timpul relatiei noastre, lucruri nu tocmai cinstite fata de mine.De atunci nu mai am incredere in oameni.De la aceste intamplari au trecut 4 ani timp in care am cunoscut un baiat extraordinar care mi-a devenit sot vara care a trecut.Il iubesc foarte mult, dar mai trebuie sa lucrez la increderea pe care ar trebui sa i-o acord si intr-o buna zi sper sa si reusesc sa spun ca mana pe inima ca am incredere deplina in el, dar cred ca va mai dura ceva timp pena atunci.
M-am abatut de la subiect dar am vazut o legatura intre noi doua......faptul ca nu simti nimic ptr actualul tau prieten.Nu merita sa stai cu el ptr nici un motiv, indiferent daca este "painea lui Dumnezeu" sau nu.Cat despre celalalt baiat care a reaparut in viata ta, eu zic sa stai sa mai treaca un timp sa vezi cum evolueaza lucrurile si vei stii tu cel mai bine ce ai de facut.
ruxxy
Postat pe 6 Februarie 2008 15:49
nu te judeca nimeni pt ce ai scris aici.sfatul meu este clar,sa iti asculti inima,daca crezi ca asa te simti fericita,daca asta iti da fluturasi in stomac...merita sa incerci si sa renunti la actuala relatie care nu te multumeste.o viata ai,nu?nu stiu insa ce vati face cu distanta care va desparte...
simonaj
Postat pe 6 Februarie 2008 18:55
hmm!cred ca intr-un fel sau altul sunt in situatia ta!si sti ce e mai culmea ?ca la tine pot spune lucrurilor pe nume!e inutil sa incerci sa faci sa mearga o relatie in care te simti neapreciata,neiubita,neinteleasa etc!cunosc toate aceste sentimente!incearca sa ii explici actualului ce si cum sta treaba,cum vezi u iubirea si cum vezi u relatia intre doi oameni care se presupune ca se iubesc!incearca sa-l faci sa intealeaga si pe tine le fel,ca e o irosire de timp si un "preludiu"dureros la ceea ce odata si-odata tot se va intampla,adik la despartire!va chinuiti reciproc si probabil din respect si obisnuinta va este frica sa o spuneti!cred ca intr-un final sfatul meu e :Despartiti-va si mergeti fiecare pe drumul lui!iar cu fostul....intr-un fel e difici!spune lucrurilor pe nume!nu ai nimik de pierdut,poate doar niste iluzii!asa vei sti daca te mai iubeste si daca ar vrea sa reluati ce ati lasat in urma cu 4 ani!hard u will say!stiu dar cred ca o sa iti fie mai bine asa!noi oamenii suntem niste nebuni,ne jucam cu propriile vieti si uneori ne complacem in ceea ce uram!
Lexxya
Postat pe 3 Iulie 2008 17:25
De la: diana84, la data 2008-02-05 21:04:36Exact ca si subiectul voi ce ati urma inima sau constiinta?Am sa incerc sa relatez pe scurt despre ce e vorba.Cred ca v ati dat seama si siguri ca este vorba despre 1 barbat ...de fapt 2.Sunt cu prietenul meu de 4 ani,relatie care nu pot spune ca merge asa cum cred eu ca ar trebui sa mearga o relatie,,,mai multe coborasuri decat urcusuri...mai multe reprosuri decat laude....mai multe nemutumiri decat impliniri(de ambele parti) ...Inainte am avut o relatie cu un baiat timp de 2 ani, pana ce el a plecat din tara.La momentul respectiv nici unul din noi nu a spus stop...pur si simplu eu mi am gasit pe altcineva in tara si el acolo....au trecut 4 ani de atunci.Pana acum ceva timp nu am mai vorbit,cand intamplator am facut rost de id urile de mess, printr o cunostinta comuna...si am inceput sa vb.Fiecare are pe altcineva dar totusi amandoi ne dorim sa ne revedem si ne gandim unul la celalalt.Eu stiu clar ca a fost iubirea vietii mele,numai ca atunci aveam 18 ani si nu prea am stiut ce inseamna asta,acum vad si simt lucrurile altfel.Cat despre el...stiu ca m a iubit si ca inca mai simte ceva pt mine.In discutiile noastre nu sa pus problema de impacare ,poate si datorita faptului ca amandoi suntem f orgoliosi.Toata lumea vorbeste despre acei fluturasi in stomac...eu ii simt acolo desi nu ne am vazut de 4 ani...si nu am vorbit absolut deloc mai bine de 2.I am simtit acolo mereu cu o mai mare sau mai mica intensitate.Am incercat sa imi reprim sentimentele (si el la fel) crezand ca asa este mai bine,ca imi este mai bine in tara alaturi de familie si de actualul meu prieten....dar nu a fost asa.Toata lumea imi zicea ca o sa mi treaca..ca nu a fost sa fie...ca ochii care nu se vad se uita...ai nostri nu s au uitat....Am constiinta incarcata si nu stiu ce sa fac,pe actualul meu prieten nu il iubesc...tin la el...il respect dar nu stiu daca este suficient..din pacate.Nici el nu este asa inebunit dupa mine si relatia noastra..simt asta si a ''demonstrat o '' de mai multe ori.Probabil va intrebati de ce mai stam impreuna.....Nu stiu ,sincer...din obisnuinta?!...Sa imi ascult constiinta si sa raman in relatia actuala cat o mai sa fie?sau sa mi ascult inima si sa incerc sa lupt pt ce imi spune inima?Multi spun sa nu gandim numai cu inima.Intotdeauna am gandit mai mult cu apul decat cu inima si ma tem ca de asta am si ajuns in situatia de fata+ imaturitatea de la 19 ani.Inima sau constiinta?Nu am talent la scris..scuze si sper sa nu ma judecati prea aspru desi poate mi ar prinde bine.


