Setari Cookie-uri

Am si eu o intrebare : cum...

Cum credeti ca este mai bine sa actionezi in viata : rational sau purtat de sentimente, simturi...etc? Daca este rational, de ce si daca purtat de sentimente, simturi, de ce?

Eu personal fac parte din cea de a2a categorie si cred ca cateodata gresesc
_fantoma_
Postat pe 6 August 2008 20:41
sunt o persoana rationala si mereu gandesc inainte sa fac ceva si planuiesc totul in detaliu. DAR, culmea, cand e vorba de relatii sentimentale sau macar fizice, sunt impulsiva si ma las dusa d instincte. irelevant sa mentionez in cate belele am intrat din cauza asta..dar si cate amintiri frumoase am adunat
buburuza22
Postat pe 8 August 2008 14:56
eu cred k ar trebui sa fi undeva la mijloc, sa fi si rationala si sentimentala.e destul de greu,dar cred ca asa este cel mai bn,pt k sa nu te lasi orbita de iubire si sa nu vezi ce face cel de langa tine:)
mia4you
Postat pe 8 August 2008 21:45
Din punctul meu de vedere, viata se termina prea repede ca sa nu ne-o petrecem facand exact ceea ce SIMTIM, DORIM, VISAM...Sunt de acord ca legile nescrise ale societatii contemporane ne constrang uneori sa adoptam decizii in urma unor analize obiective si, evident, rationale...Cred insa cu tarie ca orice lucru facut cu pasiune, cu suflet, va fi mult mai reusit decat unul planuit, schitat si cu scenariu verificat si aprobat...Din viata ramanem cu momente...cu nostalgia gustului starilor traite candva...abordand totul rational, nu vei mai avea parte de nicio tresarire a sufletului...si-atunci cu ce te mai alegi din viata?
shadowgirl
Postat pe 8 August 2008 23:25
in iubire....eu tre sa iubesc si cu mintea nu numai cu sufletul...daca mintea mea nu mai iubeste...s-a terminat totul..desi sufletul sta pitit si sufera in tacere...nu stiu cum e mai bine sa actionezi...stiu sigur ca poti sa gresesti si fiind purtat de sentimente dar si fiind condus de minte. dar cand te-ai lasat dus de valul sentimentelor si ai suferit...macar stii ca ai iubit, dar cand te conduce mintea si gresesti...e mai nasol..
ar trebui sa fie un echilibru...dar acesta se atinge greu
flying_soul
Postat pe 14 Septembrie 2008 22:20
Din experienta mea pers iti zic, ca in 90 la suta din kzurile in kre gandesti cu inima greseti...Nu prea iti iese nik dk nu gandesti...
anabahebak
Postat pe 23 Septembrie 2008 01:19
De la: vas25, la data 2008-08-06 20:41:28Cum credeti ca este mai bine sa actionezi in viata : rational sau purtat de sentimente, simturi...etc? Daca este rational, de ce si daca purtat de sentimente, simturi, de ce?

Eu personal fac parte din cea de a2a categorie si cred ca cateodata gresesc

cel mai bine este sa poti imbina cele doua
kitty_krieger
Postat pe 4 Martie 2009 18:41
Cand mi-am ascultat doar inima, am gresit.....de acum, imi voi folosi mai mult mintea, iar inima o voi lasa pe locul doi....in cazul meu si intuitia are un cuvant greu de spus....de fiecare data cand am ignorat-o (intuitia, de ea e vorba....), am ajuns sa regret....
Sunt de acord ca un echilibru intre cele doua, mintea si inima e de dorit....numai ca nu ne iese tuturor....
arianne_35
Postat pe 5 Aprilie 2009 17:13
nu stiu...cateodata mintea,cateodata inima...dar in general ascult intuitia...(nu stiu daca are asta vreo treaba cu celelalte 2)...
camelusha83
Postat pe 5 Aprilie 2009 18:12
Frumos este sa actionezi purtat se sentimente si de simturi .Sanatos, este in schimb rationalul .
Am incercat sa cred ca sunt un om rational...pana de curand cand era cat pe-aci sa arunc cat colo ratiunea ..
Am avut noroc de data asta ..El nu m-a vrut suficient de mult.
Puteam pierde stabilitatea din viata mea.Dar cine poate stii ce as fi castigat??
ella_c
Postat pe 5 Aprilie 2009 19:32
Sentimente si simturi la subsemnata ..desi mi-o mai iau cateodata in pipometru ...prietenii stiu de ce ...dar asa in general ...numa' de bine ....noi sa fim sanatosi ca boala vine singura ...ce rost are sa numaram foile din placinta la nesfarsit ...se raceste placinta si nu mai e ca cea aburinda ....
__LL__
Postat pe 5 Aprilie 2009 23:24
uneori e bine sa te lasi purtat de sentimente... Dar nu cred k merita prea tare... Deci optez pentru ratiune... sau in proportie de 50% fiecare... Depinde de moment... Daca e un moment in care sentimentele sunt chiar sincere,si stiu ca nu regret maine,atunci ma las purtata...
SweetHappyButterfly
Postat pe 5 Aprilie 2009 23:32
trebuie as inveti din zi in zi sa iti ascuti simturile ,intuitia, sa iti asculti inima si sa iti asculti ratiunea in functie de situatie si sa inveti sa le imbini pe cele doua
yumy
Postat pe 7 Aprilie 2009 20:32
Ratiunea si numai ratiunea te poate feri de deceptii, nu incerca sa te lasi purtat de emotii pentru ca el iti vor aduce nefericirea intr-un final si te vor face si mai vulnerabil !
___LL___
Postat pe 11 Aprilie 2009 03:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am si eu nevoie de un sfat 14 De la: alfredodecurtofreco 10 Noiembrie 2010 15:21
am fost inselata de sotul meu, cine ma poate sfatui ce sa faca? 16 De la: YullyNar3 2 Mai 2010 19:47
casatorita,ma tenteaza sa insel 77 De la: vieru_cezar_iasi 18 Octombrie 2009 05:06
Sunt singura,fericita dar in acelasi timp foarte nefericita. 58 De la: catalin27 8 Mai 2011 00:21
casatorie esuata ? din cauza infidelitatii FEMEII ! 530 De la: maimai_no1 19 Octombrie 2011 17:18