Setari Cookie-uri

un subiect cu doua taisuri...

citind unele confesiuni si comentarii am observat ca printre noi sunt o multime de asa zise "amante".ar trebui judecate?sau cat de cat intelese?ganiti-va bine inainte de a raspunde

Postat pe 22 Aprilie 2008 11:23
ma de dat cu piatra e cel mai usor. nu judec pe nimeni atata timp cat nu sunt direct afectata( egoista???).amantele pana la urma si-au ales si-si merita soarta( sa stea singurele de craciun, paste , revelion si alte evenimente pe care amantul le petrece in familie). sunt si ele nefericite ca traiesc clipe furate de iubire(hmmmm!). e drept ca lumea ar fi mai frumoasa si mai buna dc am trai in moralitate, dar realitatea din pacate e alta si trebuiie sa traim cu ea.nu schimbam noi conceptiile de viata ale nimanui, indiferent cat de mult am pleda( ca moise in pustiu)pt fidelitate si sinceritate( ca pana la urma o rel extraconjugala e o minciuna sfruntata).si nu a trebuit sa ma gandesc bine inainte de a posta comentariul pt ca deja aveam o opinie vis-a-vis de acest subect.nimanui nu-i face placere sa-i strice cineva linistea casnica sau sa imparta persoana iubita cu " cealalta".

Postat pe 22 Aprilie 2008 12:24
sunt de aceeasi parere cu vivi_annna
lief
Postat pe 22 Aprilie 2008 12:36
desii am fost inselata la randul meu,nu stiu de ce ma gandesc ca ar trebui intelese...e adevarat ca ele au ales,dar probabil au ales o aventura,nu o "poveste de dragoste"in care cineva sa aiba de suferit.eiii,ca au ajuns pana acolo poate a meritat.cine stie....cateodata chiar imi pare rau pt ele,ma gandesc ca usor nu trebuie sa fie.dar cand ma gandesc prin ce am trecut eu si pun in aceeasi balanta suferinta lor,ma gandesc ca merita sa sufere.dar adevarul e ca nimeni nu ar trebui sa sufere.si ele au un suflet,poate mai sensibil ca noi.si cred ca tot ce isi doresc e sa iubeasca si sa fie iubite.

Postat pe 22 Aprilie 2008 13:51
Exista posibilitatea sa fii inselata de catre parter, sa suferi si sa spui ca cu el nu mai vrei si in timp sa ajungi chiar tu sa fii amanta cuiva pentru faptul ca preferi o astfel de relattie decat sa te mai implici iar si sa suferi. In momentul in care o femeie decide sa fie amanta stie ce are de castigat si ce are de pierdut.Nu trebuie sa fie judecata o femeie care a decis sa fie amanta pentru ca eu am convingerea ca fiecare are motivele ei de a ales sa fie a doua femeie pentru acel barbat.
dragomir_gabi
Postat pe 22 Aprilie 2008 14:03
Fetelor,mi-a placut ceea ce am citit.Nu am agreat niciodata ideea de-a fi 'on second place'si poate pentru mi-e frica de D-zeu,am evitat sa ajung in astfel de situatii,dar cu 'dracu' isi baga coada am patit sa cunosc un tip,care mi-a spus ca este singur si am avut o relatie de 2 luni cu el,pana in momentul in care am aflat ca el defapt, avea prietena de 4 ani.
Concluzia:putem sa fim 'amante',fara sa voia noastra.
Nu apucasem sa ma atasez de el,asta a fost norocul meu.
alone
Postat pe 22 Aprilie 2008 15:21
ancuta faci confuzie! amant ( dupa parerea mea) i-ti poate fi un tip 'putin' casatorit, adica o relatie extraconjugala.tu si tipul tau a-ti avut o" iubire de-o vara". glumesc!nu cred ca voi a-ti fost amanti, mai degraba iubiti si... atat!

Postat pe 22 Aprilie 2008 15:54
avea prietena de 4 ani....
lief
Postat pe 22 Aprilie 2008 15:56
lief una e sa faci " cluplu" cu cineva alta e sa fi casatorit. personal cred ca pot numi amant sau amanta pe cineva care detine un " cerfiticat" si se aventureaza in alta relatie.ca dc un barbat , liber de contract umbla cu 2 femei care e amanta?

Postat pe 22 Aprilie 2008 16:09
stiti cum sta treaba?dupa parerea mea un barbat nu ajunge sa insele de bine ce ii merge cu nevasta,prietena sau relatia in care e implicat.problema e la noi,cele inselate.poate ar trebui sa ne deschidem ochii mai repede si atunci cand simtim ca ceva nu e in ordine sa luam o decizie.asa in loc de o persoana,vor suferi cel putin 3.

