Setari Cookie-uri

haideti sa deschidem ochii si sa vedem ceea ce este cu adevarat frunos

NATURA NEINTELEASA
--------Cat de greu poate fi sa intelegi frunzele?sa citesti adang in visele seci, tacute...misterioase...o minune intre nimicuri, care stiu sa se bucure. e de neinteles cum fericirea lor sta in culori, cat de fericite pot fi ele ...in tacere...iar noi...trecatori prin infinit si viata nu intelegem caldura soarelui si parfumul care ne aduc placere. avem tot mereu placeri nestiute...nu stim sa pretuim parfumul unei minuni...sa ne bucuram adorand nimicuri... te intrebi uneori daca mai poti avea incredere acum, cand ziua te tradeaza... ai vrea sa plangi, sa razi ..sa fugi...dar nu stii cum....as vrea sa strig sa va arat greseala, dar nu va vad...ma ostenesc si-mi pierd curajul... ei traiesc...eu trec...tu iubesti...ele sunt...azi am aflat ca sunt liniste...iar in curand imi vor cadea aripile...una cate una...iar polenul lor va inunda lumea...maine poate voi purta pe aripi existenta altora, imi voi coase poate din lutul meu un voal de mireasa. Lumina verde a ochilor mei isi cauta locul pentru inca un minut de >a fi< . de-ar fi sa o iau de la capat nu as ezita... as incepe spre a spune ca silentios ascult fericirea culorii unei frunze...care in curand va pluti pana pe pamant, facand parte din covorul romantic al timpului...


si ce frumos picura apa....

natura e tacuta...dar ne spune multe...

APRECIAZA CEEA CE AI IN JURUL TAU...POATE MAI TARZIU OCHII TAI NU VOR MAI VEDEA FRUNUSETEA DIN IMPREJUR.

natura e relaxare, frumusete, tandrete, inocenta, salbaticie, ....iubire....

Postat pe 19 Aprilie 2008 04:10
deci sa inteleg ca nu va plac natura si lucrurile simple?

Postat pe 20 Aprilie 2008 17:46
ba da iubita .am vrut sa iti scriu o poezioara doar ca ...am iesit afara si m-am bucurat sincer de mii de mirosuri de flori si de verdele crud care schimba padurea
mi-ar place sa iti pot descrie cum arata acum brasovul si sa gasesc toate expresiile frumose despre cum arata acum 3 zile .... cat ma bucur ca vad din nou iarba firava rasarind si lalele inflorite....si panselute inflorite si multe alte soiuri de flori....
am vazut ma deunazi magnolia scotandu-si capul din miile de muguri .cat ma bucur ca pot sa trec pe langa ele si sa-mi bucur ochii in fiecare zi cu mirosuri si culori din cele mai diverse....
dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Aprilie 2008 22:07
asa-i ca e minunat? in iunie merg in poiana brasov.si sunt sigura ca va fi super.nu am mai fost acolo din clasa a 2-a in excursie.dar stiu ca e superb.pup

Postat pe 21 Aprilie 2008 17:15
anaphiel,ai scris niste cuvinte atat de frumoasa ,ca nu am avut curaj sa trec peste aura,m-am simtit mica si neinsemnata si parca timpul a stat in loc ,e impresionant,felicitari
wdy
Postat pe 21 Aprilie 2008 20:40
si a inflorit liliacul ,,,,,,,,,cat de norocosi suntem ca avem posibilitatea sa ne bucuram de ce ne da natura
wdy
Postat pe 21 Aprilie 2008 20:43
uuff la voi e deja asa de cald incat a inflorit liliacul????la noi nu ..inca e prea racoare sa aiba curaj sa iasa la lumina....cu atat mai mult o sa ma bucur cand va inflori am unul chiar sub geam si in fiecare an ma bucur de el
ieri mi-am luat in sf un aparat foto mai bunicel...si sti ce am facut azi??? in pauza de pranz am iesit in parc si am fotografiat florile ....si magnolia care acum e inflorita si mirositoare in toata splendoarea ei.
dandanaua_reloaded
Postat pe 21 Aprilie 2008 21:29
multumesc wdy,asta inseamna ca iubesti natura.yupii sunt atat de fericita stiind ca...pentru o clipa macar,sau pt mai mult timp,reusesc sa spun oamenilor despre frumusetea tacuta ce ne inconjoara.frumusetea care ne poate face intr-adevar fericiti iar noi o ignoram...---- daaaaaaa, ce frumos miroase liliacul, am unul in curte, aici au inflorit si lacramioarele,am atat de multe incat imi permit sa culeg zilnic din ele. in momentul acesta ploua cu tunete si fulgere, dar se aude atat de frumos...nu e ploaie de speriat.off...cate lucruri frumoase descoperim.

