Setari Cookie-uri

de ce nu se schimba mentalitatea la roman?!?!??

Niste rezultate foarte rapide, gasite pe wikipedia (asta ca idee generala, pentru ca nu stiu cat de precise sunt):
Concediu de maternitate platit: zero saptamani
Concediu de paternitate platit: zero saptamani
Concediu de maternitate neplatit: 6 saptamani
Concediu de paternitate neplatit: 6 saptamani.
http://en.wikipedia.org/wiki/Parental_leave#Americas

Ma voi informa mai in detaliu. Pot sa afirm totusi ca, din acest punct de vedere, Romania sta mai bine decat SUA (si sper sa nu se supere nimeni ca spun asta).



Postat pe 30 Iunie 2008 14:31
1.In ce consta "mentalitatea romaneasca" pentru tine?
Am mai spus-o in mesajul de deschidere...:) ca ne vaitam ..ne plangem...urlam la sot...la copii...la parinti ...:))) dar niciodata la stat...nu stim sa ne punem in aplicare drepturile...sa ne opunem umilirii etc...as putea sa scriu pana maine...nu stim sa vedem palatul din cauza gunoiului din fata lui ..
2.Care sunt partile BUNE ale acesteia, si care sunt cele RELE? (sa nu-mi spuna cineva ca nu avem parti bune, ca nu va cred!:)
Pai sunt si de-o parte si de alta...insa marea lor majoritate sunt "supusi" ..ca sa zic asha... fricosi...Partile bune???!? Parti bune sunt ..insa ascunse pe undeva ..ca nu prea ies la iveala... daca esti mai inspirata ca mine ... te rog sa gasesti cateva..
3.Cum se pot schimba aceste parti RELE? Eii ...aici e partea grea..cum??? Pai tocmai asta e .... Cum sa faci un om care nu stie ce-si doreste ..sa-si doreasca sa traiasca mai bine...pe principii bine cladite???? Chiar ca e grea intrebarea.??? Si daca stau sa ma gandesc ca nu e vb de un om...si de milioane de oameni....ei cred ca ar fi bun un Hitler ..da unu pozitiv...sa stie sa-si impuna cuvantul pentru "popor" ...si poporul sa-l inteleaga...:))))
Si: De ce e greu sa le schimbam? Prostie, frica, lasitate, intebari ca : da de ce eu sa fac ceva?? de ce nu fac mai intai aia??? si tot asha...Poate sunt rautacioasa..dar da ..sunt asha tocmai din cauza frustrarilor...( a se citi privarii de drepturi) ...
E cam tarziu ...:))) si nu e lasitate...dar cred ca discutia pe forum poate continua si in zilele urmatoare... :)))) asha ca ...ne auzim ...
mia_mia
Postat pe 30 Iunie 2008 22:35
Mia, tocmai de aceea te rugasem sa fii mai precisa: pentru ca, asa cum spui tu, despre mentalitati putem scrie pana maine si tot n-am termina, ele cuprind foarte multe aspecte. Dar atunci cand vorbim despre mentalitati in ansamblu, in termeni generali, nu stiu daca avem prea multe sanse sa ajungem la un consens, sau la posibile solutii. Si asta pentru ca fiecare dintre noi se poate referi la altceva. Tu cand vorbesti de mentalitati, te gandesti in primul rand la lipsa de curaj a romanilor in relatia cu Statul (sa zicem); eu poate ma gandesc in primul rand la negativismul lor; Anamaria_Pop se gandeste ca mamele nu au suficiente drepturi; altcineva se poate gandi la faptul ca romanul nu e prea muncitor (discutabil si variabil, as zice eu). De unde si foarte multe neintelegeri. Pe cand daca ne-am fixa asupra unui aspect, sau a catorva aspecte, atunci macar am sti ca vorbim toti despre acelasi lucru.

