Setari Cookie-uri

el sau ....ce ma sfatuiti?

pana acum am incercat sa invat din experientele voastre si din sfaturile de p forum, dar acum imi vine si mie randul sa va cer sfaturi.avem o relatie de 2 ani. el ma iubeste eu il iubesc.pana acum am locuit amandoi cu chirie in orasul unde fac facultatea.am lucret amandoi sa ne intretinem,dar dupa c a luat licenta a prins un post de inginer bine platit intr-un orasel mai mic unde a crescut.acum locuieste cu parintii si pt a locui din nou impreuna ma-a propus k dupa sesiune sa ma mut cu el acolo si sa-mi gasesc si eu ceva pana termin facultatea.ce fac?nu prea cred k am ce face in oraselul acela, dar il iubesc si mi-e greu aici singura.dupa sesiune voiam sa ma angajez aproape in domeniul p care-l studiez...probabil v-am plictisit, dar vreau si eu un sfat!!!pls

Postat pe 15 Mai 2008 19:28
a luat o decizie egoista fara sa te ia in calcul! Asa ca...nu face prostia sa iti ingropi viata la mama naibii pe un salariu de nimic...cand intr`un oras mare poti avea o cariera care sa te implineasca. la urma urmei la varsta ta nimeni nu`ti garanteaza ca o sa ramai cu el toata viata , mai ales ca el nu gandeste pe sistemul 'noi' din cate zici. nu m`as muta din bucuresti intr`un un oras care ofera mult mai putin pt un barbat , fie ca l`as iubi la nebunie...asta sunt decizii care iti pot schimba viata , si nu ai garantii ca in bine , ba din contra!
Kittynelle
Postat pe 15 Mai 2008 19:56
eu cred ca un oras nu te conditioneaza atat de mult in cariera.. depinde de multe altele. Parerea mea e ca dragostea e pe primul loc, daca e dragoste adevarata. Daca crezi ca vrei sa ramaneti impreuna , sa va casatoriti etc, atunci analizeaza de 2 ori situatia si vezi partile bune ale acelui orasel. Eu nu m-as muta pt nimic in lume in bucuresti! Am locuit un an acolo si mi-a ajuns pt 2 vieti. Mi se pare un oras dezgustator, din multe privinte..si oamenii contribuie din plin la asta. Pt ca deja se cred superiori prin simplu fapt ca traiesc in capitala. Orasul meu e relativ mic dar a atat de intim si dragut.. Eu zic sa mergi cu el. O sa vezi ca iti vei gasi si acolo un job bun in timp, daca nu imediat. Iar daca nu..Un post bun poti prinde si peste 1 an-2 daca esti nemultumita acolo si decizi sa pleci.. dar o persoana pe care s-o iubesti si sa te iubeasca nu e atat de usor de gasit.
oana81
Postat pe 15 Mai 2008 20:34
ms pt parerile voastre,de casatorit, da vrem sa ne casatorim, deci ne iubim mult, dar de vreo 4 ani sunt fire independenta m-am obisnuit sa ma intretin singura si cel mai teama imi este k nu voi gasi un loc de munk asa cum imi doresc...nush poate si faptul k voi fi acolo unde parintii lui vor fi cu ochii pe noi....cate putin din toate ma cam sperie."oana81" ai drepate. e greu sa gasesti o iubire reciproca!si apropo de egoism(referitor la comm lui "puffilici")sunt sigura ca pe langa iubire si dorinta lui de a fi impreuna exista si o umbra de egoism.

Postat pe 16 Mai 2008 00:25
nu cred ca a plecat de langa tine din egoism, ci pur si simplu pentru o viata mai buna.gandeste-te ca acolo nu trebuie sa platiti chirie.chiar daca tu o sa ai un salariu mai mic, nici cheltuielile nu vor fi la fel de mari.eu cred ca te poti realiza mult mai repede si bine intr-un oras mai mic.stii zicala aia,,decat codas la oras, mai bine-n satul meu fruntas".stiu ca e cam exagerata dar am vrut sa fiu sigura ca intelegi.stai linistita ca te poti intelege si cu parintii lui...daca vrei!

