Setari Cookie-uri

de ce nu se schimba mentalitatea la roman?!?!??

Vorbim pe forum aici ...de tot si de toate...de moda ..frumusete...si multe alte subiecte care sunt cat se poate de "atragatoare" ..dar parerea mea ca la romani trebuie schimbata mentalitatea...in multe domenii...
De exemplu..individualismul de care dam dovada...si ca sa dau un exemplu concret...sa intelegi la ce anume ma refer...CFR-ul nostru ..oamenii care lucreaza acolo au facut greva... ..si romanii s-au suparat .,..ca nu mai mergeau trenurile..si au injurat ...si au facut scandal ....in schimb ...intr-o tara civilizata ca Germania...cand cei cu trenurile au intrat in greva ...au intrat si cei de la aeroport...si cei de la maritim ..cu totii...si-au sustinut colegii ...si semenii....si au rezolvat treaba...
Noi ...romanasii....nu stim decat se ne plangem ..de salarii mici...de preturi mari, de lipsa naturii, de defrisari, de golani, de lipsa justitiei, de greutati si neajunsuri...dar cand e vorba sa facem ceva inpreuna ..pentru ca numai asha vom reusi sa schimbam ceva..toti dau din gura,...dar numai unul sustine cauza....
Cate domenii nu cunoasteti fiecare de genul asta? Cati dintre voi ati luat atitudine?
mia_mia
Postat pe 10 Mai 2008 18:40
si tu iti inchipui ca aia nu au vociferat cand nu au lucrat cei de la CFR,sau aeroporturile?sau nu vocifereaza cand la"umbla" la salarii...Stii ce s-a intamplat cu nokia...eu am trait ani buni afara...si ei se plang de preturi,de faptul ca totul se scumpeste si nu-si pot achita ratele la banci...situatia se schimba si acolo si nu tocmai in roz....si spune-mi te rog pe "ala unul care sustine cauza"....ce este gresit in faptul ca discutam despre preturi si tot ce ai mai scris tu acolo?oare nu este adevarat? abereaza careva?este purul adevar draga mea..din pacate...
ginetta
Postat pe 11 Mai 2008 22:41
pai sa vedem. raspunsul la interbarea asta este "pentru ca nu se vrea!''
in general, romanii nu vor sa-si schimbe mentalitatea!
greu de acceptat dar asta e adevarul!
majoritatea accepta un loc de munca mai prost platit dar unde este mai putin de munca.
vorbeam cu o cunostiinta despre situatia asta si mi-a zis 'mai bine sa iau 8 mil. la umbra decat 10 la soare'.
si inca un lucru grav este ca romanii nu stiu sa-si ceara drepturile.(unii)

Postat pe 12 Mai 2008 11:09
pai ce altfel ne-ar mai definii pe noi ca natie???daca nu mentalitatea fatalista??? problema e pusa in mod eronat dupaparerea mea nu e vorba de mentalitate cat despre cultura in sine....incepem sa uitam cine suntem...zice bine vorba aia "paduchele care se satura ..iese in frunte" cam asa si cu romanii incep sa se imbuibe din democratie si uita cine sunt cu adevarat.cand o sa ne trezin sa speram ca nu va fii prea tarziu...cu siguranta ca ne vom trezi la un moment dat daca nu noi poate generatia urmatoare....
dandanaua_reloaded
Postat pe 13 Mai 2008 22:55
Tocmai astea sunt problemele...si ginette nu contest ca si "afara" sunt probleme...dar noi nu trebuie sa ne raportam la ele..."din afara" trebuie sa invatam sa luam lucrurile bune si nu problemele...ca de probleme cred ca suntem satui...
Cultura a fost un punct forte al romanilor...a inceput sa se stearga usor usor..tocmai din cauza generatiilor noastre care accepta cu capul plecat toate umilintele din partea angajatorilor, a statului si a semenilor nosti in final.
Am discutat zilele trecute cu un inginer si ...din vorba in vorba ...mi-a spus ca a angajat un "fierar-betonist" sau ceva de genu ..cu 30 de mil. salariu,... L-am intrebat ..dar ce face ca e salariul destul de mare pentru Romania ..avat in vedere ca trebuie sa stie doar o meserie ,,.si nu are 10 diplome de studii??? Mi-a raspuns foarte simplu...pentru ca nu gasesc unul care sa-mi ceara mai putin...ci doar care sa-mi munceasca mai putin cu aceiasi bani....Trageti voi concluzia de aici...
