Setari Cookie-uri

Poti recunoaste o persoana frumoasa pe dinafara si urata pe dinauntru sau invers?

Se spune ca frumusetea e subtire ca pielea iar uratenia in schimb ajunge pana la os...voi ce credeti?

Postat pe 12 Mai 2008 17:24
eu ,personal ,am un fler deosebit,foarte rar ma insel in legatura cu o persoana ,ce fel de caracter are ,cat de urata este la interior.zilnic ne lovim de astfel de persoane
wdy
Postat pe 12 Mai 2008 22:02
uratenia care ajunga pana la os daca te referi la cea interioara sunt de parere ca sunt unii dintre noi care o ascund foarte bine.ceea ce unii numesc intuitie pe mine personal inca nu m-a inselat,mai devreme sau mai tarziu,indiferent de tipul relatiei pe care am avut-o cu o alta persoana ,prima impresie a rams aceeasi pana la sfarsit sau pana in prezent cine stie prin ce minune au ajuns sa se schimbe unii dar ..pana acum minunea asta mie una nu mi s-a intamplat sa o vad.daca mi-am facut o parere despre o anumita persoana nu prea exista mod de a mi-o schimba,pt ca nu exista argumente si fapte care sa ma contrazica...sper ca m-am facut inteleasa.de fel nu ma insel asupra personelor..dar e totusi si maine o zi....
dandanaua_reloaded
Postat pe 12 Mai 2008 22:55
eu una consider ca toti oamenii sunt frumosi, numai ca societatea, conjunctura, respingerea, catalogarea ii face sa para "urati"...Dumnezeu nu putea creea oameni urati, oameni care sa faca rau, oameni care sa minta etc...noi i-am determinat sa fie asa, noi prin indiferenta noastra am facut asta...singurii vinovati pentru "uratenia" unor semeni de-ai nostrii suntem chiar noi. Nimeni pe lumea asta nu-i perfect, avem defecte si calitati, iubirea fata de fiecare individ in parte poate evidentia calitatile si estompa defectele, a eticheta oamenii reprezinta cel mai mare pacat...ma gandesc la IUDA, ISUS l-a iubit chiar daca STIA ca-l va trada...uitam ca si noi suntem tot oameni, nu zei...
serghey1976
Postat pe 13 Mai 2008 00:39
naivitati gen 'toti oamenii sunt frumosi si buni' am avut si eu, intre timp opinia mi s-a mai schimbat.de-a lungul vietii( din pacate!) am intalnit si persoane nu prea frumoase ...in interior! fiecare dintre voi puteti recunoaste ( macar fata de voi insiva ) ca a-ti dat si peste persoane de acest gen.ema afirmi ca unii scund f bine uratenia sufleteasca, e adevarat ,da la un moment dat iese la iveala oricat de bine e ascunsa. asta-i viata!

Postat pe 13 Mai 2008 09:34
si am "nas" sa miros astfel de persoane! acum, ca in trecut eram naiva si am avut ceva experiente neplacute care m-au facut mai atenta si din care am mai invatata cate ceva.

Postat pe 13 Mai 2008 09:37
mda.. eu una iubesc oamenii desi, de multe ori am fost dezamagita de comportamentul unora dintre ei.asta este!
important este sa inveti ceva.dar, niciodata nu i-am bagat pe toti in aceeasi oala. ce sa zic? sunt oameni frumosi si la exterior si in interior dar, sint si oameni urati.
eu una, nu cred ca e numai vina societatii, este si vina lor.pentru ca nu e greu sa fi bun cu cei din jur.
asta e. viata e grea, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne transformam toti in niste monstri.