Postat pe 20 Mai 2008 16:26
atata vreme cat nu ai un serviciu inca, nu ar insemna ca renunti la ceva ,ba poate ti-ai face experienta acolo si daca nu merge revii ! totusi...daca ai face pasul asta mi se pare normal sa...te ceara in casatorie inainte!
lief
Postat pe 20 Mai 2008 16:39
din cate am citit eu nu se pune problema asta, deoarece ei locuiau impreuna in orasul in care au facut facultatile.in plus nu cred ca el sa insiste sa te muti cu el la parintii lui daca nu ar avea ceva ganduri de casatorie.cel putin asa vad eu lucrurile.si eu stau cu prietenul si ne comportam ca si cand am fi casatoriti.de curand s-a pus problema sa plecam din acest oras pentru ca el lucreaza in bucuresti.nici nu s-a pus problema sa plece singur.plec si eu pentru ca am ales sa fim doi.o sa las aici tot.eu chiar imi facusem o cariera in orasul in care locuim acum...am sa plec de aici asistent manager si o sa lucrez orice.nu o sa ma dau in laturi.in domeniul in care am terminat facultatea nu lucrez nici acum si nici nu o sa am ,,pretentia" asta cand o sa plec.sfatul meu e sa pleci cu el...va venii si randul lui sa faca sacrificii pentru tine.

Postat pe 20 Mai 2008 16:50
parerea mea e ca atunci cind iubesti cu adevarat lasi prejudecatiile deoparte.e normal sa ai o teama de nou si neprevazut dar poate merita si asta numai sufletul tau stie.un om muncitor i-si face bani si cariera oriunde dar o dragoste adevarata nu o gasesti la orice pas.faptul ca el a ales acel job nu denota ca este egoist ci ca doreste pentru voi stabilitate si siguranta materiala.oricum tu sti cel mai bine ce simti..........si decizia trebuie sa fie a ta nu a noastra.mult succes!

Postat pe 20 Mai 2008 17:42
intr-adevar 'frace' e decizia mea, dar nu stiam ce sa fac....ms

Postat pe 20 Mai 2008 20:07
eu cind am venit in Franta am ricat dar am cistigat pentru am fost sigura ca vreau sa dau o sansa dragostei noastre.mi-am schimbat viata dar a meritat,a fost greu dar nu imposibil.........;deci tu alegi draga mea.te pup si sa ai parte de multa dragoste.

Postat pe 20 Mai 2008 20:51
conteaza atat de mult sa-ti ridice cineva moralul, sa-ti arate partea frumoasa a lucrurilor...

Postat pe 20 Mai 2008 21:12
sa stii ca nimic in viata nu ti se ofera pe tava si trebuie sa muncesti ca sa ai dar totodata e nevoie si de un mic sacrificiu.mai bine urmezi dragostea decit sa traiesti toata viata cu regretul ca ai lasat-o sa plece.cind opreste trenul in gara urcate in el .......mult noroc!

Postat pe 20 Mai 2008 21:26
"in plus nu cred ca el sa insiste sa te muti cu el la parintii lui daca nu ar avea ceva ganduri de casatorie" ai fi suprinsa sa afli cati baieti exista care iti cer sa te muti cu ei ,dar...nu au niciun gand de casatorie ! lor le convine situatia,ca esti "ca si casatorita " dar el...liber ,sau poate pleca oricand !eu pana nu vad inelul ,nu m-as muta din oras,parerea mea ! oricum nu ar fi ceva extraordinar sa faca asta ,daca el o iubeste ,nu ?!
lief
Postat pe 21 Mai 2008 11:12
de ce trebuie tu sa te muti dupa el? Mai ales ca sta cu parintii lui. Cu siguranta ar fi trebuit sa discute cu tine inainte de a pleca. Normal ca si in capitala ar fi gasit ceva foarte bine platit. Partea buna ar fi ca intr-un oras mai mic aveti sanse mai multe sa va luati casa voastra. Dar mi se pare aiurea sa nu fi discutat mai serios despre viitorul vostru, inainte ca el sa plece.

Postat pe 29 Mai 2008 12:12
Asa poti sa iti gasesti tu ceva foarte bine platit in capitala si sa-l inviti pe el sa te urmeze. Dar probabil inainte de bani, ati putea vorbi daca va place agitatia unui oras mare sau optati pt linistea si intimitatea unui orasel de provincie.

