Setari Cookie-uri

idei de bucatarit

fetelor ar trebui sa scriem in fiecare zi ce gatim poate ne vin idei ca uneori duc lipsa.de exemplu eu astazi pentru prinz am facut spagete cu sos si carene de pui iar seara ppeste fript in sos alb cu orez.voiiiiiiiiiii?

Postat pe 30 Aprilie 2008 22:56
cartofi prajiti ..cu oua ochiuri..si smatana pe deasupra,ca toata ziua mi-a fost pofta si o sfanta cana de lapte de vaca....si acum o cana de cafea ca plec pe drum.
dandanaua_reloaded
Postat pe 30 Aprilie 2008 23:11
drum bun si distractie placuta!

Postat pe 30 Aprilie 2008 23:23
azi am mancat resturi de la PASTE ,maine gratar ,scrumbie,aripioare,costite de miel,si mititei...........hai ca v-am facut pofta
wdy
Postat pe 30 Aprilie 2008 23:26
trimite cu posta o scrumbie de dunare ca morrrrrr.

Postat pe 30 Aprilie 2008 23:29
eu tocmai ce am pus la foc o tocana de pui cu ciuperci.....
ds82
Postat pe 1 Mai 2008 02:20
buna tocanita de ciuperci cu puisor.pentru prinz sintem invitati la un cous cous la niste prieteni.dar fac ptr copil un piure cu pulpite de pui la cuptor.HAI FETELOR VENITI CU IDEI SA NE FACEM VIATA MAI USOARA!

Postat pe 1 Mai 2008 09:59
eheee.. eu la ora asta visez la o musaca de cartofi la cuptor, asa cum o face mama..
buna, buna...
:)

Postat pe 1 Mai 2008 10:51
COSTITE PORC CU MIERE SI VIN

Ingrediente: costite de porc, miere, vin, usturoi, piper, ulei de masline
Timp Preparare: 30 '
Complexitate: redusa
Intr-un bol adanc se amesteca o lingura de miere, o lingura ulei de masline, sare, piper dulce, piper picant (optional) si se amesteca toate aceste ingrediente dupa care se ung bine cu mana costitele si se lasa 10 min. Se aseaza costitele in cratita, se pune usturoi, vin cam 100 ml, se presara putin patrunjel, se acopera si se dau la cuptor pt 25-30 min, pana devin putin crocante...

E grozava...poate vi se pare dubios dara pana nu incercati, va asigur ca nu se poate sti cat de bune sunt!Pofta mare!
kira_kiralina
Postat pe 1 Mai 2008 14:26
buna!interesante costitele tale si promit sa le fac.astazi fac urmatorum meniu:ciorba de miel pentru adulti ,supa cu galuste pentru copilul ciufut.la felul doi niste file de peste pane asezonat cu legume.hai fetelor va asteptam cu idei s-au sinteti la cura?

Postat pe 2 Mai 2008 08:50
spre marea mea rusine mie mi-a gatait soacra-mea in ultimul timp ca am fost ocupata asa ca ... raman de caruta la acest subiect. da sa-mi traiasca soacra si sa-si tina obiceiul, ca nu ma deranjeaza!maine mancam la ea, asa ca... m-am scos!pofta de un pui la sticla as avea, poate saptamana viitoare fac.

Postat pe 2 Mai 2008 13:54
eu de obicei nu gatesc dupa carti cu retete culinare, totul fac din mintea mea si cu ajutorul iubitului;intotdeauna el prefera si ii place sa aiba mereu ciorba sau supa iar restul nu conteaza,ca mananca orice.am facut aseara o supa de pui"a la grec" si am facut si o salata verde cu ton...si cum lui ii place sa manance si ceva desert am facut o placinta cu branza dulce cu stafide,bineinteles ca foile au fost de-a gata,cumparate...gatesc de obicei cam la 3 zile si ceea ce imi place este ca facem impreuna ..
va pup
ramonaaa
Postat pe 2 Mai 2008 14:19
mi s-a facut pofta de spaghete bologneze !! maine la prima ora asta imi fac de mancare :D si la pranz as manca niste salata orientala si mai pe seara cred ca ar merge niste clatite , ca nu am mai mancat de ceva vreme si o salata de fructe , care se face ft repede si e ft sanatoasa! cam atat deocamdata :D