Sa fie oare un muncitor mai destept decat o tara intreaga de "licentiati"??? Se pare ca da....
mia_mia
Postat pe 15 Mai 2008 22:03
Mentalitatea romanilor este jalnica.. si pana nu vor disparea generatiile de batrani inchistati, nu sunt sanse ca tinerii sa se trezeasca! studiile nu te fac neaparat destept, te fac mai cunoscator in domeniul respectiv.. asta daca munca ta tine de desteptaciune. La majoritatea meseriilor se cere indemanare si talent, care nu se castiga cu studiile neaparat.. sunt atat de multi oameni fara studii dar super priceputi.. si atat de multi oameni,, licentiati,, pe care nu-i duce capul nici pe jumatate. Sau, de ce nu, oameni cu studii intr-un domeniu total diferit de cel al locului de munca. In ziua de azi toata lumea are studii, asa ca diferenta o face indemanarea si talentul. Deci niciodata nu subestimati un om sau il supraestimati doar din cauza diplomelor.. Alea 10 diplome demonstreaza ca stie sa faca 10 lucruri dar nici unul foarte bine. Un om inteligent se axeaza pe cel mult 2 domenii. Despre romani..Avantajul romanilor este ca sunt mult mai isteti decat majoritatea europenilor. Au un orgoliu pronuntat, pun valoare pe ei si munca lor si nu accepta nimic sub ceea ce cred ei ca merita. Dezavantajul e ca sunt la fel de snobi pe cat de isteti.. De multe ori exagereaza pt ca ceea ce pretind ca sunt nu are nimic de-a face cu ceea ce arata si ofera. Sunt mincinosi, ,, combinatori,, , destul de lenesi, vor sa castige bani multi si repede, sunt violenti si au o atitudine gresita de cele mai multe ori. Au impresia ca mereu trebuie sa demonstreze ceva si aproape niciodata nu o fac cum trebuie, pt ca din pacate, la noi in tara in majoritatea locurilor banul si pumnul inca fac legea. O atitudine asemanatoare cu a negrilor, care pretind ca lumea nu ii suporta dar de fapt ei sunt cei mai rasisti. Daca ai o zi proasta, cu o mimica a fetei pe masura si intalnesti un negru, atitudinea lui este,, te uiti urat? pt ca-s negru asa-i? crezi ca-ti sunt inferior, nu? ,,.. :) Cam asa reactioneaza si romanii. Exceptand cei mai in varsta care adora sa isi planga de mila si carora li se pare corect sa fie ajutati numai pt faptul ca s-au nascut in romania! Scuza perfecta..Si le place la nebunie sa traiasca din mila altora.
oana81
Postat pe 15 Mai 2008 23:26
Si noi suntem altfel decat cei pe care i-ai descris tu mai devreme??? Oare???? Ce0i invatam pe copiii nostri?? Ca trebuie sa se descurce in orice situatie? Ca trebuie sa minta si sa stie sa faca combinatii??? De aici pleaca totul ... Eu una pot sa ma mandresc cu o educatie (cei 7 ani de acasa) destul de buna... Problema la noi ...si cand zic noi ...ma refer la romani ..este individualismul ...asta zic,... e fiecare pentru el ..nu mai conteaza colegu sau prietenu sau omu de pe strada care trece pe langa tine cu o fata posomorata si trista...conteaza numai persoana mea...asha ne invatam copii ..sau cel putin asha am vazut in multe multe familii tinere care isi invata "progeniturile" ca numai ei conteaza si ca trebuie sa faca numai ce e bine pentru ei...
Parerea mea e ca noi ..cei pentru care nu exista prea multe solutii ...sa incercam macar copiilor nostri sa le oferim o educatie ...sa-i invatam ce inseamna colectivitatea si societatea pana la urma...sa stim sa facem diferenta intre democratie si teribilism...si multe multe altele..
Eu una zic ca suntem un caz pierdut...Poate cineva sa afirme contrariul????? (argumente ceva?!?!?!)