Postat pe 22 Aprilie 2008 16:24
nu e niciuna amanta,dar...ambele sunt prostite de donjuan ,care se va arde intr-o buna zi... respectiva de 4 ani poate a fost ceruta in casatorie,sau poate are asteptari,fiind de 4 ani cu el ,asteptari la un viitor in comun
lief
Postat pe 22 Aprilie 2008 16:34
sunt barbati care le place sa aibe amante cu toate ca are tot ce le trebuie acasa. o spun din propria experienta. am fost si eu amanta unui barbat si asta l-a intrebat si eu :de ce vrea o relatie cu mine daca este insurat si are nevasta acasa? Si mi-a spus ca atata timp cat pe sotie nu o neglijeaza de ce nu ar avea si o amanta, ca tot timpul vrea mai mult decat are. Si va recunosc ca era tare fain cu el. Era foarte atent cu mine dar tot nu mi-a ajuns. In noapte de revelion am simtit ca sunt singura si m-am hotarat ca mai bine ma retrag din relatia cu el
si asta am facut si acum imi pare rau. Stia ca in momentele in care eram impreuna sa fie foarte frumos.
dragomir_gabi
Postat pe 22 Aprilie 2008 21:44
amante sunt acele femei care au o relatie cu un barbat insurat, casatorit la starea civila.
dragomir_gabi
Postat pe 22 Aprilie 2008 21:47
aha! ai punctat corect gabi!:) deci statutul de amanta nu are numai beneficii, de aceea cred ca nu e chiar asa o fericire sa fi amanta. oricum pe barbati nu-i intrece numeni in a se juca cu vorbele atunci cand trebuie sa-si justifice faptele( ba sotia nu-i mai acorda atentie si el e al numanui, ba iubirea nu mai exista si te asigura ca se indreapta spre divort iar tu vei fi aleasa...)ma innebuneste faptul ca de obicei se da vina pe femeia de acasa, care, chipurile nu a stut sa-si tina barbatul acasa.sa fim seriosi!dc lui ii sclipesc ochii dupa altele nu e vina celei de acasa.

Postat pe 23 Aprilie 2008 09:04
ne place sau nu,nu cred ca exista barbat sa nu-i sclipeasca ochisorii...dupa o alta..dar sa revenim.. asa cum zice gabi,amantele tot singurele raman...sunt putini cei care isi lasa familiile pentru aceste doamne...nu le judec...dar sincer nu concep sa fiu in pielea unei sotii inselate....decat sa accept asta...mai bine singura...nu as putea trai cu gandul ca din patul ei,vine acasa in patul meu...ca dupa ce a fost cu ea,face baie in cada in care fac baie si copii mei...nu,asa ceva niciodata...e de preferat intr-o astfel de situatie sa pui punct....
ginetta
Postat pe 23 Aprilie 2008 09:32
da ginetta sint de acord cu tine.eu am fost inselata timp de multi ani de fostul sot cu prietena de familie de atunci si in ciuda faptului ca am un copil nu am trecut peste asta si am divortat de el.acum am un barbat ,un sot numai pentru mine care ma divinizeaza si niciodata nu ma va dezamagi.el stie ca in viata trec peste orice in afara de infidelitate pentru ca am puterea sa iert dar nu as putea sa uit niciodata.oricum exista si barbati care stiu ce vor in viata si nu se lasa ghidati dupa ce au in pantaloni.va pup si sa aveti o zi minunata!

Postat pe 23 Aprilie 2008 10:09
eu am fost in amandoua posturi si cea de femeie care barbatul ma inselat si nu am suportat si am divortat dar si cea in care am fost amanta. este greu sa te pronunti daca pui punct unei casnicii dupa ce te-a inselat barbatul. mai ales daca exista un copil. eu am un baietel de 4 ani si daca in timp as crede ca ar fii bine pentru copilul meu sa ma intorc la fostul, ma intorc. Acum fiecare decide ce crede ca poate sa accepte si ce nu.
dragomir_gabi
Postat pe 23 Aprilie 2008 11:19
draga prietena,eu am renuntat la o casnicie care a durat timp de 13 ani cu bune si rele.de ce?pentru ca nu ma meritat daca a putut sa ma insele.eu am fost onesta,corecta desi am lucrat intre barbati care aveau bani si pozitie sociala si tot timul i-mi faceau avansuri,aveam o cariera,bani ,aratam bine,eram gospodina,dar se pare ca a avut prea mult bine.nu regret decizia si sint recasatorita cu un om extaordinar care apreciaza orice mic gest il fac pentru el,care ma iubeste cu tot sufletul lui dar pe care la fel l-as parasi daca m-ar insela doamne fereste desi nu este cazul ca stie ce vrea de la viata si este destul de matur ca sa nu faca lucruri gresite.oricum copilul nu poate creste int-un mediu stresant cu certuri si oricit ai incerca sa-l tii departe el simte tensiunile.astea sint principiile mele in viata si Dumnezeu i-mi calauzeste pasii sa nu fac lucruri care ar putea rani persoane in jurul meu.toate cele bune i-ti doresc!