Postat pe 2 Mai 2008 23:31
buna fetelor e bine sa ne expunem ideile culinare astfel cind raminem in pana de idei avem unde ne uita sa ne inspiram.meniul de astazi este piept de pui cu sos de smintina -se seveste cu legume si muratri reci cu gheata.o salata de oua ca au ramas multe de la paste....cam atit.sa aveti un sfirsit de saptamina placut.

Postat pe 3 Mai 2008 09:58
azi e duminica ,avem pizzaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa,va pupez
wdy
Postat pe 4 Mai 2008 12:46
Mi-a ramas gandul la costitele alea, cu siguranta sunt delicioase.

Postat pe 5 Mai 2008 09:07
meniul de astazi:mamaliga cu brinza si smintina la cuptor,sardine prajite alaturi de un mujdei cu otet iar pentru seara o tarjina cu salata verde.daca vreodata aveti nevoie de retete specificati sa vi le dau.hai fetelor ca va astept!!!!!

Postat pe 5 Mai 2008 10:06
fetelor,ajutati-ma cu o reteta de biscuiti sau ceva fursecuri(ceva de rontait).in rest azi la meniu...ciorbita de pui cu taitel de casa si musaca cu salata verde(si fiecare ce o mai vrea),desert inghetata...va pup si o zi buna....
ginetta
Postat pe 5 Mai 2008 10:58
gineta i-ti dau o reteta e fursecuri simpla. deci: 3 cesti de ulei, 3 cesti de zahar, 3 oua,6 cesti faina, praf de copt.freci zaharul cu ouale se pune treptat uleiul dupa care se adauga faina si praful de copt. compazitia se tine la frigider aproximativ o ora. se pun in tava cu lingurita si deasupra poti pune stafide sau nuci( optional in compozitie poti rade lamaie)le dai la cuptor la foc potrivit si ... gata dulcele!

Postat pe 5 Mai 2008 12:24
OREZ CU PIEPT DE PUI,STAFIDE SI NUCI.....EU SUNT TOPITA DUPA ACEASTA MANCARE....OREZUL IL TIN IN APA CALDA VRE-O JUMATE DE ORA,CA SA IASA AMIDONUL DIN EL...INTR-O CRATITA PRAJESC CEAPA MARUNT TOCATA IN UNT,SI ADAUG OREZUL...SI APA CAT SA ACOPERE OREZUL DE 1 CM..SI NUMAIDECAT SOFRAN PU CA OREZUL SA CAPETE CULOARE GALBENA INTENS.....PIEPTUL DE PUI IL TAI FELII SUBTIRI SI IL RUMENESC TOT IN UNT...IMPREUNA CU NUCULE SI STAFIDELE,SARE PIPER,CORIANDRU.....APOI INTR-UN CEAUN...LA FUND PUN UN PIC DE UNT CARNEA CU NUCILE SI DEASUPRA OREZUL..SI TORN 100 ML BULION DE GAINA...ACOPER CU CAPACUL SI DAU IN ROLA PU 3O MIN....DUPA CARE INVELESC CEAUNUL INTR-UN PROSOP CALDUROS SI IL LAS IN PACE 1 ORA...SE IA UN PLATOU MARE..PE CARE SE RASTOARNA CEAUNUL...ASTFEL OREZUL VA LUA FORMA UNUI MUNTE IAR NUCILE SI CARNEA VOR FI IN VARF....SE SERVESTE FIE CU SUC DE LAMAIE FIE CU SMANTANA...POFTA BUNA!