Deci sa te ajut putin cu partile bune: suntem oameni calzi, prietenosi (nu prea se vede aici pe site, dar in fine...:)); ne place sa traim viata, ne place sa petrecem (o fi asa de rau?:); suntem apropiati de copiii nostri, legaturile noastre familiale sunt stranse si suntem capabili sa legam prietenii trainice, care dureaza uneori si o viata; ne place sa gatim si sa mancam bine (e important, crede-ma!:)); chiar daca multora dintre noi nu le place prea tare munca, totusi sunt altii, la fel de multi, care sunt foarte ambitiosi; avem cultura generala si putem discuta cate-n luna si in stele; respectam traditiile si sarbatorile; avem simt estetic, ne place frumosul; ne place sa fim la curent cu tot ce e nou....sa mai spun? :)

Poate imi veti spune ca aceste lucruri nu sunt importante, sau ca nu excelam nici macar la cele mentionate mai sus...si atunci eu va voi spune ca atunci cand le avem zilnic la indemana, nu le apreciem prea mult; ni se par naturale si de la sine intelese. Dar daca am fi privati de ele pe o anumita perioada, ne-am da seama mult mai bine de valoarea lor.

Postat pe 1 Iulie 2008 03:38
Incognita...n-am cum sa fiu atat de precisa...:)))) Nu vreau sa-ti stric .."iluziile" ...insa... "suntem oameni calzi, prietenosi (nu prea se vede aici pe site, dar in fine...:): ...prea putin ne aratam caldura...pentru ca am ajuns sa fim atat de "frustrati" ..incat uitam sa fim calzi ..in afara familiei ....:))) ca doar cu familia mai suntem calzi ..si cu iubitii ..si cam atat :)))) "ne place sa traim viata, ne place sa petrecem (o fi asa de rau?" ...pai cam atat ne mai place...nu e lucru rau deloc...dar nici o calitatea extraordinara...si altii o fac la fel de bine.... asta e asha ...da ..stim sa ne distram!!! "untem apropiati de copiii nostri, legaturile noastre familiale sunt stranse si suntem capabili sa legam prietenii trainice, care dureaza uneori si o viata;: ...s=au cam dus legaturile astea...le mai avem noi ...pentru ca avem parinti care au traiti vremuri "mai civilizate" din punctu asta de vedere...insa parintii cei "noi" ...nu stiu decat sa faca bani ...sa plece in tarile calde...sa-si ia casa..si masina...sau in cel mai "rau" caz...sa-si poata intretina copii ..dar doar material...nu prea mai dureaza o viata.. "ne place sa gatim si sa mancam bine (e important, crede-ma!:))" ...foarte important...daca stai sa te gandesti ca trebuie sa faci un efort considerabil sa poti pune ceva pe masa...in majoritatea cazurilor... "chiar daca multora dintre noi nu le place prea tare munca, totusi sunt altii, la fel de multi, care sunt foarte ambitiosi; avem cultura generala si putem discuta cate-n luna si in stele; respectam traditiile si sarbatorile; avem simt estetic, ne place frumosul; ne place sa fim la curent cu tot ce e nou....sa mai spun? :)"...da da da ...cultura s-a cam dus dracu ....svem copii corijenti si repetenti la clasa a 2-a ... multi care nu stiu cine e Eminescu ...ca sa nu mai vb de arta...sau mai stiu eu ce...insa stiu cine e Bug Mafia..filmele Psiho...:))) dar da ..tot cultura e si asta !!!!?!?!?!? simt estetic???? cand esti jacmanit la tine in tara...iti piere si simtu estetic iti zic eu ...:))) ne place frumosul ...dar avem niste fete uracioase catodata ...tocmai din cauza "mizeriilor" pe care le traim si acceptam ...etc etc...Tradditii??!??! S-au dus dracu ...mai ales printre "tineret" ...stiu ca pare ca am vreo 2000 de ani ///nu am doar 25 si ma minunez cat de pierdute sunt traditiile.... mai sunt tinute prin maramures...:)))) Un singur aspect care ma intriga foarte tare..e prostia de care dam dovada...cu privire la preturi si salarii ...ne fac astia cu ou si cu otet....ne dau 1 leu ..si ne iau 10 ...si noi caq niste prosti ce suntem nu miscam un deget...ne vaitam...si cam atat... nu face nimeni greva..si cand se face...urla altii ...si tot asha... individualismul tatica.. ehii... bautura e pe primul loc la chelituielile romanilor...mai putin alimente.. si alte alea...ca sa nu mai vorbesc de educatie...care are alta semnificatie in ziua de azi .. Am spus mai devreme ...despre spaga...se fac atatea campanii..dar romanii nu si nu ...tot dau in stanga si-n dreapta..numai numai sa scape de vreo amenda..sau de stat la coada sau mai stiu eu ce gainarie... sau sa dea la dom'doctor ...care e obligat sa-si faca meseria...in sfarsit...o sa te plictisesti citind ..mai mult ca sigur...:))))
mia_mia
Postat pe 1 Iulie 2008 22:29
Nu m-am plictisit deloc citind, mia, si voi reveni curand cu comentarii.:) Nu mi-ai stricat "iluziile" sa stii...eu incerc sa vad partea buna a lucrurilor, doar atat, si sa nu cad prada negativismului care din pacate - cred eu - ne caracterizeaza in mare parte.