Postat pe 13 Mai 2008 09:56
Sunt multe persoane care au darul"citirii omului" dar de multe ori intalnim cazuri in care uratenia interioara e asa de bine ascunsa ca ne luam un fel de "tzeapa" hai sa recunoastem,mi s-a intamplat acum ceva timp recunosc si de atunci ma uit mai bine,sunt atenta la tot ce tine de mimica,gesticulatia,privirea si multe alte chestii care le arata un om la prima vedere.Referitor la frumusete...spre mirarea mea sa stiti ca am intalnit si persoane frumoase pe dinafara si pe dinauntru..dar recunosc si aici...un singur caz :)) asta e..cand il voi intalni si pe al doile am sa va anunt...dar o s-avem de asteptat :D

Postat pe 13 Mai 2008 14:00
mie mi se intampla des ca la intalnirea cu o persoana indiferent de sex sa ma izbesc din plin de antipatie sau simpatie.se cunoaste din primele cuvinte daca persoana respectiva e perversa,rautacioasa,rea sau blanda ,dulce,comunicativa si deschisa indiferent daca e gras sau slab,frumos sau urat,destept sau prost.pe parcursul unei discutii fara sa vrei poti sa scoti de la cealalta persoana procentul de invidie,de egoism sau chiar altruismul si blandetea din modul de gandire.credeti-ma ca intotdeauna sunt rezervata cand intalnesc o persoana si in functie de cum pune problema stiu cu cine am deaface.dupa parerea mea frumusetea interioara e mai importanta si aceasta se descopera usor...
aurika
Postat pe 13 Mai 2008 14:45
Eu sunt o persoana selectiva care prefera sa ramana in postura de observator pana-si poate forma o parere. Socializez usor dar investesc in oameni numai dupa ce mi-au demonstrat ca merita. In trecut judecam oamenii dupa aspectul fizic adica cei mai putin inzestrati de Dumnezeu imi trezeau o asa repulsie ca refuzam orice contact cu ei insa mi-am schimbat optica dupa ce am descoperit cata frumusete pot radia unii dintre acesti urati. O colega de facultate grozav de urata care se slutea si mai tare hranindu-si complexul de inferioritate mi-a dezvaluit adevarata frumusete. Am revazut-o zilele trecute, dupa 6 ani si am constatat ca tehnologia a avansat intr-atat incat i-a creat o frumusete fizica desavarsita care insa o umbreste pe cea interioara. O preferam pe urata care avea ceva de spus decat pe frumoasa care a devanit o snoaba.

Postat pe 13 Mai 2008 16:57
Eu nu am putut niciodata ''vedea'' un om urat in interior.Nu mi s-a intamplat sa am vreo intuitie in legatura cu cineva.Unii o numesc naivitate.De aceea, am fost de multe ori socata, chiar ranita sa descopar ca un prieten, etc nu e asa cum il vedeam eu...asta e...