Postat pe 23 Aprilie 2008 11:46
aici este problema , eu cu fostul nu ne certam, pur si simplu ma inselat si ne-am despartit. am avut o casnicie de 10 ani la fel ca tine la bine si la rau, si eu acum sunt cu cineva care ma apreciaza dar crede-ma nu mai am incredere in barbati si nu stiu ce sa fac
sunt foarte dezorientata, fimiu il vrea pe tasu , mie imi este foarte dor de relatia care am avut-o si de linistea care o aveam cu el,
dragomir_gabi
Postat pe 23 Aprilie 2008 11:57
daca te gindesti la fosta relatie inseamna ca au mai ramas sentimente in sufletul tau dar spui ca esti cu altcineva acum si daca ai de gind sa reinchegi relatia cu sotul tau el nu va trece peste asta si tot timpul i-ti va reprosa chiar daca el a inselat ca asa sint barbatii.tu stii ce este mai bine pentru tine dar probabil ca cel de linga tine nu-ti ofera suficient daca te gindesti la celalalt.despre copil ce sa-ti spun ca el nu stie inca ce este bine pentru el deoarece e inca micut.al meu era adolescent si tot a fost greu si am avut o perioada crunta de trecut in schimb barbatul de linga mine ia oferit afectiunea de care avea nevoie si am trecut peste asta.daca barbatul de linga tine i-l poate iubi pe fiul tau ca pe copilul lui atunci continua cu el pentru ca te merita daca nu lasa-l in plata domnului ca nu te iubeste cu adevarat.oricum gindeste-te bine la ce vrei de la viata ca indiferent ce sfaturi primesti deciziile sint ale tale.multa intelepciune i-ti doresc!

Postat pe 23 Aprilie 2008 12:31
si altceva ce vreau sa-ti spun ,indiferent de ce faci cu viata ta sa nu-l pivezi pe copil de cel care i-i este tata.eu locuiesc in Franta acum si tot il trimit pe copil la tatal lui in vacante s-au cind este posibil.eu cu fostul ot sintem amici buni cum nu am reusit sa fim atunci cind eram casatoriti.este important pentru copil sa vada ca separarea voastra nu i-l priveaza de nici unul din parinti.pe curind!

Postat pe 23 Aprilie 2008 12:36
Draga Vivi Anna,un barbat implicat intr-o relatie de 4 ani,nu se poate numi 'liber de contract'.
Ceea ce am incercat eu sa subliniez,este faptul ca pot exista si femei,care habar nu au ca sunt AMANTE.
Noi nu vorbim despre termenul de amanta,ci mai degraba despre durerea pricinuita.Sunt familii distruse.Apreciez femeile care au stiut sa merga mai departe,sa lupte.Cele care au gasit puterea necesara,cele ca si-au crescut copii...
alone
Postat pe 23 Aprilie 2008 12:45
draga Gabi,eu am aproape 17ani de casnicie si iti spun cu mana pe suflet ca ,daca sotul meu m-ar insela nu as privi inapoi...copii?pot sa am si 10copii cu el si tot nu l-as ierta..si sa-ti mai spun ceva,copii au drumul lor in viata si tu ramai cu dobitocul toata viata si nu stiu de ce noi femeile trebuie sa le iertam toate tampeniile atata timp cat suntem corecte...nu eu una nu as putea si sotul meu stie foarte bine acest lucru..eu i-am spus un singur lucru..atunci cand o ia pe "aratura"din cauza vreunei fufe,sa-mi spuna deschis...prefer sa stiu...sa sufar si sa termin cu el..decat sa fiu presul lui.asta este conceptia mea...
ginetta
Postat pe 23 Aprilie 2008 15:15
nu trebuie nici judecate, nici intelese.in momentul in care o femeie este de acord sa fie amanta presupun ca stie la ce se inhama.ce sa intelegem? de ce se plang dupa ce au ales sa fie pe planul doi?
asta nu inteleg.

Postat pe 23 Aprilie 2008 15:39
te fac eu sa intelegi... amantele intotdeauna cred ca , cu timpul el va divorta pt ele. dar.....mai greu sau niciodata.
dragdana
Postat pe 7 Martie 2010 14:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am decis sa fac vraji ca sa contracarez infidelitatea rasei barbatesti .Ce credeti ? 134 De la: geo_xx 19 Noiembrie 2009 23:22
m-am indragostit de amantul meu 118 De la: flory_blonda 21 Octombrie 2010 20:41
Ce faci daca te indragostesti de amant? 190 De la: kudika_nikole 17 Noiembrie 2011 17:07
vdjjdkfff 4 De la: greierash_is_back 28 Noiembrie 2009 20:19
Bunaaaaa!!! 37 De la: Tharr 30 Octombrie 2010 15:37