mia_mia
Postat pe 16 Mai 2008 22:48
caz pierdut.. de acord. eu poate ma consider putin mai altfel pt ca am avut norocul de a ma muta din romania, cu familie cu tot, si a locui in spania timp de 9 ani. Conceptiile mi s-au schimbat destul de mult, ca si felul de a ma comporta si de a gandi. Chiar daca nu pare frumos din partea mea, recunosc ca in acesti 9 ani am evitat romanii cat am putut de mult. Nu am vrut sa fiu asociata cu ei si imaginea lor de acolo. Si daca m-as intoarce vreodata, as proceda la fel..adica as prefera sa nu am de-a face cu nici un ,, compatriot,,
oana81
Postat pe 16 Mai 2008 23:31
Oana81 ....bravo tie...sau io stiu cum sa-ti zic...ca ai avut oportunitatea sa traiesti in alta tara...intrebarea mea este...daca preferi sa nu ai de a face cu nici un compatriot ..de ce esti pe forumul asta??? Aici de de nu eviti romanii??? Exact despre asta vorbeam ...tu faci parte ...parerea mea...(fara suparare ...e doar parerea mea) din aceasta categorie de oameni ..romani ...cu mentalitati si conceptii nesanatoase...nu astept neaparat raspuns ...e de ajuns sa-ti raspunzi singurica...si ai sa afli cu stupoare ca tot ramanca esti ..si probabil ca acolo unde traiesti de 9 ani esti vazuta tot ca o straina...sau io stiu ...imi dau cu parerea...:)
mia_mia
Postat pe 17 Mai 2008 15:23
mia.. in primul rand sunt numai pe jumatate romanca.. si sustin, cu toata modestia, ca daca toata lumea ar avea conceptiile mele atunci taaaare bine ar fi pe pamantul asta. Nu ar trebui sa te simti jignita de ce am spus eu.. E realitatea. Dar te rog citeste cu atentie ce scriu, pt ca am spus clar ca IN CAZUL IN CARE M-AS INTOARCE ACOLO nu as vrea sa am de-a face cu nici un compatriot. Ar fi chir culmea sa nu am de-a face cu romani in romania.. :)) . Bineinteles ca acolo sunt vazuta ca o straina pt ca efectiv asta sunt.. dar nu sunt vazuta ca o straina hoata, violenta sau prostituata (cum sunt majoritatea fetelor din est) . Sunt vazuta ca ceea ce sunt: o straina care le respecta tara si stilul de viata, care locuieste cu familia ei acolo si care studiaza si munceste cot la cot cu ei. Intelegi? Din pacate majoritatea romanilor de dincolo nu fac cinste natiei noastre si asta poate sa iti confirme orice roman stabilit pe-acolo. E MARE diferenta intre un roman plecat cu familia sa traiasca si sa se stabileasca in alta tara si un roman plecat sa ,,faca,, bani acolo.. Nu stii pt ca probabil nu ai de unde. Cei care ,,fac bani,, sunt in proportie de 90% si nu, eu nu am vrut si nu as vrea sa am de-a face cu ei. Nu sunt romanii cu care sa vreau sa fiu comparata. Si crede-ma, mentalitatea in tara noastra e penibila in comparatie cu alte tari mai civilizate. Si daca sustii altceva inseamna ca tu esti cea cu conceptii nesanatoase. Faptul ca am ales sa raman aici nu inseamna ca ma conformez la ce este si ma simt fericita sa traiesc aproape de oameni cu vedere ingusta.. Iar referirea ta la acest forum e.. amuzanta. Chiar si aici sunt de toate felurile! Insa sunt si persoane exceptionale, cu care imi face placere sa dezbat un subiect sau sa port o ,,conversatie,,. In rest.. Zilnic ma lovesc de nesimtirea romanilor si ,,tratamentul,, lor indignant. Dar din pacate asta e societatea acum.. Si nu pot decat sa sper ca o sa se schimbe cat mai repede. Pt ca suntem foarte in spate.
oana81
Postat pe 17 Mai 2008 23:50
Oana ...spui ca esti pe jumatate romanaca..ma faci sa zambesc...adica nu te-ai nascut aici ???!?!?! Ai plecat acum 9 ani din Romania??? In sfarsit...tu stii mai bine cum e cu jumatatea asta..In final afirmi insa ca "suntem" foarte in spate...sa inteleg ca te incluzi in natia asta ???? Am ovservat ca faci niste analogii nu tocmai reusite...dar in sfarsit nu despre asta e vorba aici..
Ai mai zis ca ..."Bineinteles ca acolo sunt vazuta ca o straina pt ca efectiv asta sunt.. dar nu sunt vazuta ca o straina hoata, violenta sau prostituata (cum sunt majoritatea fetelor din est)"....la est te referi la est de Spania??? sau estul Europei??? Rusia poate??? Nu generaliza draga mea...
Sunt chiar curioasa care anume familie o ai acolo??Mami cu tati...sau sot?? O sa te uimesc si o sa-ti zic ca stiu probabil la fel de bine ca tine cum e sa locuiesti acolo ...pentru ca am facut-o si eu ...si am inca o parte din familie acolo ...asha ca probabil stiu cum eee..nu crezi???!?:))
Am ales insa sa ma intorc...dragostea e la mijoc ce-i drept..pentru ca iubesc pe cineva aici ..de foarte mult timp ...si cu care imi doresc sa fiu ...Mi-ar fi placut insa sa vad ca romanii nu-si bat joc unii de altii ...mai ales voi ce-i care sustine-ti tare si raspicat ca evitati romanii...Nu critic..nu-ti face griji ...dar am dreptul sa-ti spun sa-ti fie rusine ...ca ti-e rusine cu persoana ta..(care include si locul de unde ai venit, cultura care iti apartine si multe multe altele) ...Iti doresc insa sa fi fericita ..