Postat pe 13 Mai 2008 17:57
ironia sortii face ca oamenii de la care nu ne asteptam sa ne "loveasca".am invatat in timp sa fiu suspicioasa si sa ma implic numai atat cat trebuie.am fost candva mult prea naiva dar ...mi-a trecut.vivi tocmai de aia iti spuneam ca sunt oameni care se ascund atat de bine...doar ca nu cred ca ma mai pacalesc prea usor.mi-am invatat lectia cu pretul unor suferinte pe care nu le doresc nici dusmanilor.
muslim ...sunt oameni de la care avem anumite asteptari oameni pe care ii consideram prieteni si tocmai aceti oameni ne ranesc cel mai rau pt ca nu ne ranesc orgoliul sau cine stie ce...ci ne ranesc insasi sufletul.cand socul trece si iti dai seama cat de mult ai gresit...nu ti s-aintamplat niciodata sa vrei sa ierti ,sa dai uitarii ca s-a intamplat ...dar sa iti dai seama ca ai ti-ai pierdut increderea????asta doare....ca nu mai ai incredere ca ajungi sa privesti cu suspiciune totul in jur...tocmai pt ca cineva a stiut sa se ascunda si cand si-a dat "arama pe fata" ....te-a "pus in fund" ...sa-mi fie scuzata expresia...
dandanaua_reloaded
Postat pe 13 Mai 2008 21:42
se spune ca ce esti in interior se reflecta la exterior.. deci oamenii frumosi sunt majoritatea frumosi si in interior. Iar cei urati idem.. Eu am intalnit persoane frumoase si mai uracioase dar pot spune ca nr e mic in comparatie cu cele urate fizic care erau la fel de urate si la suflet.
oana81
Postat pe 13 Mai 2008 23:25
Intalnesti la toti pasul frumosi rai si urati buni.
Parca e o atractie a contrariilor.
Cred ca totul tine de valoriile unei persoane si de mediul in care traieste. Din nefericire frumusetea hraneste orgoliul propriu si poate naste snobism, egoism, si rautate. Uratenia, pe de alta parte naste complexe, invidie, hraneste sentimentele de inferioritate.
Daca nu ai o baza de valori buna, oameni valorosi in jurul tau care sa te invete sa privesti dincolo de aparente, atat frumosul cat si uratul pot naste monstrii.
Dincolo de frumos sau urat conteaza ce simti cand privesti un om in ochi.
serena1
Postat pe 14 Mai 2008 10:10
in general oamenii complexati sunt rai,invidiosi .urata uraste frumoasa,saracul invidiaza bogatul,prostul nu uraste desteptul ,pt ca este prea prost sa-si dea seama .......pupici
wdy
Postat pe 14 Mai 2008 10:32
uneori fara sa cunosc persoana imi este antipatica de la prima vedere sau imi este draga...timpul confirma intotdeauna reactia avuta. cei urati fizic probabil ca isi degradeaza si interiorul tocmai pentru ca se stiu urati si atunci au o reactie urata cu cei din jur; uratenia fizica e un complex peste care f. putini reusesc sa treaca
olga43
Postat pe 14 Mai 2008 11:21
Pentru mine,expresia fetei spune mult si totusi s-a intamplat sa ma insel,in privinta unei peroane....
alone
Postat pe 14 Mai 2008 16:06
da de dracusori cu chip de inger nu te-ai lovit in viata?

Postat pe 14 Mai 2008 16:13
treaba este alta...atunci cand omul si fata lui iti spun ceva,iar intuitia total altceva...
alone
Postat pe 14 Mai 2008 16:49
Eu toata viata am fost inconjurata de persoane false,foarte putine care au ramas la fel de-a lungul timpului,iar...referitor la "fetele de ingerasi" daaaaaaaaaaaaaaaaaa...mereu mereu,"inocentele astea intruchipate" care,daca se miorlaie putin gata au si reusit sa convinga pe cineva...doua pers nu mi s-au schimbat in viata... mama si cea mai buna prietena a mea...Ralu,suntem prietene de 12-13 ani si in fond,a ramas acelasi om :x

Postat pe 15 Mai 2008 12:44
a fi fals nu inseamna a fi persoana rea . Deci nu confundati
oana81
Postat pe 15 Mai 2008 20:26
A nu? dar ce inseamna? a fi fals inseamna a fi prefacut cu cei din jur,eu am intalnit multe persoane false,in sensul ca in fata iti zambeau si-ti erau prieteni iar apoi te barfeau si lucrau impotriva ta...ce sensul asta am folosit cuvantul "fals"

Postat pe 15 Mai 2008 21:22
oamenii rai ii recunosti dupa expresia fetii, dupa zambetul care nu e sincer. bunatatea nu are legatura cu frumusetea, cred eu. nu inseamna ca cei frumosi fizic sunt si pe interior. de obicei, nu tin cont daca o persoana e frumoasa sau nu. cand intalnesc pe cineva incerc sa intru pe aceeasi lungime de unda cu persoana respectiva, sa gasesc puncte comune.daca nu reusesc simt ca in fata mea este o bariera care ma opreste.