Postat pe 22 Aprilie 2008 20:41
ar avea vreun rost sa deschidem un subiect sau sa vorbim despre legile lui Murphy? :D, mai bine va intreb aici decat sa deschid un subiect care sa ramana gol,sau doar cu cateva post-uri.

Postat pe 22 Aprilie 2008 20:43
Legile lui Murphy sunt nesfarsite,in fiecare zi cred ca ne confruntam cu ele fara sa dorim,de fapt viata cred ca este o lege a lui .Sunt f ocupata saptamana asta si i-mi pare rau ca nu pot sa stau la taclale cu voi ,va pup si sa aveti sarbatori fericite .
wdy
Postat pe 22 Aprilie 2008 22:40
multumim wdy, sarbatori fericite si tie.

Postat pe 23 Aprilie 2008 10:19
anaphielle am sa incerc sa pun pe site niste poze...nu faine ci....tragico-comice... m-am lasat de fotografiat plante si flori cand am vazut ritmul si perseverenta in lene a muncitorilor de la asfaltat...asa ca m-am apucat sa fac ceva poze cu ei si utilajele lor....iti dai seama ca sunt de poveste cu pozele mele cu tot ca toti zambesc agale din fotografii cu dinti sau fara .....dar daca totusi vrei sa vezi ceva haios o sa le descarc in seara asta si le pun pe site....
dandanaua_reloaded
Postat pe 24 Aprilie 2008 16:34
:)))) dap...la noi in bacau muncesc oamenii...de fapt femeile planteaza flori pt fiecare sezon?( exclus iarna)

Postat pe 25 Aprilie 2008 23:24
anaphielle....frumos este glasul pisicii mele care ma intampina cand vin acasa si glasul mamei care ma suna la telefon sa ma intrebe "ce faci?" si bunicul cu ale lui vesnice tabieturi la masa....sunt atat de multe lucruri frumoase in viata mea,in primul rand familia cu toate certurile si toate nabadaile. sunt multe lucruri frumoase in viata mea doar sa vreau sa le vad sile gasesc in orice fac ....
dandanaua_reloaded
Postat pe 29 Aprilie 2008 22:29
am citit discutiile voastre....incredibil...nu credeam ca mai exista persoane care sa aprecieze placerile simple ale vietii...mi-a pus un zambet pe fata. :)

Postat pe 2 Mai 2008 09:03
si mi-am mai adus aminte de ceva frumos din viata mea...ca fiecare zi care trece merita traita cu intensitate si ca fiecare lucru bun sau rau are valoare. cand au dat frunzele copacilor am simtit ca totul in mine renaste asa cum in toamna cand le vedeam cum se ofilesc pe zi ce trece si cad ma simteam si eu la fel de pregatita sa dormitez peste iarna,dar pe urma a venit prima zapada si am simtit ca nu vreau altceva decat sa ies sa ma tavalesc in zapada ca atunci cand eram copil si ne jucam cu atata bucurie in zapada pana inghetam si nici maini si nici picioare nu mai simteam,....a trecut si zapada ...si s-a topit si am simtit cum se topeste si bucuria mea de a ma juca cu fulgii de nea sau de a face fotografii florilor de gheata de pe geamuri....pe urma....odata cu primele ploi....am vazut cum incet incet natura incepe sa renasca...in cam abucur de asta pt ca in fiecare zi vad o alta floare inflorita ,vad un alt copac mai verde decat ieri,aud tunetele si vad fulgerele din zilele ploiase ....sunete care vestesc apropierea verii cu calduri mari si furtuni pe masura....de natura te poti bucura oricand si oricum....doar sa nu uiti ca la fel cum anotimpurile se schimba tot asa ne schimbam si noi.....
dandanaua_reloaded
Postat pe 2 Mai 2008 15:33
"Umezeste-ti ochii sa pot sa-ti beau sufletul, arunca-te la pamant si blestema-l sa nu vezi cand iti iau aripile! Inveleste-te cu cerul sa-ti simti nimicmicia. Atat astept sa te sfarm sub calcai.
Daca mai vrei viata nu mai privi lumea prin ochii mei. Deschide-i pe ai tai! Ochii mei sunt condamnati la moarte; ei nu-ti pot arata viata. Vei vedea ca apele, pamantul si cerul iti apartin. Atat esti de mare! Atat esti de important! Esti stapanul lumii, asa te-a lasat Dumnezeu, omule! Eu vad dincolo de lume. Ochii mei nu se pot bucura de verdele pamantului, albastrul cerului, stralucirea apelor... Ochii mei nu-si mai amintesc soarele.
Acum uita-te in jurul tau si spune-mi: merita sa renunti la zbor? Viseaza!
Am fost candva un inger..."
angelaviorica
Postat pe 3 Mai 2008 19:59
Demonul din mine...Caci nu-i asa, fiecare dintre noi avem un inger si-un demon ce-si impart teritorii?
angelaviorica
Postat pe 3 Mai 2008 20:01
pt tine anaphielle: http://www.kudika.ro/comunitate/ema_iordanescu/poze/album/6487.html
dandanaua_reloaded
Postat pe 4 Mai 2008 20:50
zilele astea am vizitat statuia lui DECEBAL si Cazanele mici si mari.
am avut impresia ca sunt intr-o alta lume. mi-am spus:DOAMNE cata frumusete! si mi-am dat seama cat sint de norocoasa ca pot vedea frumusetea din jurul meu, ca pot simti adierea vantului, ca pot auzi pasarile, ca pot mirosi florile..