mia_mia
Postat pe 18 Mai 2008 13:08
mia draga..daca crezi ca atitudinea ta e potrivita pt discutia asta te inseli..nu ma impresionezi cu nimic si nu faci decat sa-mi intaresti credinta ca mentalitatea romanilor lasa de dorit..da,draga mea mia, sunt PE JUMATATE romanca..ce interesant asa-i?? ai vrea si tu sau de ce te infunda rasul? daca ai fi mai putin ironica si putin mai isteata ai intelege exact ce scrie omul si atunci poate ai vb mai frumos..pt ca vad va citesti dar citesti degeaba, nu pricepi mare lucru. Insa cum eu sunt foarte sociabila am sa-ti explic din nou :))) . DECI: tatal meu a fost cetatean ukrainian si mama mea e romanca, ceea ce pe mine automat ma transforma in jumatate romanca-jumatate ukrainianca..cu dreptul la ambele cetatenii. Ok? Ai inteles pana aici? Buuun.. am plecat din romania cu toata familia mea( care pe langa parinti include si alte 2 surori) pe cand aveam eu 16 ani, adica avand in vedere ca acum am 27..acum 11 ani. Buuunn.. m-am intors in tara acum aproape 3 ani ,m-am casatorit si am decis sa raman numai pt ca sotul meu(care ce chestie, e jumatate maghiar jumatate suedez) avea toate afacerile aici. Asta inseamna ca am stat 9 ani in spania nu? Ok..,multumesc. Abia asteptam sa ne putem muta in afara tarii din nou, peste cativa ani.. tocmai din cauza mentalitatii de aici! ;) .Familia mea TOATA este in spania, nu ,, mami si tati,, ci mami si surorile mele pt ca tati din nefericire a murit acum 7 ani. Ok? Multumesc pt intelegere. Si ca sa ajung din nou la romanii de acolo.. da-mi voie sa-ti spun ca NU O DATA dragii mei compatrioti au incercat sa ma corupa sau sa ma convinga sa fac si eu bani ca tot romanul..pt ca lichiile astea aud de tine ca esti din romania si au impresia ca ai aceleasi doleante si mentalitati ca ei. Drept urmare am decis sa nu am de-a face cu acest gen de persoane. Asta nu inseamna ca eu urasc romanii sau am ceva personal cu ei.. Sunt f multi oameni de treaba printre ei, si in alte tari, dar nu prea dai de ei pt ca sunt f discreti. Prietena mea cea mai buna de acolo era romanca si ea la fel ca mine se ferea de alti romani ca de dracul. Si ca sa inchei draga mea, da-mi voie sa-ti spun ca eu sunt EXTREM DE MANDRA de persoana mea!! Am foarte multi prieteni romani si culmea..toti gandesc ca mine! Si tuturor ne este de multe ori rusine ca suntem romani.. si spun asta foarte sincer. Pt ca atata prostie, lene, nesimtire si hotie ca in romania, nu gasesti oriunde. Si daca tu ai stat dincolo, probabil ai stat degeaba, din acest punct de vedere. deoarece mentalitatea ta lasa de dorit.
oana81
Postat pe 18 Mai 2008 14:04
AA.. sa nu uit. Iti multumesc pt urarea ta de la finalul mesajului..oricum, sunt DEJA foarte fericita.
oana81
Postat pe 18 Mai 2008 14:05
cel mai interesant mi se pare ca tocmai tu ai deschis acest topic..in primul mesaj al tau pari foarte indignata de mentalitatea romanilor. Si acum imi sari mie la gat pt ca ti-am dat dreptate.. mentalitatea la romani e de toata jena. In fine.. tu stii mai bine. Eu mi-am spus parerea si o sustin.
oana81
Postat pe 18 Mai 2008 14:08
Iubita mea ..frumoaso, dragalaso ....ca sa ma pun bine cu tine...ironia buna e semn de itetime (pontu asta e gratuit pentru tine) ...Mi-ai povestit de pomana provenienta ta...cu care sper ca te mandresti ...dar presupun ca te-ai nascut in Romania...deci esti romanca...daca tu mergi cu jumatati de masura ..problema ta..
Eu nu am sarit la gatul tau ..ca daca saream ...draga mea....:))) glumesc aici ...fara fic de ironie...
Am obiectat ca sa zic asha ...pentru faptul ca stii sa critici romanii ...si eu ii critic...si ma critic si pe mine totodata...eeeeee nu ..tu nu ...tu doar pe jumatate...
Domnsoara..eu nu postez aici sa ma cert cu cineva anume...cu atat mai putin cu cineva limitat...
Si ma bucur ca esti mandra de tine ..si ca ai "foarte multi" prieteni care gandesc la fel ca tine...de aici si problema mentalitatii de turma..