Postat pe 16 Mai 2008 08:06
youbita.. de foarte multe ori persoanele false sunt persoane foarte bune dar fara curaj. A fi fals nu inseamna a fi rau!! Inseamna doar a nu fi cum esti tu de obicei, a spune altceva decat ceea ce gandesti de fapt. Multi sunt falsi din dorinta de a placea tuturor, sau de a nu face pe nimeni sa se simta rau sau jignit. Toti oamenii cu bun simt suntem falsi de multe ori, din aceste motive. De multe ori sinceritatea e dovada de egoism si lipsa de educatie, depinde in ce context. Multa lume se bate in piept ca ei sunt sinceri bla bla bla.. si se cred cei mai de treaba si corecti. Mi se pare ok sa vb sincer unui om in legatura cu lucruri importante.. dar nu mi se pare ok de ex sa-i spui ca e urat pt ca asta gandesti tu si trebuie sa fi sincer. Ce gandim noi nu e adevarul pt toata lumea. Falsitatea de care vb tu, ca te barfeste pe la spate e parsivitate. De obicei bazata pe invidie.. si totusi, nici asta nu exprima clar rautatea unei persoane. Daca esti invidios si complexat nu trebuie sa fii neaparat rau! RAU e cu totul altceva.
oana81
Postat pe 16 Mai 2008 12:33
de obicei simt cand un om este frumos sufleteste deci la mine nu conteaza cum arata in exterior daca simt ca e bun vorbesc cu pers repectiva...daca am cu cine si daca am ce...:)
hannahmiriam
Postat pe 18 Mai 2008 04:47
Un om frumos e in fiecare dintre noi ..pe unii ii mai uratzesc greutatile si grijile...pe altii bolile...si pe unii doar prostia.... Donsoara oana vorbeste despre fals...presupun ca tu din bun simt esti falsa? Din dorinta de a fi placuta? Draga mea..cine te place te place asha cum esti ...mie una imi place ca esti scortzuroasa ...dar nu-mi place ca te crezi prea desteapta...Bunicu meu avea o vorba...Fereste-te copile de oamenii prostii care se cred destepti....Dar nu am putut decat de cateva ori ..pentru ca dai de cate unu mai tot timpul si nu poti sa te feresti de toti...
In sfarsit...sa revenim la oile noastre..Faptul ca nu spui neaparat tot ceea ce gandesti intr-o anumita privinta...nu te face falsa sau parsiva..ci doar "frumoasa" pentru ca nu vrei sa ranesti semntimentele cuiva...intr-un mod urat...Frumusetea exterioara este primul lucru care se izbeste de retina...si deci conteaza...Citirea asta a oamenilor e relativa..pentru ca de multe ori ne inselam...
Si ca sa va zic asha cateva...despre mine..sa vorbesc la pers I, eu una ma consider o persoana sociabila, frumoasa..care pot relationala si cu un doctor si cu vanzatoarea de la magazin ...Mi se intampla uneori sa par antipatica pentru ca nu am chef sa ascult anumite lucruri sau sa mi se para inutile,sau deloc atragatoare...ma face asta o persoana urata?? Nu cred..Si da...sunt de acord ca nu poti sa fi sincer 100%...si nici eu nu sunt ..asta e ..bagati-ma la puscarie...:)) insa de cele mai multe ori adevarul care doare ajuta..si de aia prefer sa zic ceea ce gandesc in loc sa mint frumos si sa vad cum nu rezolv nimic..Frumusetea interioara cu cea exterioara...ca sa diferentiezz un pic...si sa dau un exemlplu ..sunt multe fetiscane pe acilea care se considera frumoase (exterior) ..si probabil ca au si de ce...fiecare cu frumusetea lui...dar si care sunt frumoase si in interior ..dar din cauza unor complexe, greutati, boli (d-ne fereste) ...se uratzesc...si sufletul se uratzeste..nu vreau sa particularizez...stiu cei care sunt asa...
mia_mia
Postat pe 18 Mai 2008 14:08
mia..esti penibila deja. Lasa-ma draga in pace si vezi-ti de viata ta, chiar nu ai nimic mai bun de facut decat sa ma ataci pe mine?! Stiu si eu ca dusmanii iti sunt cei mai mari fani..dar nu am nevoie, crede-ma. Chiar ti se pare tie ca eu sunt falsa? Ti se pare ca iti vb frumos si vreau sa te cuceresc? Nu vezi ca nu dau 2 bani pe parerile tale de la toate subiectele in care ma ataci? Nu vezi ca nu e in interesul meu sa ma fac placuta?! Care parte nu o intelegi..? De multe ori a fi sincer inseamna a fi rau..pt ca fiecare are adevarul propriu si adevarul meu poate fi foarte diferit de al tau. Ce mie mi se pare urat poate tie ti se pare frumos si invers.. asa ca lasa-ma tu cu teoriile tale, te pomenesti ca eu ma cred desteapta lumii dar de fapt tu esti aia..Te contrazici singura cand spui ca sunt falsa si apoi imi spui scortoasa. asa ca las-o balta. Nu inteleg de ce unele femei nu pot accepta ca exista atat de multe alte femei care au mai multe calitati decat aspectul fizic. Care poate sunt si destepte si bune persoane. e asa de greu de acceptat???
oana81
Postat pe 18 Mai 2008 14:59
Sunt pareri si pareri impartite...toata chestia e sa nu devina cearta si discutii neplacute,aici ne impartim doar ideile si conceptiile,Omul si caracterul uman - un subiect nelimitat de vorbit...