Postat pe 2 Iulie 2008 00:13
Salutare!

O veste buna, apropos de indemnizatiile pentru cresterea copilului am gasit aici: http://initiativa-mamelor.blogspot.com/2008/07/ordonanta-privind-indemnizatia-pentru.html

un pas inainte...zic eu. Insa e pacat ca astfel de lucruri se intampla numai dupa ce au iesit oamenii in fata sa-si ceara drepturile...e normal?

Adica ai o constitutie, ai drepturi...de ce trebuie mereu sa ne fie incalcate si sa fim nevoiti sa meargem prin judecatorii si tribunale sa indreptam lucrurile?

Aici e un punct sensibil al mentalitatii de roman...:D Daca nu ni se dau gratuit, luptam pt drepturile noastre...nu mai e cazul sa acceptam orice nedreptate si sa ne resemnam cu ideea ca nu se poate face nimic!
AnaMaria_Pop
Postat pe 9 Iulie 2008 17:17
draga mea mia,eu cred ca tu esti o comunista mica,dar care nici macar nu a trait in acea perioada,esti o frustrata mica,ce deschizi subiecte doar pt a te contrazice singura si cred ca ne intreci pe toti in dat SPAGA.a si inca ceva draga mea,cred ca tu suferi foarte tare si banuiesc ca ai avut o copilarie foarte trista.cumva parintii tai te-au trimis la cersit cand erai mica,sau te trimiteau sa furi din buzunare prin tramvaie?draga mea ,fa-ti o viata(sexuala)si mai lasa cariera aia cu care te tot lauzi!
cuia
Postat pe 10 Iulie 2008 16:42
a si inca ceva draga mea mia!ce spui tu de comunism?hai sa te citez ca sa vada si altii:comunismul...n-a fost bine inteles ca si doctrina...dar rea n-a fost"ce dracu mai fata,nu mai scrie asa ceva pt ca tu habar nu ai cum traiau romanii in comunism.si apropo de revolutie:daca nu ieseau oamenii aceia in strada,oameni despre care tu crrezi ca au iesit pt ca nu ploua afara,afla draga mea ca daca nu erau ei ,tu nu puteai sa-ti exprimi frustrarile atat de liber cum o faci azi,poate deloc.dar sunt sigura ca tu a-i fi trait foarte bine in acea perioada pt ca ai fi fost una dintre acele persoane care mergeau la militie sa-si "toarne "vecinul ca mananca o bucata mai mare de carne si ca are un tv color si video.daaaa tu ai fi itrait foarte bine atunc
cuia
Postat pe 10 Iulie 2008 17:38
ai fi trait
cuia
Postat pe 10 Iulie 2008 18:48
draga mea mia ,iti alegi niste idoli...hitler?/????Dumnezeule!puteai sa scrii ca ar trebui sa vina Al I Cuza sau STEFAN CEL MARE sau MIHAI VITEAZUL,care e preferatul meu,dar hitler??????fata draga tu ma inspaimanti!parca sustineai sus si tare ca esti o patrioata si atunci ce e cu hitler?????vezi cum iti dai arama pe fata?puteai sa dai alte nume!rusine!!!esti o snoaba comunista!
cuia
Postat pe 10 Iulie 2008 18:59
Cuia... am citit ...am incercat sa inteleg "amalgamu" asta de cuvinte cu care ai reusit in mod evident sa creezi nistre propozitii/fraze... dar atat.. :)) Nu pot decat sa-ti spun ..ai dreptate..ca eu cu "nebunii" nu ma pun .. Nu te mai chinui sa=mi raspunzi .. pentru ca eu personal n-o sa-mi "incurc" existenta cu persoane ca tine ...O zi buna.!!!! Semneaza...Hitler (varianta Mihai Viteazu) ..sau sonaba mica si comunista... eeeee...alege tu ...
mia_mia
Postat pe 15 Iulie 2008 17:26
Din cele citite ( am avut oarece timp..in pauza de masa :-) ) mai sus extrag urmatoarele:
Mentalitatea la romani este de 3 feluri: Metalitatea romanului ajuns la munca in italia/spania/germania ( mai putin) - si care se crede superior ( eventual daca a "prins" o munca de secretariat- sau a pus mana de un "baiat de bani-gata"- si mai bine- se ocupa de acte caritabile);
Mentalitatea celui care n-a iesit in viata lui din tara ( si nici nu si-o permite pentru ca lucreaza "la stat" -pe 2 lei- si nu si-ar asuma nici un risc sa -si "ia lumea-n cap" si sa incerce sa-si gaseasca o slujba mai bine platita ( e un deficit pe piata muncii- de va speriati!); Mentalitatea 3 ( ma gandesc ca intre ele- mai apar si altele- de exemplu a "parvenitului" pe care nu-l intereseaza unde traieste- atata timp cat are "banu` si metzanu" ) - a celui care a fost, a vazut, s-a mai zbatut un picutz si intelege anumite mecanisme care celorlalti le scapa;
Cred ca fiecaruia i se potriveste un tipar de aici- asa ca nu mai insist;
Pot s-o felicit - cu micile ei scapari ( probabil datorate "acelor zile" :-)) -sper ca stie de gluma- sau a unor zile mai proaste) pe mia-mia care vrea- cu tot dinadinsul- sa creeze un curent de opinie;
Din pacate- dupa cum vad - unele "ajunse"- nu dau doi bani pe o "miscare" de genul asta- scriu aici doar ca sa se laude ce fericite si multumite sunt ele;