Toata lumea stie ca mentalitatea trebuie schimbata..si tu mi-ai dat dreptate..cred insa ca nu ai inteles... eu stiu ca am dreptate...as fi vrut sa vad un pic de "istetime" si sa citesc niste solutii ..stiu ca suna "a revolutionara" ...dar probabil ca asta ne trebuie...
Tocmai aici e mentalitatea proastra..vorbim despre ce nu ne convine ..despre cum suntem vazuti in alta parte..de faptul ca unor le e rusine sa spuna ca sunt romani ...insa nu schimbam nimic...Ce ar trebui facut>?? Probabil ca ashaa trebuia sa intreb..O sa va ofer si eu niste solutii mai putin ortodoxe..dar mai intai trebuie sa ma asigur ca am cu cine discuta...
O zi buna..
mia_mia
Postat pe 18 Mai 2008 14:28
vaaaai mia mia.. iti recomand sa cauti altundeva..aici nu ai cu cine discuta..nu se ridica nimeni la nivelul stralucitor al inteligentei tale..A! multumesc pt complimente!! Nu trebuia, stiam deja. Tu esti una din persoanele alea urate in interior. Pacat de tine, amara soarta ti-ai ales. Dar fiecare isi duce crucea..hai pa. Chiar te rog sa nu-ti mai pierzi timpul cu noi. Ne faci o favoare.
oana81
Postat pe 18 Mai 2008 15:10
1.mia mia - nu te mai lua de oana81,ca nu ai dreptate ca (aberezi)esti tipic romanului care latra mult si nu faci nimic,si cand ar trebui sa faci ceva te opintesti de diferite motive
2.oana81 sunt de acord cu tine,ai un aliat si eu am fost in Spania nu am stat mult dar am fost.
3. fiecare padure are uscaturile ei.
Grizzly
Postat pe 18 Mai 2008 18:08
Oana imi cazi tare bine!si ai mare dreptate in tot ce spui!eu am plecat din tara acum 5 ani si din pacate a trebuit sa ma descurc singurica; am lucrat in restaurante,in fabrici , centre comerciale iar acum am terminat un curs de gestiune administrativa si lucrez la un notar.nu fac neaparat ce imi place dar sunt mult mai bine.aproape toate relatiile cu romanii mi-au rezultat daunatoare.am foarte putini prieteni romani si sunt toti in tara.in afara familiei singurul roman este prietenul meu care ca si al tau este pe jumatate suedez.
si trebuie sa recunosc , desi ma doare, ca uneori imi este rusine sa spun ca sunt romanca.
este o realiate dura dar trebuie cunoscuta.
NIMENI nu ne vede cu ochi buni si din pacate au dreptate.
suntem niste egoisti, niste snobi, niste hoti...am ajuns la concluzia ca romanul este cel mai urat dintre pamanteni...daca se va schimba mentalitatea?DA , DUPA CE SE VOR PENSIONA TOTI CEI CARE NE GUVERNEAZA TARA SI CARE AU FOST EDUCATI DUPA PRINCIPIILE REGIMULUI LUI CEAUSESCU SI VOR LASA LOC O DATA TINERETULUI ,DA!



Postat pe 18 Mai 2008 18:33
DE CE SUNTEM ASA?M-AM INTREBAT SI EU MEREU SI BANUIESC CA DIN CAUZA SARACIEI, DESI NU ESTE O SCUZA.
SUNTEM ATAT DE INFORMALI....AM VRUT SA TERMIN FACULTATEA LA DISTANTA.MI S-A SPUS CA IMI VOR TRIMITE CURSURILE PE INTERNET.MI-AU LUAT BANII DAR NU MI-AU TRIMIS NICIODATA CURSURILE PE INTERNET.
O PRIETENA MI LE LUA. DAR CELE DIN SEMESTRUL AL DOILEA NU SUNT GATA NICI AZI...
NU INTELEG?!VREAU DOAR SA INVAT SI PLATESC PT ASTA? E ASA GREU SA TIPAREASCA NISTE CURSURI?
DOAMNE BIATA TARA ROMANEASCA!

Postat pe 18 Mai 2008 18:44
Mai oameni buni ...nu ma leg de oana...cum nu ma leg de nimeni .. incercam doar s-o inteleg...si nu reusesc..E clar ca nu o sa se schimbe nimic ..din afirmatiile voastre...Ursulet eu nu latru ...ca as si usca atunci ..eu imi spun parerea ca am dreptul asta..
Cred ca ti-a fost greu Cookie sa faci o facultate la distanta..si e alegerea ta...Mai bine ai incerca sa faci o facutate la zi ..sau cel putin cu frecventa redusa..ca sa pricepi ceva si sa primesti o diploma cu care sa te mandresti un pic ...pentru ca ...si e doar parerea mea..cursurile astea prin internet..sunt ca o carte care o citesti ...dar uppps ...e schisa in chineza si nu intelegi nimic ...