- urmeaza-ti inima ... ea este cea mai curata. Dar fii sigura, convinge-te ca si a lui este ... (cred ca ai primit cel mai scurt raspuns ... vrei sa dezvolt?)
supermiki
Postat pe 6 August 2008 00:55
ratiunea....e mult mai obiectiva.....inima...hmmm..nu am incercat.....
butterly
Postat pe 20 August 2008 23:17
asculta-ti inima, ea te poate face fericita.Nu obisnuinta si respectul fata de actualul.
DeeaCatalina
Postat pe 21 August 2008 19:14
cred ca rational ar fi sa lupti ptr barbatul care-l iubesti; nu e nicio ratiune in a sta cu un barbat cu care nu mai ai nimic in comun si vice versa/.

e rational si totodata iti asculti inima DACA PLECI si ... poate daca-ti incerci norocul cu cel pe care-l iubesti si DACA NU, cel putin ai iesit dintr-o relatie fara viitor;

deci primul pas: FII LIBERA !

(cred ca e o irosire de timp sa clasificam care e pasul inimii si care tine de ratiune); totul e mai simplu, si daca nu, trebuie sa simplificam; viata e si-asa destul de complicata.... si scurta, asadar DA-I BICE,FII LIBERA, fara compromisuri,
edviga
Postat pe 3 Octombrie 2008 10:12
De la: butterly, la data 2008-08-20 23:17:57ratiunea....e mult mai obiectiva.....inima...hmmm..nu am incercat.....


asa zic si eu....
persoana care a deschis topicul.....s-a gandit vreodata ca poate motivul pentru care i se pare atat de atragator fostul prieten este ca nu l-a vazut de mult si e o relatie la distanta?cand stai cu cineva zi de zi, apare o anumita rutina....dar nu tot ce straluceste e aur curat.oricum, faptul ca relatia ei nu merge nu are cu nimic de a face cu fostul prieten.daca nu mai merge, sa puna capat si abia dupa aceea sa se gandeasca la alta persoana, mai ales ca aceea e implicata si ea in alta relatie.daca va iubiti amandoi, renuntati fiecare la relatia pe care o aveti ca sa fiti impreuna si gata povestea.daca nu se poate, nu are rost sa visezi cu ochii deschisi....
mkdisk
Postat pe 13 Noiembrie 2008 10:41
E greu sa iei o hotarare in cazuri d genul asta pentru ca d multe ori inima te induce in eroare si intr-un final suferi mult mai mult. Cel mai corect ar fi sa-ti clarifici situatia cu actualul prieten. Acum eu te intreb : daca actualul s-ar schimba radical ce ai face? ori daca fostul te-ar refuza? sau ti-ar cere sa aveti o aventura si atat?
bebeblonda
Postat pe 13 Noiembrie 2008 15:53
De la: mkdisk, la data 2008-11-13 10:41:24
De la: butterly, la data 2008-08-20 23:17:57ratiunea....e mult mai obiectiva.....inima...hmmm..nu am incercat.....