Foarte bine- Si atunci...ce cauti aici- cu fericirea ta? Pe de alta parte- S-a pierdut sensul ( asta-i cursul firesc al istoriei) "comunismului" - care- ca ideologie e perfect ( nu a scris-o degeaba Marx) si care- in contextul interpretativ uman deviaza intotdeauna;
Acum suntem in partea cea mai grea: Nu suntem nici suficient de bogati ca sa ne permitem luxul de a judeca ce ideologie ne este mai potrivita- nici atat de saraci si disperati ( vezi momentul 22 dec 89) ca sa reluam "partitura revolutiei"
Mentalitatea majoritatii ( din nefericire- cei muuulti si inculti- care abia stiu sa silabiseasca dar se simt foarte ofensati atunci cand ii trimiti la scoala) este: mie mi se cuvine- fara sa fac nimic: vezi "spaga" - vezi tipetele ca "e traficul aglomerat si nimeni nu face nimic" ( de parca nu ei il blocheaza nerespectand nici o regula);Ei - asculta manele, faci mititei in spatele blocului si beau bere in casa scarii; Ei- fura trandafirii din rondurile de flori ( ca sa-i daruiasca "femeii" cu care se vad la colt- la o "shusta"
Credeti- sau nu- toate vin de la scoala- si cand spun asta- spun de fapt educatie;
In Norvegia- ca sa ajungi profesor- ai trei stagii de pregatire: facultate ( neaparat- inclusiv pt profii de gimnaziu)- 2 ani- rezidentiat ( acolo anul doi este de suplinitor)- confirmare pe post- inca 2 ani si apoi definitivat;
In 10 ( zece) ani de studii superioare devii profesor definitiv ( platit regeste- si cu un statut de invidiat) Normal ca ei au toata dedicatia sa-i invete pe copii cum e bine, cum e "normal" si "social" sa te comporti, care-s valorile statului in care traiesti, cum sa-ti canalizezi eforturile catre cel mai potrivit job - atat pentru tine cat si pentru societate;
Nu mai traim pe vremea lui Mihai Viteazu ( apropos- "fano"- ce mai stii de Mishu? A mai scos vreun hit anu` asta? Ca a ramas doar istoria de el; la scara istoriei n-a facut- dupa mine- decat sa se afle - ca "baietzii destepti" la locul potrivit si momentul potrivit- Prima Unire ( numa` ca- dupa- a picat intr-un moment nepotrivit pe Campie la "ceremonia despartirii capului de trup" in regia unor unguri care nu aveau multa scoala de Diplomatie :-)) - n-am auzit nimic de miscari diplomatice- pt ca daca ar fi fost- ar fi ramas in viata;), iar in vremile noi tre` sa ne concentram asupra traiului "in comun" astfel incat democratia ta sa nu fie deasupra democratiei mele; Recte- daca mie nu-mi plac manele- de ce trebuie sa le aud prin pereti? ( lasand la o parte ca acum- printr-un noroc- stau intr-o zona de case- unde uneori nu se aude nimic- mai putin cate un avion ...:-) - pana acum un an am avut "parte" de muuuulte "democratii" - de la a parca pe locul meu platit la ADP ( "ce mi-a luat mama loc?" " Si ce daca l-am platit? Mor daca astept 10 minute sa ma deblocheze- pt ca s-a dus pana la chiosc sa-si ia tigari" ) pana la a asculta ( in tot cartieru`) muzici pentru care nu simt nici o inclinatie; Le las la o parte pe cele cu blocajul intersectiei si taiatul fetzei la semafor, pe cele cu bagatul in fatza la coada ( mai sunt cozi- stiati? :-))
Cam asta-i situatia si asa este ea vazuta- cel putin de mine- in zilele noastre;
Cum or sa se schimbe lucrurile? Prin EDUCATIE- care trebuie facuta copiilor ( nu arunca hartia si guma pe strada- du-o la cos!)
Un mesaj scurt pentru "cuia"
Femeie- esti ZERO! Nu faci decat sa critici ( cu vorbe de duzina si fara valoare) fara sa vii cu ceva constructiv; Te-ai bagat si tu in vorba cu o remarca...de 2 lei ( vechi)- Nu poti vedea fondul- si atunci- ca toti superficialii - vezi modul in care este expusa problema;( exemple? Daca cineva injura pe altcineva pentru ca a trecut pe rosu- acel "altcineva" intreaba- de ce injuri mai dobitocule" Faptul ce era pe rosu- nu e sesizat)
Fac pariu ca si in viata ta e la fel- mai o sporovaiala, mai o "romantica", mai o "cafea cu vecinele de aceeasi varsta -( sau mai trist mai in varsta- care oricum nu se gandesc decat la pensie si la ce a mai zis Dan diaconescu la ddtv :-))
Gata- ca m-am plictisit!
G_I_JOE
Postat pe 22 Iulie 2008 12:43
Mai copiii, vad ca emisiunile de la PROTv cu criminali si babi molestate (Doamne-iarta-ma ca asa ceva nu e deloc de ras!), SI-AU FACUT EFECTUL!
Intr-adevar, unii dintre voi, sau dintre noi, hai ca sa nu jignim pe nimeni, excluzandu-ne pe noi, cei perfecti, NE-AM PIERDUT IDENTITATEA!