Facutatatile se fac sa si inveti ceva...nu doar sa ai o foaie de hartie acolo ..sa-ti arati "nestiinta"
Eu am facut o facutate in timp ce lucram ...am avut insa bafta sa lucrez in domeniu ..si mi-a venit mult mai usor .. Deci daca eu am putut...cred ca poate toate lumea..ca nu-s super om ..
Si da ...e mai greu la noi sa te realizezi ..dar daca te duce capu ..si nu astepti sa-ti puna Dumnezeu in sac..cred ca se poate...
Tineretul are loc ..dar n-are gura..sa zica ce-l doare..si daca zice ce-l doare..face doar atat..nu i-a atitudine ..
Si intradevar...Biata Tara Romaneasca....ca nu are oameni care s-o iubesca...
mia_mia
Postat pe 18 Mai 2008 19:18
Aaaaaa si inca o chestie care ma intriga si instiga...daca tot e mai bine afara..si tot e mai bine sa eviti roamanii...ce mai stati oameni buni in Romania ?? De ce vorbiti cu romanii ??? Va spun eu cum se numeste in perceptia mea asta...falsitate, ipocrizie ..si multe multe altele..
Stiti ce ??? M-am cam lamurit ...multumesc !!!!!
mia_mia
Postat pe 18 Mai 2008 19:33
Da , nu IA atitudine.Da , iti dau dreptate nu se poate face o facultate la distanta, mi-am dat si eu seama dupa experienta asta.nu trebuie sa-ti dau explicatii dar avand in vedere ca lucram multe ore pe zi nu se putea face altfel.iar conditiile de admitere la o facultate aici erau greu de indeplinit tinand cont ca pana la semnarea tratatului de la Bologna , diplomele noastre de bac erau recunoscute direct cu nota 5 indiferent de nota obtinuta.
anul acesta ma voi transfera la o facultate aici pe care nu vreau sa o fac doar pt obtinerea unei diplome(daca asta as fi vrut mergeam la una privata iar eu vorbeam despre o facultate de prestigiu si de stat).
motivele mele nu trebuie sa le expun .
ma bucur ca am intrat pe forumul asta si ca mi-ai raspuns chiar tu; cu atitudunea asta nu vom ajunge nicaieri.si tu vorbeai de individualism?ai dreptate tu esti cea mai desteapta de pe aici; salveaza tu tara in special tratand asa lumea( e tipic la noi toti sunt niste ca..ti , eu sunt cea mai tare) si judecand fara sa ai habar...
ma scuzati ca citez un prieten satul de oameni din astia pana in gat(nu vreau sa jignesc pe nimeni) ma refer doar la o anumita categorie de persoane:
"e frumoasa tara noastra , pacat ca e locuita...de..."
ne te deranja sa raspunzi nu are nici un rost..
intentia mea nu a fost sa intru in conflict cu nimeni
o seara buna si nu imi mai urmari comentariile!



Postat pe 18 Mai 2008 19:44
Puiutz...nu eu ti-am raspuns tie ...pe ici pe colo ..ci tu mie ...de urmarit nici atat ..ma am bine cu legea...si nu ma deranjez mai niciodata..ce fac ..fac de placere...
Nu cred ca m-am catalogat ca fiind cea mai destepta...ati facut-o voi ..nu stiu de ce ..probabil va las impresia asta??? Chiar nu stiu ...
Am avut ocazia sa intalnesc oameni care au facut facultati private...si care sunt nu destepti ...foarte destepti ..(si nu ma includ aici ..mare grija ce interpretati ..eu am facut o amarata de facutate de stat...) deci concluzia e ca daca vrei sa inveti investi oriunde se face carte..
Nu ma scuz ca nu-mi sta in caracter..dar eu nu judec..mai critic ce-i drept din cand in cand ..si din gand in gand ...
Ca sa va lamuresc...eu chiar nu am cum sa salvez tara..mi-e absolut imposibil ..tocmai pentru ca nu dau dovada de individualismul asta..sa-mi fie mie bine ...pentru ca mie mi-e foarte bine ..sunt foarte multumita de persoana mea ..(cu tot cu defecte..mi le asum ...) sunt insa curioasa unde am dat eu dovada de individualism???> Poate nu stiu eu sa citesc cum trebuie ..si mai am si eu nevoie de explicatii extra..
Eu sper ca nu am intrat in conflict cu nimeni ..probabil doar in niste dispute verbale ..care pana la conflict mai au cale lunga...