Postat pe 18 Mai 2008 17:24
OANA ...n-am nimic cu tine ...eu nu vreau sa te atac...cred ca te descurci foarte bine singurica...
Da ...probabil ca sunt ironica de cele mai multe ori ..asta nu inseamna ca ma iau de tine ...Si nu vorbeam despre tine mai devreme ...nu stiu de ce te-ai simtit...Si multumesc pentru complimentul cum ca eu as fi "destepata lumii" dar il dau mai departe...nu ma reprezinta..
Si m-ai suparat amarnic ca nu stii sa raspunzi ..in conceptia mea...de scuzi te acuzi ..si asha mai departe...asha ca nu mai vb cu tine ..uite asha...sa-ti fac un bine ...ca-s un om cu sufletul frumos ..si chiar nu mi-ar face placere sa zici ca ai facut riduridin cauza mea sau sa vad cat esti de intristata ...Asha ca ...pace iubita..si frumusete in suflet..
mia_mia
Postat pe 18 Mai 2008 19:44
eu chiar nu am nimic cu tine pt ca pana ce nu ai inceput sa ,,presupui,, la adresa mea nici macar nu am schimbat 2 vorbe.. insa nu te astepta sa nu raspund daca sunt atacata..nu sunt genul de persoana ,,inteleapta,, care intoarce si celalat obraz, deloc..si vad ca nici tu. Nu cred ca in asa ceva consta intelepciunea sau educatia unui om..dimpotriva..imi plac persoanele revolutionare. Se intampla sa fiu rautacioasa pt ca situatia o cere si asta e.. dupa cum chiar tu ai spus-o, toti avem lipsuri. Dar iti spun sincer ca nu imi place sa ma cert. Detest cearta, minciuna si rautatea nefondata. Nu ma deranjeaza sa vb cu mine,deloc.. Dar as aprecia f mult daca ai inceta sa ma ataci..Nu de alta, dar chiar e pierdere de timp, pt amandoua.
oana81
Postat pe 19 Mai 2008 01:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ASL PLS :)) 1 De la: IrisDenisse 28 Iunie 2012 10:41
Solar Ergoline 1 De la: summer_fresh 17 August 2009 09:21
frumusetea- atuu sau povarã? 48 De la: Cherry_bob 22 August 2014 17:00
Partenerii de viata sunt schimbatori! 6 De la: Elyaa 6 Iulie 2011 11:16
Cedez premiul de la "syoss self-styling academy " 9 De la: Barbie30 29 August 2010 13:49