Postat pe 29 Mai 2008 12:15
"Cu siguranta ar fi trebuit sa discute cu tine inainte de a pleca." maaare adevar !eu zic ca e cam superifical baiatu,scuze,dar eu nu m-as grabi sa ma duc dupa el ...el clar ca el a ales,cu sau fara tine ...
lief
Postat pe 30 Mai 2008 10:08
Ofer servicii de divinatie in Tarot, probabil cele mai bune servicii de pe internet, moralitate, profesionalism. Analize personalizate realizate cu mult suflet si pasiune analizele personalizate care nu sunt generate automat de vreun program de calculator precum pe alte site-uri. Nu lasa viitorul sa te prinda nepregatit.Fii cu un pas inainte si lasa tarotul sa iti dezvaluie viitorul si de ce nu chiar sa te ajute sa iti schimbi viata in bine.
Prezicerile mele sunt intotdeauna sincere .

Confidentialitatea este respectata si garantata. pt. mai multe detalii accesati site-ul http://tarotkitty.webs.com/
Cristinakitty
Postat pe 20 Ianuarie 2010 14:21
De la: Cristinakitty, la data 2010-01-20 14:21:57Ofer servicii de divinatie in Tarot, probabil cele mai bune servicii de pe internet, moralitate, profesionalism. Analize personalizate realizate cu mult suflet si pasiune analizele personalizate care nu sunt generate automat de vreun program de calculator precum pe alte site-uri. Nu lasa viitorul sa te prinda nepregatit.Fii cu un pas inainte si lasa tarotul sa iti dezvaluie viitorul si de ce nu chiar sa te ajute sa iti schimbi viata in bine.
Prezicerile mele sunt intotdeauna sincere .

Confidentialitatea este respectata si garantata. pt. mai multe detalii accesati site-ul http://tarotkitty.webs.com/
oferi pe piz,,,da m ti
thadoog
Postat pe 20 Ianuarie 2010 14:22
Draga mea eu am trecut prin asa ceva.

Am terminat facultatea in Bucuresti in 2007 si am lucrat din primul an de facultate. Asa ca dupa ce am terminat facultatea aveam deja 3 oferte de lucru de la firme serioase si foarte tentante. Aveam relatie la distanta cu actual meu sot si eu trebuia sa ma intorc in orasul natal, pentru ca in bucuresti el nu dorea sa vina.

a fost greu dar am ales cu inima si crede-ma ca nu regret nimic. m-am intors in orasul natal, m-am casatorit si imi merge super. Nici cu jobul nu sunt mai prejos. Am gasit aici o firma la care fac tot ce mi-am dorit inca din facultate. Ceea ce vreau eu sa subliniez este faptul ca nu poti gasi un om bun la colt de strada si daca tu esti convinsa 100% ca langa el poti avea o familie, atunci ce te retine sa alegi. Si inca ceva, referitor la cariera: daca esti un leader in tot ceea ce faci, o sa fii un leader in orice oras (nu e nevoie de Bucuresti ca sa ai parte de ce iti doresti). Eu nu cred in sansa si in oportunitate, eu cred ca noi, ca oameni, le creem pentru noi.

consider ca o familie iti ofera echilibrul si sustinerea de a merge mai departe. Si ce daca ai o super cariera, daca la sfarsitul zilei nu ai cu cine sa imparti toate realizarile de la munca. Si inca ceva, alegerea aceasta nu o faci pentru el, ci pentru tine. Nu te gandi ca renunti la cariera ta pentru el...consider totusi ca e o abordare egoista a acestei probleme. Daca te muti cu el, o faci pentru tine, pentru sufletul tau, pentru ca iti doresti sa fii fericita alaturi de el. Si daca, Doamne fereste, nu o sa mearga...cel putin stii ca o poti lua mereu de la capat. Cu timpul regretam cel mai mult lucrurile pe care nu le-am facut si nu pe cele proaste.

eu asa vad lucrurile si in ziua de azi, alegerea de a ma muta in orasul natal, am facut-o eu pentru mine, pentru sufletul meu.

Mult succes!
keep_shining
Postat pe 21 Ianuarie 2010 16:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu stiu de ce postez.... 75 De la: michelline_bv 25 Februarie 2010 09:52
confuz... 30 De la: kudika030047 27 Iulie 2009 09:57
cat de departe se merge cu destainuirile 87 De la: love_strike 26 Noiembrie 2009 17:39
cum sa intretii o relatie? 28 De la: ramona_elisa 28 Octombrie 2010 20:52
AM NEVOIE DE UN SFAT 646 De la: ella_mysterious 19 Iulie 2012 19:12