Ce vad eu pe site-uri este ca LUMEA DIN ROMANIA NU MAI FACE DIFERENTA INTRE: ROMAN si TIGAN, INTELECTUAL si MUNCITOR, intre MUNCITOR si SIMPLU HOT.

Asta uitati voi. Asta uitati cand lasati capul jos auzind cate critici ni se aduc noua, romanilor, care am salvat o intreaga europa de la invazia musulmana, noi, care am inventat avionul si alte si mai cate care nu ne-au fost recunoscute, pt ca au fost intotdeauna tari cu gura mai mare sa revendice ceea ce cercetatorii romani au descoperit. Voi nu mai faceti diferenta dintre Guta si voi insiva.
Sigur, imi place Guta. Ascult manele, recunosc. Si nu, nu sunt rasista. Fiecare la casa sau cortul lui. DAR POT FACE DIFERENTA dintre MINE si EI. Eu sunt ROMANCA. Am ambitii inalte. Nu ma simt inferioara in fata strainilor. Stiu ca romanii au femei frumoase si iubitoare, o specia aproape pe care de disparitie, de cand se PROMOVEAZA IDEEA FEMEII DE SUCCES FARA SUFLET, cum zicea cineva pe un alt topic de pe forum. Iubesc mancarea si modul de viata romanesc. iubesc sa ma duc la piatza!...
Stiu, stiu, nu e le fel de GLAMUROUS ca a ma duce la Mall, dar; iubesc mirosul fructelor proaspete, romanesti- adevarate, nu ca cauciuc ca alea straine! Imi place sa vad taranii nostri, simpli. Suparati, suparati pe viata, dar intelepti. Ochii lor totusi sunt vii, spre deosebire de cei ai strainilor care sunt INEXPRESIVI.