Postat pe 5 Mai 2008 10:45
astazi am fost in parc si am vazut o veverita mincind,o rata salbatica la soare,florile inforind...........doamne am vazut viata!

Postat pe 8 Mai 2008 22:14
viata o poti vedea zilnic, trebuie doar sa te rupi de lumea '' aglomerata'' si sa-i dedici naturii tot sufletul tau. mie-mi dau lacrimile cand vad atatea frumuseti. azi am fost in piata si sub o taraba era un catelus mic si dragalas, am inceput sa-l mangai, imi venea sa-l iau cu mine. cand sa plec, o vanzatoare mi-a zis '' Dumnezeu ajuta oamenii care iubesc animalele'' . i-am zambit, iar apoi i-am zis lui ionut, ca eu iubesc animalele pt ca le iubesc pur si simplu, le vad frumoase si speciale, dar sunt altii care o fac de ochii lumii. apropo...la toamna am promis un catelus. iupy, abia astept. :P va pup

Postat pe 10 Mai 2008 15:00
daca te rupi de lumea oaglomerata inseamna ca te ratezi,, asta e lumea in care traim ...trebuie doar sa stim sa o analizam ..sa stim sa ne destindem in toata valtoarea zilei ...sa stim sa iubim natura..
natura ...parerea mea...nu e un catel pe strada...si mie ii plac animale ...nu cele fara stapan insa...cainii vagabonzi nu fac parte din natura..cine ii iubeste asha mult sa-i ia acasa...cine crede ca e mai sigura viata fara ei pe strada..sa cheme ecarisajul ...
e placut insa sa vezi primavara un copac inflorit, sa stai vara intins pe o iarba curata (nu cu excremente de catei) sa simti aerul curat intr-o dimineata ..dupa ploaie...si sa imortalizezi in minte aceste clipe...
ferice de cei care o fac....
mia_mia
Postat pe 10 Mai 2008 18:27
asta e parerea ta mia_mia, daca nu stii sa deduci ce am vrut sa spun e problema ta. a ''te rupe de lumea aglomerata'' ---> a te relaxa, a uita de probleme , a lua totul din natura si nu de la oameni, etc. draga, am vzt si alte post-uri de-ale tale si scuza-ma,dar nu te descurci in a raspunde, scrii aiurea tare uneori, dar nu-i nimic, usor usor se invata si asta,nu? de obicei am vazut ca te contrazici foarte mult. te-am pupat.