O seara buna si voua!!
mia_mia
Postat pe 18 Mai 2008 20:01
mia,de ce oare am impresia ca tu nu ai trecut prin "greu"?fata mea,nu baga in aceeasi oala pe toata lumea...eu vrea sa-ti spun un singur lucru..nimeni nu pleaca de la casa lui de gras...ma intelegi?fiecare persoana care decide sa plece... ajunge la concluzia ca aici nu poate iesii la liman(din anumita motive) si trebuie sa gaseasca o solutie...eu personal admir oamenii care realizeaza ceva prin forte proprii....daca ai fi plecat mai de jos,sa te zbati sa traiesti,sa nu-ti fi oferit mama si tata totul,eu te asigur ca aveai o alta viziune...si las-o in pace pe oana...ce te deranjeaza la ea ?..ca nu te aproba?..pai cine ar putea aproba aberatiile pe care le spui?...hai sa auzim solutiile...ca de vorbe ne-am saturat!!!!!!
ginetta
Postat pe 18 Mai 2008 20:02
Apropo de impresie...impresia ta e mai mult decat gresita...tocmai de asta speram sa vad oameni care s-au zbatut sa realizeze ceva..pentru familiile lor ..copii lor ..din tara asta normal ...degeaba te duci in afara si trimiti banuti ..doar atata faci ...
Eu nu am viziuni ..nici nu astept abrobari ...si daca v-as da solutii probabil ca vi s-ar parea de nerealizat.. inca o data pentru ultima oara... nu am nimic cu nimeni ...nu stiu de ce v-ati crizat asha...faptul ca am o neconcordanta in opinie cu oana nu inseamna ca am ceva cu ea...
As putea sa zic ca ai ceva cu mine cand crezi ca mie mi-a fost pus pe tava totul de la mami si de la tati??? Pentru tine ...tati nu mai e...de vreo 2 ani ...si mami e plecata cu sora mea ..unde crezi ...??? In spania ...Vedeti vreo asemanare>????
Eu vreau aici sa ma realizez...si incet incet...cu pasi mici ce-i drept ...am si reusit .. Eu nu am dat spaga la nimeni inviata mea ...fie el doctor...sau mai stiu eu ce...nu am copiat, trisat...vrajit ...prostit...pe nimeni ..si am reusit sa fiu respectata.. Sunt mandra ca imi duc la bun sfarsit atributiile ce-mi revin ..ca cetatean roman... insa as fi vrut sa ne fie mai usor...insa sunt multi care cred ca e mai usor in afara...ce sa-si mai bata capu sa faca ceva bine aici ...mai bine ma umilesc pe la unu si altu strain ..imi iau un barbat strain ..si scap naibii odata de Stigmatul de roman ...nu-i asha????
mia_mia
Postat pe 18 Mai 2008 20:15
ei acum m-ai lamurit...daca munceai acolo sa trimiti"banuti"nu mai gandeai asa...tu nu stii cum se munceste fata mea...realizeaza-te sanatoasa...din ce spui esti model in tot ceea ce faci...sa fii sanatoasa dar eu nu cred o iota din ceea ce spui...singurul lucru pe care l-ai facut de cand ai intrat a fost sa judeci pe altul ,sa jignesti si sa te dai desteapta...de ce crezi tu ca cei ce muncesc afara doar trimit banuti"doar atata faci",inseamna ca asa face si mama ta..doar atata face..probabil ea se speteste muncind sa te tina pe tine patrioata infocata acasa sa-ti termini studiile platite cu sudoarea muncii ei....nu ar fi singura ....mai fato las-o mai moala ca pana la anii pe care ii am(si am destui,poate de o seama cu mama ta) am vazut multe fete curajoase asa ca tine...dar sa-mi spui mie ca tu nu ai dat spaga,ca tu nu ai copiat...asta sa spui cui nu a trecut prin viata...si apropo,de ce a ales mama ta sa plece si cu sora ta..oare nu le-a mai placut peisajul in romania?..ce mult as vrea s-o cunosc pe mama ta si ce mult as vrea sa vada ce scrii tu aici....pacat de ea...
ginetta
Postat pe 18 Mai 2008 20:32
e clar ca nu avem ce discuta....te crezi prea buna pentru epoca asta...dar nu esti...deschide ochii si trezeste-te la realitate.nu stii decat sa jignesti de parca toti ar fi prosti si tu esti desteapta...nu stiu despre ce principii vorbesti...dupa parea mea nu esti un om cu principii..dar ai putea in viata sa te lovesti de aceleasi probleme care s-au lovit multi si atunci ai sa vezi ca viata nu este asa cum spui tu...de citit ai citit mult,se vede,dar nu confunda cu realitatea...tu spui ca esti asa, cum AI VREA SA FII...dar sunt sigura ca esti departe de afi asa in realitate..perfecta...si ai dreptate..am copii si multumesc bunului d-zeu ca nu sunt ca tine, sunt cu capul pe umeri...nu viseaza...noi suntem oameni simpli si sa nu iti inchipui ca,copii nostri nu au educatie sau principii...copii nostrii au invatat ca nimic nu l-i se cuvine gratis..trebuie sa munceasca pe branci(sa invete)ca sa realizeze ceva..si eu sunt mandra de copii mei...de fapt nu stiu de ce imi bat capul cu tine,ca tot pe a ta o tii...in final vreau sa-ti spun ca nu esti ceea ce vrei sa pari....