Sigur, inteleg toate nemultumirile voastre. Sunt pe deplin justificate. Si eu am fost sapata, lucrata pe la spate, furata de colegi sau de sefi care se cred destepti. Dar pe parcurs, an de an, om de om, am devenit mai desteapta. Si, unde pui, si mai CURAJOASA! Pe unde vad cate un parvenit care cred ca n-o sa plateasca pt toata hotia cu care si-a ridicat viloaiele si masinile, ii spun: Le iei cu tine in mormant?.. ori crezi ca copilul tau sau nepotul tau, fie, nu va avea de suferit cand va fi facut TIGAN in prorpia lui tara?!?

Oare crezi ca o sa fie si el smecher ca tine?!? Multe se pot intampla in viata si nebanuite sunt cararile Domnului! Vezi sa n-o ia de la zero copilu' tau si sa se trezeasca ca traieste intr-o tara pe care i-a cladit-o taticu" cu batjocura si mita!...

In fine, ce vreau sa spun este ca LUCRURILE SUNT DEPARTE DE A FI PERFECTE. Dar inca nu sunt pierdute! Nu pot fi, atata timp cat noi, ROMANII MAI EXISTAM!

Eu sunt o romanca get-beget. Sunt frumaosa, sexoasa, imi iubesc barbatul si muncesc. Nu mi-e rusine de cine sunt si toti ma accepta asa cum sunt.

Postat pe 23 August 2008 12:20
MASURI pt o ROMANIE mai buna:

POLUARE : eu imi premiez colegii cu cate un compliment sexy pt fiecare zi cand nu vin la serviciu cu masina.
MIZERIE PE JOS: fac observatie la copii pe care ii vad ca arunca pe jos. Ma uit urat la golani ca sa inteleaga ca nu mi s-a parut macho gestul lor.
CULTURA: le trimit pe mail la toti prietenii mei poezii de Eminescu, link-uri de pe Youtube cu vechi cantece romanesti.
IDENTITATE NATIONALA: mi-am cumparat doua steaguri pe care le flutur ca nebuna pe balcon cand Romania mai castiga un meci sau mai ia cate o medalie la JO. Le spun tuturor ca sunt mandra ca sunt romanca si nu mint cand zic asta.
CULTURA din nou: Imi plac cladirile vechi din Bucuresti, le admir si MA ROG ZI DE ZI LA DUMNEZEU SA VINA ZIUA CAND VOR FI RENOVATE SI VOR FI DATE IN FOLOSUL NOSTRU, AL ROMANILOR! Am vazut ca cateva din rugaciunile mele si-au facut efectul(Scuzati cacofonia...)
LIMBA: scriu corect cuvintele romanesti, nu accept inventiile aberante de genul 'SUSTENABILITATE", 'JOBURI" (CORECT SE SCRIE JOB-URI, daca ti-e rusine sa spui "servici" sau "slujba")
RELIGIE: ma duc la Biserica de Paste, nu mi-e rusine ca a icoane in casa si nici n-o sa-mi schimb religia in Budism, hinduism, iudaism cand o sa fiu de succes.
Bine, mai fac si altele, dar va las pe voi sa continuati lista!...