asa zic si eu....
persoana care a deschis topicul.....s-a gandit vreodata ca poate motivul pentru care i se pare atat de atragator fostul prieten este ca nu l-a vazut de mult si e o relatie la distanta?cand stai cu cineva zi de zi, apare o anumita rutina....dar nu tot ce straluceste e aur curat.oricum, faptul ca relatia ei nu merge nu are cu nimic de a face cu fostul prieten.daca nu mai merge, sa puna capat si abia dupa aceea sa se gandeasca la alta persoana, mai ales ca aceea e implicata si ea in alta relatie.daca va iubiti amandoi, renuntati fiecare la relatia pe care o aveti ca sa fiti impreuna si gata povestea.daca nu se poate, nu are rost sa visezi cu ochii deschisi....
bebeblonda
Postat pe 13 Noiembrie 2008 16:08
De la: mkdisk, la data 2008-11-13 10:41:24
De la: butterly, la data 2008-08-20 23:17:57ratiunea....e mult mai obiectiva.....inima...hmmm..nu am incercat.....


asa zic si eu....
persoana care a deschis topicul.....s-a gandit vreodata ca poate motivul pentru care i se pare atat de atragator fostul prieten este ca nu l-a vazut de mult si e o relatie la distanta?cand stai cu cineva zi de zi, apare o anumita rutina....dar nu tot ce straluceste e aur curat.oricum, faptul ca relatia ei nu merge nu are cu nimic de a face cu fostul prieten.daca nu mai merge, sa puna capat si abia dupa aceea sa se gandeasca la alta persoana, mai ales ca aceea e implicata si ea in alta relatie.daca va iubiti amandoi, renuntati fiecare la relatia pe care o aveti ca sa fiti impreuna si gata povestea.daca nu se poate, nu are rost sa visezi cu ochii deschisi....
...deci insemna ca am ales bn?...ratiunea?..
butterly
Postat pe 13 Noiembrie 2008 17:57
e un echilibru intre inima si ratiune....trebuie gasit.
mkdisk
Postat pe 13 Noiembrie 2008 19:19
De la: mkdisk, la data 2008-11-13 19:19:07e un echilibru intre inima si ratiune....trebuie gasit.
deci trebuie sa stii cand sa actionezi cu inima si cand cu ratiunea...o punte de legatura trebuie gasita...oricum una pe alta se cam completeaza...ochii vad..inima cere....
butterly
Postat pe 14 Noiembrie 2008 23:10
I N I M A ! Ea iti spune tot : daca dragostea ta e frumoasa si e o.k. daca iubitul te-nseala,daca relatia nu mai merge....etc. TREBUIE DOAR S-O ASCULTI

Postat pe 20 Ianuarie 2009 11:38
De la: nocturnalia0, la data 2009-01-20 11:38:08 I N I M A ! Ea iti spune tot : daca dragostea ta e frumoasa si e o.k. daca iubitul te-nseala,daca relatia nu mai merge....etc. TREBUIE DOAR S-O ASCULTI


perfect de acord cu tine! intotdeauna trebuie sa-ti asculti sufletul pt ca el nu te minte niciodata! pe cand mintea e usor de manevrat, poti sa crezi ce vrei tu, sa iti impui un lucru si sa crezi in el, dar daca sufletul iti spune altceva...e clar , nu? e clar care din ele are dreptate!
DeeaCatalina
Postat pe 20 Ianuarie 2009 11:46
voi vorbiti de intuitie aici.
mkdisk
Postat pe 21 Ianuarie 2009 13:04
si iubirea nu vine de la inima, vine de la creier!
mkdisk
Postat pe 21 Ianuarie 2009 13:05
eu nu am inteles niciodata cum poti iubi 2 persoane in acelasi timp.eu nu as putea sa stau asa, in suspans, cu 2.ori unul, ori altul!
mkdisk
Postat pe 21 Ianuarie 2009 13:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
salut 5 De la: baby_r 22 Mai 2010 20:23
Ma simt expirata 99 De la: Eleodor 5 Iunie 2014 23:29
Va verificati iubitul? 153 De la: CORINA_ 24 Octombrie 2015 16:36
ghicit in cafea 7 De la: Cassey 16 Mai 2009 10:22
Cum se transforma dragostea in ura?? 74 De la: Eva32 2 Iulie 2011 02:53