Postat pe 19 Mai 2008 00:26
Stiu ca e parerea mea...si poate usor usor invat cate ceva..poate si de la tine cine stie??!?!? Nu ma contrazic deloc..faptul ca parerea mea e in contradictie cu alte pareri ..e alta treaba ..am si spus ca una e sa te rupi de lume .si alta e sa te destinzi ..ca si atunci tot in lumea asta aglomerata traiesti...in sfarsit ..bla bla bla...ca sa nu contrazic pe nimeni ...
Eu am o problema cu cainii astia vagabonzi ..si asta a fost modul meu de a o spune ...care cred ca nu au legatura cu natura...ca nu traim in jungla cu animalele ..ca sa le includ in zonele populate...
(de oameni) ..
Si te si scuz ..ca esti mai tinerica..si accept pareri de la oricine...
Te pup si eu ...dar nu asha de apasat.. o zi buna..
(P.S. - ironia e una ..jignirea e alta..invatati sa faceti diferenta...eu nu ironizez o persoana neaparat...ironizez o parere...un cuvant...)
mia_mia
Postat pe 19 Mai 2008 08:48
intrati un pic pe http://www.gandul.info/sanatatea/afectiuni-rup-lume.html?3891;952805
sa vedeti ce inseamna sa te rupi de lume ...daca nu asta ai vrut sa zici ...ai fi putut sa explici ..pentru cei mai nestiutori ca mine ...:))) Si nu te supara si tu ...ca nu asta e intentia mea...
mia_mia
Postat pe 19 Mai 2008 09:04
pai da mia_mia aici era vorba de natura,de ceea ce e frumos cu adevarat si nu de cainii vagabonzi, ca si aia nu au nicio vina ca sunt vagabonzi,si sincer nu invinovatesc un caine vagabont care musca pe strada,ci pe oamenii ( de la conducere mai ales) care nu fac nimic. romania e deja lipsita de orice scrupule,un caine e asa cum creste, salbatic,timid,fricos sau alintat.deci ei nu au nicio vina. nu spun ca imi place sa-i vad pe strada, ca si eu m-as speria de un caine salbatic care are pitici pe creier si se ia de lume ca asa ii vine lui.dar asta e...daca lumea era perfecta nu ne-ar mai fi placut nimic. te pup dulce.

Postat pe 19 Mai 2008 12:27
hm..frumos nu i ce i frumos...e frumos ce mi place mie.............pt mine...frumos e cerul albastru frumos este cand imi spune persoana iubita ka ma iubeste....frumos este sa ne plimbam aiurea prin parc...si sa nu ne pese de cei din jur...frumos este cand imi da mesaje pe neasteptate.....:)
pinky19
Postat pe 21 Mai 2008 22:13
cainii vagabonzi nu au nici o vina saracii, daca fac parte din peisajul zilnic.. daca cineva ar avea grija de ei..in spania nu sunt asemenea caini pe strazi deoarece ii ,,culeg,, pe toti si ii duc in adaposturi speciale. Cainii si pisicile la fel.. aici nu se preocupa nimeni pt sufletele lor.. eu imi doresc ca in cativa ani(putini, sper) sa pot face un astfel de adapost in orasul meu. Imi doresc f tare pt ca iubesc animalele si mi se rupe inima cand le vad cum sufera de foame, frig si pe deasupra, violenta oamenilor fara inima.
oana81
Postat pe 22 Mai 2008 13:45
Nici criminalii, hotii de buzunare , violatorii ...(care si ei din nefericire fac parte din peisajul zilnic) nu au nici o vina ca se plimba pe strada nestingheriti :))
Uite care e treaba ..prietenul meu are 2 caini ..frumosi ..dragalasi (un boxer si un lup) ..pe care-i iubesc ...si de care are cineva grija ..si care nu umbla pe strada fara botnita..si care nu se caaaaka pe peste tot ..si asha mai departe.....Ei cum sa-mi fie mila de niste caini ..care pe langa faptul ca s-ar putea sa sufere de nu stiu cate boli ..sa fie si nu stiu cat de turbati si asha mai departe...Eu una nu vad ce legatura au cainii cu natura...(nota . vezi tupicu) ..:))
Dupa ce-ti indeplinesti ...visul ..(cu adapostul de catei)... vino si la constanta..sa faci acelasi lucru ...dar o sa-ti trebuiasca mai mult spatiu ..ca aici ...sunt 10 caini la un cap de locuitor...:))) sa si exagerez putin ...Si nu-mi mai vorbi de Spania atat..ca noi inca suntem in Romania ...mama ei ...
Mai bine ai mai face un adapost pentru oamenii care traiesc in canalizari..sau mai stiu eu ce ..daca tot esti in domeniu .. :))
mia_mia
Postat pe 22 Mai 2008 19:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
10 chestii pe care Ei le considera cool ! 25 De la: lady_co_my2 29 Octombrie 2009 10:41
Bal mascat!!!! 269 De la: 25 Iulie 2013 01:13
petrecere reusita intre prieteni 5 De la: Cassey 30 Decembrie 2008 15:26
Castiga bonuri valorice Sodexho Pass in valoare de 150 RON 12 De la: mimi_ca29 17 Mai 2011 16:39
Cum poti sa treci de pe locul 2 pe locul 1 in viata unui barbat? 47 De la: bruneagra25 5 August 2009 09:20