Postat pe 23 August 2008 12:30
Asa cum spun americanii :"you can't teach an old dog new tricks ".Adica romanii au fost educati intr-un anume fel(care pe care) si nu-si pot schimba mentalitatea dupa o zi pe alta.Mai ales ca traiesc in acelasi mediu cu multi altii care gandesc ca ei deci nu-si dau seama cat de mult gresesc.Am fost si eu plecata cativa ani in strainatate si am observat cu stupoare diferentele de civilizatie si gandire dintre alte tari si Romania.Cand m-am intors prima oara acasa mi s-a parut f. ciudat si chiar am fost f. trista pentru toti oamenii aceia incruntati si rautaciosi care se aflau la tot pasul.Dar vreau sa va spun ceva ,nu este vina lor.Majoritatea rautatilor si lipsei de civilizatie se datoreaza in mare parte saraciei.Slujba mea mi-a permis sacalatoresc in multe tari,de la America,Australia,Noua Zeelanda pana la China,Rusia,Vietnam,Coreea de Nord.Si asa am putut observa diferentele de civilizatie.Cu cat era tara mai bogata cu atat oamenii eraumai civilizati,mai prietenosi,mai zambitori.Si cu cat era tara mai saraca cu atat erau oamenii mai rautaciosi ,mai incruntati,pusi numai pe furaciuni si pe escrocherii.Cine sa le faca educatie romanilor; parintii care muncesc toata ziua pe salarii mizere,profesorii care vin cu scarba la ore,politicienii care nu stiu cum sa mai fure?!!
O spun cu sufletul ingreunat dar vor mai trece multi ani pana cand romanii se vor civiliza si implicit isi vor schimba mentalitatea.
As vrea sa precizez ca niciodata nu mi-a fost rusine sa spun ca sunt romanca,dimpotriva.Avea cativa colegi romani care ne faceau de ras oriunde am fi mers,dar tineam capul sus si explicam ca fiecare padure are uscaturile ei si ca nu toti romanii sunt asa.Daca noua romanilor care suntem ceva mai civilizati ne e rusine sa ne reprezentam tara,de ce ne plangem ca ne-o reprezinta doar hotii si cersetorii ???!!!!
diana1981
Postat pe 18 Ianuarie 2009 00:08
Bravo tie iepuras !!!!! Asa ar trebui safaca toti romanii sau macar jumate si s-ar schimba lucrurile in bine si la noi in tara.
diana1981
Postat pe 18 Ianuarie 2009 00:09
ai dreptate mia, mentalitatea romanului nu se schimba...din pacate
eu am avut ocazia sa fiu plecata intr-o tara straina, bineinteles am stat doar 3 luni, dar sincer maine as pleca inapoi, si as renunta la cetatenia de roman daca as putea...
in prima zi prin orasul natal,facusem o mica plimbare si trecusem pe langa 4 femei, ce ocupatie aveau ele?! sa barfeasca pe alta care nu e destul de buna in ochii lor...toata lumea barfeste, ceea ce dincolo nu se face, nu intereseaza pe nimeni cu ce esti imbracat, ce natie esti si etc...
in trafic, toata lumea injura...dincolo chiar nu am vazut asa ceva...
si multe altele...romanul in loc sa apere sa proteje, ce face?daca nu poate sa fure atunci sa-l strice macar....
urasc romania din toate punctele de vedere...fiecare trage focul la oala lui, inclusiv parlamentarii
urasc ca sunt romanca dar din pacate nu pot schimba asta....

Postat pe 11 Mai 2009 12:03
De la: mia_mia, la data 2008-05-10 18:40:04Vorbim pe forum aici ...de tot si de toate...de moda ..frumusete...si multe alte subiecte care sunt cat se poate de "atragatoare" ..dar parerea mea ca la romani trebuie schimbata mentalitatea...in multe domenii...
De exemplu..individualismul de care dam dovada...si ca sa dau un exemplu concret...sa intelegi la ce anume ma refer...CFR-ul nostru ..oamenii care lucreaza acolo au facut greva... ..si romanii s-au suparat .,..ca nu mai mergeau trenurile..si au injurat ...si au facut scandal ....in schimb ...intr-o tara civilizata ca Germania...cand cei cu trenurile au intrat in greva ...au intrat si cei de la aeroport...si cei de la maritim ..cu totii...si-au sustinut colegii ...si semenii....si au rezolvat treaba...
Noi ...romanasii....nu stim decat se ne plangem ..de salarii mici...de preturi mari, de lipsa naturii, de defrisari, de golani, de lipsa justitiei, de greutati si neajunsuri...dar cand e vorba sa facem ceva inpreuna ..pentru ca numai asha vom reusi sa schimbam ceva..toti dau din gura,...dar numai unul sustine cauza....
Cate domenii nu cunoasteti fiecare de genul asta? Cati dintre voi ati luat atitudine?