Postat pe 5 Mai 2008 20:34
cleo spune ce e bulion de gaina,ca eu nu stiu,plss!
mari58
Postat pe 5 Mai 2008 20:55
:)bulion e apa in care a fiert carnea....uite mi-a venit in minte un sinonim-zeama.....

Postat pe 6 Mai 2008 18:44
cleo,mrs,am inteles acum.o sa fac si zic cum a iesit,te pup!
mari58
Postat pe 7 Mai 2008 00:42
se pare ca sintem cam putine cele care bucataresc dar tot e bine decit deloc.meniul de astazi:ciorbica de rosii cu taietei de casa,salata de vinete cu maioneza,snitele din piept de pui cu piure de cartofi.iar diseara macaroane cu brinza la cuptor.

Postat pe 7 Mai 2008 10:22
pentru mine gatitul este o mare placere,deci astazi:supa de galusti,tocanita cu pui si salata(salata verde,rosii,castraveti,ridichi,ceapa),iar pentru seara:piure de cartofi cu copanele la cuptor si salata.eu am o mare problema cu copii...nu mananca mancare de pe o zi pe alta..asa ca gatesc in fiecare zi...va pup si sa aveti o zi buna.pa!!!!!!!!!!!!!1
ginetta
Postat pe 7 Mai 2008 12:43
ieri am facut o supa de galuste,carne de vitel la gratar, o salata usoara de legume si cartofi prajiti....ceva dulce nu am mai facut ca am avut inghetata
ramonaaa
Postat pe 7 Mai 2008 12:46
de ce toata lumea gateste tipicul piure de cartofi cu pui???????? Nu inteleg acest lucru..Cu atat mai putin seara.E deja arhi-cunoscut faptul ca aceasta combinatie(carne cu cartofi)e cat se poate de nesanatoasa.Oricum,sunt atatea alte feluri de a pregati cartoful..
oana81
Postat pe 7 Mai 2008 17:46
oana,nu mincam piure zilnic dar in general e preferatul copiilor si e sanatos deoarece cartoful e fiert nu prajit,iar in piure se adauga lapte,unt ,smintina -in schimb da-ne tu si alte idei de retete ca nu ne suparam.o parte din noi gatim zilnic si e util sa scimbam meniul permanent.indivizii mei daca au mincat astazi o mincare trebuie sa treaca suficient timp sa o repet.deci asteptam idei.

Postat pe 7 Mai 2008 18:01
eu cred ca piure-ul nu e atat de sanatos cum pare..la urma urmei nu e decat o pasta de amidon.Am citit undeva ca sunt buni cartofii fierti, daca daca se piseaza isi pierd putinele calitati ce le-au mai ramas dupa fierbere. Ok..hai sa va dau niste retete simple,rapide si delicioase!
oana81
Postat pe 7 Mai 2008 19:59
cele mai simple spaghete: se fierb pastele, si se scurg. Intr-o cratita se pun 2 picaturi de ulei si se topeste la foc mic o bucata de branza gorgonzola(cam 100 g pt 2 persoane,depinde pt cati oameni e mancarea).Se adaoga 2-3 linguri se smantana si se omogenizeaza. Se condimenteaza numai cu sare si piper, se adaoga spaghetele pt 2 minute si..gata! Se servesc cu cascaval razuit. Pt cine vrea se pot adauga ciuperci in sos.
oana81
Postat pe 7 Mai 2008 20:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Diferente intre concurente 3 De la: NSL_Florica 27 Mai 2008 18:13
Reincarnarea 77 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:01
Curs de limba italiana Iasi !! 2 De la: carmee_k 18 Mai 2014 13:30
Vand LEG MAGIC si SUPER SHAPER noi-noute, sigilate, ieftine! 1 De la: lucky0704 22 Aprilie 2010 22:43
Anunt ....pt cei din orasul Craiova 41 De la: anya016 13 Iunie 2009 19:56