ginetta
Postat pe 18 Mai 2008 22:07
Ginetta ...ma bucur ca esti lamurita..eu sunt ceea ce sunt nu ceea ce par sa fiu ..ma repet...ca nu sunt perfecta..daca as fi fost..putin probabil sa fi avut conversatia asta..
Invata-ti copii sa visesze..pentru ca a fi cu capul pe umeri nu inseamna neaparat sa nu visezi ...sa viseze sa traisca intr-o lume mai buna ...pe principii bine cladite.. sa viseze la un trai mai bun decat al tau (al parintilor nostri), sa le poata oferi mai multa dragoste si mai de aproape...(nu de la 10 de mii de km departare)..
Nu stiu cine s-a simtit jignit de parerile mele .. nu ma cred nici cea mai desteapta...si realitatea mea e realitatea multora...
Ce inseamna oameni simpli ??? Simpli in ce? Cum? Nu-i nimic atat de simplu ...nici macar in fiecare dintre noi ...O sa ajunga si copiii nostri sa traiasca aceleasi mizerii in care traim si noi ?? Cu aceleasi conceptii neegalat de invechite???
mia_mia
Postat pe 18 Mai 2008 23:51
Am ocazia...datorita serviciului ..sa am contact cu tot felul de oameni ..mai mult sau mai putin academici ..am intalnit doctori in economie care nu stiu sa completezze o factura si sa lege doua vorbe in alt domeniu decat in cel presupus ca ar trebui sa fie "the best" ...si muncitori la stat care au atea cunostinte in multe domenii ..si atat de practici ...incat am ramas cu gura cascata.. Nu am afirmat in nici un post ca sunt cea mai destepta..probabil ca nu ajung nici la unghia mica a unora de pe aici ..nu stiu de unde a-ti scos-o voi ..dar in sfarsit...
Si eu probabil ca am o mentalitate diferita de altii ..si da..poate nu e cea mai buna ..tocmai de aia si topicu de mai sus...si eu m-am inclus in permanenta in categoria romanilor ..si am vorbit la plural...cu mine printre voi ...
Una din solutii ..pentru a fi mai civilizati ar fi sa faceti (ceea ce eu fac) ..un pas mic pentru o cauza mare...
Spaga de exemplu ...eu una nu sunt de acord cu ea..si repet...ca nu am intins niciodata nici macar un pachet de cafea..probabil ca a facut-o mama pentru mine ..pe la nu stiu ce doctor ..nu stiu ..cert e ca am fost tratata tot cu curu ...si de ce sa fiu nevoita sa dau bani sa fiu tratata bine ..de niste oameni care au depus un juramant...care sustin mare si tare ca ajuta oamenii ...cat de fapt ii saracesc??? Bani pentru care unii sintre noi ..stau si 15 ore la munca..
Ce credeti ca s-ar intampla daca nu s-ar mai da spaga??? N-o sa mai vindece doctorii pe nimeni??? Oricum nu o mai fac la fel de bine ca inainte..din lipsa cunostintelor (nu e universal valabil pentru toti doctorii ) cand intri la facultatea de medicina cu nota 5 ..si termini cu 6 ...
Ia nu mai dati spaga oameni buni ...sa vedeti macar ce se intampla in cazut asta!?!?!?!
mia_mia
Postat pe 19 Mai 2008 08:27
ce te face sa crezi ca toti de aici dam spaga???? de unde ai scos tu concluzia asta?? Eu nu am dat in viata mea si nici nu o sa dau, asta e clar.. nu de alta, dar mi-e rusine mie cu mine daca fac acest gest.
oana81
Postat pe 19 Mai 2008 11:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CE PARERE AVETI DESPRE REINCARNARE? 92 De la: 24 Noiembrie 2013 13:53
copiii cu dizabilitati 1 De la: julia_stancu 2 Septembrie 2012 15:02
Persuasiune 3 De la: dandanaua_reloaded 8 Noiembrie 2009 14:45
La multi aniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!! sf mihail si gavril! 5 De la: Cassey 30 Decembrie 2008 15:41
HOT !!! 14 De la: MaraDonna 20 Octombrie 2009 22:39