Romanii sunt asa cum sunt pt. ca nu isi cunosc trecutul si practic sunt ca niste nou-nascuti care accepta orice fara sa gandesca, neconstientizand la ce se poate ajunge!! Nemtii nu au uitat! romanii sunt cu mintea in vacanta, multi! se vor trezi dar din pacate atunci cand nu vor mai putea face nimic! sau se va face cu un pret mult prea scump!! si vremurile astea se apropie cu pasi repezi.
Diannnnnnna
Postat pe 19 Mai 2009 16:30
pt ca este prea adanc inradacinata......nici mie nu imi plac injuraturile din trafic si modul in care se circula la noi, dar consider ca oamenii sunt mai putin vinovati de asta, cei care fac drumuri proaste si pline de gropi si inguste si reguli absurde, aia sunt principalii vinovati.intr-adevar, strainii sunt mult mai politicosi in trafic, dar oameni buni, uitati-va ce drumuri bune au aia, fara gropi.dc ia statul bani pt taxele de drum si o groaza de alte taxe?unde sunt drumurile?????sau mai bine zis, care drumuri?caci tara asta are peisaje si locuri atat de frumoase, mult mai frumoase ca la straini, da nimeni nu vine sa le vada, pt ca drumurile noastre sunt varza.nu sunt WC-uri publice curate si ingrijite la muzee, in parcuri, etc.lipsesc multe.......
mkdisk
Postat pe 20 Mai 2009 13:46
si ce nu imi mai place este nesimtirea unora care au gunoierul la 2 pasi, dar arunca pe jos gunoaiele.....dar asta nu inseamna automat ca toti suntem la fel. cred ca principala problema in tara asta este LEGEA, care e asa cum e:confuza, neclara, da nastere la multe interpretari, la multe exceptii si astfel multi o ocolesc binisor.
mkdisk
Postat pe 20 Mai 2009 13:50
romanii sunt inventivi din fire si au 2 principii: lasa bai ca merge si asa si eu pot sa fac ce vreau si nimeni nu ma pedepseste.orice regula s-ar introduce, romanii ii gasesc imediat punctul slab si modalitati de a o ocoli.
mkdisk
Postat pe 20 Mai 2009 13:53
si nu cred ca lucrurile se vor schimba dupa ce se va retrage generatia veche, cum zicea cineva pe forumul asta. mentalitatea se mosteneste si trebuie sa fie cineva cu un caracter exceptional de puternic pt a nu se contamina, ca sa zic asa......
mkdisk
Postat pe 20 Mai 2009 14:00
aa si mai e un lucru, pe care il remarc cu tristete: nu sunt solidari cand e vb sa faca ceva, sa lupte pt un scop, pt drepturile lor....ma uit la romanii din strainatate, cati dintre ei traiesc divizati, nu se ajuta unii pe altii, nu lupta pt drepturile lor......bineinteles, nu toata lumea e la fel.....dar marea majoritate asa sunt.nu isi ajuta compatriotii.......
mkdisk
Postat pe 20 Mai 2009 14:05
dar fiecare popor are pacatele lui. nu suntem perfecti, dar nici altii nu sunt. multi straini vin in Romania si sunt de o nesimtire greu de imaginat si mai comit si infractiuni, PT CA AICI SE POATE. la ei in tara nu ar indrazni.......
mkdisk
Postat pe 20 Mai 2009 14:07
ce imi place la noi, romanii, este ca suntem sociabili si foarte ospitalieri, stim sa ne distram foarte bine in comparatie cu strainii si avem si o bucatarie exceptionala. strainii parca sunt prea reci, mult prea egoisti.ei nu stiu decat sa munceasca si sa se duca acasa sa doarma, multi nu au viata sociala.....la noi inca mai exista o urma de suflet in ceea ce facem.............
mkdisk
Postat pe 20 Mai 2009 14:16
DRAGA MEA, dar tu de prov.,,meseria este bratara de aur´´NU AI AUZIT.Eu sincer,ma bucur ca este platit la adevarata lui valoare,dar ce regret este ca nu toti urmeaza ex.patronului si nu-si respecta angajatii(indiferent de functii),iar din p.d.v pecuniar unii(unele firme,inteprinderi) fac pe,,destepti´´...
ladyOscar
Postat pe 5 Iulie 2009 22:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cuum va petreceti pastele....?idei cv:>? 1 De la: oanyca15 2 Aprilie 2010 22:55
vis 2 De la: anastasia_m 24 Aprilie 2010 05:45
topic pentru priteni buni 11 De la: erikahd2008 17 Martie 2009 05:29
NUMAI VIATA NE APARTINE 28 De la: mia_mia 23 Mai 2008 10:52
concurs kudikuplu 15 De la: snickers 9 Februarie 2008 19:00